f L I Pionier in circulair maak- Een kistje, Jan van Tiel en de Historische Vereniging Bibliotheek Heiloo doet mee aan campagne‘Warme Kamers’ VACATURES IN DE REGIO onderwijs op de basisschool Woensdag 23 november presenteer den de gemeenten hun bevindingen in de raadszaal van het gemeentehuis in Heiloo aan scholen, beleidsmakers en de kinderburgemeester. Wethou der van de gemeente Heiloo, Ronald Vennik: “We willen leerlingen niet belasten met het probleem van mili euvervuiling, maar juist handvatten geven om iets te doen vanuit hun in nerlijke gedrevenheid. Het zelf ma ken zet leerlingen in hun kracht. Zo kunnen ze concreet iets betekenen op het gebied van duurzaamheid.” Inwoners spelen een belangrijke rol in de verandering naar een circulaire economie. Hierbij kun je denken aan een ander gebruik van grondstoffen, onderdelen en producten, waarbij ze hun waarde zo min mogelijk verlie zen. Consuminderen, hergebruik en reparatie worden weer de norm. Dit vergt een andere manier van denken en doen. Het circulair maakonder- wijs-programma biedt hier hand vatten voor. De opdrachten zetten Enkele maanden geleden bracht de bijna 91-jarige mevrouw Modder samen met nicht Mieke Penning een Door middel van deze campagne vraagt het Leger des Heils aandacht voor mensen die de komende win ter in de knel komen door een hoge energierekening en behoefte hebben HEILOO - Hoe mooi zou Rietje Modder het gevonden hebben, de vrouw die zo lang en eenvoudig leefde in het kleine huisje aan de Heerenweg, om op een mooie zaterdagmorgen het middelpunt in het Historisch Museum Heiloo te zijn. Omdat het prijsplafond van de ener gierekening pas eind januari op de rekening te voelen is, zetten veel mensen de verwarming en lam pen in huis niet aan. Het Leger des Heils wil hen niet in de kou laten zitten. “Vroeger werden maaktechnieken nog op veel scholen gegeven, maar dit is sinds de jaren 90 nagenoeg uit ons onderwijs verdwenen. Er zijn niet veel mensen meer die de technieken, zoals bijvoorbeeld kledingreparatie, beheersen. Voor de lesmodulen heb ben de gemeenten een lokaal netwerk van ondernemers, experts en vrijwil ligers met de juiste kennis en vaar digheden bij elkaar gebracht,” vertelt Wytske de Man tijdens de presenta tie. Zoals Marijke Dirkson, een loka le schaapsherder, handwerkexperts van de Vrouwen van Nu Noord-Hol- land en medewerkers van Wolatelier de Krachtige Kudde. aan tot denken over duurzaamheid van onze producten. Kinderen leren echt de technieken om op een andere manier met spullen om te gaan. Met oude kleding van kringloop Nop pes in Uitgeest maakten leerlingen elk een eigen tas én leerden ze meer over fast-fashion en duurzaamheid. bezoek aan de ‘Schooltentoonstel- ling’ in het museum. Ze wilde wel- eens zien of er nog foto’s waren uit Tijdens de openingsuren is iedereen welkom in de bibliotheek, lid of geen lid. Wil je komen studeren, werken, deelnemen aan een van de vele ac tiviteiten, een krantje lezen: je bent van harte welkom. De kachel staat aan en de wifi is gratis. aan een warme plek in de buurt. De bibliotheek is daarin een mo gelijke plek voor ontmoeting, in spiratie en activiteiten voor jong en oud. De lessen van de module wol/textiel zijn inmiddels afgerond op drie scho len in Bergen en Egmond. “Aandacht voor wereldproblematiek, echte din gen doen en werken met échte men sen in de klas zijn van onschatbare waarde,” aldus Josefien, leerkracht van de Adriaan Roland Holstschool in Bergen. “De leerlingen denken mee, kijken bijvoorbeeld naar het label in hun kleding. Waar komt het vandaan? Wat kan er nog mee gedaan worden als ik het niet meer draag?” haar schooltijd. Helaas waren er geen foto’s meer waar ze zelf op te zien was. Maar wat er wel was, was min stens zo mooi. Daar stond zomaar de houten schoolkist met daarop de naam van Neeltje Modder, haar tan te. Het kistje is waarschijnlijk in 1912 gebruikt door Neeltje (1906). Het is lange tijd in bezit geweest van Jan van Tiel. Hij had het gekocht in een kringloopwinkel. Echter, toen het verhaal van de familie hem ter ore kwam, wilde hij direct dat het kistje daar weer terecht zou komen. En zo kwam het dat er afgelopen zaterdag 4 nichten in het museum bijeenkwamen om het kistje in ont vangst te nemen. Zij zullen het kistje van Neeltje Modder bij de kleinkin deren van tante brengen, Annelies en Marjan. Zij waren helaas verhin derd deze historische ochtend mee te maken. Wat rest, is dank over te brengen aan Jan van Tiel die het mogelijk maak te dat het kistje terugging naar de familie. Rietje Modder had destijds genoten van haar bezoek en de aandacht. Ze zou graag 95 jaar zijn geworden, maar helaas is ze kort na haar 91ste verjaardag overleden. Op 18 december zijn er rondlei dingen op Nijenburg om 11.00 en 13.30 uur. Kosten 7,50. Tijdens de presentatie kwam ook de lesmodule ‘fietsen maken’ aan bod. Onder leiding van een lokale fietsen maker start deze module begin 2023 op vier scholen in Egmond, Heiloo, Uitgeest en Castricum. Op 28 en 29 december zijn er Win- terwandelingen. Start vanaf het His torisch Museum om 13.30 uur. Kos ten 5. Pinnen is mogelijk. Beide activiteiten zijn gratis voor kinderen. Info: 06-51718363. Entree: deelname is (meestal) gratis, voor de materiaalkosten wordt een kleine bijdrage gevraagd (dit hangt af van de grootte van je ontwerp). Opgave vooraf via www.bibliotheekheiloo.nl Maakplaats december HEILOO - In de Maakplaats van Bibliotheek Heiloo is elke zaterdag iets te doen! Bloxels Kruip in de huid van een gamer en ontdek wat een spel nu precies een ‘goed’ spel maakt! 3D-kersthuisjes van papier In de Maakplaats zijn we helemaal in kerstsferen! In vele huiskamers zijn mooie kerstdorpjes te vinden. Van daag maken we zelf zo’n huisje! HUISHOUDELIJK HULP - ALPHATROTS ZWEMINSTRUCTEUR (TRICE) MEDEWERKER BEDIENING EN OFFICE Grand Café Herberg Jan Heiloo VRIJWILLIGER RESPIJTZORG 't Huis Lioba Egmond Binnen LUNCH-KOK BEZORGER ADMINISTRATIEVE DUIZENDPOOT ADMINISTRATIEF MEDEWERKER (ASSISTENT CONTROLLER) Bakkum&Krook Uitgeest GRENSRECHTER 1E ELFTAL FC Uitgeest WINKELMEDEWERKER Uw slager Dick Kok Uitgeest PEDAGOGISCH MEDEWERKERS MONTEUR Boge Uitgeest positief. Wethouders Ronald Vennik van Heiloo en Valentijn Brouwer van Castricum legden uit waarom zij cir culair maakonderwijs zo belangrijk vinden. “Het werken met je handen, leren van techniek en hoe belangrijk het is om dingen opnieuw te gebrui ken of te repareren: je slaat meerde re vliegen in één klap. De kinderen staan aan de basis van een duurzame samenleving waarin makers weer een belangrijke plaats innemen!” Aan de slag met de lasersnijder - kersteditie Let op: deze activiteit is niet al leen leuk voor kinderen, ook voor volwassen is het ontzettend leuk om creatief aan de slag te gaan met de lasersnijder! Natuurlijk kun je je ook samen met je kind opgeven. Wat dit verhaal nog leuker maakt, is dat in het nu ruim 100 jaar oude kistje nog spulletjes bewaard zijn gebleven, zoals een krijtje, een knikker, een dominospelletje en nog wat meer. Kinderburgemeester Maurits van Schouten gaf aan dat hij meer mili eueducatie wil op de scholen in Hei- loo. Dat stemde de wethouders duur zaamheid van de vier gemeenten HEILOO - De gemeenten Bergen, Uitgeest, Castricum en Heiloo zijn in Neder land pionier met het aanbod van een circulair maakonderwijs-programma voor basisscholen. Het programma wordt goed ontvangen door leerkrachten en leerlingen. De gemeenten werken hierin samen met veel lokale partijen. HEILOO - Bibliotheek Heiloo heeft zich aangesloten bij de campagne ‘Warme Kamers’ van het Leger des Heils. UITKIJKPOST 30 NOVEMBER 2022 7 Een schaap op het schoolplein tijdens de module wol/textiel. Foto: aangeleverd Maakonderwijs als handvat voor circulariteit Lokaal krachten bundelen Leraren en leerlingen enthousiast Jan van Tiel (midden) overhandigt de houten schoolkist van Neeltje Modder aan de familie. Foto: Josta de Graaf-Gieltjes Tot slot Fietsen maken 3 december 13.00 - 15.00 uur: Voor meer informatie over deze vacatures, kijk op www.uitgeester.nl 17 december 13.00 - 15.00 uur: Heiloo, Bergen, Castricum, Uitgeest Zwembad Loos - Heiloo Grand Café Herberg Jan Heiloo Uitkijkpost Media Heiloo e.o. Paul Goeman Autoservice Uitgeest Forte Kinderopvang Heiloo 10 december, 13.00 - 15.00 uur: Kinderburgemeester stelt vragen De campagne 'Warme Kamers' is een actie van het Leger des Heils. Foto: aangeleverd

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 7