CULTUUR IN HEILOO e.o. V e r z e t :ri etc-pgnisdie lijden De cultuurbijdrage van koorzang heeft gemeenschapsvorming als basis Cultuurkoepel presenteert Julian Schneemann’s ‘Island Songs’ Willibrorduslezing van ego naar eco Over fysieke, sociale en mentale duurzaamheid Heiloo is beslist een 'koorrijke gemeenschap' en ik vind dat we daar best trots op mogen zijn. Henk Oosterling UITKIJKPOST 28 SEPTEMBER 2022 14 Island Songs brengt de krachtige volksmuziek van Kreta en Ierland samen. Foto: aangeleverd Peter de Ruijter, bestuurslid Oratoriumkoor Heiloo HEILOO - Het jubilerende Oratoriumkoor Heiloo is al meer dan 75 jaar een vaste factor in het culturele muziekleven van Heiloo en omgeving. In al die jaren was de wens tot ‘gemeenschaps vorming’ door met elkaar te zingen kenmerkend. Alleen al door mee te zingen levert ieder lid van een koor een cultuurbijdrage. Dit samenwerken werkt motiverend omdat het aansluit bij het gevoel van persoonlijke zingeving en het met elkaar plezier beleven aan de uitvoering van een mooi concert. Iedereen die in een koor zingt of dat ooit heeft gedaan, zal dit direct herkennen. Maar door het verloop van de tijd zijn voorwaarden voor gemeenschapsvorming niet meer zoals vroeger. De ‘tijdgeest’ van nu verschilt in sociaal opzicht enorm van voorgaande peri odes en we zijn in een tijdperk van vooral digitale communicatie beland. Het is lastig in te schatten wat daarvan de betekenis zal zijn voor een koorvereniging waarin men elkaar toch vooral per soonlijk wil ontmoeten. Vroeger kwam de motivatie om lid te worden van een zangkoor vooral door een ‘ons kent ons’ gevoel en het ‘erbij’ willen horen. In de huidige tijd van individualisering is deelnemen aan een koorgemeenschap meer verbonden aan een persoonlijke muzikale voorkeur, de motivatie om beter te worden in koorzang en de beleving om dat alles samen met anderen en voor anderen te doen. Wat niet zal veranderen is dat de gezamenlijk geleverde koor- prestatie ten grondslag ligt aan de cultuurbijdrage van een zangkoor. Dat ontstaat niet zomaar maar doet een beroep op het persoonlijke bewustzijn van alle leden. Het gaat dan om bewustzijn van persoonlijke wensen en behoeften verbonden aan het instuderen en repeteren van een bepaald koorwerk. Maar vervolgens gaat het ook om bewustzijn van met elkaar gemaakte afspraken en van de te volgen procedures om zo tot een kwalitatief goede uitvoering te kunnen komen. Het resul taat van ‘bewust en wakker’ deelnemer zijn aan koorzang is een actieve samenwerking die wordt beleefd als een eenheid. Deze actieve harmonie leidt dan tot gezamenlijk geleverde presta ties in culturele zin. Wekelijks zoeken koorleden elkaar op om nieuwe stukken in te studeren en de zangstem te trainen. Maar vooral ook, zoals ik hierboven al vermeld, om een gevoel van saamhorigheid en harmonie te ervaren. Dit is een mooi voorbeeld van succesvolle gemeenschapsvorming omdat mensen als individuen verbon den zijn met het geheel. Bij het Oratoriumkoor Heiloo hebben we de afgelopen 75 jaar prachtige koorwerken in concert gebracht. We hebben dit kunnen bereiken doordat onze koorleden actief aan gemeen schapsvorming willen bijdragen. Persoonlijke ontwikkeling en gezonde gemeenschapsvorming horen bij elkaar. Koorzang behoort daarom tot een niet te missen culturele én maatschap pelijke factor in de Heiloose samenleving. Een feest vier je samen en wie jarig is, trakteert. Ons zangkoor doet dit met de aanbieding van een extra ‘besloten’ jubileum concert op 23 oktober van ‘The Creation van Joseph Haydn, speciaal voor plaatsgenoten die doorgaans minder gemakkelijk toegang hebben tot concerten en vergelijkbare evenementen. We geven daarmee vorm aan de wens van het koor om samen met de hele Heiloose gemeenschap het jubileumfeest te vie ren. Bezoek voor meer informatie over dit concert, de website van Het Trefpunt Heiloo. www.trefpuntheiloo.nl Ik hoop u allen te ontmoeten tijdens voorstellingen van ons koor maar aarzel niet om kennis te nemen van wat ook andere koren in Heiloo presteren. Jubileumconcerten The Creation van Joseph Haydn, Oratoriumkoor Heiloo op zaterdag 22 en zondag 23 oktober. Voor meer informatie en kaartverkoop; www.oratoriumkoorheiloo.nl Pianist en componist Julian Schneemann deed onderzoek naar de muziekcultuur in Ierland en op Kreta en vindt het één van zijn meest inspirerende ervaringen. HEILOO - In Island Songs wordt de krachtige en vurige eeuwen oude volksmuziek van Kreta en Ierland samengebracht. HEILOO - De klimaatcrisis staat volop in de publieke belangstel ling. Hoe erg is het? Kan er nog iets aan worden gedaan? En hoe dan? Het lijkt onmogelijk: in een wereld die cultureel fragmen teert en politiek polariseert ons zelf opnieuw uitvinden in andere levensstijlen. Henk Oosterling zal tijdens de Willibrorduslezing in de Cultuurkoepel ingaan op dit complexe probleem. Ook bespreekt hij het verband tussen de klimaatcrisis en onze geeste lijke en lichamelijke gezondheid. Henk Oosterling geeft richting aan verzet. Hij breekt begrippen als gezondheid, duurzaamheid, politiek en individualiteit open en schept ruimte voor een cir- culair-inclusief denken en doen waarin niet het ego maar onze eco centraal staat. Oosterling noemt zich ecosoof, doceer de tot 2017 filosofie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, was Nederlands kampioen zwaardvechten en zet zich in voor kansarme jongeren. In zijn lezing neemt hij u mee op het pad van ego-emancipatie naar eco-emancipatie. Voor dit optreden is het hem gelukt om geweldige muzikan ten naar Nederland te halen. Vanuit het ruige Kreta komen Adonis (luit) en Nikos (lyra) Xylouris, twee broers uit de beroemdste muziekfamilie van Kreta. John Joe Kelly (Bodhran) en Emmy Storms (klassiek viool) nemen de muzikale tradities vanuit het woeste Ierland mee. De 7e Willibrorduslezing inclu sief de Willibrodusmaaltijd is op zaterdag 5 november in de Cultuurkoepel Heiloo. Aanvang 17.00 uur, sluiting rond 21.00 uur. De kosten zijn €5,- Bestel nu uw tickets via: https://kaarten.cul- tuurkoepelheiloo.nl/e/willibror- duslezing-2022-henk-ooster- ling-van-ego-naar-eco/o/new Deze muzikale connectie tussen Kreta en Ierland staat voor het eerst op het podium in een avond vol passie, symbiose en traditie. Kom zaterdag 15 oktober om 20.15 uur in de Koepel genieten van deze avond vol passie, symbiose en traditie. Kaarten a 17,50 zijn te koop via www.cultuurkoepelheiloo.nl of aan de deur. 7e Willibrorduslezing en maaltijd. Zaterdag 5 november Cultuurkoepel. Aanvang 17.00 uur Sluiting 21.00 uur Ticket €5,-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 14