‘Beeldpareltjes van films’ in de Witte Kerk Jöreestl' Rondleidingen op Nijenburg weer van start Help Stal Sprenkeling er weer bovenop Liesbeth Swarts Yllll Door de lens van Hoe is het afgelopen met de gifkorrels in Heiloo? Conservator beeldcollecties Jesse van Dijl zal tientallen prachtige scè nes uit de recente geschiedenis van onze regio projecteren op het witte doek. Zwart-witbeelden van rijden de autobussen, varende schepen, strandvakanties aan de kust, motor- Toegang: 12,50 inclusief drankje. Reserveren kan via: reserveren@ wittekerk-heiloo.nl In het vervolg op deze rondleiding geeft Peter Tomson op 12 maart een lezing in het Historisch Mu seum over een van de belangrijke inwoners van Nijenburg, Cornelis van Foreest. Tomson, die een pret tig leesbaar boek over hem schreef, zegt daar alvast het volgende over: crosses in de duinen, voetballende soldaten, spelende kinderen en ga zo nog maar even door. Het belooft een prachtige avond te worden vol nos talgie, herkenning en verwondering. “Het is nauwelijks te bevatten wat hier is gebeurd. Dat onze paarden hier met slechts wat schrammen vanaf zijn gekomen, is echt een wonder. We hebben met elkaar - met gevaar voor eigen leven - onge- “Cornelis van Foreest (1756-1825) was in zijn jonge jaren een toe gewijd patriot en vervolgens een belangrijk bestuurder in de Ba taafse Republiek. Bij de komst van koning Lodewijk trad hij af en wijd de zich aan de tuinen van Nijen- burg. Daarna was hij gedeputeerde van Noord-Holland. Zijn kleinzoon Cornelis kon door het huwelijk met zijn rijke nicht Loopuyt de erfenis van Nijenburg aannemen.” HEILOO - Storm Eunice is voor oud-Heilooërs Jeanette en Jan Sprenkeling hun ergste nachtmerrie geworden. Door de storm is een groot deel van het dak van de stallen ingestort. Hierdoor kunnen veel paarden niet terug naar hun stallen. “Het was een avond en nacht die je het liefst zou willen verge ten, maar helaas voor altijd op ons netvlies staat,” zegt Brenda van Geffen, een pensionklant van Stal Sprenkeling. U ziet: een mooie aanvulling na een rondleiding op Nijenburg. De toe gang tot het museum is gratis. De lezing begint om 14.30 uur. Voor meer info: 06-51718363. looflijk snel kunnen handelen. Alles is uit de kast gehaald en ons brede paardennetwerk heeft bewezen er voor elkaar te zijn als het nodig is. Door de massale hulp, aangeboden door omliggende stallen, hebben Op 25 maart verschijnt een nieuw boek van Dick Slagter. Bij het ver schijnen van het boek Heiloo in beeld - kunstwerken, monumen ten en objecten zal in de Schatka mer van het museum een tentoon stelling te zien zijn. Het Historisch Museum Heiloo is geopend op dinsdag van 19.00 21.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Wie Jeanette goed kent, weet dat ze een hart van goud heeft. Pen- sionklant Sharon Bergsma is een van hen. “Zij is altijd de eerste die doneert bij dit soort acties!” ver telt Sharon enthousiast. “Laten we nu met zijn allen wat terugdoen,” is daarom het motto van de opge zette crowdfunding. “We willen ze op allerlei verschillende manieren proberen te helpen. Lieve Jan en Jea nette, ook deze klap komen jullie te boven. Samen staan we sterk en jul lie mooie bedrijf staat hopelijk spoe dig weer overeind!” sluit Sharon af. onze paarden voorlopig onderdak. Helaas is dit een oplossing voor de korte termijn en er zijn enorm hoge kosten 10.000!). “We zijn wel verzekerd, maar deze kosten wor den niet volledig gedekt. Het is een ondernemersrisico. Maar dit had den we natuurlijk nooit aan zien komen,” vertelt Jeanette van Stal Sprenkeling. De politie is nog steeds bezig met het onderzoek en laat weten dat het niet om rattengif gaat. Er wordt in samenwerking met de gemeen te onderzocht welke ziekmakende stof de korrels bevatten. HEILOO - Twee weken geleden plaatsen we een schrijnend be richt over witte korrels - mogelijk rattengif - in de Zuiderneg en het Heilooërbos. Historische amateurfilms uit de col lectie van het Regionaal Archief Alk maar, 1920 - 1970 De korrels zijn inmiddels opge ruimd en de boswachter heeft een week geleden gezegd een flin ke regenbui af te wachten voor de zekerheid. Na de stormen zijn we ‘gelukkig’ al wat buien verder. Als er meer bekend wordt, zullen wij dit publiceren. HEILOO - Het Regionaal Archief Alkmaar bezit een kleine maar interessante collectie historische films. Veel van deze films zijn in het verleden door par ticulieren aan het archief geschonken. Vrijwel altijd met de opdracht ‘er iets leuks mee te doen voor het publiek’. Een samenwerking tussen het Archief en de Witte Kerk geeft hier nu op een aantrekkelijke manier invulling aan. HEILOO - Op 6 maart organiseert de Historische Vereniging weer een rondleiding in Huize Nijenburg aan de Kennemerstraatweg. Ervaren gidsen leiden u langs de verschillende stijlkamers, natuurlijk wordt er uitgebreid stilgestaan bij het antieke poppenhuis, en er wordt koffie of thee gedronken in de originele keuken. Enorme schade aan de paardenstallen na storm Voor de toneelvoorstelling van Martine Faber, ‘In het verborge ne, een daad van verzet’ zijn nog slechts enkele kaarten beschikbaar voor de avondvoorstelling van 29 en 30 april. Er is een filmvoorstelling met aan sprekende fragmenten voor u sa mengesteld, uiteraard voorzien van commentaar bij de beelden, maar ook de geschiedenis van het verschijnsel amateurfilm zal worden behandeld. De rondleiding begint naar keuze om 11.00 of om 13.30 uur. De kosten zijn 7,50 p.p., inclu sief koffie/thee. Aanmelden kan via 06-51718363. Andere data voor rondleiding op Nijenburg waar voor u zich al kunt aan melden zijn: 20 maart, 3, 17 april en 1 mei. L UITKIJKPOST 23 FEBRUARI 2022 3 O Cornells van Foreest, een bestuurder van formaat. Op 12 maart kunt u hier meer over horen en zien. Foto: aangeleverd Door de storm is een groot deel van het dak van de stallen ingestort. Foto: aangeleverd Ik geef de lens door aan Frank Smeets geregeld uit van het lachen. Binnen kort gaan we samen een weekendje weg. Een mooie vriendschap die het in burgeren in Heiloo voor mij flink heeft versneld! In deze rubriek deelt een lezer van Uitkijkpost een foto. De foto gunt andere lezers een kijkje in iemands leven, laat zien wat iemand bezighoudt of gewoon mooi vindt. In 2016 ben ik in Heiloo komen wonen. Hoogzwanger van mijn eerste kind en volledig nieuw in het dorp, had ik be sloten om een zwanger fit cursus te gaan volgen in Heiloo i.p.v. in de stad waar wij toen woonden. Om kennis op te doen over de zwangerschap, maar eigenlijk nog meer om alvast andere aanstaande moeders te leren kennen. En dat is zeker gelukt, de ‘Pufclub’ was snel geboren! Het begon met taartjes en koffie bij Herberg Jan. En inmiddels hebben we met zes meiden al bijna zes jaar intensief contact en spreken we geregeld af, met en ook zonder kinde ren. Alle zes verschillend, maar door het moederschap verbonden. We kunnen alles met elkaar delen en gieren het Lezing over Cornelis van Foreest Ten slotte Donderdag 17 maart, 19.30 uur ‘Beeldpareltjes van films’ 3 Er zijn prachtige scènes uit de recente geschiedenis van onze regio te zien op het witte doek. Foto: aangeleverd De kosten zijn geraamd op 50.000 euro. Wil je Stal Sprenkeling ook steu nen? Scan dan de QR-code hieronder of ga naar www.gofundme.com en vul in het zoekveld ‘Stal Sprenkeling’ in. Ik^iirsa h Iw■siwu.nL r m «h EÏfilf^ rL *i_|n n.iii p

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 3