Het laatste avondmaal Matthijs loopt 40 x 7 km Tuincentrum Frits Janssen bestaat 40 jaar AMAK Koningswandeltocht 2022 gaat weer van start J/ Ron Boendermaker staat op scherp Adverteer op onze contact pagina 'Tantes EGMOND-BINNEN - Els Rosenmöller, coördinator van Hospice Egmond, presenteerde op dinsdag 5 april het door haar ontwikkelde magazine ‘Het laatste avondmaal’ in de Abdijkerk in Egmond-Binnen. Althans, ze wist dat er iets ging gebeuren. Dat er als verrassing ruim zeventig vrijwilligers, do nateurs, zusters en andere belangstellenden in het publiek zaten had ze niet verwacht. Keukenprinses Els vertelt tot gro te hilariteit van het publiek: “Het idee voor dit magazine, dat gaat over sterven en waarin ‘het laatste avondmaal’ de rode draad vormt, komt voort uit het feit dat ik vroeger na de hotelschool een cateringbe drijf heb opgestart. Ik werd gevraagd om bij de zusters in Aerdenhout te komen werken. Ik dacht nog: ‘Oh wat fijn, daar willen ze allemaal dood’. Dat lag toch anders. In het voorwoord van het magazine vertelt Els dat het laatste avondmaal een eeuwenoud ritueel is dat staat voor het samen delen van de maal tijd: voor een bezegeling van vriend schap en kameraadschap door dik en dun. Het avondmaal zorgt dat rijke herinneringen vereeuwigd worden. Bij het magazine hoort een werk boek. Dit helpt je omgaan met je nieuwe metgezel: sterfelijkheid; het zit vol creatieve ideeën, tips én er is ruimte voor ieders verhaal. Ook dit jaar is de organisatie erin geslaagd om vanaf het startpunt, de kantine van handbalvereniging Meervogels, een viertal mooie rou tes uit te zetten. U kunt 5, 10, 15 of 25 kilometer wandelen en onder weg zullen we het u zo aangenaam mogelijk maken. Net zoals in het magazine komen Op een terrein van zesduizend vier kante meter begonnen de zwagers met de verkoop van violen, hees ters, coniferen en allerlei tuinbeno- Natuurlijk zijn er op de langere routes rustpunten waar u een con- er op deze bijzondere middag aller lei verhalen voorbij die gaan over sterven. Het is niet verdrietig; er wordt eerder liefdevol over de dood gesproken. “Op het nulpunt van de zwakte komt het mooiste in de mens naar boven. Daar kom je alleen ach ter als je er bent”, zo vertelt pre sentator en tv-persoonlijkheid Leo Feijen. Hij refereert aan zijn strenge moeder die op haar sterfbed pas ver telde hoeveel zij van hem hield. Els zelf verloor haar dochtertje Su zan die toen een half jaar jong was. Hier begon haar missie: ze wilde het taboe rond de dood opheffen. In het magazine vertellen ook Mar- tijn, Emilie en Sarah hun verhaal, de broer en zussen van Suzan. Het verhaal van broeder Erik, die ook in de zaal zit, is ontroerend. Tij dens een werkafspraak in het hospi ce vertelde hij Els dat hij twee dagen ervoor had gehoord dat hij uitbe handeld is. “Het is dus gelijk een warenonderzoek”, glimlachte hij. Er ontstond een prachtig gesprek over leven, sterven en het laatste avond maal. Toen hij wegging vertelde hij digdheden. Daarnaast hielden Frits en Rinus zich bezig met het ont werpen, aanleggen en onderhou den van tuinen. Toen Rinus in 1990 sumptie kunt gebruiken. De wan delaars op de 25 kilometer kunnen vanaf 08.00 uur beginnen en die op de 5 kilometer vanaf 10.00 uur. U bent deze dag van harte welkom in het Boshuis, het clubhuis van Meervogels Handbal aan de Bosch- weg in Akersloot. Voor verder in formatie verwijzen wij u naar onze website www.amakakersloot.nl Nieuw dit jaar is het thema ‘wild en inheems’. Dit zijn planten die van nature thuishoren in Nederland en hier zonder menselijk ingrijpen ge komen zijn. Deze planten zijn beter aangepast aan het Nederlandse kli maat, beter bestand tegen ziektes en trekken meer bijen, vlinders en vogels aan dan exotische soorten. Verder verkoopt Tuincentrum Frits Janssen potterie, tuinaccessoires, diervoerders en een goed assorti ment meststoffen voor de (groente) tuin en het gazon, maar ook bestra- tingsmateriaal, schuttingen, vlon ders en priëlen. Tweede Paasdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur. hoe prachtig hij het hospice vindt. “Misschien kom ik wel wat eerder”, grapte hij. Hospice Egmond opende zijn deuren midden in de coronaperiode. In fe bruari 2021 werd het hospice officieel geopend door Jan Mesu, voorzitter van het bestuur, samen met Jessica Zwart, initiatiefneemster van het hospice. Zeven jaar deed de voorma lig wijkverpleegkundige erover om mensen bij elkaar te brengen die het hospice belangeloos konden reali seren. De twee jaar daarna moest er geld worden ingezameld. Toen bleek dat een Egmondse familie een mooie locatie had voor het hospice én dat zij zelfs het gebouw casco wil den opleveren, kon de afbouw van start gaan. Cor Tervoort zocht vrij willigers bij elkaar en zorgde ervoor dat dit vlekkeloos verliep. Na 1,5 jaar kon het ‘bijna thuis huis’ zijn gasten ontvangen. Het magazine zou iedereen moeten lezen want sterven is onze enige toe komst. U kunt het magazine kopen bij de Abdijwinkel in Egmond-Bin- nen, bij Boekhandel Dekker Dek ker in Egmond aan Zee en via www. hospice-egmond.nl. De opbrengst komt volledig ten goede aan Hospice Egmond. stopte, zette Frits het bedrijf voort. Inmiddels is diens zoon Dennis ei genaar. Onder zijn leiding kwam er een mooie showroom voor sier bestrating. Ook is er een groot as sortiment heesters, bomen en ruim vijfhonderd soorten vaste planten, zoals vlinder/bijenlokkers, zomer- bloeiers, bodemdekkers, schaduw- planten, wintergroen, alpine/rots en geurende planten. Maar Matthijs woont in de Sam- merpolder bij Rinnegom in Eg- mond. Naar basisschool De Kiem in Egmond aan den Hoef heen èn terug lopen is 7 kilometer. Een hele wan deling! Matthijs doet dit om geld op te halen voor kinderen die op jonge leeftijd kanker krijgen. “Vorig jaar heb ik deze actie bedacht. Ik vind namelijk dat kinderen gewoon nor maal moeten kunnen opgroeien,” aldus Matthijs. Matthijs laat zich dan ook sponso ren en de opbrengsten gaan naar KiKa. Op 2 maart is hij gestart en nu komt het eind in zicht, want zijn actie loopt tot Pasen. Dan heeft hij ongeveer 40 dagen gelopen. Mat- thijs: “Onderweg heb ik van alles meegemaakt, ook sneeuw en storm. Soms loopt er iemand mee of kijk ik even bij de lammetjes. Ik heb een speciale actiepagina gemaakt Na een afwezigheid van ruim een maand stond Boendermaker weer aan de start en hij stak niet onder stoelen of banken wat zijn aspiraties waren. Met minder dan een plek op het podium is hij nooit tevreden en nu was de hoogste stek zijn streven. Met oog voor perfectie en detail is de Egmonder met zijn voorberei ding bezig en laat niets aan het toe val over. Na een voortvarende start werden zijn rondetijden steeds be ter. Uiteindelijk klokte hij een eind- EGMOND-BINNEN - De 11-jarige Matthijs Ligthart gaat sinds 2 maart lo pend naar school. Op zich niet zo bijzonder denk je misschien, dat doen zoveel kinderen. tijd van 53.06 minuten onder zware omstandigheden (wind, hoosbuien). Walter van Kuilenburg deed wat van hem verwacht werd; volhardend en met een voortdurende smile op zijn gezicht werkt de nu in Heiloo wo nende Amsterdammer zijn opdracht af om met een tijd van 56.17 minu ten achter winnaar Boendermaker te eindigen. Ook de als derde geëindig de Henk Jan Verdonk senior uit Eg- mond aan den Hoef mocht met 58.57 minuten tevreden zijn. AKERSLOOT - In 1982 slaagden hovenier Frits Janssen en tuinderszoon Rinus van Bohemen erin om een vergunning te krijgen voor het openen van een tuincentrum aan Klein Dorregeest. AKERSLOOT - Na een gedwongen afwezigheid van twee jaar organiseert AMAK Akersloot wederom haar jaarlijkse wandeltocht op de zondag voor Koningsdag door onze prachtige Noord-Hollandse omgeving. en verschijn 2 keer per maand in de krant EGMOND AAN ZEE - Mountainbiker Ron Boendermaker uit Egmond aan Zee heeft na een zware strijd de snelste tijd gereden in de donderdagavond- rit in Akersloot op Sportpark de Cloppenburch. (www.actievoorkika.nl/matthijs- loopt-40x7km), alle donaties ko men daar rechtstreeks op binnen. Er is al meer dan 1000 binnenge komen, allemaal voor KiKa. Sponsort u mij ook nog voor KiKa?” 1 UITKIJKPOST 13 APRIL 2022 29 Een eeuwenoud ritueel Het tuincentrum zoals het er vroeger uitzag (inzet) en de uitbundige O bloemenpracht die je er tegenwoordig kunt aantreffen. Foto: aangeleverd Omarm het sterven, het is onze enige toekomst Wild en inheems De realisatie van het ‘bijna thuis huis' Els Rosenmöller (l) en Jessica Zwart (r), initiatiefnemer van Hospice Egmond. Foto: aangeleverd Matthijs op weg naar school. Foto: aangeleverd voor meer info: verkoop@uitkijkpost.nl r i"Wl LTjiiirtimum b pnqxni

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 29