te. La hA Tfex Vijf tips om thuis snel water te besparen ithnnuu Transparante zonnepanelen perfect voor serre of tuinoverkapping f F. WONEN. wwwJpepping.nl Ti i i We zijn super trots op de afgelopen 12,5 jaar! Prachtige douglas eiken projecten die gerealiseerd worden door een fantastisch team. We proberen ook zeker in de toekomst onderscheidend innovatief te blijven.” vertelt Ferry Pepping trots. F.G.J. Pepping is nog steeds bezig om de grotere ambities waar te maken. Zo zijn zij bezig met tiny houses en het oprichten van een nieuwe webshop om nog efficiënter klanten online het gehele assortiment aan constructie hout, bouwpakketten en toebehoren aan te kunnen bieden. Inmiddels bestaat het jonge, hechte team van F.G.J. Pepping uit 10 collega’s waarvan een deel actief is in het produceren plaatsen van buitenverblijven en een deel de projecten ontwerpt voorbereidt vanaf kantoor. Bij het realiseren van veel projecten maakt het bedrijf ook gebruik van lokale partners, een kern waarde die erg belangrijk is in de dagelijkse gang van zaken. Benieuwd geworden naar wat F.G.J. Pepping allemaal realiseert? Bekijk dan de website boordevol inspiratie op www.fpepping.nl! ■r d Het houtbouwbedrijf aan de Oosterzijweg in Heiloo ontwerpt, produceert levert exclusieve houtbouw projecten. In 2010 startte, eigenaar timmerman in hart en nieren, Ferry Pepping als zzp’er waarna de ambities al snel groter werden. In 2013 besloot hij dan ook om een specifieke niche te kiezen: exclusieve houtbouw all round buitenleven (waaronder ook buitenmeubels, houthandel bouwpakket ten). .■"F büffrttn* F Al geruime tijd zijn fabrikanten op zoek naar methoden om zonnepanelen een minder opvallend uiterlijk te geven. We kennen al enige tijd de zonnepanelen die verwerkt worden in dakpannen en inmiddels zijn er dus ook zonne panelen in beglazing. Vooral voor de serre of tuinoverkapping biedt zo’n oplossing uitkomst. Dat zijn immers oppervlakken die veel zon vallen, maar waarbij het ook belangrijk is dat ze licht doorlaten. Opbrengst Een transparant zonnepaneel levert in beginsel een minder hoog rendement op dan een tradi tioneel zonnepaneel. Dat nadeel wordt echter gecompenseerd door de ruime toepassingsmo gelijkheden. Het komt er uiteindelijk op neer dat je op veel meer plekken zonnepanelen kunt aanbrengen en dus uiteindelijk onder de streep alsnog een hoger rendement kunt realiseren. Voldoende lichtinval behouden en toch zonne-energie opwekken? Met transparante zonnepanelen is het mogelijk! De techniek staat nog in de kinderschoenen, maar wordt desondanks nu al gezien als veelbelovend voor de toekomst. Grote glazen kantoorpanden kunnen op deze manier van zonnepanelen worden voorzien, zonder dat de gebruikers van deze panden het zonder lichtinval moeten stellen. De transpa rante zonnepanelen worden als een soort film op het glas aangebracht. Milieuvriendelijk Transparante zonnepanelen zijn milieuvriende lijker dan hun traditionele voorgangers, doordat er voor de productie minder sprake is van de uitstoot van koolstofdioxide. Ook zijn de panelen volledig te recyclen en bovendien ligt de aanschafprijs lager. Bovendien zijn er nog wat andere zaken die we hierbij in ogenschouw moeten nemen. De transparante zonnepanelen worden onder meer gemaakt van Cadmium Telluride (CdTe), Dit materiaal is gevoeliger voor licht dan het poly- of monokristallijn dat in de traditionele zonnepanelen wordt verwerkt. Het gevolg is dat de transparante zonnepanelen al bij een geringere hoeveelheid zonlicht hun werk doen. Ze zijn dus in de ochtend vroeger actief en werken in de avond langer door. Bovendien is de invalshoek van het zonlicht minder relevant. Installeer een waterbesparende douchekop Met een waterbesparende douchekop bespaar je nog meer water (en energie). Vervang je een standaard douchekop door een waterbespa rende douchekop, dan gebruik je zo’n twintig procent minder water. Een regendouchekop (extra grote douchekop) vervangen, scheelt zelfs zestig procent. Ook op je gasrekening. Vang water op Het duurt altijd wel even voordat de kraan in Beperk het sproeien van je tuin Per jaar besproeien we onze tuin gemiddeld met zo’n elfhonderd liter drinkwater. Elke liter telt, dus maak er optimaal gebruik van door je tuin op het goede moment water te geven. Door je planten maar één keer in de week dichtbij de wortel water te geven (het liefst in de vroege ochtend voordat de zon volop schijnt) bespaar je water en maak je de planten extra sterk. Douche niet langer dan vijf minuten De gemiddelde douchetijd in ons land is negen minuten. Daar valt dus nog wel wat winst te behalen. De douchetijd terugbrengen naar vijf minuten scheelt water. Voor een gemiddeld huishouden loopt deze besparing op tot boven de 15.000 liter water per jaar. Mooi meege nomen: je bespaart ook nog eens op je gasver bruik, dat scheelt op je energierekening! In de afgelopen maanden is nauwelijks neerslag gevallen. De warme zomer kende een langdurige periode van droogte en daardoor ontstond in ons land een watertekort. Verwacht wordt dat dergelijke periodes vaker zullen gaan voorkomen. Het is dus zaak om voorzichtig om te springen met onze drinkwatervoorraad. Iedereen kan hieraan een bijdrage leveren door de onderstaande tips van Milieu Centraal in de praktijk te brengen. de keuken of douche warm is. Het koude water kun je eventueel opvangen en gebruiken voor het zetten van je kop thee in de waterkoker of natuurlijk ook voor de planten in huis en tuin. En vang, zodra het weer regent, het regenwater op in een regenton en gebruik het opgevangen water bij droogte om je planten water te geven. Bedek de bodem Door de bodem in de tuin te bedekken, kun je de grond vochtiger houden in periodes van droogte. Gebruik bodembedekkende planten om te voorkomen dat de grond onnodig vocht verliest. Strooi boomschors op kale stukken grond en schep organisch materiaal (bijvoor beeld compost) door de bodem zodat deze beter water kan vasthouden. .Hl. J

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 23