Ben jij al in de kerststemming? Reunion kerstshow Levensverwachting Nederlanders sinds 2019 iets gedaald We kijken uit naar jullie reacties! Verder is opmerkelijk dat vrouwen weliswaar vanaf de geboorte een hogere levensverwachting hebben, maar dat deze verschillen wel kleiner worden. Volgens het SCP Dat de zorgverzekering met gemiddeld 10,10 stijgt, maakt voor veel Nederlanders niet heel veel uit: voor hen is de zorgpremie sowieso al veel te hoog. De extra 10,10 is voor hen weliswaar een nieuwe tegenvaller, maar ze kunnen er weinig aan doen. Net zoals ze er niet veel aan kunnen veranderen dat er nog een addertje onder het gras zit: in 2023 is er ook geen collectiviteitskorting meer op de basisverzekering. Nu is dat nog maximaal 5 procent, maar deze valt weg en dat is snel weer rond de 5 per maand erbij. Hier staat tegenover dat de zorgtoeslag stijgt. Vaststaat dat er volgend jaar meer mensen in aanmerking komen voor zorgtoeslag. Dit komt, zo lezen we op de website van de Belastingdienst, doordat de inkomensgrenzen zijn verhoogd. Zonder toeslagpartner heb je volgend jaar recht op zorgtoeslag als je inkomen niet hoger is dan 38.520 per jaar. In 2022 was dit 31.998 per jaar. Met wel een toeslagpartner geldt dat je recht hebt op zorgtoeslag als het gezamenlijk inkomen niet hoger is dan 48.224 per jaar. Dit jaar was dit 40.994 per jaar. Het eigen risi co blijft op 385 staan. In dit licht bezien is het maar goed dat volgens het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) de overgrote meer derheid van de Nederlanders hun gezondheid als ‘goed’ bestempelen. 78,4 procent van de Nederlanders schat volgens gegevens van het RIVM de eigen gezondheid in op goed tot zeer goed. Heiloo zit hier met 81,6 procent iets boven. Dat jonge mensen een hogere pet op hebben van hun ei gen gezondheid is niet vreemd. Wel opvallend is dat er een samenhang blijkt te zijn tussen de mate van oplei ding en de ervaren gezondheid. Lageropgeleiden rap porteren veel minder vaak een goede gezondheid dan mensen met een hoog inkomen. De cijfers zijn dat 58,8 procent van de lageropgeleiden zich gezond voelt, 75,0 procent van de middelbaar opgeleiden en 84,3 procent van de hogeropgeleiden. Het unieke format van zang, regie en diabeelden staat garant voor een prachtige voorstelling. Niet alleen kerstgezang, wat dacht u van een Engelstalige medley met 8 num mers, maar ook musicalgerelateer- de nummers, al dan niet in winterse sferen opgevoerd. Enkele prachtige solonummers, afgewisseld met mu zikale intermezzo’s van de 8 man sterke band om daarna toe te werken naar een grootse finale met een ver rassend slotnummer. Dit wilt u niet missen, hier wilt u bij zijn! Toegangskaarten 15, t/m 12 jaar 7,50) voor deze unieke, sfeervolle maar ook vrolijke kerstshow kunt u reserveren via e-mailadres reunionsecretariaat@yahoo.com is deze tussen 2008 en 2019 bij mannen met 2,1 jaar meer toegenomen tegenover 1,3 jaar bij vrouwen. De verschil len in levensverwachting tussen mannen en vrouwen worden dus kleiner, van 4 jaar verschil in 2008 naar 3,1 jaar in 2019. Dat het gat tussen vrouwen en mannen krimpt, heeft volgens het SCP voor een belangrijk deel te maken met de rookgewoonte van vrouwen en mannen. Altijd al roken meer mannen dan vrouwen, maar de verschillen zijn in de loop der jaren kleiner geworden. In 2019 rookte ruim een kwart van de mannen en 18 procent van de vrouwen. De levensverwachting bij geboorte in 2021 is volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) 79,7 jaar voor mannen en 83,0 jaar voor vrouwen. Deze is iets gedaald ten opzichte van de piek in 2019, toen het CBS een levensverwachting noteerde van 80,5 jaar bij mannen en 83,1 bij vrouwen. Het CBS noemt geen oor zaak, maar er is een grote kans dat dit te maken heeft met corona. Dan ontvangt u instructies voor be taling en het ophalen van de kaarten. Wilt u liever telefonisch kaarten re serveren, bel dan naar Elly Bakker op 06 - 23422897. Ook zijn er eventueel nog toegangs kaarten te verkrijgen bij de ingang van de kerk. Tip van Reunion: hoe leuk is het om familie en/of vrienden te verrassen met een mooi kerstgeschenk door een toegangskaart cadeau te geven? Heb jij een mooie kerstgedachte of een echte kersttraditie? Of misschien organiseer jij deze Kerstmis wel iets voor iemand anders? Laat het ons vooral weten. Is jouw huis al in kerstsfeer? Staat de kerstboom al of stel je het nog even uit? Een lekker kerstrecept of leuke versiertip is natuurlijk ook van harte welkom! En heb jij gewoon de allermooiste kerstboom of een mooie verlichte tuin en wil je die graag met de lezers van Uitkijkpost delen? Mail dan naar redactie@uitkijkpost.nl HEILOO - Sinterklaas is nog maar net het land uit, dusop naar Kerst mis! Uitkijkpost is voor de komende edities op zoek naar de kerstgedachte in Heiloo. Net als met alles gaan ook de tarieven van de zorgverzekering volgend jaar omhoog, met gemiddeld 10,10. Hetgeen onder andere de vraag doet opborrelen: hoe is het eigenlijk gesteld met de gezondheid in Nederland? HEILOO - In voorbereiding op Kerst 2022 presenteert projectkoor Reuni on een winterse kerstshow op 16 en 17 december in de Ter Coulsterkerk in Heiloo, aanvang 21.00 uur. Meer dan 80 procent van de inwoners van Heiloo voelt zich gezond UITKIJKPOST 7 DECEMBER 2022 25 Hoe is het eigenlijk gesteld met de gezondheid in Nederland? Foto: ANP Foto: ANP Kom genieten van een sfeervolle kerstshow. Foto: Margreth Koopman Op naar Kerstmis! Foto: Pixabay Gat tussen mannen en vrouwen Zorgtoeslag Goede gezondheid Rookgedrag Levensverwachting Irïwongrf d»n tuin gezondheid ar-s goed ervaren {5019} Bij ouderen van 65 jaar en ouder zien we daarentegen dat er wél sprake is van een toename van het aantal jaren in goede gezondheid. Mannen van 65 jaar leven nog 12 jaar in goede gezondheid, terwijl dit aantal in 2008 nog 10,4 jaren was en voor oudere vrouwen geldt dat ze in 2018 12,6 gezonde jaren na hun 65ste voor de boeg hebben tegenover 11,4 jaren in 2008. We leven langer, maar leven niet langer in gezondheid We leven langer, maar daarvan leven we niet langer in goede gezondheid. Iemand die in 2018 geboren is kan volgens het SCP zo’n 63 jaren in goede gezondheid ver wachten. Dat is 80,1 procent van de levensverwachting. In 2008 was dit nog 81,3 procent. Bij vrouwen zijn de percentages 77,2 procent in 2008 en 75,2 procent in 2018, een daling dus. Fysieke beperkingen Een van de gevolgen van een minder goede gezondheid kan zijn dat men met fy sieke beperkingen te maken heeft, zoals beperkingen in mobiliteit, beweging en met horen en zien. Ook hier is, naast leeftijd, het inkomen een van de graadmeters. Gemeten volgens de zogeheten OESO-indicator heeft bijna 12 procent van de be volking een of meer beperkingen in het lichamelijk functioneren. Verschillen naar leeftijd, opleiding en inkomen zijn het grootst. Onder 65-plussers en lageropgelei den is het aandeel met een of meer lichamelijke beperkingen het grootst en bij mensen onder de 35 jaar (weinig opvallend), hogeropgeleiden en personen met een hoog inkomen is deze het laagst.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 25