Opening expositie over band tussen Heiloo en Indië Elvis-dominee in Limmen Zomerconcert in de Cultuurkoepel Renovatie middenplein Rad- boudschool en Springschans IVN-wandeling op de Westert en de Bleek 4 Ingezonden brief Daniëlle ‘De zon is achter de bergen verdwe nen. In de avondschemering gaat een grote rust uit van het land. De natuur herademt. Het koor van de krekels in bomen en struiken zwelt aan, en verre geluiden komen met de wind mee vanuit het bos op de berghellin gen. In de desa wordt op de bedoek (een soort trommel, red.) geslagen. De nacht is begonnen.’ Zo beschrijft Hella Haasse de invallende duister nis in Indië. Herinneringen aan Indië zijn vaak zeer zintuiglijk: de geuren, de gelui den, de schakeringen van het licht. Maar de ogenschijnlijke idylle had een keerzijde: het kolonialisme, be ginnend in 1596 als de eerste Neder landse handelsschepen Indië berei ken, later gevolgd door de exploitatie van de VOC, en eindigend in 1949, na de politionele acties en de onafhan kelijkheid van Indonesië. Ook vanuit Heiloo zijn mensen naar de Oost ver trokken of vanuit de Oost naar Heiloo gerepatrieerd. De tentoonstelling in het Historisch Museum toont die ge schiedenis. De opening werd verricht door wet houder Ronald Vennik, die het bij zonder vond dat de opening juist Al twintig j aar woon ik op een prach - tig plekje in Heiloo vlakbij winkel centrum Het Hoekstuk. En natuur lijk brengt dat met zich mee dat je ‘s ochtends iets meer geluid meekrijgt dan de gemiddelde buurtbewoner. Geen probleem, natuurlijk. Maar te genwoordig trekken ze alles, en dan ook werkelijk alles uit de kast om je ochtendrust te verstoren! Bij deze wil ik dan ook alle mensen van wie het ochtendhumeur de laat ste tijd stevig gevoed wordt door hun prima werkende oren veel sterk te wensen. En voor alle voertuigen en apparaten die het lawaai maken heb ik één vriendelijk doch dringend verzoek: als het niet zachter kan, mag het dan alsjeblieft ietsje later? Alvast superbedankt! deze maand plaatsvond. Op 15 au gustus werd namelijk de capitulatie van Japan herdacht, dat in de oor log Indonesië wist te veroveren. De wethouder en Josta de Graaf-Gieltjes van het Historisch Museum onthul den een uitgebreid overzicht, ge maakt door Heilooër Jack Groot. In het overzicht heeft hij zijn voorou ders die naar Indië zijn vertrokken en al dan niet zijn teruggekeerd in kaart gebracht, vanaf de VOC-tijd tot aan de Indonesische onafhankelijkheid. De expositie brengt diverse families in beeld die vanuit Indië in Heiloo te recht zijn gekomen of vice versa, zo als de families Folmer, Waleson (die aan de Hoogeweg woonde) en Lan- gebaerd (die aan De Rimboe woonde). Bijzonder is het verhaal van Frederik Giltjes, die in 1944 als krijgsgevan gene op het Japanse vrachtschip Junyo Maru wordt vervoerd. De boot wordt getorpedeerd en Gil- tjes komt om, samen met ongeveer 5600 anderen. Ook het verhaal van Mathieu Wertenbroek (1914-2005) wordt verteld. In 1950 besluit hij als tropenarts te gaan werken in Indië. Terug naar Nederland komt hij in Heiloo terecht. Hier specialiseert hij zich tot zenuwarts. In het door Wer- tenbroek geïllustreerde boek ‘Schet sen van Smaragd’ vertelt hij over zijn belevenissen. Op de tentoonstelling is ook de film ‘Ze noemen me Baboe’ te zien, de aangrijpende geschiedenis van een baboe (kindermeisje) die de kleine Jantje mag verzorgen, een jonge tje met een ‘huid zo wit als de rijst- vogels uit ons dorp’. Ze heeft een hechte band met Jantje, maar als na de Tweede Wereldoorlog de Indo nesische Onafhankelijkheidsoorlog uitbreekt vertrekken Jantje en zijn ouders met de boot naar Nederland. Fred Omvlee slaat met deze diensten al zo’n 20 jaar een brug tussen het geloof en popmuziek. Ook is hij de ‘bedenker’ van de nu al enkele jaren populaire Top 2000-diensten. Het verweven van popmuziek en geloof is niet alleen een passie, maar ook een specialiteit van hem. Dat hij nu in Limmen een dienst komt houden De Bleek en de Westert behoren tot de oude duinen en zijn eeuwenlang door de mens in gebruik geweest: voor landbouw en het weiden van vee, voor het bleken van linnen en voor de bollenteelt. Dat heeft geleid tot het kenmerkende open ‘nollen’ landschap. PWN houdt deze waarde - volle restanten van de oude duinen in stand. De gids vertelt u van alles over de cultuurhistorie, landschap en beheer, flora en fauna. EGMOND-BINNEN - Op woensdag 31 augustus gaan twee IVN-gidsen van 19.00-21.00 uur met u zwerven door het PWN-duingebied in Egmond-Bin- nen. Kortom, een gevarieerde expositie die vol zorg en aandacht voor detail is samengesteld door de Historische Vereniging. Zeer de moeite waard om te bezoeken! Openingstijden: dins dag van 19.00-21.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. is geen toeval. Hij is een oud-ma- rinecollega van de nieuwe pastor Mike Nagtegaal, die speciaal voor deze gelegenheid een band met ver schillende muzikanten uit Limmen heeft samengesteld om de viering te begeleiden. Zaterdag 3 september, 19.00 uur, Corneliuskerk in Limmen. De entree is gratis. Deze twee scholen liggen naast el kaar tegen het gemeentebos. Bei de scholen maken gebruik van het middenplein. Het plein was Op zondag 28 augustus om 15.00 uur komt tot onze grote vreug de het Vespucci strijkkwartet naar Heiloo, dat inmiddels zijn sporen heeft verdiend met optredens op vele festivals, radio en tv. Eerste vi oliste Lisanne Soeterbroek heeft ooit masterclasses gevolgd bij IHMS, bij Herman Krebbers. Het strijkkwar tet speelt een mooi contrasterend programma met een schijnbaar lichtvoetig kwartet van Haydn (‘Le- rchen’) en daarna het bij vlagen donkere derde strijkkwartet van Sjostakovitsj. Dit mag u niet missen! wel toe aan op een opknapbeurt en daar is de gemeente Heiloo tot vreugde van de scholen nu mee begonnen! Ik heb het hier over een fantastische opeenvolging van allerlei lawaaima kend pluimage. Van straatvegers en grasmaaiers die door onze gemeen te al vroeg op pad worden gestuurd tot piepende vrachtwagens die tij dens het lossen hun motor aan laten staan. Van glasbakken die geleegd moeten worden, tot allerlei herrie- makende schoonmaak’middelen’ zoals hogedrukreinigers. Meng dat met nog een paar overvliegende vliegtuigen en een aantal te hard rijdende en toeterende auto’s, en je hebt vanaf 7 uur ‘s ochtends een waar circus in je oren waar geen vrolijk tsjirpend vogeltje die je op vriendelijke wijze goedemorgen wil wensen voor op zijn tak blijft zitten. HEILOO - De gemeente is gestart met het renoveren van het middenplein tussen de Radboudschool en de Springschans. HEILOO - Na het succesvolle eerste concert op 14 augustus volgt nog een prachtig concert van International Holland Music Sessions (IHMS) in een intieme setting in de Cultuurkoepel. LIMMEN - Elvis-dominee Fred Omvlee, die onlangs voorging in een viering ter gelegenheid van de 45e sterfdag van The King, verzorgt zaterdag 3 sep tember in Limmen een van zijn bekende Elvis-diensten. Er kunnen 12 mensen mee. Aan melden is noodzakelijk via e-mail: mwmheijne@gmail.com (Greeth Heijne). Er wordt een IVN-bijdrage gevraagd van 3 p.p. Door de aan wezigheid van teken wordt dicht schoeisel en bedekkende kleding aanbevolen. U zorgt zelf voor een duinkaart. Vertrek: 19.00 uur vanaf het PWN parkeerterrein aan de Oude Schulp weg in Egmond-Binnen. HEILOO - Op zaterdag 13 augustus opende in het Historisch Museum een ui terst interessante expositie over de relatie tussen Heiloo en voormalig Ne- derlands-Indië. 1 UITKIJKPOST 24 AUGUSTUS 2022 14 3 De tentoonstelling over Heiloo en Indië is zeer de moeite waard! Foto: aangeleverd Wat een herrie! 3 Het pleintje. Foto: Carla Duin 9 Nederlands eigen Elvis-dominee Fred Omvlee. Foto: aangeleverd O Het Vespucci strijkkwartet. Foto: Ben Deiman Heiloo en Indië Families Ze noemen me Baboe Openingstijden

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 14