Volop activiteit bij crisisnood- opvang in Het Vennewater "Waar we als klein dorp groot in kunnen zijn Leuke sport- en speeldag vluch telingen Hockeyclub de Terriërs Burgemeester blikt terug op vluchtelingenopvang DIENSTEN DOKTERS Van Hockeyclub de Terriërs die een leuke hockeytraining wilde organi seren tot mensen die allerlei spul len wilden brengen. Omdat mensen “Je kunt wel zeggen dat er binnen een paar weken een minidorp is ont staan,” begint burgemeester Ten Bruggencate. “Kinderen die met el kaar spelen, vrouwen die met elkaar de was doen en mensen die in al lerlei talen door elkaar heen praten. Ik ben nog steeds onder de indruk van de beelden van de kinderen die, omringd door vrijwilligers, samen aan het tennissen of hockeyen zijn in shirtjes van sportclubs uit Heiloo. Meteen toen we aangaven dat we dit gingen doen - iets wat beslist werd onder heel veel tijdsdruk - meldden zich veel mensen die wilden helpen. Het aanbod voor de dagbesteding is gevarieerd. Zo is er een filmmiddag georganiseerd en een bootcamp ge houden. Een medewerker van Spe lenderwijs Muziek heeft de jongste kinderen kennis laten maken met muziek. Tennisvereniging Het Ven- newater heeft tennisles gegeven aan zo’n vijftig volwassenen en kinderen. Daarna werden de deelnemers ge trakteerd op limonade en een ijsje. Op de velden van hockeyvereniging De Terriërs in Heiloo werd een dag lang sport en spel aangeboden. Een andere sportieve ervaring hebben de men sen kunnen opdoen bij Badminton - vereniging ’t Vennewater. Een grote groep kinderen en uiteindelijk ook ouders hebben in de zaal van deze vereniging onder andere badminton gespeeld en op muziek gedanst. Een activiteit van een heel andere orde, die ook dankbaar is ontvangen, zijn de behandelingen voor trauma verwerking van Acupuncturists wit hout borders. Burgemeester Mascha ten Bruggen- cate is trots op de gastvrijheid die de inwoners van Heiloo hebben getoond. “Het is mooi om te zien dat onze in woners kwamen vragen wat zij kun nen doen voor de asielzoekers en ook ideeën aandragen. En het is hartver- De sportactiviteiten zijn georgani seerd onder leiding van de buurt- sportcoaches van Holland Sport, met de hulp van vrijwilligers die graag iets voor de groep in de crisisnood- opvang wilden betekenen. Hulp kwam uit alle hoeken, aldus de burgemeester. “Zo heb ik vo rige week tegen het Noordhollands Dagblad gezegd dat we een tekort aan schoenen voor mannen hadden. Voorzitter Rob van der Wal van On dernemend Heiloo vond dat zo erg om te horen, dat hij vroeg hoeveel we nodig hadden en gelijk 15 paar gympen én slippers heeft gebracht. Zo ontzettend lief. Ik wil heel graag iedereen bedanken. We hebben het met z’n allen gedaan, ik ben hier echt ontzettend trots op. Ik ga de vluchte lingen nog missen!” De sporthal wordt momenteel op- kinderfietsjes brachten, hebben de kinderen hier leren fietsen. Dat is iets wat ze nooit meer vergeten. En wij ook niet, trouwens.” warmend om de kinderen en ouders onder begeleiding van onze sport- en cultuurverenigingen te zien sporten en spelen. Om ze even te zien opgaan in plezier in plaats van zorgen.” In sporthal Het Vennewater is een soort dorpje ontstaan. Kinderen fiet sen rondjes voor de ingang, de was hangt te drogen en hier en daar zitten groepjes mensen met elkaar te pra ten. Een kleermaker maakt dankzij een ter beschikking gestelde naai machine en stof kleding voor de kin deren. Twee kappers hebben tondeu ses, kammen en scharen in gebruik gekregen en voorzien andere asiel zoekers van een nieuw kapsel. Na vier weken gaat de crisisnoodop- vang in Heiloo sluiten. Het grootste deel van de groep verhuist dan naar de nieuw te openen crisisnoodopvang in het Sportpaleis in Alkmaar. “Ho pelijk vinden we daar ook weer zo’n betrokken groep vrijwilligers die de mensen wil helpen de dag op een po sitieve manier door te komen”, laat Anne Judith Apeldoorn, projectleider crisisnoodopvang van Veiligheids- regio Noord-Holland Noord, weten. “Een aantal van de vrijwilligers in Heiloo heeft al laten weten ook in Alkmaar iets te willen doen. Daar zijn we natuurlijk heel blij mee.” We moeten blijven zoeken naar een structurele oplossing. Het is heel mooi dat we dit hebben gedaan, maar we zouden onze opvang landelijk be ter moeten regelen. Toch zou ik het zo opnieuw doen.” geruimd; volgende week kan er weer gesport worden. Fijn, maar toch heeft Mascha gemengde gevoelens. “Van daag zag ik in het nieuws dat het Rijk vraagt aan de veiligheidsregio’s om dubbel zoveel mensen op te nemen. Dit is bijna niet te doen. Als je alleen al bedenkt hoeveel het kost om dit op en af te bouwen. Dat wordt niet door ons betaald, maar door het Rijk. Daarnaast is het ook niet fijn om als vluchteling telkens van plek naar plek te trekken. Boven alles staat de menselijkheid, dus ik wil graag blij ven helpen. Maar dan is het veel beter om met elkaar af te spreken hoe we het voor een langere periode kunnen regelen. Per 1 september gaat Maarten aan de slag als teamleider bij Link Projecten, waar hij leiding mag geven aan twee jongerenwerkteams. “Link is een wat grotere, groeiende organisatie, die in verschillende gemeenten in Noord- Holland jongerenwerk uitvoert. Na dat ik vorig jaar een opleiding be drijfskunde heb afgerond, werd het tijd voor een volgende stap. Ook is het mijn droom om de Master Busi ness Administration te gaan doen. Hiervoor moet je een leidinggevende functie hebben, dus ik kon deze uit daging niet afslaan. Met het oog op de toekomst ga ik mijn dromen ach terna.” Hij gaat Heiloo wel missen. “Ik heb hier jaren met veel plezier gewerkt. Het is echt de perfecte baan geweest.” Op 17 augustus is zijn laat ste werkdag. Op 23 september kan je Maarten gedag zeggen. Hij is de hele middag en avond in Buk Buk aanwe zig. En om 19.30 uur is er een klein officieel moment! de kans groot dat jongeren een week later wel openstaan voor een goed gesprek. Maar toch word ik nog vaak ingemaakt hoor,” lacht Maarten. Tot slot heeft Maarten nog een bood schap voor alle Heilooërs. “Ik maak me best zorgen over een deel van onze doelgroep. Voor jongeren die HEILOO - Met de kinderen van de noodopvang bij Het Vennewater heeft Hockeyclub de Terriërs vorige week een leuke sport- en speeldag gehad. Met dank aan de enthousiaste begeleiders Marcel de Graaf, Hessel Rispens, Evi Hoetjes, Lies Bruijn, Tjeerd Woortman, Bung Oudijk en Dewi Oudijk! Toppers zijn het! als vluchteling in Heiloo zijn komen wonen, is het best lastig om hier te integreren. Ze krijgen bijna dagelijks te maken met discriminatie en kwet sende opmerkingen. Op het gebied van acceptatie kan Heiloo zeker een slag slaan. Accepteer dat migratie moeilijk is en dat dingen die goed be doeld zijn, niet altijd zo overkomen. Gedrag is bijna altijd verklaarbaar. Probeer te blijven kijken waarom iemand doet wat hij of zij doet, ook al is dat soms heel irritant. Dan be grijp je pas hoe moeilijk het kan zijn. Er zijn zoveel schrijnende verhalen. Ja, mensen hebben geluk dat ze in dit mooie dorp mogen wonen. Maar integreren in de grote stad is een voudiger dan in een dorp als Heiloo, omdat je hier meer opvalt en wordt gezien als ‘anders’. Mensen die zich inzetten om deze jongeren zich hier welkom te laten voelen, zijn daarom hard nodig. Houd hoop en blijf opti mistisch!” Er is nog geen opvolger voor Maar ten gevonden. Lijkt het je leuk om als jongerenwerker in Heiloo aan de slag te gaan? Solliciteer dan voor 1 sep tember door een motivatiebrief en cv naar directeur Marian van Dam te sturen: marian.vandam@trefpunt- heiloo.nl Daarnaast zijn er momenteel zo’n 60 jongeren als vrijwilliger actief bij het jongerenwerk. Nieuwe vrijwilligers zijn altijd welkom! “De kracht van de samenleving is dat je er voor elkaar bent en dat je niet alleen maar aan jezelf denkt. Denk aan anderen, daar haal je zoveel geluk uit. Het vraagt energie, maar de voldoening die je eruit haalt is onbetaalbaar.” Praktijk E. Gianotten is GESLOTEN van 8 augustus tot en met 26 augustus Dr. Ruurda neemt waar Tel. 072-5333080 HEILOO - Maandag 8 augustus was de laatste dag van de vluchtelingenop vang in Heiloo. Een maand lang zijn er 175 vluchtelingen opgevangen in sporthal Het Vennewater. We blikken samen met burgemeester Mascha ten Bruggencate terug op de afgelopen vier weken. Wat Maarten allemaal doet in een week? “Ontzettend veel. Je probeert altijd nieuwe jongeren te leren ken nen en met ze in gesprek te gaan. We helpen jongeren als ze bijvoorbeeld niet lekker in hun vel zitten, als het thuis of op school niet goed gaat, wanneer iemand niet uit de kast durft te komen of wanneer er sprake is van drugsmisbruik. Tijdens gesprekken spelen we een potje FIFA of halen we een ijsje. We spreken (groepen) jon geren aan op straat en geven gastles sen op scholen. En we organiseren veel leuke activiteiten met jonge ren die zich als vrijwilliger inzetten. Soms duurt het best lang voordat er genoeg vertrouwen is om aan pro blemen te werken. Ik ben daarom een ster geworden in FIFA. Als ik deze week een potje met ze game, is HEILOO - Sinds 8 juli verbleven er veel gezinnen in de crisisnoodopvang in sporthal Het Vennewater in Heiloo. Het zijn veel gezinnen met kinderen. Sommige mensen hebben vooral behoefte aan rust. Anderen staan open voor activiteiten die de dag breken. In Heiloo bleken vele vrijwilligers sa men met de medewerkers van Veiligheidsregio Noord-Holland Noord be reid om volwassenen en kinderen een leuke dag te bezorgen. onder andere mogelijk gemaakt door sponsoren en crowdfunding. He laas ligt het project al een tijdje stil. Uit flora- en faunaonderzoek is ge bleken dat er mogelijk beschermde diersoorten leven in het stuk groen waar The Spot gebouwd zou worden. Er moet meer onderzoek worden uit gevoerd, waardoor de bouw van The Spot op deze locatie, in ieder geval tot de zomer van 2023, niet mogelijk zal zijn. Dat is een behoorlijke domper. “Maar ondanks dat het al een tijdje stilligt en ik vertrek, geloof ik er echt in. Ik ben ervan overtuigd dat The Spot er gaat komen. Het is een super- mooi ontwerp waar iedereen achter staat en het staat hoog op de politieke agenda. Er is zelfs een wethouder die dit project in zijn portefeuille heeft!” vertelt Maarten trots. Maar waar hij écht het meest trots op is? “Toen burgemeester Hans Romeyn weg ging, vroeg hij als afscheidscadeau om een donatie te doen aan The Spot. Dat hij zó in ons project gelooft dat hij hier donaties voor vraagt, maakt mij trots. Een bevestiging dat hard werken beloond wordt. Een grote eer voor alle jongeren die er zo hun best voor hebben gedaan. Want we hebben het met z’n allen gedaan!” UITKIJKPOST 10 AUGUSTUS 2022 3 Wat een blije gezichten! Foto: Hockeyclub de Terriërs Van tekenen en tennis tot acupunctuur (VERVOLG VAN PAGINA 1) Maarten van der Molen Steentje bijdragen Buurtsportcoach Betrokken groep Nieuwe baan en afscheidsmoment Boodschap voor mensen in Heiloo Kom je ook helpen? Jongerenwerker in Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 3