Double Stars organiseert Beeball Wijken Toernooi Naturaliseren: Nederlander worden is niet zo makkelijk Hoe wordt je Nederlander? UI~|I5DECE DEC In Heiloo is een aantal dorpsgenoten genaturaliseerd E M B E R Marfikkaam O Foto: ANP Bron: ANP 3 Beeball is hartstikke leuk voor kinderen van 5 tot en met 8 jaar. Aangeleverde foto ll VÉÉlvöörkóffièrtdc niet-Nectertandse nationaliteiten Als vluchtelingen voldoen aan de voorwaarden voor naturaliseren, moeten zij de volgende stappen zetten voordat ze officieel Nederlander zijn: 1: Naturalisatieverzoek bij de gemeente Bij de gemeente moet een naturalisatieverzoek ingediend worden met de nodige documenten. Op basis van de documenten brengt de gemeente een advies uit aan de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND). De IND heeft een jaar de tijd om te beslissen over de naturalisatie. HEILOO - Nieuwe Nederlanders krijgen op Nationale Naturalisatiedag een feestelijk onthaal om het bewijs van het Nederlanderschap te vieren. Hoewel gemeenten deze dag dit jaar verschillend invullen vanwege corona, is de vreugde er niet minder om. “Ik ben hier mijn hele leven al mee bezig.” Naturaliseren is een ander woord voor ‘Nederlander worden’. Een vreemdeling kiest er dan voor om Nederlands staatsburger te worden. Dromen waarmaken Met de Nationale Naturalisatiedag op 15 de cember, ligt er voor de generaal pardonners extra feest in het verschiet. In 2007 kregen tienduizend pardonners te horen dat ze voor altijd in Nederland mogen blijven. Maar de grote groep pardonners kwam niet in aan merking voor een Nederlands paspoort, om dat deze mensen niet aan een geboorteakte en paspoort uit hun land van herkomst konden komen. Dit zorgde voor veel problemen. Zon der Nederlands paspoort kan je bijvoorbeeld niet stemmen, geen hypotheek aanvragen, naar het buitenland reizen of trouwen. Afgelopen zomer kregen de generaal pardon- ners te horen dat ze alsnog een Nederlands paspoort kunnen krijgen. Dina Tan (29) is een van de pardonners die vorige maand haar Ne derlands paspoort in ontvangst heeft mogen nemen. “Toen ik vier jaar was ben ik vanuit China naar Nederland gekomen. Nu is het, na vijfentwintig jaar, eindelijk gelukt om een Ne derlands paspoort te krijgen.” Door corona moest Tan haar naturaliteitscere - monie thuis doen. “Ik kreeg de papieren daar van via de post opgestuurd.” Alsnog is Dina 4: Bijwonen van de naturalisatieceremonie Als de IND het verzoek heeft goedgekeurd, dan volgt de naturaliteitsceremonie. Het is verplicht om op deze ceremonie te verschijnen. Naast de ceremonie op de Nationale Naturalisatiedag mogen gemeenten ook extra ceremoniedagen organiseren. Heiloo voor Elkaar Heiloo kent geen generaal pardonners. Er werd afgelopen jaar wel een aantal dorpsgenoten genaturaliseerd. Door de corona-epidemie werd er voor deze nieuwe Nederlanders geen feestelijke ceremonie georganiseerd. Heiloo voor Elkaar heeft hierover, naar aanleiding van een ingezonden brief in de Uitkijkpost, op 17 november een onlinegesprek gehad met bur gemeester Ten Bruggencate. Joop Tulp (Hei- loo voor Elkaar) vertelt: “Bij dit geanimeerde gesprek waren naast de burgemeester twee ambtenaren en vier afgevaardigden van Heiloo voor Elkaar aanwezig. Mevrouw Ten Bruggen- cate zegde in dit gesprek toe, dat als de coro- namaatregelen het weer toelaten de feeste lijkheden bij naturalisatie weer van start gaan. Voor degenen die dit misliepen, zullen deze dan alsnog plaatsvinden. Als dit statushouders erg blij. “Ik ben hier mijn hele leven al mee bezig. Eindelijk kan ik mijn dromen achterna. Zo zou ik in de zomer, als het kan, graag mijn grootouders in China opzoeken. Ik heb hen nog nooit kunnen ontmoeten. Ook kijk ik uit naar het kunnen kopen van een huisje over een paar jaar, kunnen trouwen met mijn man en voor het eerst kunnen stemmen.” betreft, doet Heiloo voor Elkaar hieraan mee. De gespreksdeelnemers reikten alvast enige ideeën daartoe aan. Bij dit gesprek werd te vens duidelijk dat de IND richtlijnen heeft voor achternamen van nieuwe Nederlanders. Lange traditionele namenreeksen blijken daarbij niet mogelijk. De betrokkene wordt in de toekomst hiervan op de hoogte gesteld en heeft enige in spraak in de gewenste achternaamkeuze.” Heiloo voor Elkaar zag bij deze gelegenheid kans nog meer zaken en vragen met de ge- interesseerde burgermoeder te bespreken. Ze kon natuurlijk in haar eentje nog weinig Voor de ouders en broertje van Tan is het nog even wachten op het paspoort. “Er is ein delijk rust als het hele gezin binnenkort een Nederlands paspoort heeft.” toezeggen. Een ding beloofde ze al wel: op uitnodiging van deelneemster Khadija Kari- mi gaat ze binnenkort de huiswerkbegelei ding van Heiloo voor Elkaar in de bibliotheek bezoeken. Toename naturalisaties Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) blijkt dat vorig jaar zo’n 49.000 mensen genaturaliseerd zijn tot Nederlander. Dit is bijna verdubbeld ten opzichte van 2019. Het aantal naturalisaties is daarmee ook bijna terug op het niveau van eind jaren negentig. “Halverwege 2019 is de instroom van natura- lisatieverzoeken flink gestegen. Dit komt door de hogere instroom van asielaanvragen en re guliere aanvragen in de jaren daarvoor,” zegt Elise Stumpel van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND). Na vijf jaar legaal verblijf in Nederland kan een vreemdeling een verzoek indienen voor natu ralisatie. Doordat het aantal naturalisatiever- zoeken in 2019 fors steeg, moesten aanvragers steeds langer wachten op een beslissing. “Om een inhaalslag te maken, hebben we begin 2020 extra personeel aangetrokken,” aldus Stumpel. Zo zijn veel aanvragers toch tijdig geholpen. De meeste immigranten die vorig jaar zijn genaturaliseerd, komen uit Syrië. Ze kwamen tijdens de vluchtelingencrisis in 2014 en 2015 naar Nederland. In gemeente Heiloo is te zien dat de meestvoorkomende niet-Nederland- se nationaliteit Syrisch is. Zo’n 62 mensen in Heiloo hebben deze afkomst. en/of dochtertje. Daar is geen kennis van honkbal, softbal of Beeball voor nodig hoor! Daar zijn Kayleigh en GP voor. Het is voor de organisatie handig als kinderen van tevoren aangemeld worden. Spontaan een keertje bin nen lopen is ook prima, maar het zou fijn zijn als een beetje duidelijk is hoeveel echte belangstelling er is. Aanmelding verplicht tot niets! Kin deren kunnen eens een keertje of een paar keer meedoen, maar ook aan alle circa tien Beeball-uurtjes. 9 Na vijf jaar legaal verblijf in Nederland kan een verzoek voor naturalisatie worden ingediend. Foto: ANP Voor aanmelding, vragen en nade re informatie, neem contact op met Gert-Paul: gertpaulvanderhorst@ doublestars.nl 2: Bewijzen wie je bent De gemeente controleert of alle documenten aanwezig zijn en stelt hiermee onder meer iemands identiteit vast. Houders van een reguliere vergunning moeten in het bezit zijn van een geboorteakte en een geldig paspoort van hun herkomstland. Voor houders van een asielvergunning geldt dit niet. 3: Betalen van de legeskosten Zodra de gemeente de naturalisatieaanvraag heeft ingediend bij de IND, moeten leges betaald worden (geldbedragen die je aan overheidsinstanties betaalt voor diensten en producten). HEILOO - Honk- en Softbalvereniging Double Stars heeft tijdens de winter maanden een leuke binnenactiviteit voor kinderen van 5 tot 8 jaar die in de basisschoolgroepen 2, 3 en 4 zitten. Zes grcKitste andere fiarlDnalireiren jewel. EiJf van Nederland In gemeente Heden?. Double Stars heeft twee ervaren, enthousiaste en kindvriendelij ke leden, die dit vrijblijvende Bee- ball-gebeuren gaan begeleiden, te weten Kayleigh van der Gulik en Gert-Paul van der Horst. Samen zullen zij er een sportief, veilig en vrolijk toernooitje van maken. Ple zier staat voorop, maar het is ook de bedoeling dat er door de kids wel een beetje bewogen en samenge werkt wordt. In de loop van januari worden er wat ouders benaderd om hulpcoach te worden van een wijk team rond hun enthousiaste zoontje Beeballen Donderdag 13 januari 2022 van 15.30 tot 16.30 uur in de gymzaal aan de Burenweg te Heiloo start Dou ble Stars met het gratis ‘Oma Onk Beeball Wijken Toernooi’. Op drie achtereenvolgende donderdagen in januari wordt er spelenderwijs geoefend met gooien (met zachte ballen), vangen (met blote handen), slaan (vanaf een paaltje) en rennen (naar een honk). De onderlinge wed strijdjes tussen de diverse teams van 4 tot 6 kinderen per wijk (of buurt of straat) worden van 3 februari tot en met 24 maart gespeeld. Syritch Brits Chinees lurts IrtdiWS

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2021 | | pagina 15