Jan Valkering tulp gedoopt Oorlogsmuseum 1940-1945 in Akersloot Bijna 3.000 pakken koffie voor de Voedselbank! Groenbeurs in de Tuin van Kapitein Rommel kijkje te gaan nemen! REGIO - Afgelopen maand december zamelde de Lionsclub Alkmaar Phoenix voor de achtste maal Douwe Egberts waardepunten in voor de Voedselbank. Ook deze keer weer met een prachtig resultaat! De 28 inzamelpunten in o.a. Heiloo, Limmen, Akersloot en de Egmonden leverde 1,4 miljoen waar- depunten op. Dit aantal waardepunten werd door Douwe Egberts onlangs verzilverd tegen bijna 3.000 pakken Aroma Rood koffie (250 gram) voor de Voedselbank Alkmaar. Mede namens de Voedselbank wil de Lionsclub alle medewerkende orga nisaties en bedrijven en vooral ook alle mensen die waardepunten heb ben ingebracht hartelijk danken. In het verzorgingsgebied van de Uitkijkpost was Uw Slager in win kelcentrum ’t Loo in Heiloo net als De kwekersclub van Groei en Bloei heeft weer vele mooie planten opge pot, gezaaid en gekweekt. Bodembe dekkers, klimmers, eenjarigen, vas te planten en prachtige salvia’s! Er is weer een gevarieerd en groot aan bod. Duizenden bloemen en planten zijn te koop, evenals verschillen de soorten kruiden zoals dragon, venkel, maggiplant, citroenmelisse, De familienaam Valkering komt in Limmen al voor sedert ongeveer 1870. Het is een beken- LIMMEN - Tijdens een familie/vriendenbijeenkomst op het R.K. kerkhof van Limmen is zaterdag 16 april postuum een tulp gedoopt met de naam Jan Valkering. vorig jaar het beste inzamelpunt. Hier werden ruim 77.000 waarde- punten ingezameld, goed voor 158 pakken koffie. De Vomar Voordeel markt in Heiloo, de DeKaMarkt in Egmond-Binnen en Drogisterij de Aker in Limmen waren ook elk goed voor meer dan 100 pakken koffie. Marokkaanse munt, ananasmunt, peterselie en salie. Niet alleen kun nen er plantjes worden gekocht, er kan ook worden geruild. de naam in Noord-Kennemerland en veelal verbonden met bloembollenbedrijven. Tijmen Mede vanwege de economische ma laise door het coronavirus moeten steeds meer gezinnen een beroep doen op de Voedselbank. De Voed- selbank Alkmaar ondersteunt deze mensen met een wekelijks voed selpakket, maar daar zit maar af en toe een pak koffie bij. Dankzij de jaarlijkse inzamelingsactie van de Lionsclub zit koffie de komende tijd in de pakketten en dat wordt enorm gewaardeerd. De Douwe Egberts Waardepuntenactie wordt aan het eind van het jaar herhaald, dus gooi uw waardepunten niet weg. Geef ze een tweede leven door ze aan de Voedselbank te geven. Lionsclub Alkmaar Phoenix houdt zich jaarrond ook bezig met het in zamelen van oud en vreemd geld voor de Stichting Fight for Sight. Deze stichting verzorgt oogope raties in derdewereldlanden. Veel mensen hebben nog ergens oude of vreemde munten en bankbiljet ten in een la liggen. U kunt ze kwijt in de inzamelzuil bij Albert Heijn in winkelcentrum ’t Loo in Heiloo. De afgelopen twee jaar bracht dit ongeveer 8.000 op. Sinds 2014 zijn in de regio Alkmaar ruim 10,6 miljoen waardepunten ingezameld, goed voor meer dan 20.000 pakken koffie voor de Voed- selbank Alkmaar. Valkering begon rond 1870 een kleine vee houderij en bloembollenbedrijf aan de Wes- terweg in Limmen. Zijn zoon Jan Valkering zette het bedrijf voort en tezamen met zijn vijf zoons bouwden zij een kwekerij, handel en export op die tot de top tien van Nederland ging behoren. Deze Jan Valkering was ook lid van de ge meenteraad, het bestuur van de Boerenleen bank en lid van Provinciale Staten, een man met vakkennis en visie. Het bedrijf had kwe kerijen in Limmen, Egmond-Binnen en Eg- mond aan den Hoef. De Pruikenlaan in Lim- men (van Dusseldorperweg naar Middenweg (nu aan einde Vuurbaak), werd omgedoopt tot de Jan Valkeringlaan. De vijf broers, Cor, Siem, Antoon, Piet en Jan, hadden drie zoons met de naam Jan, om die uit elkaar te houden werd de naam van de va der toegevoegd: Jan Siem, Jan Toon en Jan Dad (hij werd in Engeland geboren en sprak zijn vader aan met dad, vandaar). Deze drie Jannen zijn inmiddels (te jong) overleden. Zij bouw den o.a. de Valkeyhal aan de Rijksweg, het huidige kleinschalige fraaie bedrijventerrein. Tijmen Verver, eigenaar/directeur van ge- “Het is belangrijk de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog door te geven aan toekomstige genera ties, vertelt verzamelaar Dave de Lie. “Van 1939 tot 1945 zijn miljoe nen mensen om het leven gekomen. Iedereen heeft zijn of haar eigen verhaal. Veel van die verhalen, die meestal aan voorwerpen verbonden zijn, worden door ons op deze ma nier in het museum doorverteld. Het is belangrijk dit door te geven nu er steeds minder mensen zijn die dit uit eigen ervaring kunnen vertellen.” Het museum heeft zeer veel unieke stukken in de collectie, van de mobi lisatie tot de Duitse capitulatie. Aan de hand van deze bijzondere collec tie geven de verzamelaars Jelle Vis ser en Dave de Lie graag toelichting over onder andere de mobilisatie, de bezetting, het regionaal verzet, de NSB, de slag om Arnhem, de Jo denvervolging en de bevrijding. Be slist de moeite waard om er eens een De doop De echtgenote van Jan Valkering, zijn drie kinderen, familie en vrienden waren aanwe zig op het kerkhof waar de tulp is geplant, ook in enkele potten op de grafzerk. Na een korte inleiding en historisch overzicht van de fami lie Valkering en het bedrijf werd er champag ne over de tulpen gegoten en de naam officieel bekrachtigd. Een terecht eerbetoon aan deze Jan Valkering. Tot in het jaar voor zijn dood was Jan Valkering ook verbonden aan de Hor tus Bulborum als gids/rondleider. De tulp is ook officieel goedgekeurd door de branche organisatie en als zodanig geregistreerd in de Classified List. Dit is een zorgvuldige proce dure die enkele jaren in beslag neemt. noemd bedrijf is een oomzegger van Jan Val- kering en heeft ook zijn handel/export over genomen. Als eerbetoon heeft hij een Dubbele Late Tulp geselecteerd, kleur oranje/zalm, en deze aan zijn Oom Jan getoond kort voor diens overlijden op 1 december 2017. Samen beslo ten zij de tulp door te kweken en op termijn te dopen met zijn naam. De fraaie en kleurrijke tulpen zijn na de oogst van dit jaar ook verkrijgbaar bij Verver Export b.v. Oorlogsmuseum 1940-1945 is ge vestigd aan de Julianaweg 43 te Akersloot en is geopend op zondag 15 mei en zaterdag 28 mei (Nationa le Bunkerdag) van 10.00-16.00. Kom ook eens kijken bij museum vlieg veld Bergen 1940-1945. Dit mu seum is ook geopend op 4 en 5 mei aanstaande. Bekijk voor een impressie ook de reportage van OSU/rtv via hun YouTube-kanaal. Heeft u toevallig nog spullen met betrekking tot de Tweede Wereld oorlog? Gooi het niet weg maar neem even contact op via de mail: oorlogsmuseum19401945@gmail. com CASTRICUM - Op zaterdag 7 mei is Groei Bloei aanwezig op de jaarlijkse plantenmarkt in de Tuin van Kapitein Rommel in Castricum. AKERSLOOT - Sinds februari is Akersloot een nieuw museum rijker. Het Oorlogsmuseum 1940-1945 is opgericht door twee verzamelaars die al jaren spullen uit de Tweede Wereldoorlog verzamelen. Tuin van Kapitein Rommel 2, 1901 DZ Castricum (tegenover het NS-station van Castricum) https:// tuinvankapiteinrommel.nl Meer informatie leest u via www.oorlogsmuseum1940-1945.nl en www.museumvliegveldbergen.nl k i'j '1 J UITKIJKPOST 26 APRIL 2022 11 O De Jan Valkering tulp is gedoopt op het R.K. Kerkhof. Foto: aangeleverd Tekst: Kees G. Kroone O Uitgebreide collectie met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog te zien in het Akerslootse Oorlogsmuseum. Foto: Anita Webbe Jonge generatie Verver Export b.v. Heerhugowaard 3 Symbolische overdracht van de koffie door Lex Evers (secretaris van de Lionsclub Alkmaar Phoenix (links) aan Henk Opdam (penningmeester van de Voedselbank Alkmaar). Foto: Kees Scharringa Adres

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 11