Heilooërs lopen Nijmeegse Vierdaagse Mees zwemt mee met de Amsterdam City Swim voor ALS Flip Schultz Door de lens van Gitta Dekker uit Heiloo (56) liep dit jaar ook mee. “Na het zien van mooie beelden op televisie ben ik in 2002 op het idee gekomen om mee te doen met de vierdaagse van Nijmegen, en loop hem vanaf dat moment elk jaar. Het was voor mij persoonlijk een hele zware editie. De eerste dag heel warm, de tweede dag stortregen en de derde dag was het goed te doen. Na zoveel jaar ervaring ken je de valkuilen wel zo’n beetje en leer je goed naar je lichaam te luisteren. Ik begon met het lopen van de 50 kilometer in 2002, die ik tot 2016 samen met mijn man Eric, broer Silvio en schoonzus Lida en vrienden Frank en Elly liep. Later kwam daar onze catering Beja bij. Dit zijn mijn neef John en zijn vrouw Wilma. Zonder hen kunnen wij niet lopen! Zij zorgden voor ons ontbijt, warm eten, een lunchpakket voor onderweg, de morele ondersteu ning én hielden het weer voor ons in de gaten. Want als je de 50 kilometer loopt, sta je om 02.00 op. Die beelden zie je niet op de televisie. Dus John hield ons tijdens het lopen op de hoogte van het laatste nieuws. Aangezien onze Beja het na 17 jaar voor gezien houdt en de lopers verschillende afstanden lopen, gaat het er volgend jaar voor ons anders uitzien. Maar dat er gelopen gaat worden is zeker. Want als je over de Via Gladiola loopt, vergeet je alle pijntjes en ongemakken. Wat een feest!” HEILOO - “ALS is een afschuwelijke rotziekte, er moet zo snel mogelijk veel geld komen voor onderzoek naar de oorzaak en een behandeling van deze dodelijke zenuw-/spier- ziekte. Daarom zwem ik op zondag 28 augustus de Amsterdam City Swim, speciaal voor Jet Pronk.” Mees van Schooten (14) uit Heiloo is zeer ge motiveerd om zoveel mogelijk geld op te ha len voor Stichting ALS. Op 13 juli jl. overleed Jet aan deze verschrikkelijke ziekte, een col- lega van zijn moeder. Jet was vooral trots op Mees omdat hij in zijn eentje deze zwemuit- daging aangaat. Op 28 augustus zwemt ze in zijn gedachten mee. Hoe vaak mag je legaal Theo Laan (64) uit Heiloo liep mee, dit jaar voor de 29e keer! “Mijn toenmalige vriendin/vrouw liep al een paar jaar mee,” begint Theo. “De eerste keer was voor mij in 1980. Sindsdien heb ik vrijwel elk jaar de 50 kilometer meegelopen als burger. Ik heb ook een paar keer de 40 kilo meter gelopen als militair. Een aan tal jaren vielen ertussenuit vanwege drukte in mijn eigen bedrijf. Van af de 100e editie van de Nijmeegse Vierdaagse loop ik weer trots mee, dit jaar op de route van 40 kilome ter!” vertelt Theo trots. “Ik heb als voorbereiding twee keer 40 kilo meter gelopen in de omgeving van Heiloo. Deze keer ging het prima, al was het op woensdag erg warm. Het voelde voor mij niet goed om dit jaar de eerste dag te lopen. Het was voor zo’n groot evenement ook niet ver antwoord. Ik had al een aantal keer de vierdaagse en in 2006 een één- daagse op mijn naam staan, nu dan de driedaagse erbij. Nu alleen nog de tweedaagse en de serie is compleet!” lacht Theo. “Als je de tocht uitloopt geeft dat een zeer voldaan gevoel. Onderweg zitten wij eigenlijk de hele dag aan het bier omdat het zo goed is tegen de dorst, en de wandelsport is voor mij de enige sport waarbij dat kan. En alles wordt vastgelegd met mobiel en GoPro, leuk voor later!” De fanatiekeling weet niet van op houden: “Over 3 weken staat de Dodentocht op het menu: 100 km. Non-stop binnen 24 uur in het Bel gische Bornem. Daarna is het weer uitkijken naar volgend jaar, de 30e Vierdaagse.” zwemmen in een van de mooiste grachten van ons land, die in Amsterdam? Dit jaar wordt het evenement voor de tiende keer georganiseerd, een extra feestelijke editie dus. De zwemroute in open water wordt speciaal voor dit jubileum in tegenovergestelde richting gezwommen. Mees zwemt voor het eerst mee, maar heeft al vaker in open water gezwommen, in Het Maalwater bijvoorbeeld. Hij heeft een hele rits aan diploma’s, van A, B, C tot de dolfijnserie waar hij nu mee bezig is. “Van mijn oom hoorde ik dat ik met zwemmen geld kan ophalen voor Stichting ALS. Ik zwem al heel lang en een aantal keren per week in Het Baafje en in Zwembad Loos. Heel even heb ik getwijfeld of ik het wel zou kunnen, maar dat bleek geen probleem. Voor mij is de City Swim de ideale combinatie van maatschappe lijk betrokken zijn en een sportieve prestatie neerzetten. Ik zwem 700 meter in een groep van ongeveer 50 kinderen. Zo’n zwemgroep heet een ‘wave’. Het staat symbool voor iets in werking zetten: onderzoek, samen spor- Tot slot was Eefje Kat (28) ook van de partij. “Ik vind wandelen erg lek ker om te doen, vind hier mijn rust in na drukke werkdagen!” begint Eefje. Het oefenen ging haar dan ook heel goed af. “Al snel bedacht ik dat ik de Nijmeegse Vierdaagse wilde gaan lopen, maar dan wel voor een goed doel. Mijn moeder heeft MS dus heb ik voor het MS Fonds geld opgehaald. Dit was de eerste keer dat ik meedeed, en ik vond het onwijs spannend. De eerste dag ging het supergoed, ik vloog door de eerste 30 kilometer heen. De laatste 10 ki lometers waren echt veel zwaarder, het was zo warm! Ik heb dan ook veel Wilt u een bijdrage leveren aan de sportie ve prestatie van Mees? Doneren kan via de website van de Amsterdam City Swim, team ‘Mees voor Jet en alle anderen’. mensen zien uitvallen. Donderdag was een zware dag, veel regen. Alles was nat. De vrijdag had ik weer een vliegende start en genoot ik van al les om me heen. Bij de laatste 14 ki lometer zette de vermoeidheid in en heb ik het echt wel heel zwaar gehad. De vierdaagse uitlopen voelt fantas tisch. Hoewel je helemaal gesloopt bent geeft het zo’n onwijze kick! De Via Gladiola, vol met mensen die rij en dik langs de kant staan, geeft je het gevoel dat je echt een topsporter bent. De afgelopen 2 dagen heb ik heel hard geroepen dat ik nooit mee ga doen, maar ergens begint het nu alweer te kriebelen...” Vervolg van de voorpagina: -- zwemmen in een van de mooiste grachten van ten, donateurs werven en verbinding maken tussen mensen, ziek en gezond. Dat past heel goed bij wie ik ben,” aldus Mees. De oom van Mees is zijn eerste sponsor. Hij zegde toe het inschrijfgeld te betalen en de jongeman heen en weer naar Amsterdam te rijden. Het doel was om 250 op te halen, half juli was dit al ruim 1100. “Ik ben verrast door zoveel donateurs, ook anonieme donateurs. Met nog meer geld kan ik een extra bijdrage leveren aan een versnelling in het onderzoek naar ALS en de verwante ziektes PSMA en PLS. Wat hij het spannendste vindt van meedoen? “Het zwemmen met bekende en onbekende Nederlanders. Hoe gaat dat precies? Ook weet ik niet of het water koud is rond die tijd. Voor de zekerheid neem ik een wetsuit mee. Ik heb vooral veel zin om dit voor een ander te doen!” S UITKIJKPOST 27 JULI 2022 3 O Selfie time! Foto: Theo Laan O Eefje in actie. Foto: Eefje Kat O Mees van Schooten (14) uit Heiloo is zeer gemotiveerd om zoveel mogelijk geld op te halen voor Stichting ALS. Foto: Margriet van Schooten Ik geef de lens door aan Lourens Nielen In deze rubriek deelt een lezer van Uitkijkpost een foto. De foto gunt andere lezers een kijkje in iemands leven, laat zien wat iemand bezighoudt of gewoon mooi vindt. Jaren geleden - zeg maar, in de tijd dat Adamo, The Beatles en Heintje in de Top 40 stonden - speelden wij als kin deren uit de buurt op dit weiland. Het ligt op het uiterst zuidelijke puntje van het Overbos. Er lagen toen in de zomer nog geen in plastic verpakte hooibalen. Wel stond er een echte, metershoge hooiberg! Voor ons kinderen (10-12 Gitta Dekker jaar), meisjes zowel als jongens, was het dan natuurlijk de uitdaging om erin te klimmen. Meestal lukte dat wel. Een maal boven vonden er hooigevechten plaats, werden er plannen gesmeed en, ja, natuurlijk ook kusjes uitgedeeld. Tot dat een boze boer Groenland (toen nog eigenaar van de nabijgelegen boerde rij) ons eruit kwam jagen. Wij vluchtten Theo Laan dan het er achter gelegen bos in, waar wij in bomen klommen of verstopper tje speelden. Het is nog steeds een fij ne plek voor een wandeling, niet in het minst door de drie moerascypressen die er staan. Eefje Kat Doneren 9 Siem, schoonzus Lida, Gitta, vriendin Elly. Zittend: Cor, broer Silvio, echtgenoot Eric en vriend Frank. Foto: Gitta Dekker -3z

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 3