Ik ben begonnen met lezen, studenten beginnen met schrijven” DE BOEKEN- Feestelijke afsluiting Rotary-jaar Kostgeld betalen? E KAAR F LU I Over schrijven en schrijvers r n G X ICO KEI Vertegenwoordigers van Stichting Leergeld, Holland Sport, Jongeren werk Heiloo, Buurtsportcoaches, Trias, Zomerkamp, Timmerdorp, The Spot, de basisscholen van Hei- loo en PCC waren uitgenodigd om in het zonnetje gezet te worden en een cheque in ontvangst te nemen. De voorzitter van Rotary Club Heiloo, Jeroen Schouten, hield een mooie speech over het ontstaan én de doe len van Rotary wereldwijd. De club in Heiloo, een deel van Rotary Interna tional, heeft 40 enthousiaste leden die zich inzetten voor goede doelen dicht bij huis en ver weg. Zij zijn dit Keuning is vooral bekend als bio graaf. Zo schreef hij de levensge schiedenissen van onder anderen Jan Arends, Willem Brakman, Max Biograaf Nico Keuning: 11 de Jong en Bob den Uyl, en werkt hij momenteel aan de biografie van Belcampo. Hoe word je biograaf en vooral: hoe breng je ordening aan in het soms overweldigende mate riaal dat je ter beschikking staat? Ook daarover schrijft Keuning in ‘De boekenfluisteraar’. “Mijn doc toraalscriptie ging over het lange gedicht ‘Heet van de naald!’ van De Jong. Het gedicht gaat over een on bereikbare geliefde, een onderwerp dat mij als jongeman natuurlijk bij zonder aansprak. Net als hij leefde ik toen op een klein zolderkamertje in Amsterdam. Ik heb over De Jong ge publiceerd in literaire tijdschriften en heb ook enkele dichtbundels van hem samengesteld. In 1989 start te ik mijn uitgeverij Reservaat. Ik kreeg een bestelling van Bert Voe ten, dichter, vertaler en echtgenoot van Marga Minco. Op een begelei dend kaartje vroeg hij mij wanneer ik de biografie van Max de Jong ging schrijven. Ik dacht: “Als Voeten denkt dat ik dat kan, ga ik het doen.” In 2000 is de biografie gepubliceerd. Vanaf dat moment was ik niet alleen docent, publicist en uitgever, maar ook biograaf.” Het schrijven van een goede bio grafie begint volgens Keuning met onderzoek naar leven en werk van de schrijver. “Kennis van zaken is essentieel. Je moet weten wat de hoofdweg is, welke zijpaden inte- jaar vol passie met een aantal pro jecten gestart om lokale doelen te kunnen ondersteunen. ressant zijn en welke niet. De inhoud vindt vervolgens vanzelf een vorm. Daarnaast houd ik mijn uitgangs punten voor een goede biografie in de gaten. Zo moet de persoon tot le ven komen, de lezer moet de auteur leren kennen. Ook moet een bio grafie nieuwe inzichten opleveren, dient het een echt verhaal te zijn en geen droge, al te conventionele en lineaire opsomming van feiten. Heel belangrijk is het opnemen van brieffragmenten. Net als citaten uit gesprekken en anekdotes zijn ze on ontbeerlijk om een authentiek beeld van de hoofdpersoon te schetsen.” ‘Elke biografie die geschreven moet worden is het verhaal van een be klimming,’ aldus de Franse auteur Henry Bordeaux. Een omschrijving die Nico Keuning, een hartstoch telijk racefietser die onder meer de Mont Ventoux enkele keren heeft bedwongen, moet aanspreken. Ook een biografie begint op het punt waar je grip krijgt op het onderwerp en hoger kunt klimmen. Keuning baseert zich daarbij op een element dat kenmerkend is voor het leven en/of de thema’s in het werk van de schrijver. “De biografie van Willem Brakman begint met een verhui zing, die van Max de Jong met zijn dood. Voor Bob den Uyl startte ik met een hoofdthema uit zijn boeken, de desillusie, en de biografie van Jan Arends begint met zijn geboorte, aangezien hij nooit heeft geweten wie zijn vader was. Inhoud vindt vorm, zoals ik al aangaf.” Uitzonderlijk, tragisch en komisch Hoe kiest Keuning de auteur over wie hij een biografie wil schrijven? “De overeenkomst is dat ze in een langs waarbij ongeveer 950 deel nemers grote sportieve prestaties lieten zien. De grote opbrengst voor het goede doel gaf deze dag een extra gouden glans. Mooie schenkingen werden gedaan aan de basisscholen, die ze kunnen besteden aan sportlessen bij ver schillende clubs om kinderen met alle sporten te laten kennismaken. De leden van The Spot werden in het zonnetje gezet met een fantas tische bijdrage voor een levensgroot schaakspel. Net als vorige jaren is er een grote bijdrage geleverd aan het Zomersportkamp, het sportie ve kamp voor basisschoolleerlin gen in de eerste week van de zo mervakantie. En tot slot was er ook nog een cheque voor Timmerdorp Heiloo. Met het project ‘Kaas voor Kansen’ zijn mooi verpakte kaaspakketten samengesteld en verkocht. De op brengst hiervan gaat naar Stich ting Leergeld Alkmaar. De stichting helpt kinderen van gezinnen die het financieel niet makkelijk hebben aan opgeknapte tweedehands fiet sen, gereviseerde laptops en mo gelijk binnenkort ook zwemlessen. Loek Schoenmaker, voorzitter van de ‘Kaascommissie’, kon Stichting Leergeld verblijden met een mooie gift. eigen universum leven, en in die we reld zijn ze gelukkig. Maatschappe lijk zijn ze in meer of mindere mate onmogelijk. Daarmee bedoel ik niet dat ze in de maatschappij niet func tioneren, zowel Belcampo als Brak man werkte als arts, maar in de kern waren ze volkomen antiburgerlijk. De auteurs staan op zichzelf, beho ren niet tot een literaire stroming. Heiloo voor Elkaar hield hierover vorige week donderdag in de bi bliotheek een informatieavond voor statushouders. Na een voorlichting door Bernadet Sprenkeling werd in groepjes gediscussieerd over de fi nanciële gevolgen voor het gezin van een volwassen geworden kind. Het is in Nederland in veel gezin nen de gewoonte kostgeld af te dragen; in sommige landen bestaat deze gewoonte niet. Een inwonend kind van 40 jaar oud kan daar nog als kind worden gezien en draagt dan dus niet bij aan de huishouding. Zij verenigen het uitzonderlijke, het tragische en het komische. Dat maakt ze zo intrigerend.” ‘De boekenfluisteraar’ ligt nu in de boekhandel. Op zaterdag 16 juli is Nico Keuning te gast in het door Frits Spits gepresenteerde De Taalstaat, Radio1, 11.15 uur. Tijdens de open gesprekken op deze avond veranderden meningen van de deelnemers. Een jongere die het eerst maar gek vond financieel bij te dragen aan de huishouding, bood spontaan kostgeld aan. Zijn moeder, die eerder het vragen van kostgeld een inbreuk vond in het leven van haar kind, aanvaardde deze geste van harte. De Stichting Heiloo voor Elkaar houdt zich bezig met het welzijn van statushouders. Daartoe geeft ze hen o.a. taallessen, huis werkbegeleiding, voorlichting en ondersteuning. Onlangs heeft de Rotary de spon sorovereenkomst voor de Maalwa ter Run Walk verlengd. De geor ganiseerde projecten waren zeer succesvol door de betrokkenheid van PCC, de inwoners en bedrijven uit ons dorp, én de samenwerking met Trias. Eerst kwam Simon Bij post aan het woord, als voorzitter van de commissie PCC Maalwater Run en Walk. Mooie foto’s kwamen HEILOO - Neerlandicus Nico Keuning uit Heiloo is biograaf, schrijver, uit gever en gastdocent. Naast biografieën heeft hij onder meer monografieën en een roman op zijn naam staan. Ook schreef hij de roemrijke geschiedenis van Drukkerij Uitkijkpost, ‘Een bedrijf in letters’. Begin juni verscheen zijn boek ‘De boekenfluisteraar - Over schrijven en schrijvers’. HEILOO - Op de laatste avond van het Rotary clubjaar waren naast de leden van Rotary Club Heiloo ook vele genodigden aanwezig. HEILOO - Als een kind 18 wordt, is het wettelijk zelfstandig en mag het stemmen. Woont het dan bij de ouders, dan krijgt het te maken met aller lei regelingen van onze overheid. Dan komt de vraag op tafel of en hoe de kosten binnen het gezin worden gedeeld. Nico Keuning woont in een voorma lige dokterswoning. In wat vroeger de praktijk was heeft hij zijn grote werkruimte. Daar, omringd door overvolle boekenkasten, bouwt hij aan zijn inmiddels flinke oeuvre en bestierde hij zijn uitgeverij Reser vaat (1989-2016). In ‘De boeken- fluisteraar’ doet Keuning verslag van een cursus Creatief Schrijven. Zes jonge vrouwen krijgen elke week een schrijfopdracht die hij vervol gens verbindt met werk van heden daagse bekende schrijvers als Rob van Essen, Lale Gül, Karl Ove Knaus- gard en Sally Rooney. “Ontzettend leuk om te doen,” zegt Keuning. “Het zogeheten Honours-program- ma van de Hogeschool van Amster dam biedt modules aan buiten het reguliere programma, waarvoor studenten certificaten kunnen ver dienen. Elk semester geef ik een cur sus Creatief Schrijven. Ik bespreek met de studenten wat ze geschreven hebben en laat vervolgens zien hoe een echte schrijver dat doet. Een op vallend verschil is dat ik begonnen ben met lezen, en studenten begin nen met schrijven. Maar het een kan niet zonder het ander. Vandaar dat ik ze wil stimuleren om meer te gaan lezen.” UITKIJKPOST 6 JULI 2022 15 3 Bernadette wijst de weg in een wirwar van regels. Foto: aangeleverd O V.l.n.r. Bart Ploeger (buurtsportcoach), Carla Duin (Timmerdorp), Simon Bijpost (PCC Maalwater Run en Walk commissie), Hanneke Comans-Diesveldt (Stichting Leergeld Alkmaar), Jeroen Schouten (Rotary Club Heiloo), Ester Schotten (Jongerenwerk Heiloo). Foto: aangeleverd Eerste biografie Inhoud vindt vorm O Het boek van Nico Keuning ligt nu in de boekhandel. Foto: aangeleverd Schenkingen Nico Keuning. Foto: Rob Bronshoff Cheque

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 15