Youp van ‘t Hek voor de laatste keer in De Beun Nijenburg vormt decor voor Herkules door Theater Kwast Dolfijnentherapie als laatste redmiddel Om Mylan zijn ontwikkeling te bespoedigen “Ik ga niet nostalgisch terugblikken" HEILOO - Op zondag 4 september 2022 trapt Theater Kwast het laatste deel van de serie ‘Vondel was een Vrouw’ af op een sprookjesachtige plek. Het prachtige Huis Nijenburg in de bossen van Heiloo vormt het decor voor de eenmalige opvoering van het treurspel ‘Herkules en Dianira’ van Katharina Lescailje (1649-1711). Lescailje was dé drukker van toneel teksten in Amsterdam in de tweede helft van de 17e eeuw. In haar druk kerij aan de Dam was het een komen en gaan van dichters en toneel schrijvers. Zelf liet ze zich als dich ter ook niet onbetuigd. In 1688 zag haar tragedie Herkules en Dianira het licht. Een toneelstuk dat de toeschouwer meesleept naar het dramatische Aan het innemende en vrolijke mannetje is niets te zien. Dat is fijn maar ook een pro bleem voor ouders Melissa en Mark. “Mylan kan zich moeilijk uiten, hij brabbelt veel en slaat hoge tonen uit. Daarbij is hij best druk en snel gefrustreerd, hij slaat dan bijvoor- laatste bedrijf van het leven van de held Hercules, waarin zijn liefde voor de slavin Jöle en de ontrouw aan zijn echtgenote Dianira hem fa taal wordt. Hercules was de man die alles kon, iedere vijand kon verslaan. Geen taak was hem te zwaar. Tegen de liefde, de ontrouw en de jaloezie bleek hij echter niet opgewassen. In een geënsceneerde leesvoorstelling wordt dit eeuwenoude stuk eenma lig nieuw leven ingeblazen. beeld met zijn hoofd op de tafel”, vertelt moeder Melissa. “Omdat er niets aan hem te zien is zeggen mensen die voorbijkomen al snel: ‘Kan dat joch even zijn mond hou den’, en daar worden wij heel verdrietig van”, zo legt zij uit. Voor Vondel was een Vrouw is The ater Kwast een unieke samenwer king met Vereniging Hendrick de Keyser aangegaan. Alle stukken worden opgevoerd in monumen tale panden uit de 17e en 18e eeuw, op plekken die vaak voor het pu bliek gesloten zijn. Op 4 septem ber strijkt Theater Kwast neer in de prachtige stijlkamers van de luis terrijke buitenplaats Nijenburg in Heiloo. Vondel was een Vrouw Herkules en Dianira Zondag 4 september 15.30 uur Huis Nijenburg Kennemerstraatweg 274, Heiloo Entree: 20 Reserveren via: www.theaterkwast.nl Melissa belandde tijdens haar zwanger schap in het ziekenhuis, waar zij negen we ken moest doorbrengen. Vanaf de 28ste week kreeg zij klachten en met 37 weken werd My- lan gehaald omdat het te gevaarlijk werd voor moeder en kind. “De laatste week heeft Mylan bijna geen voeding binnengekregen in mijn buik, wij denken dat het voor Mylan beter ge weest was als hij eerder was gehaald”, vertelt Melissa. Het eerste jaar ging alles goed maar na 1,5 jaar vermoedden de ouders dat er iets mis was met hun oudste zoon. “Hij beet een ander kindje op de crèche en werd weggestuurd. De pro blemen herhaalden zich op het speciaal on derwijs en we haalden hem daar iedere dag in tranen op. We zaten met onze handen in het haar”, aldus Melissa. Inmiddels heeft Mylan zijn plekje gevonden op ODC De Vijfhoek, tot grote vreugde van de ouders. Uiteraard belandde Mylan in een rollercoaster van onderzoeken en nog steeds is er geen di agnose gesteld. “We weten nu dat hij lichtge voelig is en dat hij epilepsie heeft maar verder is er weinig gebleken uit de MRI-scans die hij heeft doorstaan. Momenteel wachten wij op de uitslag van een DNA-onderzoek, dat ons hopelijk meer kan vertellen over de oorzaak van Mylans beperkingen”, vertelt Melissa. De finale tournee stemt hem niet melancholiek. “Nee joh, ben je gek! Ik heb er nog steeds heel veel zin in en ga zeker niet nostalgisch terug blikken. De voorstelling gaat over het hier en nu, want er gebeurt ge noeg.” Uiteraard zal tijdens ‘De Laatste Ronde’ een spervuur aan onderwerpen de revue passeren. De 68-jarige Van ’t Hek staat onder meer stil bij zijn eigen leeftijd en de kloof tussen de oudere en de jongere generatie. Op de vraag of dat komt door een veranderde kijk op humor en op de maatschappij zegt hij: “Al les verandert, wat we humor vinden dus ook. Ik doe gewoon mijn werk. Ik ben cabaretier, alles is materiaal. En ik ben van mening dat iedereen alles mag zeggen. Wat dat betreft is men tegenwoordig een beetje te veel aan het mutsen.” Wat Van ’t Hek hierna gaat doen, vertelt hij ook in de voorstelling. In ieder geval gaat heeft het stel van alles geprobeerd: natuurlij ke geneeswijzen, ziekenhuis in en ziekenhuis uit, verschillende artsen en nu als laatste red middel Dolfijnentherapie. De kosten van deze therapie in Curasao, het verblijf en de reis zijn bijna 15.000. Stichting Dolfinn betaalt de helft van de therapie en middels een crowd- fundingactie en diverse sportieve activiteiten willen zij de rest van het benodigde bedrag ophalen om hun zoon een betere toekomst te geven. De Dolfijnentherapie is een intensief proces van tien dagen waarbij het hele gezin wordt betrokken. De broertjes van Mylan mogen ook zwemmen met de dolfijnen om te voelen wat Mylan voelt en de ouders krijgen work shops waarin ze bijvoorbeeld leren hoe ze om moeten gaan met de overprikkeling die My- lan ervaart. De ouders van lotgenoten heb ben reeds aangegeven dat zij thuiskwamen met een ‘ander’ kind en dat de therapeuten enorm veel progressie boeken in deze korte periode. De hoop van ouders Melissa en Mark is gevestigd op Heiloo: “Help jij ook mee om onze Mylan een kans te geven op een betere toekomst?” Als u Mylan ook wilt steunen dan kunt u een donatie doen via: https://www.doneeractie.nl/ dolfijnentherapie-voor-onze-mylan/-65271 Van ’t Hek kent de regio; in Bergen aan Zee heeft hij een tweede woning. “Mijn vrouw kwam vroeger regel matig in Bergen aan Zee, en ik in Egmond aan Zee. In 1994 vierden we mijn veertigste verjaardag in Bergen aan Zee. Toen zijn we hier naar een huis gaan zoeken. Tot op de dag van vandaag bevalt het ons prima. De omgeving is prachtig.” hij door met het schrijven van co lumns in de NRC en de VARA Gids. “Zolang de hoofdredacteuren mij nog willen hebben en ik er zin in heb, ga ik door.” De voorstelling in Heiloo is uitver kocht. “Aanvankelijk zou ik in De Beun een try-out spelen, maar het wordt een theatershow met alles erop en eraan.” Nog eenmaal zal Youp van ‘t Hek Theater de Beun laten zinderen op 2 september. Vondel, Hooft en Bredero zijn de bekende namen van het Neder lands theater in de 17e en 18e eeuw., maar wie kent nog de schrijvende vrouwen zoals Juliana de Lannoy of Katharina Lescailje? En dat ter wijl ze in hun eigen tijd successen vierden! In 2022-2023 stoft Thea ter Kwast eenmalig zoveel mogelijk stukken van deze vergeten schrijf sters af. Acteurs en musici repete ren in één dag een stuk en spelen het dezelfde dag met tekst in de hand voor publiek. Zo brengen ze al deze vrouwen terug waar ze horen: op het toneel! HEILOO - De 7-jarige Mylan heeft een ontwikkelingsachterstand. Uit onderzoek is gebleken dat zijn leeftijd qua ontwikkeling 2/3 jaar is. Dolfijnentherapie zal Mylan helpen om zijn fy sieke, verbale en sociale vaardigheden te verbeteren. Door ervaringen van lotgenoten uit de buurt die reeds Dolfijnentherapie hebben gevolgd zijn de ouders van Mylan ervan overtuigd dat dit Mylans kans is op een betere toekomst. HEILOO - Youp van ’t Hek neemt na vijftig jaar afscheid van het toneel. Met ‘De Laatste Ronde’ trekt hij nog één keer langs de theaters. Op vrijdag 2 sep tember zet hij Theater de Beun in vuur en vlam. Een betere toekomst voor Mylan UITKIJKPOST 31 AUGUSTUS 2022 11 O Mylan in ODC De Vijfhoek. Foto: aangeleverd O Youp van ‘t Hek. Foto: Bob Bronshoff O Vondel was een Vrouw door Theater Kwast. Foto: Marius Bruijn Vereniging Hendrick de Keyser Een slechte start Een betere toekomst Crowdfunding voor Mylan Vondel was een Vrouw

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 11