De kans dat je nog ergens onbespied blijft wordt steeds kleiner Herstel historische spiegelvijver landgoed Nijenburg Heiloo heeft 109,7 beveiligingscamera's op 100.000 inwoners VPN is jargon voor een beveiligde verbinding met het internet en beveiligingscamera’s zijn een veelgebruikte toepassing. VPNgids.nl doet om de zoveel jaar onderzoek naar het aantal beveiligingscamera’s in Nederland die bij de politie zijn geregistreerd (dat zijn ze niet allemaal, maar wel de overgrote meerderheid) en de stijging met name de laatste drie jaar is exorbitant. Met name onder particulieren gaat het snel: bijna een verdubbeling in drie jaar tijd. Daarmee is de particuliere markt trouwens een bescheiden markt vergeleken met de zakelijke. Bij be drijven en instellingen hangt 76,3 procent van het aan tal beveiligingscamera’s en de overheid beschikt over de overige 6,3 procent. Veel bomen op Nijenburg, waaron der de bomen bij de Spiegelvijver en bomen van de zichtas en de ver schillende lanen, zijn aangeplant in de negentiende eeuw toen de Engelse landschapsstijl opkwam. Deze bomen zijn nu vaak aan het einde van hun levensduur en wor den slecht. “De bomen rondom de spiegelvijver zijn ongeveer 170 jaar oud en in zo’n slechte staat dat we niet langer kunnen wachten met vervangen”, aldus Johan van Galen Last, specialist beheer buitenplaat sen van Natuurmonumenten. “Als je ze langer laat staan wordt het risico op omwaaien en daarmee op schade en ongelukken te groot. De bomen worden daarom eind september ge kapt, op een rode beuk na. Die is nog in redelijke goede staat. “We plan ten er nieuwe bomen met een flinke HEILOO - Sinds 2019 is het aantal beveiligingscamera’s dat geregistreerd staat in de politiedatabase ‘Camera in Beeld’ toegenomen met ruim 32 procent. In 2019 hingen er in Nederland nog 228.530 beveiligingscamera’s, inmid dels is dat aantal gestegen naar 302.890. In deze periode is het aantal particuliere beveiligingscamera’s zelfs bijna verdubbeld (+98,1 procent). In Heiloo zijn er 109,7 camera’s op elke 100.000 inwoners, waarmee het dorp onderge middeld scoort. Fanatieke kijkers naar het tv-programma ‘Hunted’ ver bazen zich al niet meer over het feit dat van iedereen in Nederland zo ongeveer elke stap met camera’s wordt gevolgd. Op snelwegen, in stadscentra, bij winkels en op lege bedrijventerreinen: overal snorren de camera’s onophoudelijk. Big brother is watching us. De politie is er blij mee, want het aantal daders dat via camerabee lden wordt opgespoord is groot. En de kans onbespied de crimineel uithangen wordt steeds kleiner, want re cent onderzoek van VPNgids.nl leert dat de stijging van het aantal camera’s enorm is. VPNgids.nl is de website waar alle lijntjes over een zogenoemde Virtual Private Network (VPN) samenkomen; het is zeg maar de bran cheorganisatie. Het is, zo laat Rachelle Wildeboer Schut van VPN-gids,nl weten, lastig te duiden waardoor de onstuimige groei HEILOO - Eind september wordt de spiegelvijver bij Huis Nijenburg op land goed Nijenburg opgeknapt. De bomen die rondom de vijver staan zijn aan het einde van hun levensduur en in slechte staat. Daarom worden ze vervan gen door nieuwe bomen. omvang voor terug, zodat een mooi toekomstbeeld gegarandeerd is. Die bomen krijgen alle ruimte om vol en mooi uit te groeien.” De nieuwe bomen die bij de vijver geplant worden zijn tulpenbomen, Hollandse linde, amberboom en een rode beuk, die gespiegeld rondom de vijver komen te staan. “Deze soor ten zagen we veel bij landgoederen in de 19e eeuw en passen dus prima op deze plek. Het waren soorten uit verre streken, met mooie (herfst) kleuren. Voor die tijd nieuw en dus bijzonder. Daarmee waren het in fei te statussymbolen”, vertelt Johan. Het hele landgoed Nijenburg, met gebouwen, tuinen, bossen en wei landen, is rijksmonument, onder komt. In de gemeten periode zitten de twee coronajaren, maar die hebben er volgens haar niets mee te maken. “Wij denken dat steeds meer mensen gecharmeerd zijn van deze zogeheten smart-home-systemen omdat het aanbod groeit. Hoe meer er op de markt komt, hoe groter de kans dat iemand ermee in aanraking komt en zelf een systeem aanschaft.” Zij snapt ook heel goed waarom mensen overgaan op een camerasysteem. “Het geeft veel mensen een veilig ge voel en we kunnen steeds meer monitoren”, laat ze we ten. Maar aan dat veilige gevoel zit meteen wel een an dere kant: “Met een camera loop je ook een grotere kans om gehackt te worden of op een cyberinbraak en dat is natuurlijk wat je niet wilt. Dus het is zowel wel als niet veiliger.” Het is bijna een wetmatigheid: met de onstuimige groei van de markt komen er ook steeds meer inferieure syste men op de markt. Wildeboer Schut laat zich niet uit over het beste adres om een systeem te kopen, maar ze weet wel waar je in elk geval op moet letten. “Een systeem dat lastig is te hacken, is het best. Niet te hacken is nog beter, maar die zijn er niet, want de criminelen worden steeds behendiger in het hacken.” Een andere tip is om de camera’s op een slimme plek op te hangen. “Dat zijn niet de plekken waar je beelden ziet van je woonkamer of de slaapkamer van je kinde ren, want als je wordt gehackt, zien criminelen dat je niet thuis bent en dat is bijna vragen om ellende.” andere omdat het nog steeds zo’n compleet landgoed is. De ligging van het landgoed op de strandwal, met het bos en de polders daar langs, is heel bijzonder. Het is een van de weinige landgoederen dat nog zo compleet is: landhuis, tuinen, bos sen, graslanden en boerderijen vor men nog steeds een eenheid. Na tuurmonumenten wil die eenheid en het historische beeld in stand hou den dan wel terugbrengen. Natuurmonumenten heeft daarom tussen 2008 en 2015 de historische aanleg van parkbos en tuinen her steld. De Kattenberg is hersteld, waarbij de monumentale linde bo ven op de berg een goede snoeibeurt kreeg. In het Engelse Werk of het Deelens bosje zijn de slingerende paden en de Comédie hersteld en in het Franse Werk de lanen. De tuin pleinen voor het huis zijn ingeplant met struiken volgens het oorspron kelijke plan. “We herstellen het landgoed stap voor stap in zijn oude glorie. Je wacht steeds zo lang met ingrijpen tot je denkt: nu kan het echt niet langer wachten”, vertelt Johan. Ook de komende jaren zet Na tuurmonumenten zich in voor het behoud en de versterking van de cultuurhistorie, de natuur en de recreatieve mogelijkheden van Nijenburg. 60 jaar getrouwd UITKIJKPOST 14 SEPTEMBER 2022 21 jn Foto: LNP Spiegelvijvergezien vanuit landhuis Nijenburg. Foto: ©Natuurmonumenten Beveiligde verbinding Einde levensduur Smart home Nieuwe bomen Beeld in stand houden Een veilig gevoel Inferieure systemen Vlieland is de best beveiligde gemeente in Nederland In Nederland zijn enorme verschillen in de cameradichtheid. Een aantal conclusies: - In Gelderland zijn per inwoner de meeste beveiligingscamera’s te vin den. Per 100.000 inwoners staan er in deze provincie momenteel 198 ca mera’s in de politiedatabase. Noord- Holland volgt met 194. - Groningers hebben de minste kans om gefilmd te worden: daar hangen slechts 108 camera’s per 10.000 inwo ners. - In Zeeland steeg het aantal bevei ligingscamera’s het snelst: van 3.919 camera’s in 2019 tot 4.657 (+18,8 pro cent). - Met 4,5 procent noteerde de provin cie Friesland de laagste stijging. - In de Randstad hangen per vierkante kilometer meer beveiligingscamera’s dan in de rest van het land. In de top 10 van steden met de hoogste came radichtheid staat één gemeente van buiten de Randstad: Nijmegen (twee de plek met 111 camera’s per vierkan te kilometer). Ook tussen gemeenten bestaan grote verschillen met aan het ene uiteinde Mook en aan de andere kant Vlieland. In Mook zijn 29 camera’s per 10.000 in woners en in Vlieland 684 camera’s op hetzelfde aantal inwoners. Alkmaar zit aan de lage kant met 133,3 camera’s op 100.000 inwoners. Er komen steeds meer beveiligingsca mera's in Nederland. Foto: Enter Media Aanlal bcvdll^ ■ngaBimard'a p«r 1Ü.ÜÜÖ Inwörwra rtfnSl 1022 HEILOO - Op 12 september was Burgemeester Mascha Ten Bruggencate op bezoek bij de familie Manshanden. Het echtpaar is 60 jaar getrouwd en woont 60 jaar in Heiloo! "Gefeliciteerd!" aldus de burgemeester. Foto: aangeleverd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 21