Veelkleurigheid Dodenherdenking op woensdag 4 mei in Heiloo Een dag niet gefietst, is een dag niet geleefd column Robin Raven ■x Een inburgeringscursus had Piet niet nodig. Ondanks dat hij in 69 jaar geen andere vriendenkring had gehad dan een Schiedamse, wist hij zich binnen een jaar een graag geziene gast te maken in Heiloo. Op zijn fiets trok hij er elke dag op uit en maakte dan een praatje met iedereen. Hij had altijd de juiste vragen en kon goed luisteren. In de kroegen van Heiloo leerde ze hem kennen en door zijn manier van communiceren werd het al snel dui delijk dat hij de opa was van Adriaan. Want die kan er ook wat van. Met zijn grote kennis van geiten en koeien was Piet ook welkom bij de boeren in de omgeving. Ondanks dat hij slecht ter been was, stak hij regel matig de helpende hand uit. Hij leefde mee met de plaatselijke agrariërs en kocht dan ook het liefst zijn groenten en fruit rechtstreeks bij hen. Piet begreep de kleine onderne mer. Hij was vaste klant bij Beentjes op de markt, had de aardappel- en kaasboer aan huis en werd een graag geziene klant bij de wassalon. Op zo merse avonden was Piet samen met Tijdens de jaarlijkse herdenking op 4 mei herdenken we de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en oorlogssituaties en vredes missies nadien. Het thema van de Nationale HEILOO - Door corona vond de dodenherdenking op 4 mei de afgelopen twee jaar plaats zon der publiek. Dit jaar is de herdenking weer met publiek zoals voorheen. Burgemeester Mascha ten Bruggencate roept speciaal kinderen op om mee te lopen met de stille tocht of om bij de herdenking te zijn. “Ik merk dat veel kinderen nadenken over het onderwerp oorlog door de gebeurtenissen in Oekraïne.” Samen met zijn kleinzoon en diens vrienden keek Piet naar zijn grote passie: voetbal. Zo werd hij een beetje een opa voor de hele vriendenploeg. De schoonvader van zijn kleindoch ter deelt dezelfde passie voor voetbal en ook daar werd Piet regelmatig uit genodigd om naar een potje te kijken. De bokkentochten die Piet met zijn kleinzoon maakte, zal bij de kroeg bazen nog goed in het geheugen lig gen. Beiden konden niet zo heel erg goed tegen deze alcoholische ver snapering. zijn vrouw te vinden op het terras van Snackbar Het Hoekstuk. Op verjaar dagen kreeg je van hem een bon voor de visboer cadeau. Na zes jaar Heiloo kwamen de eer ste achterkleinkinderen en toen ging Piet zijn hart pas echt open. Wat ge noot hij daarvan. Het was wederzijd se liefde. Elke dag hebben ze het ze over hem, al noemt de jongste hem nog steevast “Opa Tiet”. Er ging geen gesprek voorbij of hij vertelde over zijn grote trots. “Een van mijn klein zonen is zelfs naar mij vernoemd”, Herdenking is dit keer ‘Vrijheid in verbonden heid’. Daarmee bedoelt het Nationaal Comité dat onze vrijheid onlosmakelijk is verbonden met de vrijheid van de ander. De oorlog in Oe- Heel veel mensen gaan hem heel erg missen. Het wordt een stukje stiller in Heiloo. We moeten het verwer ken en proberen te wennen aan zijn enorme afwezigheid. Van 19.00 tot 19.30 uur is een oecumenische viering in de Ter Coulsterkerk. Om 19.40 start de Stille Tocht vanaf de hoek Bergeonstraat/ Holleweg naar het monument ‘De Man van Vught’ aan Frederica’s Hof. De stoet arriveert om 19.50 uur bij het monument. Daar zijn de veteranen, scouting Victorie, scouting Rurik, Harmonie Caecilia en de trompettist van Eensgezindheid aanwezig. Uiteraard is ook publiek welkom. kraïne toont aan hoe kwetsbaar vrijheid is en hoe belangrijk het is om oorlogsslachtoffers te herdenken en het belang van vrijheid en democratie te benadrukken. Na de kranslegging door het college en het blazen van het taptoesignaal worden om pre cies 20.00 uur twee minuten stilte in acht ge nomen. Hierna wordt het Wilhelmus gezon gen onder begeleiding van Harmonie Caecilia en leggen veteranen bloemen bij het monu ment. Vervolgens houdt de burgemeester een toespraak. Aansluitend lezen twee leerlingen van Kindcentrum Willibrord een gedicht voor. De ceremoniemeester geeft daarna de scouts de gelegenheid bloemen te leggen. Ook de aanwezigen kunnen dit doen na een seintje Vanwege de herdenking zijn van ongeveer 18.00 tot 21.00 uur de volgende kruisingen af gezet: Frederica’s Hof/Kennemerstraatweg, Maas Geesteranusweg, Van der Feen de Lille- weg/Dokterslaan en Frederica’s Hof/Dokter- slaan. Om 20.00 uur wordt het verkeer op de Kennemerstraatweg voor 2 minuten stilge houden. van de ceremoniemeester. We verzoeken u vriendelijk om de plastic verpakking van de bloemen te verwijderen. De gemeente Heiloo roept de inwoners op om de Nederlandse vlag op 4 mei ook halfstok te hangen, als teken van eerbied en respect voor oorlogsslachtoffers. Op 5 mei, als we vieren dat het Koninkrijk der Nederlanden in 1945 is bevrijd en we sindsdien in vrijheid leven, mag de vlag voluit wapperen. Na afloop rond 20.30 uur is er een concert in de Witte Kerk van zangeres en harpiste Ekate rina Levenal. Dit concert, dat wordt aangebo den door Stichting Cultuurbevordering Witte Kerk, is voor iedereen gratis toegankelijk. zei hij dan. Vier jaar geleden ging het wat minder met de gezondheid van Piet en zijn vrouw, die door de klein kinderen en achterkleinkinderen “Opoe” wordt genoemd. Met haar ging het snel bergafwaarts. Gelukkig kon de familie nu terugdoen, wat Piet en zijn vrouw voor de familie hadden gedaan: zorgen. De oudste klein dochter werd “steun en toeverlaat”, zoals Piet dat zo mooi kon verwoor den, terwijl dochter en de andere kleindochter “met harten van goud” hielpen het huishouden op rolletjes te laten lopen. In 2020 overleed Amalia, een zwaar verlies voor Piet. Adriaan ging elke donderdag bij hem eten om hem gezelschap te houden en hij was er altijd bij wanneer er een feestje was. In de nacht van 13 op 14 april werd Piet ‘s nachts ziek en op Eerste Paas dag is hij overleden. Zo snel als dit is gegaan, is voor de familie niet te bevatten. Ook de buren die een oogje in het zeil hielden en anderen in zijn directe omgeving verkeren in shock. Woensdagmorgen was hij tenslotte nog vrolijk en gezond naar de markt gefietst om fruit en groente te halen. HEILOO - In 2009 verliet Piet van Mil op 69-jarige leeftijd zijn ouderlijk huis in Schiedam om zich samen met zijn vrouw Amalia in Heiloo te gaan vestigen. Ze kochten daar een bungalowtje aan Mariënstein: alles gelijkvloers en lekker dicht in de buurt van bijna alle kleinkinderen. Een zoon, schoondochter en kleinkind lieten ze achter in Schiedam. In Memoriam: Piet van Mil - UITKIJKPOST 26 APRIL 2022 5 O Piet van Mil. Foto: aangeleverd 9 De Man van Vught. Foto: Stip Fotografie Musical lijkt me een harde busi ness, het vereist veel doorzettings vermogen. Ga maar na: je moet er elke avond staan en jezelf voor elke nieuwe rol weer opnieuw uitvin den. Veel mensen haken daardoor teleurgesteld af. Twan niet. Wat hielp is dat hij altijd al bezig was met musicals, zowel op school als bij musicalvereniging De Hanswijc- kers. Uiteindelijk trok hij de stoute schoenen aan en koos hij voor de Programma Twan zit barstensvol mooie herin neringen aan ons dorp. Als ukkie met een stroopwafel in de hand rondkuieren op de jaarmarkt op de Heerenweg, spelen en verrast worden in Theater de Beun en los gaan in het timmerdorp (waar hij nu zelf vrijwilliger is). Hoe ziet hij de toekomst? "Ik wil meegeven aan jongeren die voor een keuze staan bekende Frank Sanders Akademie in Amsterdam voor de opleiding tot musicalacteur. En met succes: vol gend jaar gaat hij los in het 'echte' vak. Wegafzetting Vlaggenprotocol Concert Witte Kerk Helemaal mee eens. Zet je innerlijke raam open en laat de veelkleurig heid binnenstromen. Je weet nooit wat op je pad komt. Kijk maar naar Twan. in het leven, dat je nooit dingen moet afschrijven omdat je denkt dat dat toch niet lukt, ook al is het je droom. Dit wilde ik ook doen voor het musicalvak, maar gelukkig ben ik overgehaald om het toch te proberen en het is me gelukt. Mijn advies aan iedereen: ga alsjeblieft je droom achterna en werk er hard voor!” Die geestesgesteldheid kun je een vorm van schizofrenie noemen, maar ik schaar die afwisseling in perspectieven liever (en eerder) in het rijtje creativiteit, eigenzin- Musicalacteurs zijn veelkleurige figuren. De twintigjarige Heiloo- er Twan Bosschaart is er zo een tje: het ene moment speelt hij de sterren van de hemel als sa distische tandarts, dan is hij de boze buurman uit u-weet-wel, om net zo snel weer een perfecte Shrek of charmante prins neer te zetten. nigheid en oog hebbend voor de droomachtige kwaliteit van het leven.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 5