hart en - ^iel Heb je bewust gekozen voor een leven in en met kunst? Is talent iets waar je mee geboren wordt, Dorette? Inspireren jullie elkaar? Heb je een goede tip voor aankomend kunstenaars, Dorette? Wat is je mooiste werk, Jan, of bestaat zoiets niet? Een toekomstvraag: het is bijna 2023. Wat doen jullie over vijf jaar? Jullie zijn zichtbaar heel hecht, wat is een mooie eigenschap van elkaar? Je hebt nog maar in een oog zicht, wat doet dat met een tekenaar? Nationale Keramiekprijs Hoe is het allemaal is begonnen, Jan, dat kunstenaarschap? En hoe ben jij tot het kunstenaarschap gekomen, Dorette? l kzl 11 Foto: Aangeleverd' Tekst: Pauline de Vries U+ artikel. U+ is Dorette: "Van illustreren naar het vrije schilde ren is een hele overgang. Schilderen is echt een heel ander vak dan tekenen, veel vrijer. Doordat mijn vader zo achterlijk goed kan tekenen, kan hij in zijn schilderijen de kleinste details bijna niet weglaten. Mijn moeder zegt weleens dat je in een schilderij van een jogger het logo van zijn trainingspak kan onderscheiden. In het schilderen moet je leren dingen en details los te laten en dat vindt mijn vader nog dagelijks een creatieve strijd." Jan vervolgt. "Vervolgens heb ik gewerkt voor FIBO Beeldonderwijs in Zeist. Daar maakte ik te keningen in de serie Vaderlandse Geschiedenis voor scholen. Een volgende stap was die naar de reclamebranche, dat waren mijn topjaren. De Samson-leeuw van de shag van Niemeyer heb ik ontworpen en getekend, naast story boards en talloze illustraties voor kinderboeken en kranten." HEILOO - Op een zonnige zondagmiddag in november ben ik op de scooter op weg naar Heiloo voor een dubbelinterview met Jan en Dorette Giling, beiden kunstenaars van teen tot kruin. Met de wetenschap dat zij met een ‘schildersoog’ kijken naar alles in hun omge ving, doe ik onderweg mijn uiterste best de prachtige natuur vast te leggen met een der gelijk oog voor detail. Onmogelijk, zo blijkt als ik aankom in de woning en het atelier van Jan, ‘slechts’ 92 jaar oud. De tekeningen, schetsen en schilderijen zijn zoveel gedetail leerder dan ik heb kunnen vastleggen, het keramiek van Dorette heeft zoveel meer lijnen dan ik voor mogelijk had gehouden. Dorette is begonnen met de schildersopleiding, al had ze zich eerst opgegeven voor een textiel- opleiding. "Ik maakte poppen; met verschillende stoffen werken vond ik toen heerlijk. Maar mijn vriendinnen gingen schilderen dus toen heb ik Het welkom in het huis van Jan en zijn vrouw Wil is warm en dankbaar. "Wat een eer dat ik weer in de Uitkijkpost kom met mijn hobby. Dat had ik nooit durven dromen", aldus 1 een zeer bescheiden Jan Giling. Aan het woord komen Jan en zijn dochter Dorette Giling, ook een zéér verdienstelijk kunstenaar, over hun passie voor kunst, over inspiratie en over elkaar. "Talent zit in je, je wordt ermee geboren, het is de kunst om dat talent te ontwikkelen geduren de je leven. Als je dat wilt, tenminste", geeft ze aan. "Er zijn genoeg begenadigde kunstenaars die hun talent laten voor wat het is. En talent is maar één onderdeel van succes. Doorzet tingsvermogen is misschien nog wel een groter talent om het uiteindelijk te maken als kunste naar." "Dorette inspireert mij meer dan ik haar, denk ik. De mozaïek- en keramiekwereld is heel anders dan mijn schilderwerk. Ik bewonder haar kunstwerken enorm. Mijn vrouw en ik hebben heel wat objecten van de hand van Dorette gekocht omdat het zo verrekte mooi is." ook gekozen voor de schildersopleiding. Ik heb mijzelf vaak de vraag gesteld 'kan ik het wel zo goed als mijn vader?' Wat moet ik anders doen dan naar de kunstacademie gaan? Zat ik er om dat mijn vader schilder is? Het ontdekken van wie ik zelf was, was voor mij een heel proces. Ik was toen een jaar of 20. Een aantal jaren terug heb ik het keramiek ontdekt. Ik maak onder andere vazen en schalen, zowel functioneel als kunstzinnig. Mijn liefde voor de natuur maar ook voor architectuur zie je hierin terug. Mijn werken zijn soms extravagant, barok." Dorette: "Het is niet zozeer wat mijn vader maakt, al heb ik heel wat van zijn warme "Als je weet dat je teken- of schildertalent hebt en je wilt er iets mee bereiken, het ontwikkelen, ga het dan doen, gewoon heel veel doen. Te keningetjes maken, krabbelen. Je moet contact met je talent en je papier maken of zoals ik met klei of keramiek. Zin maken om in een atelier te staan en dat hoeft echt niet de hele dag." Jan is 92 jaar geleden in Berkhout geboren. "Het schilderij 'De muze’ vind ik een topwerk qua kleur, licht, sfeer en compositie. Ik kijk er iedere dag naar. Bij een mooiste werk klopt al les gewoon. Het gevoel, het licht en het moment van toen... Het schilderij heeft een mooie plek in de gang gekregen. Daarnaast heb ik ook veel geschilderde en getekende portretten gemaakt, die vind ik ook allemaal mooi." zonnige schilderijen thuis aan de wand hangen, maar meer zijn houding die mij inspireert. Hij is altijd bezig met kunst, hij wil zich blijven ontwikkelen, zelfs op zijn leeftijd. De manier waarop kunst een plek in mijn vaders leven heeft, is wat mij mateloos in spireert. Voor mij is die drive bij hem en nu ook bij mijzelf normaal. Ik sta ook dagelijks in mijn atelier in de tuin, net als hij. We maken verschil lende dingen, maar kennelijk is zijn werkwijze iets wat mij bewust of onbewust geïnspireerd heeft het net zo aan te pakken." Vanaf 1963 woont hij in Heiloo; Dorette is in Heiloo geboren. De binding met Heiloo, zien we die terug in jullie kunstwerken? Jan: "Heiloo en de natuur in en rondom Heiloo vind je zeker terug in mijn schilderijen. Vooral in de winter trek ik de polder in. Dan ga ik zitten en tekenen. Alleen als het beeld heel technisch is, neem ik een paar foto’s, want het moet wel kloppen." Jan: "Dorette is superlief voor iedereen en heel trouw aan vriendinnen en familie. Ze ziet dat zelf niet als een verdienste, maar als iets wat ze leuk vindt om te doen. Dat vind ik een mooie eigenschap van haar. En ze is heel creatief en heeft lef, durft dingen aan te pakken die ze nog niet eerder heeft gedaan, zoals de kunst die ze momenteel maakt." Jan: "Ik ben nu 92 en ik hoop dat ik over vijf jaar nog leef en dat mijn werken nog beter en in tenser zijn geworden, daar droom ik van. Ik wil stoppen en denken 'potverdorie, dit is het einde, maar wat ben ik trots op wat ik heb gemaakt!' Het blijven dromen en geloven in beter, anders en meer zoals ik eerder benoemde, is de motor van een kunstenaar. Je kunt je niet ontwikkelen zonder die mateloze fantasiewereld." Jan: "Als ikzelf nieuw werk heb gemaakt, duurt het even voordat ik er afstand van kan doen. Ik wil er eerst zelf goed naar gekeken hebben, het een aantal keer geëxposeerd hebben voordat ik er een prijskaartje op plak. En soms moet ik echt verkopen, omdat mijn atelier in Amersfoort vol staat. Mijn werken zijn te zien op beurzen, in winkels en galeries en tijdens korte exposities zoals in de Witte Kerk in Heiloo in mei dit jaar. Het licht in die kerk is zo prachtig..." "Mijn vader kan zo intens genieten van kleuren bijvoorbeeld, in elk seizoen ziet hij de mooiste kleurenpaletten. Ook in het dagelijks leven is hij een levensgenieter, hij wordt het liefst 125 jaar. Hij heeft nog zoveel plannen..." "Het is een nachtmerrie om niet meer te kunnen tekenen zoals vroeger. Ik maakte graag kin derportretten, maar dat is niet meer mogelijk. Schilderen gaat nog wel, de afstand naar het doek is dan groot genoeg om het schilderwerk goed te zien." En nu de hamvraag, ben je pas een goede kun stenaar als je veel werk verkoopt? Dorette: "Mijn vader verkoopt zijn werken heel goed, altijd al. Hij is blij dat mensen zijn werken waarderen. Of je dan een goede schilder bent? Dat laten we aan anderen over. Hij doet mak kelijker afstand van zijn portretten dan van zijn schilderijen. Die komen zo uit zijn hart. Mijn vader exposeert al jaren ook regelmatig een aantal werken in De Kapberg in Egmond aan den Hoef." Dorette dingt dit jaar mee naar De Nationale Keramiekprijs, een gloednieuwe wedstrijd voor keramisten in Nederland en kunstenaars die met klei werken. Haar inzending is 'Undress a vase', gemaakt van keramiek en glazuur tegel- lijm. Stemmen op haar vaas kan nog via www. nationalekeramiekprijs.nl. De prijsuitreiking volgt hoogstwaarschijnlijk op Art Eindhoven op 4 en 5 februari 2023. Wilt u werken van Dorette Giling bekijken? Dat kan! Van 15 tot en met 25 juni 2023 exposeert Dorette in het Rietveldpaviljoen, Zonnehof 8, 3811 ND in Amersfoort. Op haar website www.dorettegiling.nl ziet u een mooie compilatie van haar werken in opdracht van onder andere gemeenten, architecten en verzorgingstehuizen. "Ik ben opgegroeid in een tuindersfamilie. Mijn moeder overleed in 1940 en mijn vader her trouwde met een dame uit Haarlem. Zij wilde al vrij snel terug naar die stad en dus verhuis den we in mijn jonge jaren van Berkhout naar Haarlem. Ik tekende op de lagere school altijd op de schoolborden, dat lieten de docenten dan staan. De zoon van deze tweede moeder tekende ook, net als ik. Mijn eerste tekenlessen heb ik van hem gekregen. Binnen een week na aankomst in Haarlem zat ik al één dag per week op de Vrije Haarlemse Schilderschool, Op 17-jarige leeftijd kwam ik bij uitgeverij Spaar- nestad terecht als leerling reproductie, daarna werd ik illustrator. In dezelfde periode ging ik s avonds naar de Rijksacademie. Daar leerde ik het verschil tussen illustreren/tekenen en schil deren. De academie was voor mij gelijk artistiek thuiskomen." "Wat kan je anders, met zo'n vader? Mijn vader was altijd aan het tekenen, overal en altijd. Mijn broers Vincent (ja, vernoemd naar dé Vincent van Gogh), Guido en ik waren daardoor ook altijd aan het tekenen en kleuren. De bak dikke stiften van het werk van mijn vader ging ook steevast mee op vakantie. Nu kun je die stiften en vele variaties overal kopen, maar toen was dat nogal een luxe, toen waren wij 'de-mensen- van-de-dikke-stiften' zeg maar." Bij binnenkomst werd mij gelijk duidelijk wie hier wonen. Een artistiek gezin waar kunst de dag bepaalt. Schilderen is hier niet alleen een hobby, het was werk en het is nog elke dag een passie en ontspanning. Jan zijn mooiste werk hangt in de gang; een portret van zijn vrouw Wil, 'de muze', geschilderd tijdens de vakantie. Een moment van onvoorwaardelijke liefde vast gelegd op een doek. In het werk van Dorette zien we haar geboorteplaats Heiloo niet veel terug. "Ik kom hier heel graag, ik houd van het bos en het strand, het land vind ik heerlijk, maar het is niet zo dat ik in mijn werken plekken in en rondom Heiloo vastleg." Bovenstaand artikel is een U+ artikel. U+ is een nieuw online product Lr I I I r> I I ’II i 1 I 1*1.1 achtergrond of specifieke inhoud. De komende periode leest u in U t van Uitkijkpost waaronder we artikelen gaan b ll*l|**| 1 1*1 lil 1*1 I II i Uitkijkpost meer van dit soort U+ artikelen.Ook leest UITKIJKPOST 30 NOVEMBER 2022 jan en Dorette Giling. brengen met meer diepgang, .st u nier nog meer over Jan en Dorette. OJ (D C TO O -A

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 11