HET GING VAN EEN LEIEN DAKJE... r Baduhenna presenteert boek over 100 jaar archeologie in Heiloo Een berichtje uit Nepal van Stichting Veldwerk Door de lens UFE1$ FULL X FW1 DOKT GAMBLE MïïflT maar cfan nét even anders! Verkoop tel. 072-5351072 of via verkoop@uitkijkpost.nl. Administratie tel. 072-5330175 of via administratie@uitkijkpost.nl. Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.500 exemplaren in Heiloo, Lim- men, Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef. Op de teksten, de foto's en het ont werp van Uitkijkpost rust copyright. Niets mag op welke wijze dan ook worden overgenomen, verveelvou digd en/of openbaar gemaakt worden zonder toestemming van de uitgever. Redactie tel. 072-5351071 of via redactie@uitkijkpost.nl. Uitkijkpost Media is nimmer aan sprakelijk voor schade, door wie dan ook geleden, welke veroorzaakt is door niet, niet tijdig of onjuiste plaatsingen van uitkijkertjes. In geval van twijfel beslist de uitgever. Uw privacy: https://www. uitkijkpost.nl/pagina/privacy De aanleiding voor het boek is dat 100 jaar geleden voor het eerst een opgraving in Heiloo is beschreven, op de hoek van de Holleweg en de Vinkenbaan. Het boek is ingedeeld in thema’s die door diverse auteurs zijn uitgewerkt en in een breder kader geplaatst, verluchtigd met afbeeldingen van opgegraven voor werpen. Het boek wordt afgesloten met een lijst van de archeologische vondsten in het dorp. De genodigden werden zeer toepas selijk ontvangen met gebak in laag- jes, die de bodemlagen symboliseer den. In zijn door dia’s ondersteunde lezing ging voorzitter Fons Morsch in op diverse hoogtepunten, zoals de bovengenoemde vondst op de hoek van de Holleweg en de Vinkenbaan. Daar zijn gewichten gevonden die aan de draden van weefgetouwen hangen. Ook zijn er belangwekkende vondsten gedaan aan de Kromme- laan, bij het voormalige De Rustende Jager en het gemeentehuis. Bijzon der was dat de archeologen daar bij na een jaar lang hun werk mochten doen. Ook de archeologische vondst aan Het Zevenhuizen was tot de ver- Onze werkzaamheden voor Stichting Veld werk gaan onverminderd door, hoewel ook wij een moeilijke tijd achter de rug hebben vanwege Covid-19. Vanwege de pandemie konden ook wij bijna nergens naartoe om ons werk ter plekke te monitoren. Maar telefoon en internet waren hierbij toch goede helpers, en ter plaatse een aantal nieuwe medewer kers die onze doelstelling nastreven t.b.v. de jeugd die via Stichting Veldwerk naar school kunnen. Maar ook de scholen staakten hun werkzaam heden, dus moesten wij in totaal 41 mobiele telefoons uitlenen. Zo konden onze studen ten toch de lessen bijwonen en zelfs examens doen. Het was niet gemakkelijk maar het is toch goed gelukt, met dank aan de men sen die ons hielpen aan deze dure telefoons. Daar kwam nog bij dat de betreffende families geen werk en inkomen hadden, dus ook geen voedsel. Stichting Veldwerk heeft daarom beelding sprekend. Bewoners ver wijderden een haag die niet wilde groeien en stootten op iets dat bij nader onderzoek overblijfselen van buitenplaats Vrieswijk bleken te zijn. De officiële presentatie van het boek was ook heel toepasselijk. Kinder- burgemeester Jayden de Vries mocht uit een speciaal geprepareerde doos twee exemplaren van het boek ‘op graven’, die voorzichtig in een zoge heten vondstzakje werden gestopt. De zakjes kregen de namen ‘Object 1921’ en ‘Object 2021’. Daarna wer den de exemplaren overgedragen aan Jayden en Rob Opdam. Bei den kregen ook nog een ‘archeo logische ketting’ omgehangen, als aternatieve ambtsketen. In zijn toespraak ging Jayden spe cifiek in op het belang van de ar cheologie voor kinderen. Zo is hij erg nieuwsgierig naar het speelgoed dat ze vroeger gebruikten. Jayden pleitte er ook voor dat kinderen kennis krij gen van het verleden van Heiloo en het museum gaan bezoeken. Locoburgemeester Opdam bena drukte vooral het enthousiasme dat de medewerkers van Baduhenna weten over te brengen. Het verhaal moet goed verteld worden. Hij ging ook in op de balans die er moet zijn tussen geschiedenis en vooruitgang en erkende dat dit een beetje para doxaal is. Enerzijds moet de historie gekoesterd worden, maar anderzijds moet het dorp zich ontwikkelen met voedselpakketten gedistribueerd aan die fa milies. Telefonisch met de familie en de buurt- winkel aldaar, en dan op afstand geld naar de winkel zenden, om zo het plaatje rond te krijgen! René Veldt www.stichtingveldwerk.nl Het afgelopen jaar hadden wij 167 studenten, 17 van hen deden onlangs hun examen en zijn geslaagd. Twee meisjes gaan nu door voor de studie dierengeneeskunde en vier jongens gaan zich bekwamen in de elektrotechniek. Dit maakt mij gelukkig. “Kom kijken naar alle schatten in het museum,” roept Fons Morsch de Heilooërs op. Baduhenna is geves tigd op Landgoed Willibrordus. Kijk voor meer informatie en openings tijden op www.baduhenna.nl Het boek is daar te koop, maar ook bij De Verhalenkamer, Bruna in ’t Loo en Primera in Het Hoekstuk. het oog op de toekomst. Ook daarom vervult Baduhenna zo’n belangrijke rol als schatbewaarder van de Hei- looër geschiedenis. “Individueel zijn jullie scherven, maar samen maken jullie er een potje van,” grapte hij. Deze week: Jack Schaap - J Voor een aantal van onze studenten zijn wij nog op zoek naar een sponsor, wellicht iets voor jou? Onder normale omstandigheden krijg je vier keer per jaar een korte update over de voortgang op school, dus ik hoor graag van jou. Groeten van onze veldwerkers in Nepal, s k HEILOO - In Archeologisch Museum Baduhenna is afgelopen vrijdag het boek ‘Heiloo onder je voeten, 100 jaar archeologische opgravingen in Hei loo’ gepresenteerd. Locoburgemeester Rob Opdam en kinderburgemeester Jayden de Vries namen de eerste exemplaren in ontvangst. Cl IFd Openingstijden ma. di. 09.00 - 17.00 uur wo. GESLOTEN do. 09.00 - 12.00 uur vr. 09.00 - 14.30 uur ie J53 - NEPAL - Hallo mensen in Heiloo en omgeving. Hier is weer eens een berichtje vanuit het mooie Nepal. UITKIJKPOST 3 NOVEMBER 2021 3 Volg de Uitkijkpost ook op Cu In deze rubriek deelt een lezer van Uitkijkpost een foto. De foto gunt andere lezers een kijkje in iemands leven, laat zien wat iemand bezighoudt of gewoon mooi vindt. De meeste Heilooërs zullen mij kennen als Colajack en als de man die op diverse fes tivals in Heiloo en omgeving foto’s maakt. Eigenlijk ben ik gewoon werkvoorberei der in de metaal en is fotografie een uit te klauwen gelopen hobby. Ik fotografeer al jaren van alles, van concerten tot sport, van landschappen tot modellenwerk. Maar O Voorzitter Fons Morsch overhandigt het eerste exemplaar aan locoburgemeester Rob Opdam. Aangeleverde foto sinds 2014 ben ik ook huisfotograaf van onze brandweer. Deze foto’s krijgt u nor maal nooit te zien, want die zijn alleen voor intern gebruik, maar deze van de brand in de Noordergeestkerk wil ik nu toch even met u delen. Het was Tweede Paasdag 2015 en het was al de vierde keer die dag dat mijn pieper ging. Dit keer was het echt een grote brand waarbij meerdere korpsen uit de buurt ingezet zijn en zelfs water vanaf Plan Oost werd gepompt. De kerk brandde geheel af, maar de foto’s heb ik nog. Ik geef de lens door aan Tim Borst. Belangwekkende vondsten Presentatie boek Informatie Werkvoorbereider in de metaal Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieu vriendelijke druktechniek L ■W, ^Het boek is te koop bij Baduhenna, De Verhalenkamer en de lokale boekhandel. Aangeleverde foto René Veldt vertelt zijn verhaal in dit fraaie boek. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 3