Burgemeester Ten Bruggencate verduurzaamt haar huis met Heiloo Energie De Witte Kerk got talent: Pega Loca Fietsen, wandelen, kijken en luisteren met en bij de Historische Vereniging HEILOO - Reis mee met Pega Loca in deze voorstelling in de Witte Kerk. Begraafplaats aan de Holleweg. Wees welkom. Onder de naam Pega Loca en met een HEILOO - De Historische Vereniging heeft een aantal mooie activiteiten op de agenda staan. huis heen lopen geeft een veel beter beeld. Dat vond ik heel prettig met de energiecoaches van Heiloo Ener gie.” Lachend voegt ze toe: “Ik weet inmiddels hoe de schuifjes van de ventilatie werken. Die had ik nooit gezien voordat de heren langskwa men. Maar zulke tips zijn heel pret tig om te krijgen.” Ten Bruggencate heeft een aantal zaken in gang gezet na het gesprek met de energiecoaches. “Ik heb iso- latiefolie achter de verwarmingen aangebracht. Dat was best een klus, maar helpt zeker. We hebben overal tochtstrips aangebracht en zonne panelen laten plaatsen op het dak. Met de lente zie je meteen hoeveel ze opleveren. Ook hebben we een elektrische auto. In combinatie met de panelen ‘tanken’ we dus gratis. Op advies van de heren is iemand langsgekomen die de toestroom van het water naar de radiatoren heeft afgestemd. We hadden van dit zogenaamde waterzijdig inregelen nog nooit gehoord, maar het werkt als een dolle. Je voelt dat het huis nu gelijkmatiger verwarmd wordt.” De voorbeelden van de ventilatie- schuifjes en de radiatoren zijn vol gens de energiecoaches laaghan gend fruit. Kleine aanpassingen, die direct effect hebben. “Wij zeggen: begin met isoleren en volg een paar tips op zoals het beter inregelen Op 14 mei wordt er gefietst met gids langs de Stolpersteine in Heiloo. De start is vanaf het Historisch Muse um om 13.30 uur. Kosten zijn 5, kinderen mogen gratis mee. Opge ven kan via 06-51718363. Voor de mensen die niet meefietsen, zal er in de film-theaterzaal van het Histo risch Museum een presentatie over de 26 Stolpersteine in Heiloo gege ven worden. Bij slecht weer kunnen van de cv-ketel, waarbij het soms nuttig kan zijn de temperatuur te verlagen”, vertelt De Graaff. “Maar ook al ben je heel fanatiek aan het isoleren, je moet altijd ventileren. Het CO2-gehalte was tijdens het bezoek ontzettend hoog. Dat heeft te maken met slechte ventilatie.” Om het CO2-gehalte te meten heeft Ten Bruggencate bij de bibliotheek een CO2-meter geleend. Die zijn daar via Heiloo Energie kosteloos op te halen. “Ons eerste advies is om te checken hoe het CO2-gehal- te door de week heen is. Maar wat wij ook belangrijk vinden is om het energieverbruik te vergelijken met gemiddelde huishoudens met een gelijke samenstelling.” Stap voor stap De Graaff vervolgt: “Voor de mees te mensen moet energiebesparing in stappen gebeuren. Begin met het laaghangend fruit, want dat is heel renderend voor relatief lage kosten. Dan ga je in etappes naar bijvoorbeeld gasloos wonen toe. Mensen moeten niet het idee heb ben dat ze meteen van alles moeten als ze ons binnenhalen. Het is heel vrijblijvend. Van tevoren sturen we een aantal vragen op over het ver bruik van gas en elektriciteit. Maar ook vragen we welke apparaten er zijn en hoe oud ze zijn. Een oude wasdroger van een goed merk ver bruikt vaak veel meer energie dan een nieuwe. Dan is het aantrekkelijk om een apparaat te vervangen.” De burgemeester vult aan: “Dit voelt als een dilemma. Aan de ene kant is het beter om apparaten te vervan gen. Aan de andere kant voelt het als verspilling. Daarom is het pret tig om een gesprek te hebben. Want wat is redelijk om te doen?” de fietsers daarbij aanschuiven. De presentatie begint om 14.00 uur. In het Historisch Museum is een klei ne expositie over de Stolpersteine te zien. In de publicatie ‘Stolpersteine in Heiloo’ (te koop in het museum) kunt u er meer over lezen. In de grote zaal van het museum is ‘Het schoolleven van de Heilooërs’ te zien en in de Schatkamer zijn de uit vergrote foto’s van het nieuwe boek van Dick Slagter, ‘Heiloo in Beeld’, te bekijken. De foto’s en het boek zijn beide in het museum te koop. Het Historisch Museum op het land goed Willibrordus is geopend op dinsdag van 19.00-21.00 uur, en za terdag en zondag van 14.00-17.00 uur. De toegang is gratis en nu het weer kan en mag staat de koffie klaar. Op zondag 15 mei zijn er weer rond leidingen op Nijenburg met ervaren gidsen. U kunt u zich opgeven via 06-51718363. U kunt kiezen uit twee tijden: 11.00 en 13.30 uur. Kosten: 7,50 inclusief het koffie/thee drin ken in de originele keuken. Al met al is Ten Bruggencate blij met het initiatief. “Op het moment dat je niet veel tijd hebt om je te verdiepen is het fijn om te weten dat je snel twee stappen kan doen. De meerwaarde van Heiloo Energie is dat je voor mensen het ‘gedoe’ in stukjes kan hakken. Alle stapjes helpen. Een hele mooie manier om het aan te bieden. En de bewust wording is heel goed. Je kan onder- bouwd de kennis naast elkaar leg gen. Op basis van gevoel kom je toch op een andere uitkomst.” ’n Dipje salsa, ’n vleugje jazz, ’n teentje rock vermengd met ’n ver frissend Iberisch briesje! In 2016 leren Eric van de Kerkhof en Erik Fleuren elkaar kennen. Ze delen hun voorliefde voor zelfge schreven akoestische muziek. Aan creativiteit geen gebrek. Inspiratie uit verre windstreken, jarenlange ervaring en toewijding resulteren in unieke gitaarcomposities onder steund door eigenzinnig baswerk. Ten Bruggencate geeft haar in woners graag nog een advies mee. “Laat je adviseren over de kleine en grote stappen die je kunt zetten om het milieu te sparen, maar gelijk ook geld te besparen. En het fijne van zo’n advies is dat je het wonen comfortabeler maakt.” Voor meer informatie, tips en het opgeven voor een ‘Quickscan ener giebesparing’ kunt u langskomen in de winkel in ‘t Loo of kijken op https://www.heilooenergie.nl Donderdag 12 mei 2022, 19.30 uur Toegang: 15 inclusief drankje Vooraf reserveren via reserveren@wittekerk-heiloo.nl Kaartverkoop aan de zaal. nieuw programma reizen ze door muzikale landschappen, en staan stil bij melodieuze panorama’s. Hun vakmanschap was gedurende de laatste jaren te bewonderen op diverse festivals en in theaters door heel Nederland. En binnenkort is het muzikale duo te beluisteren in de Witte Kerk in Heiloo. Ten Bruggencate vertelt hoe de mensen van Heiloo Energie haar huis kwamen controleren. “We zijn in september naar Heiloo verhuisd, voor het eerst een vrijstaand huis uit de jaren zeventig. We wisten niet goed wat we zouden kunnen verbeteren op het gebied van duur zaamheid en isolatie. Het is best in gewikkeld om een plan daarvan te gaan maken. Wat heeft zin en waar mee kan je beginnen? We hebben veel losse adviezen van het internet geplukt, maar het is juist prettig om er met mensen over te praten en te kijken welke zaken echt zin heb ben. Iets gestructureerder door je 7 mei 13.30 uur. De Historische Ver eniging heeft Anita van Breugel, voormalig beleidsmedewerker van de gemeente, bereid gevonden een rondleiding op de Algemene Be graafplaats te geven. Wie de rond leiding van Anita op de begraafplaats van de Witte Kerk meegemaakt heeft, zal deze zeker niet willen mis sen. Anita van Breugel leidt u rond en vertelt over de vele bijzondere gra ven. Opgeven via 06-51718363, Kos ten: 5. De start is op de Algemene HEILOO - Met de torenhoge gasprijzen is verduurzaming en kostenbe sparing actueler dan ooit. Wie zijn huis laat scannen door Heiloo Ener gie, krijgt daarna een uitgebreid rapport waarin staat waar in de woning op energie en geld kan worden bespaard. Ook burgemeester Mascha ten Bruggencate heeft zo’n scan aangevraagd. Ze woont sinds september in Heiloo en wilde haar huis graag aan een ‘Quickscan energiebesparing’ on derwerpen. Van het resultaat en de uitgebreide uitleg over de bevindingen mocht de Uitkijkpost verslag doen. Heiloo Energie is een duurzaam initiatief van een aantal inwoners van Heiloo en biedt onafhankelijk ondersteuning bij het verduurza men van woningen. Tijdens een gesprek tussen de burgemeester en de energiecoaches worden alle mogelijkheden geïnventariseerd. Casper de Graaff en Fred Kuijper zijn de energiecoaches die in de kerstvakantie het huisbezoek bij de burgemeester afgelegd hebben. “We hopen zeker dat meer mensen een energiescan laten doen. Niet al leen voor koopwoningen, maar ook mensen met huurwoningen kunnen de scan aanvragen. En de scans zijn gratis. Het bezoek wordt gesubsidi eerd door de gemeente.” UITKIJKPOST 4 MEI 2022 7 Tekst: Dirk Kaan O Pega Loca neemt u mee op een muzikale reis. Foto: aangeleverd O Kunstenaar Gunter Demnig heeft i.s.m. de Historische Vereniging 26 Stolpersteine geplaatst. Foto: Josta de Graaf-Gieltjes Laaghangend fruit Stolpersteine Ten slotte Openingstijden Rondleiding Nijenburg Meerwaarde Huisbezoek Rondleiding begraafplaats 0 Energiecoach Casper de Graaff in gesprek met de burgemeester voor de winkel van Heiloo Energie in ‘t Loo. Foto: aangeleverd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 7