Inzicht Klauw Tijdelijke crisisnoodopvang asielzoekers in Heiloo Kleurrijke lunch van Samenspraak Dick de Scally column Verrassingstassen bibliotheek Heiloo Tuinvogelverhaaltjes Het ministerie van Justitie en Vei ligheid heeft alle veiligheidsregio’s in Nederland gevraagd kortstondig crisisnoodopvang voor 225 asiel - zoekers te realiseren om tijd te winnen voor een structurele oplos sing. Voor Noord-Holland Noord gaat het om nog 175 asielzoekers, omdat vijftig asielzoekers al in cri- sisnoodopvang in Schagen worden opgevangen. HEILOO - Afgelopen donderdag kregen statushouders hun laatste les voor de zomervakantie. Het betreft lessen van Samenspraak in de Nederlandse taal die ze wekelijks krijgen in de bibliotheek. om te komen tot een oplossing. Dus zijn we blij dat de gemeente Heiloo bereid is ruimte voor crisisnoodop- vang aan te bieden.” Deze lessen worden verzorgd door vrijwilligers van Heiloo voor Elkaar. Er wordt met elkaar gesproken, ge lezen, gewerkt aan de woordenschat en aandacht gegeven aan spelling en grammatica. Stichting Heiloo voor Elkaar helpt statushouders en mensen met Ne derlands als tweede taal met hun in tegratie. De kosten van Heiloo voor Elkaar worden gedekt door donaties, giften, sponsoring en subsidie van de gemeente. Haal een rijk gevulde tas met afgeschreven boeken in de bibliotheek voor 2. Vooraf geeft u uw wensen door via www.bibliotheekheiloo.nl, u ontvangt bericht als de tas voor u klaar staat. De tassen zijn er voor alle leeftijden, dus voor zowel jeugd als volwassenen. Paulien van Tol is vrijwillig tuinvogelconsulente voor de Vogelbescherming. In haar vrije tijd schrijft zij korte verhaaltjes over tuinvogels. Met haar ach tergrond als illustratrice tekent zij daar ook een passende illustratie bij. Van tijd tot tijd leest u een van haar verhalen in de Uitkijkpost. U kunt Paulien ook volgen op haar Facebookpagina ‘Tuinvogelverhalen’. Ruim drie weken terug, vlak voor we op vakantie gingen, zag ik hem voor het eerst. Hij was aangeschoten denk ik, of ‘ze’ hadden hem te grazen ge had. Hoe dan ook, hij was vleugellam. Een lamme kauw was hij; een Lauw, zal ik maar zeggen. Maar was-ie zie lig? Nee hoor, helemaal niet, want hij struinde door de struiken op zoek naar voedsel en rende over het gras veld achter vliegen aan. Een blijmoe dige kauw dus; een Blauw, zal ik maar zeggen. Toch vroegen wij ons af of hij het zou redden. Na de vakantie ech ter was hij er nog, alive and kicking HEILOO - Verras jezelf - óf een ander - met een zomer lang lekker lezen! Dat kan met de verrassingstas van de bibliotheek. Start: dinsdag 12 juli. Deze actie loopt door t/m 21 augustus 2022. Op=op. én behendiger dan ooit! Via de hulst hupte hij omhoog door de takken; hij was geëvolueerd tot een Hauw, zal ik maar zeggen. Enkele dagen later had hij wéér een andere techniek; hij klauterde langs de schuine stam van de vlier omhoog en vanaf de takken keek hij tevreden op ons neer. Hij was een Klauw geworden! Maar gis teren gebeurde het; vanuit de kruin van de vlier keek hij met zijn slimme felblauwe ogen schuin naar beneden en ineens fladderde hij zomaar naar beneden! Flauw? Nee, hij was gewoon weer een Kauw. De uitvoering en inrichting van de crisisnoodopvang valt onder de verantwoordelijkheid van Veilig- heidsregio Noord-Holland Noord. Voorzitter Anja Schouten realiseert zich dat van medewerkers van de veiligheidsregio, van de gemeen ten en van de inwoners veel ge vraagd wordt met zowel de opvang van vluchtelingen uit Oekraïne als asielzoekers. “Ik vind het hartver warmend om de positieve instel ling te zien van al die mensen die bereidwillig zijn hun handen uit de mouwen te steken om grote opga ven in korte tijd voor elkaar te krij gen.” Na de les werd de zomervakantie in geluid met een gezamenlijke lunch bij Brasserie Veldt. Het was er erg gezellig, toch werd het tijdens de maaltijd stil: men genoot duidelijk van het voorgeschotelde. Voor een aantal Eritreeërs was het de Vasten tijd van de Apostelen en dan mogen ze enkel veganistisch eten. Hoewel dit niet op de kaart staat, draaide de brasserie haar hand daar niet voor om. Het Rijk heeft Veiligheidsregio Noord-Holland Noord ondersteu ning toegezegd van dertig amb tenaren. Afgelopen weekend is gestart met het inrichten van de locatie. Vanaf deze week worden de eerste mensen verwacht. Dan is er ook een team vanuit het Rijk aanwezig dat hen verder opvangt, begeleidt en verzorgt. Ook de me dische zorg voor de asielzoekers zal door het Rijk worden geleverd. Burgemeester Ten Bruggencate vindt het belangrijk dat de mensen goed worden opgevangen en biedt daarom deze locatie aan. “Ik doe dit om het COA en het Rijk uit een im passe te helpen”, reageert zij. “In Ter Apel verblijven te veel mensen in vreselijke omstandigheden. Ik vind het fijn om te voelen dat zowel college als raad gezamenlijk gehoor willen geven aan deze noodkreet.” Omwonenden van sporthal Het Vennewater en andere belangheb benden zijn per brief geïnformeerd. Voor hen was er een informatie bijeenkomst op zaterdag 2 juli. Hierover las u meer op de voorpa gina en op pagina 3 van deze krant. HEILOO - Sporthal Het Vennewater in Heiloo wordt geschikt gemaakt om voor maximaal vier weken 175 asielzoekers uit Ter Apel te kunnen opvangen. Dit zijn burgemeester Mascha ten Bruggencate van Heiloo en voorzitter Veiligheidsregio Noord-Holland Noord Anja Schouten over eengekomen. Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn al maandenlang opvangproblemen, waardoor mensen soms op een stoel, in tenten of in de open lucht moeten overnachten. De gemeente Heiloo vindt het daarom belangrijk om hulp te bieden. De burgemeesters in Noord-Hol- land Noord hebben in een eerder stadium aangegeven een betere oplossing te zien in het versneld huisvesten van vluchtelingen met een verblijfsvergunning, zoge heten statushouders. “We had den gehoopt dat crisisnoodopvang daarmee niet nodig was”, geeft voorzitter van Veiligheidsregio Noord-Holland Noord Anja Schou ten aan. “Het blijkt echter dat beide stappen genomen moeten worden UITKIJKPOST 6 JULI 2022 5 3 Illustratie: Paulien van Tol 9 In alle stilte werd van de lunch genoten. Foto: aangeleverd Vorig jaar loeide corona nog door Ongeveer een jaar geleden vroeg ik mij in een column af wat Mascha ten Bruggencate in ’s hemelsnaam bezielde om haar spannende baan in Amsterdam vaarwel te zeggen en die in te ruilen voor het eervol le ambt van burgemeester in een bezadigd dorp als Heiloo. Terugkij kend moet ik bekennen dat ik het mis had. Waar voortschrijdend in zicht al niet goed voor is. Bezadig de gemeente? Geen sprake van. Ga maar na. Nederland en Heiloo, met dodelijke slachtoffers tot gevolg. Maart 2022, verkiezingen voor de gemeente raad, met een maandenlange aan loop, een trage afsprong en uitein delijk een collegeprogramma als correcte landing. Heiloo het meest affe dorp, zoals ik schreef? Niet dus. Nog steeds ligt de afslag A9 in de lappenmand van de Raad van Sta te, naast de ontwikkeling van de Zandzoom en de herinrichting van de Vennewatersweg. Een storm van solidariteit stak op toen ook Heiloo vluchtelingen uit Oekraïne ging onderbrengen. De puur menselijke daad om tijdelijk 175 asielzoekers op te vangen in de sporthal ont moet zo te horen tegenstand uit de verkeerde hoek met afgebladderde argumenten. De emoties tijdens een eerdere bijeenkomst daarover liepen zo hoog op dat, zo schreef een krant, O. zelfs de burgemeester aangedaan was’. Zelfs, alsof Mascha gewoonlijk een kille tante is. Stormen hebben de neiging te lu wen, maar de gemeente doet er weinig aan het luwen te bevorde- ren. Ga maar na. Wat bezielt de ge meente in 's hemelsnaam om het beeldbepalende stadhuis als ge meentelijk kantoor in te ruilen voor een karakterloos appartementen gebouw aan de Stationsweg. Het ex-bankgebouw staat leeg, want de bankier van vroeger is een digitaal algoritme geworden. Gaat de ge meente ook die kant op? Laten we hopen dat voortschrij dend inzicht mij straks weer vertelt dat ik het mis heb. Positieve instelling Gebaar maken I j/? 5

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 5