verhuizen naar een kleinere woninc Waarom soms beter is. Verbouwing...? Leg alle afspraken goed vast! kennemer wonen WONEN. I«I is; i\\1 v' Ay\ Jeannette Fornerod, manager Klant Markt bij Kennemer Wonen, begrijpt heel goed dat het voor senioren niet vanzelfsprekend is om weg te gaan uit het huis waar ze vaak al hun hele leven wonen en veel herinneringen hebben liggen. “Het grote misverstand is dat mensen alleen denken aan de hogere huurprijs als ze kleiner gaan wonen. ‘Dat is te duur', denken ze dan. Wat vaak vergeten wordt, is dat de huurprijs wellicht hoger ligt, maar dat de totale maandlasten flink kunnen dalen. Bij voorbeeld omdat de energierekening fors omlaag gaat in een nieuwbouwappartement en omdat het appartement minder oppervlakte heeft om te verwarmen.'' Huurt u alleen of met z’n tweeën een grote sociale eengezinswoning van een woningcor poratie aangesloten bij SVNK? Dan kunt u met voorrang reageren op een beter passende huurwoning in de regio Alkmaar, zoals bijvoor beeld een gelijkvloers nieuwbouwapparte ment. Doorstroomvoorrang noemen wij dat. Door te verhuizen woont u zelf comfortabeler en kan een gezin uw grotere woning huren. Veel comfortabeler wonen Maar het allerbelangrijkste verhuisargument is dat ouderen comfortabeler kunnen wonen in een gelijkvloers appartement. “Als senioren in hun oude woning merken dat het echt niet meer gaat met trappen lopen, is het vaak te laat. Dan is het hopen dat ze in aanmerking komen voor een Hoe komt u in aanmerking? De gemiddelde wachttijd voor een woning is 8 jaar, dus is het in elk geval van belang om ook ingeschreven te staan als woningzoekende bij SVNK als u al een woning huurt en nog niet van plan bent om te verhuizen, adviseert Jeannet te. “Wie als woningzoekende in aanmerking wil komen voor de doorstroomvoorrang gaat naar de website van SVNK, zoekt op doorstroomvoorrang en vraagt deze digitaal aan. Er is een aantal voor waarden, die gaan onder andere over uw huidige gelijkvloerse huurwoning of medische urgentie krijgen, maar dat is geen garantie. Daarom is het beter om zo'n verhuizing te regelen als u alles zelf nog in de hand hebt.'' woning en de samenstelling van uw huishouden. Als u gebruik mag maken van de regeling, kunt u bij bepaalde woningen met voorrang reageren. In elke advertentie staat duidelijk aangegeven of de doorstroomvoorrang van toepassing is. Dat is bij gemiddeld 25% van de woningen. Kennemer Wonen kan helpen bij het aanvragen van de door stroomvoorrang.'' Welke nieuwbouwprojecten zijn er? In 2023 worden zo'n 140 nieuwe woningen opge leverd. Begin volgend jaar worden bijvoorbeeld aan de Maas- en Waalstraat in Alkmaar 20 levens- loopbestendige woningen opgeleverd. Het project bestaat uit veertien tweekamerwoningen en zes driekamerwoningen, allen op de begane grond. Na de zomer van 2023 komen op het terrein van Duin Bosch in Castricum 48 sociale huurap- partementen beschikbaar en bij de entree naar de nieuw gebouwde wijk Vroonermeer Noord in Alkmaar worden nog eens 18 appartementen gerealiseerd. Meer informatie en andere nieuw bouwprojecten zijn te vinden op www.kennemer- wonen.nl/ik-zoek/projecten. De woningen worden enkele maanden voor de oplevering geadverteerd via SVNK. r jw Je huis laten verbouwen is geen dagelijkse routine. Steeds vaker ontstaan problemen in de communicatie tussen aannemers en opdrachtgevers. Vaak komt dit doordat niet voldoende duidelijk is vastgelegd wat er precies moet gebeuren en op welke manier. Ons advies: laat je deskundig informeren voordat je naar een aannemer stapt en leg vervolgens alle afspraken met die aannemer schriftelijk vast. voldoen. Tel daar nog eens het stijgende aantal opdrachten voor verbouwingen bij op. Je hoeft geen wonderkind te zijn om te beredeneren dat Schriftelijke overeenkomst Wanneer je als opdrachtgever alleen monde linge afspraken met een aannemer maakt, heb je achteraf juridisch weinig houvast. Het beste kun je alle gemaakte afspraken schriftelijk vast leggen. Zorg ervoor dat je alle documenten zorgvuldig bewaart tot het project geheel naar tevredenheid is afgerond. Denk ook aan het maken van foto's. Start met een zogenoemde nulmeting, waarbij je de situatie vastlegt zoals die is op het moment dat je de aannemer voor het eerst consulteert. Vervolgens maak je gedu- de aannemers het dus bijzonder druk hebben. De kans is dan groot dat opdrachtgevers dan uitwijken naar een beunhaas die slecht werk aflevert. rende de uitvoering van het project ook regel matig gedetailleerde foto's. Zo kun je achteraf eenvoudig aantonen of bepaalde schade tijdens het uitvoeren van de verbouwing is ontstaan. Juridisch dienstverlener ARAG liet onlangs onderzoeken in hoeverre huiseigenaren tevreden zijn over de prestaties en communi catie van hun aannemer. Het gaat om mensen in de leeftijdsgroep 25 tot 45 jaar. De cijfers zijn best schokkend te noemen, want maar liefst 63 procent van de ondervraagden bleek tijdens of na de verbouwing een geschil met de aannemer te hebben gehad. Overigens is het geen groot nieuws, want uit een eerdere publi catie van juridisch dienstverlener DAS blijkt iets soortgelijks. Die organisatie liet eerder dit jaar al weten dat het aantal juridische conflicten met aannemers in 2021 ongeveer verdubbeld was ten opzichte van 2020. Waar gaat het mis? Een deel van de stijgende cijfers valt eenvoudig te verklaren doordat er wellicht meer verbou wingen worden uitgevoerd. Het is tegen woordig erg lastig om een huis te kopen, dus kiezen vermoedelijk meer mensen ervoor om de bestaande woning te laten verbouwen. Waar meer gewerkt wordt, kan ook meer fout gaan. Maar er is nog een andere verklaring denkbaar. Juist in deze tijd van krapte op de woningmarkt doen aannemers goede zaken. Overal worden nieuwbouwprojecten gerealiseerd om aan de stijgende vraag naar woonruimte te kunnen Links Thea Rosier (huurder van Kennemer Wonen) en Jeannette Fornerod (manager Klant Markt Kennemer Wonen) Deelbetaling Wanneer je bent overeengekomen dat de beta ling in delen geschiedt, laat dan ook direct vast leggen dat je het laatste deel pas betaalt wanneer alles naar tevredenheid is afgerond. In de regel zal een betrouwbare kwaliteitsaan- nemer hier geen moeite mee hebben. Het bedrijf heeft immers een reputatie opgebouwd en wil zijn goede naam niet schaden. Zo'n bedrijf zal er dus veel aan gelegen zijn om eventuele problemen netjes op te lossen. aj -

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 19