Dry January: een maand geen alcohol al beter voor gezondheid Smaakmakers Ron Boendermaker en Dave van Kuilenburg Zo bijzonder wat zingen voor je kan doen Expositie Trefpunt van kunstenares Nel Castricum "Twee derde drinkt na Dry January blijvend minder" AKERSLOOT - Mountainbiker Ron Boendermaker uit Egmond aan Zee heeft na een spannend verlopen tijdrit de winst behaald op Sportpark de Cloppen burgh in Akersloot. De wekelijkse wedstrijd is een initiatief van de Kids Pa rents Bikeschool. Vanwege Omikron moesten enkele deelnemers thuisblijven, maar on danks dat was de spanning te snij den. Vooral het duel om de winst was adembenemend. Ron Boendermaker, de winnaar vorige week, en Dave van Kuilenburg waren degenen voor wie het publiek op de banken ging staan. Ron Boendermaker, die als eerste startte, moest Van Kuilenburg op In Nederland luidt het advies van de Gezondheidsraad voor de rest van het jaar ook: drink helemaal geen alcohol of in ieder geval niet meer dan één glas per dag. “Men sen worden zelf ook steeds bewus ter van het effect van alcohol in hun leven”, merkt alcoholonderzoeker Rob Bovens van het wetenschappe lijk centrum Tranzo van de Tilburg University. De bewustwording over de misè re van alcohol is volgens Bovens belangrijk, want naast verslaving brengt alcohol ook andere gezond heidsrisico’s met zich mee. “Maar liefst zestig ziekten hebben te maken met alcoholgebruik. Zoals kanker, diabetes en hart- en vaat- Ook Heiloo heeft inwoners die tot deze categorie behoorden, blijkt uit cijfers van het statistiekbureau. Zo viel in 2020 zo’n 7 procent van de volwassen inwoners onder over matig drinker en 8 procent in de categorie zware drinker. Een zware drinker is iemand die één keer per week 6 glazen alcohol of meer per dag drinkt (man) en 4 glazen alco hol of meer per dag (vrouw). In vergelijking met Heiloo werd er in Nederland minder overmatig ge dronken. Zo’n 6 procent van de vol wassen Nederlanders viel in 2020 in de categorie overmatig drinker. In de categorie zware drinker viel 8 afstand zien te houden. Die reed als een speer en was gretig. Na iedere omloop knabbelde Van Kuilenburg steeds een seconde af van het 30 se conden startverschil. Maar het over trekken van een bui met veel regen, wind en kou zorgde ervoor dat Dave van Kuilenberg in een slip raakte en eventjes de weg kwijt was. Ron Boendermaker deerde de plotselinge ziekten. Als je met het drinken van alcohol stopt slaap je ook beter en zal je waarschijnlijk ook afvallen.” Het risico op borstkanker is bij één glas alcohol per dag al verhoogd. Een alcoholverslaving ligt op de loer bij 21 glazen (man) en 14 gla zen (vrouw) per week. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) valt dit in de categorie over matig drinker. procent van de volwassenen. Alcohol verhoogt niet alleen de kans op ziekten, het regelmatig drinken heeft ook effect op de hersenen. Zo blijkt uit nieuw onderzoek, gefi nancierd door de Hersenstichting, dat jongeren die regelmatig alcohol drinken een andere ontwikkeling van de grijze stof in het brein heb ben. Deze veranderde ontwikkeling vindt onder andere plaats in het voorste deel van de hersenen. “Dit gebied gebruik je om je onder meer te kunnen concentreren of om be slissingen te nemen”, vertelt Goeb bels. Tekenen en schilderen is altijd haar hobby geweest. Zij heeft di verse cursussen gevolgd en schil dert alweer jaren bij Artiance. Nel heeft veel plezier in het schilderen en deze passie komt terug in haar schilderijen. Door de jaren heen heeft Nel regelmatig geëxposeerd, onder andere bij de Kunstparade, een huisartsenpraktijk, een mond hygiënistenpraktijk, het ziekenhuis en het GGZ hoofdgebouw. In het verleden stond zij ook op de kunst markt in Bergen. weersverslechtering niet en hij kon zijn 10 omlopen op dezelfde voet af ronden met de uiteindelijke zege. HEILOO - Momenteel exposeert de Heiloose kunstenares Nel Castri- cum haar schilderijen in het Tref punt aan het Abraham du Bois-Hof 2. Uitslag: 1. Ron Boendermaker (Egmond aan Zee) 52.12 min 2. Dave van Kuilenburg (Heiloo) 52.46 min 3. Walter van Kuilenburg (Heiloo) 53.52 min 4. Alex Hageman (Limmen) 59.37 min 5. Henk Jan Verdonk senior (Egmond aan den Hoef) 62.59 min. Voor de gezondheid is het dus beter om alcohol zoveel mogelijk te laten staan. Ook na afloop van Dry Janu ary lijken veel deelnemers daarin te slagen. “Zo’n twee derde van de deelnemers drinkt een halfjaar na deze maand blijvend minder”, ver telt alcoholonderzoeker Bovens. Om helemaal geen alcohol meer te drinken, maar toch te genieten van bier en wijn, gaan consumenten steeds meer op zoek naar de alco holvrije varianten. Wim Boekema, initiatiefnemer van de alcoholvrije slijterij NIX&NIX, merkt dat ook. “Onze alcoholvrije slijterij is in “Dat heb ik al in mijn jeugd meege kregen. Mijn oma zong altijd in een koor, ik zie dat nog voor mij! Na mijn werkzame leven in de zorg ben ik zelf lid geworden van het koor Polegala, en dat was een warm onthaal. Ik be greep toen ook wat zingen met mijn oma heeft gedaan, en wat het met mij nog steeds doet. Ik zing nog steeds met heel veel plezier.” Koor Polega la oefent elke week op vrijdagmiddag korte tijd uitgebreid. Mensen zijn op zoek naar een vervangend lek ker drankje.” Daarbij ziet Boekema vooral de vraag naar alcoholvrije wijn stijgen. “De kwaliteit hiervan wordt steeds beter.” Bovens is kritisch op de alcoholvrije dranken en stimuleert om ook te kijken naar andere soorten dran ken. “De alcoholvrije dranken kun nen de stap naar alcoholische dran ken, vanwege dezelfde uitstraling, verleidelijker maken. Als alternatief zijn er ook zoveel mooie theetjes die je kunt drinken.” van 13.45 tot 16.00 uur in de gezellige zaal van ‘t Ambacht aan de Glaze- niersstraat 1 in Alkmaar. Tineke: “Ik hou van wandelen en fietsen, dus ik ga iedere vrijdagmiddag heerlijk op de fiets vanuit Heiloo naar Alkmaar. Samen zingen en daarna heel voldaan weer naar huis. Voor mij is het echt een middagje uit!” Wil je meer infor matie of meezingen? Voor meer info over koor Polegala: 06-53427056. HEILOO - Tineke zingt in koor Polegala. “Het is zo bijzonder wat zingen voor je kan doen en hoe blij het je kan maken,” vertelt Tineke enthousiast. HEILOO - De maand januari, die voor velen in het teken stond van Dry Ja nuary, is achter de rug. Het drankgebruik heeft voor de deelnemers in deze maand tijdelijk op pauze gestaan. Dat brengt al snel positieve gezondheid seffecten met zich mee. “Een maand niet drinken is al beter voor de herse nen”, zegt neuropsycholoog Heleen Goebbels. UITKIJKPOST 2 FEBRUARI 2022 19 O Voor de gezondheid is het beter om alcohol zoveel mogelijk te laten staan. Foto: ANP O Een werk van Nel Castricum. Foto: aangeleverd 3 Tineke heeft ontdekt wat zingen voor je kan doen. Foto: aangeleverd Mtohvlltbryik Ir* Srw prnnr»1r ™-i dr WhMKffll 'ÏM wd .*H o-j" Overmatig alcoholgebruik Effect op gedrag

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 19