4 en 5 mei hardenkien en vieren Vlagprotocol 4 en 5 mei Vrijheidsconcert koor sWing 4 mei in de Witte Kerk: 'De Weg' Expositie 'Eerbetoon aan zij die neerstortten' IR Toegang: GRATIS In deze persoonlijke muziekthe- atervoorstelling neemt Ekaterina In Nederland herdenken we op 4 mei de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Sinds 1961 herdenken we ook de slachtoffers van oorlogssituaties en vredesoperaties waarbij Nederland betrokken was na de Tweede Wereldoorlog. Op 5 mei vieren we de bevrijding van Nederland in 1945 en dat we sindsdien in vrijheid leven. Ook staan we die dag stil bij de waarde van vrijheid, democratie en mensenrechten. ‘Vrijheid deel je met elkaar’ is het thema van de nieuwe meerjarige publiekscampagne van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. De campagne is erop gericht de emoties die verbonden zijn aan de verhalen over oorlog en bevrijding tot leven te brengen, zodat we niet vergeten hoe kwetsbaar vrijheid is. Met de oorlog in Oekraïne blijkt eens te meer dat vrijheid en vrede niet vanzelfspre kend zijn. Daarom is het van belang om oorlogsslachtoffers te herdenken en het belang van vrijheid, democratie en rechtsstaat uit te dragen. Bij binnenkomst klinkt de muziek van de sWingband, een gelegen- heidsgroep van koorleden en fami lie. Het sextet Men Only verzorgt een gastoptreden met meerstem mige songs en ballads uit de jaren 30-50. Het belooft een sfeervolle Levental het publiek mee op de weg die zij als tiener aflegde. Die weg, door verschillende landen, begon in avond te worden. Koor sWing is een gemengd koor met ruim 30 leden dat onder leiding van dirigente Ca roline Offerhaus vierstemmig zingt. De arrangementen variëren van licht klassiek tot pop. Johan Willem de Jong verzorgt de pianobegeleiding. Tasjkent toen zij en haar familie na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie niet in Oezbekistan konden blijven door oplaaiend antisemitisme. Aanvang 20.00 uur, na afloop van de Dodenherdenking. Ekaterina speelt harp, zingt, danst en vertelt over haar afkomst en hoe die van de ene op de andere dag be palend werd in het alledaagse leven. En hoe ze daarna haar weg zocht naar het sprookje, zoals ze dat kende uit het theater. Gedreven door een onuitputtelijke veerkracht en hoop. sWing heeft nog plek voor enkele bassen en tenoren. Op 4 mei hangen in Nederland de vlaggen halfstok als teken van eer bied en respect voor de oorlogs slachtoffers. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei roept alle inwoners op om op 4 mei de gehele dag de vlag halfstok te hangen (van zonsopgang tot zonsondergang). De vlag die gebruikt wordt, is de Nederlandse driekleur zonder wimpel. Nederland kent geen wettelijke re gels voor het gebruik van de vlag. U mag als burger, bedrijf of organisa tie op alle dagen van het jaar de vlag uithangen. Bijvoorbeeld bij een fees telijke gebeurtenis als een huwe lijk of het slagen voor een examen. Ook halfstok vlaggen bij een over lijden mag. Er is geen wet die vlag gen verbiedt of bepaalt hoe u moet vlaggen. Als eerbetoon aan de vliegeniers neemt Martijn een foto op exact de zelfde dag en exact hetzelfde tijd stip als het vliegtuig in de oorlog neerkwam. Door een sluitertijd van 1 minuut te hanteren, houdt Martijn zo op fotografische wijze 1 minuut stilte voor de vliegeniers. In de vlaginstructie van de Rijks overheid staan regels voor het vlag gen vanaf rijksgebouwen. In deze vlaginstructie wordt opgeroepen om de vlag op 4 mei van 18.00 uur tot zonsondergang halfstok te han gen. Tijdens de herdenking kunnen andere vlaggen, zoals de gemeen- tevlag, eveneens halfstok worden gehangen. Op 5 mei mag de nationale vlag (zonder wimpel) van zonsopkomst tot zonsondergang in top. De vlag ’s nachts wel laten hangen? Dan is het goed gebruik de vlag te verlichten, waardoor de kleuren goed zicht baar zijn. De vlag mag ook gecom bineerd worden met de gemeente- vlag, provincievlag of vlaggen van andere landen die bij de bevrijding betrokken waren. Het Museum Vliegveld Bergen 1937 1945 heeft enkele items beschik baar gesteld om tentoon te stellen. Op deze manier wordt het verhaal van de vliegeniers nog tastbaarder. Het museum vertelt het verhaal van Vliegveld Bergen waar tijdens de oorlog een deel van de Duitse jachtvliegtuigen gestationeerd was. Deze Duitse vliegtuigen waren ver antwoordelijk voor veel geallieerde slachtoffers. Informatie over de expositie: https://www.martijnvoorhout.com/ project-luchtoorlog Aanvang 20.15 uur. Zaal open 19.45 uur. Entreekaarten volwassenen 10, kinderen t/m 12 jaar 5, incl. consumptie in de pauze. HEILOO - Woensdagavond 4 mei kunt u in de Witte Kerk luisteren naar een bijzondere voorstelling, ‘De Weg’, het aangrijpende verhaal van zangeres en harpiste Ekaterina Levental over haar vlucht uit de voormalige Sovjet-Unie. Een verhaal over afwijzing, verlies, veerkracht en hoop, gezien door de ogen van een tiener. Ondersteund door prachtige muziek. HEILOO - Op 4 mei hangen we de Nederlandse vlag halfstok en op 5 mei mag de vlag voluit wapperen. Nederland kent geen wettelijke regels voor het gebruik van de vlag, alleen voor het vlaggen vanaf rijksgebouwen. Je mag als burger, bedrijf of organisatie op alle dagen van het jaar de vlag uithangen. Wel zijn er gewoonten en protocollen voor het uithangen van de vlag. HEILOO - Op 14 mei geeft koor sWing een Vrijheidsconcert in de Witte Kerk in Heiloo. sWing vertolkt vrolijke en ingetogen liederen die verwijzen naar het thema ‘Over de Muur: Vrede en Vrijheid’. Kaarten aan de zaal (alleen pin betalingen) of reserveren via info@koorsWing.nl Martijn combineert de foto’s met de verhalen over de neergestorte vliegtuigen. Verhalen die lezen als spannende jongensboeken, vol ontsnappingen met het verzet en vluchtroutes naar Spanje of het be vrijde zuiden van Nederland. Soms is er niets bekend en herinnert slechts de kale grafsteen op een militaire begraafplaats aan de vliegeniers. Het aangrijpende verhaal van zangeres en harpiste Ekaterina Levental HEILOO - Met deze foto-expositie in Bibliotheek Heiloo staat fotograaf Martijn Voorhout stil bij de offers die vliegeniers in de Tweede Wereldoor log hebben gebracht. Martijn fotografeert locaties waar circa 75 jaar geleden gevechtsvliegtuigen zijn neergestort. Soms is er een herdenkingsteken ge plaatst op deze plek, maar vaak is er niets meer terug te zien. Je ziet gewoon een landschap, zonder nog stil te staan bij het drama van toen. UITKIJKPOST 4 MEI 2022 16 3 Koor sWing. Foto: Ton Thomassen O Gratis muziektheatervoorstellling in de Witte Kerk. Foto: Chris Koolmees Deze expositie is te bezichtigen van 4 mei tot 22 juni in Bibliotheek Heiloo, tijdens de openingsuren. “Ik ben zó niets op deze aarde..." Vlagprotocol 4 mei Fotografisch 1 minuut stilte O Martijn Voorhout fotografeert locaties waar circa 75 jaar geleden gevechtsvlieg tuigen zijn neergestort. Foto: M. Voorhout Vlagprotocol 5 mei Samenwerking met Museum Vliegveld Bergen Verhalen die lezen als jongens boeken

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 16