Van zaadteler en handelaar in zaden tot maker van duurzame producten voor de thuiskweker Drempel De Ontdekkers stopt met ophalen oud papier Inzamelingsactie Voedselbank in Bibliotheek Heiloo column Dick de Scally verschillende soorten pepers.” De volgende producten zijn zeer welkom: Houdbare melk, thee, soep in blik, margarine, groente in blik of glas, nasi-/bamikruiden, wasmiddelen, jam (s.v.p. géén snoep). HEILOO ALKMAAR - Bert Bakker vertelt over het Heiloose bedrijf Baza Seeds dat zijn 75-jarig bestaan viert. Baza mag dan sinds enkele jaren gevestigd zijn in de Alkmaarse Boekelermeer, de basis werd gelegd in Heiloo door Jacob Bakker die zich in 1947 aan de Westerweg vestigde als zaadhan- delaar en teler van veldsla. Bakker’s Zaadteelt Zaadhandel was succesvol. Vanuit de winkel en het magazijn bij de kruising met de Venne- watersweg werden vele tuinders beleverd met zaden voor groente- en kruidengewassen. Als alles naar behoren draait en zijn drie zonen elk hun eigen plek hebben gevonden, stapt Jacob uit het groeiende bedrijf om van een welverdiende rust te genieten als hobbyboer, zijn grote passie. De groei stagneerde in de ja ren 60 toen tuinders steeds meer rechtstreeks bij zaadproducenten gingen inkopen, vertelt Het inzamelen gebeurt bij de ingang van de bibliotheek (Westerweg 250, Heiloo), tijdens de openingsuren. Namens alle klanten: hartelijk dank! Meer dan 1 miljoen mensen in Ne derland leven onder de armoe degrens. Armoede kan iedereen huidig directeur/eigenaar Bert Bakker - der de in rij. “Maar de gebroeders waren vinding rijk en kozen een nieuwe weg, de markt van de hobbytuinier.” Een machine werd gekocht voor het afvullen van kleine zakjes zaden en er werden rekken gemaakt om die zakjes in supermarkten te kunnen presenteren. Gaan deweg breidde de handel zich uit naar andere tuinartikelen, zoals Baza potgrond, planten voeding, enzMet eigen vrachtwagens werd heel Nederland doorkruist om winkelschap- pen te vullen. Dat is jarenlang goed gegaan. Maar in 2001 veranderde de situatie, toen de grootste klant door een overname naar een andere leverancier ging. Bert Bakker - toen Meer informatie vindt u op www.voedselbanken.nl al aan het roer - zegt dat het bedrijf een las tige tijd doormaakte. “We hadden een ma gazijn vol met handel waar we geen klanten meer voor hadden. De vrachtwagens wer den verkocht en we moesten ons bezinnen op een nieuwe weg.” Hij vond dat het bedrijf terug moest naar de basis; het ontwikkelen van kweekproducten. En, een belangrijk de tail, alle nieuwe producten kregen meertalige verpakkingen omdat hij kansen over de grens zag. “Had ik vroeger maar beter mijn best ge daan op school, want nu had ik beter Duits en Frans willen spreken.” Met wat Engels en een glimlach ging Bakker op pad. Onder de thema’s ‘stadstuintjes’ en ‘keuken- tuintjes’ verkoopt Baza met de toegevoegde slogan ‘House of Seeds’ kant-en-klare sets om groenten, kruiden en bloemen te kweken. Er zitten al speciale aarde en groeistoffen in de fraaie verpakking met pakkende labels en beloftevolle foto’s van het eindresultaat. Ook aan taalkundige creativiteit geen ge brek: kweekproducten voor huisdieren heten ‘Pet-Buffet’ en het vogelhuisje met voedzame zaden heet ‘Vogel-Buffet-Chalet’. Rond 2012 kwam een grote doorbraak. In de zoektocht naar nieuwe kweek- en ver pakkingsmethoden stuitte Bakker op een fabriekje in India, dat in staat bleek om ge bruikte voorraadzakken uit de thee-indus- trie te recyclen tot kweektassen, de Baza ‘Rag-bags’ (‘Rag’ staat voor lompen, red.). “Eigenlijk is het geen recycling, maar upcy- cling wat we daar doen; het gebruikte ver pakkingsmateriaal dat vroeger werd verbrand krijgt nu een nieuw leven, alles handgemaakt, bij onze partner in West-Bengalen. In Ne derland worden de producten verder geas sembleerd, door ze te vullen met zakjes bio- aarde en biozaden. De verpakkingslabels en het bijgevoegde zakje zaden bepalen de vele thema’s, zoals tuintjes voor allerlei soorten tomaten, tuintjes voor vlinderbloemen, of Dit betekent dat bewoners in deze wijken voortaan zelf hun oud papier moeten wegbrengen bij de Rosen- daal of een van de andere inlever- punten in Heiloo. De reden om te moeten stoppen met het ophalen van oud papier was het gebrek aan voldoende vrijwilli- Bakker vertelt over de assemblage: “Vroeger maakten we veel zelf, maar de aantallen zijn zo groot geworden dat we assemblage-part ners nodig hadden. Inmiddels produceren we op meerder locaties in Nederland en Polen. Hier op kantoor in Alkmaar werken elf men sen in hoofdzaak aan de productontwikkeling en de verkoop. We zijn eigenlijk een creatief bureau geworden. Deze weken introduce ren we een adventskalender met achter ie der raampje een zakje zaden, en daarna gaat er een nieuw product ‘live’ voor het kweken van verschillende soorten aardbeien. Alles is hier mogelijk, zolang het maar met za den te maken heeft. Innoveren is onze hob by en ook onze kracht. Klanten willen steeds weer iets nieuws. Het ontwikkelen van een verpakking is vaak echt handwerk. We pak ken gemakkelijk de schaar, naald en draad, als een klant een andere versie van een product wil.” Al jaren groeit de handel van Baza en die lijn zal zich volgens Bakker doorzetten, waarbij hij wel een slag om de arm houdt voor wat be treft de huidige economische situatie in Eu ropa en de consumentenbesteding. “Het thuis kweken op het balkon of in de keuken is popu lair. Mensen willen verse en gezonde produc ten. Onze artikelen liggen nog lang niet in alle winkels en er zijn nog genoeg landen waar we niet of nauwelijks aanwezig zijn. We zien nog veel kansen.” “Ik vind het heel mooi dat we deze mijlpaal van 75 jaar hebben bereikt, ondanks of mis schien wel dankzij wat ups en downs in onze geschiedenis. De positieve handelsgeest van m’n opa en m’n vader en de creativiteit van ons team hebben ons naar deze mijlpaal ge bracht. We zijn nog lang niet klaar, want: ‘Ons beste product moeten we nog maken!’, zo luidt onze missie.” gers om deze maandelijkse klus te doen. Kindcentrum De Ontdekkers bedankt alle vrijwilligers die zich hiervoor in de afgelopen jaren hebben ingezet! Meer weten over het ophalen van oud papier? Hiervoor kunt u terecht bij de gemeente Heiloo. HEILOO - Basisschool De Ontdekkers heeft helaas moeten besluiten te stoppen met het ophalen van oud papier in de wijk tussen de Ewisweg en het spoor en in een deel van Ypestein. HEILOO - Van dinsdag 13 december t/m vrijdag 16 december houdt de Voedselbank een inzamelingsactie in Bibliotheek Heiloo. De boodschap pen die verzameld worden, zullen worden verdeeld onder de klanten van de Voedselbank. Helpt u mee? overkomen. Door een samen loop van omstandigheden kan het dubbeltje (uiteindelijk) de verkeerde kant op vallen. Elke klant heeft een eigen verhaal; de Voedselbank kan tijdelijk wat druk van de ketel halen. UITKIJKPOST 7 DECEMBER 2022 5 Het Plan moest Heiloo... hoe zeg je dat. verkeersvriendelijker ma ken. Zo kon het niet langer. Die paar Maar alla, daar wen je wel aan. Of niet, dat kan ook. Hoe werkt het? Bert Bakker (l) en vader Cor Bakker (r) met een foto van de drie generaties, van links naar rechts opa Jacob Bakker, vader Cor Bakker en Bert Bakker. Foto: aangeleverd De wethouder voor verkeer zat achter zijn bureau en merkte tot zijn ambte lijke schrik dat hij één drempel over had. Hij raadpleegde nog even het dossier Verkeersplan Heiloo, ambte lijk geproduceerd door de werkgroep Verkeer en aangenomen door de ge meenteraad. Of het hem zinde of niet, hij zat eraan vast als een belofte aan schuld. oost-westverbindingen waren door het vele autoverkeer een recept voor een verkeersinfarct. Je kon moeilijk alles blokkeren. Dus werd 'afremmen' de remedie. Een golf van overleg volgde en toen kwam het volgende uit de ambtelij ke bus. Weet je wat? We zorgen voor wegversmallingen, plaatsen een paar paaltjes en leggen hier en daar een verkeersdrempel neer. Dé remedie om snelheid af te remmen. Als bij werking slecht voor je schokbrekers. Ja hoor, de werkgroep was eruit en de wethouder zette zich aan zijn amb telijke klus. Hij schafte zich een stel drempels aan, spreidde een grote plattegrond van Heiloo over de tafel uit en legde op strategische plaatsen drempels neer. Hier één, en daar, en ook hier niet te vergeten. En hier drie achter elkaar. Dat remt! De racebaan Ewisweg sloeg hij over. Toen alle strategische plekken een drempel rijker waren, had hij er nog één over. Dat was tegen het plan. Goede raad was duur. Na lang na denken gooide hij de overgebleven drempel met een sierlijke zwaai in de prullenmand. Over die ene wilde hij niet struikelen, ambtelijk gesproken. Hij wreef zich na die klus tevreden in zijn handen en fluisterde tegen het dossier: 'Ieder zijn vak!'

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 5