ftp SE Een kerstvertelling door Adriaan Berkhout ‘Het licht in de schaduw?’ ‘Dat klinkt nogal filosofisch.’ ‘Ik begrijp er niets van’, zei de oude man. ‘Wat ga je hier eigenlijk doen?’ vroeg het meisje. ----> ‘Ik heb een advertentie gelezen en ik wilde hier komen De assistente van de makelaar had een betoverende stem Het landschap lag bedekt onder een flink pak sneeuw. De oude Job Boterman staarde naar buiten en wachtte op de krant die per post bezorgd zou worden. Hij was ongeduldig. Zodra de krant binnen was zou hij de advertentiepagina opzoeken om te zien of zijn advertentie goed was geplaatst. Na een sigaar en ‘n paar jenevertjes, plofte de krant op de versleten deurmat. Haastig scheurde hij het adresbandje eraf, sloeg nerveus de krant op en las: ‘Ja’, mompelde hij tevreden, ‘zo is ie goed. Er moet wat te onderhandelen zijn.’ Vlug pakte hij een schaar, knipte de advertentie uit en legde haar voorzichtig op tafel. De oude Job keek verwachtingsvol om zich heen. De ‘appjes’ zou den hem om de oren vliegen, was hem door de makelaar verzekerd en hij had eraan toegevoegd: die rijken uit het westen trappen er wel in’. Genoegzaam schonk Job zich nog maar eens ‘n glaasje in en wachtte geduldig op het tril- geluid van het mobieltje Met zijn hoofd diep in zijn kraag gedoken liep Hans de Jong naar de flat in de nieuwbouwwijk. Door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden, veel pech en treur nis, zou de flat binnenkort ontruimd worden. De eigenaar weigerde nog langer uitstel. Pogingen om in ieder geval de kerstdagen in de flat te mogen blijven werden keer op keer geweigerd. De elektriciteit en het gas werden herhaalde lijk afgesloten. Intussen droomde hij van een boerderijtje ergens, ver afgelegen. Hij verlangde naar rust. Via de lift stond hij voor zijn deur, wachtte even en dacht: mijn hemel wat een ellende hier, wat een triestheid. Moedeloos stapte hij de flat binnen. Op tafel lagen wat tijd schriften; hij bladerde erin en pakte een krant op. Hij speur de al weken de advertenties na op zoek naar een andere plek. Vooral tijdens de donkere dagen. Hij deed het voorkomen of hij geïnteresseerd was in de aankoop van het huis of de flat. Meestal kwam hij dan laat in de middag en simuleerde dat hij zich niet goed voelde, en speculeerde erop dat de gastheer of gastvrouw hem zou uitnodigen om voorlopig te blijven totdat hij zich weer wat beter zou voelen. Ongeduldig bladerde hij de krant door, tot de adverten tiepagina, en begon te lezen. Villa met prachtig aangele gen vijver en bla, bla, bla. Hij had niets met villa’s .Totdat zijn oog viel op een kleine advertentie. TE KOOP: kleine boerderij op 2.200 m2 in zeer goede staat. Prijs n.o.t.k. Hij bedacht zich geen moment en pakte de telefoon. Het was hem al een keer gelukt om een paar dagen bij iemand onderdak te krijgen. Bij het plaatsje Rodenaar schrok hij wakker. Het meisje was verdwenen. Hij stond op en liep de hele trein door. In het voorste gedeelte trof hij het meisje in een diepe slaap. Hij ging naast haar zitten, in afwachting tot ze wakker zou worden. Na een half uur stopte de trein, de meeste passa giers waren inmiddels al uitgestapt. Het meisje keek hem verbaasd aan. Hij vroeg hoe ze heette. ‘Anna Maria’. en verleidde hem tot het maken van een afspraak. Hij kon een inwendig gejuich niet onderdrukken en voelde dat het goed zat. In het weekend dat volgde, vlak voor de kerst dagen, had hij een afspraak. Bij zijn buurman leende hij wat geld voor de trein. Vanuit de trein zag hij de versierde huizen en in de kamers heerste gezelligheid. De mensen hadden hun tuinen opgetuigd met lichtslangen en allerlei figuren. Kerstmannen op sleeën met kolossale herten. Hij liep met een door weemoed bevangen gevoel door de lege trein en zocht een coupé waar iemand zou zitten waarmee hij zou kunnen praten. Na een aantal korte stops waren er toch wat mensen ingestapt waardoor er wat rumoer en geschuifel ontstond. Bij het station, in een klein plaatsje waarvan hij nooit had gehoord, stapte een meisje in met een opvallende rode muts op. Zonder te groeten ging ze tegenover hem zitten. Hij probeerde een praatje met haar te maken, maar ze mompelde alleen iets onverstaanbaars. Ze leek geen aanstalten te maken of behoefte te hebben om te praten. Ze begon te gapen en hij besloot om haar maar met rust te laten. Intussen dommelde hij weg. ‘Anna Maria? Wat een mooie naam.’ Op de een of ande re manier voelde hij zich tot haar aangetrokken. Hij vroeg naar haar bestemming. ’Ik weet het eigenlijk niet.’ Dat ver baasde hem zeer, zo’n mooi meisje, zonder bestemming, dat kon bijna niet. ‘Wil je met mij mee?’ vroeg hij. ‘Ik heb weliswaar een afspraak, maar dat hindert niet, daarna zien we wel verder, oké?’ Het meisje leek na te denken maar zei niets. Zwijgend zaten ze naast elkaar. Na een half uur naderde voor hem de eindbestemming, wat tevens de eindhalte was van de trein. Ze stapten uit en wandelden over de dijk die naar het boerderijtje zou leiden. Hij sloeg een arm om haar heen. Het meisje keek op, hij zag haar vriendelijke ogen en knikte haar toe. Hij had het gevoel dat ze elkaar al heel lang kenden. In de witte verte zag hij een boerderij. ‘Daar gaan we naartoe’, zei hij. Via een loopbruggetje kwamen ze op het erf. Hij liep naar het raam en keek naar binnen. Er was niemand te zien. Na een paar rondjes om de boerderij, constateerde hij dat het een flinke boerderij was en niet een kleine zoals in de adverten tie stond. ‘Nou, dan zit je hier helemaal goed hoor’, lachte de oude baas vrolijk en schonk voor de zoveelste maal een glaasje jenever in. Het meisje glimlachte en wachtte het vervolg af. ‘Laten we maar gauw naar binnen gaan.’ Met een zwierig gebaar bood hij zijn bezoek een wijde blik in de grote voorkamer van de boerderij. De oude Job Boterman had er zichtbaar genoegen in. Hij zette koffie voor zichzelf en schonk zijn gasten een kop thee in, met boterkoek. Er volgde een uitgebreid gesprek. De drie mensen vermaakten zich uitstekend. Er werd gela chen. Intussen kwamen de drankjes met nootjes die de oude man zorgvuldig op schaaltjes had gelegd. Het meisje vertelde dat ze het licht in de schaduw zocht. De oude heer Boterman en Hans de Jong keken elkaar verbaasd aan. Het meisje begon te vertellen. Ze vertelde dat ze van huis was weggelopen. De donkere eenzaamheid in. Op zoek naar een licht bestaan. Ze was op school in slaap gevallen van de vermoeienissen, de inspanningen van het dagelijkse leven, en het gemis van liefde om haar heen. De leraar Nederlands had haar wakker geschud en van school gestuurd. Over enkele dagen zou de kerstvakantie beginnen. In plaats van naar huis te gaan, besloot ze de trein te nemen en op zoek te gaan naar de goedheid. Het moest toch érgens zijn. kijken of het wat is.’ Hij klopte op de deur en hoorde bin nen iemand een ferme rochel geven. ‘Oh zijn jullie er al? Ik verwachtte jullie nog helemaal niet’, zei de oude man. ‘Zeg maar Job hoor.’ ‘Ah, zijn jullie een stelletje?’ sprak hij terwijl hij het meisje onderzoekend aankeek. Voordat het meisje kon antwoorden zei hij wat onwennig: ‘Ehja dus.’ ‘Ja’, zei het meisje op geheimzinnige toon. Intussen kab belde het gesprek rustig voort. ‘Verklaar je nader’, vroeg Hans terwijl hij een nootje pakte en zich bijna verslikte. De deur werd hardhandig opengedaan. De sneeuw vloog alle kanten op. TE KOOP: kleine boerderij op 2.200 m2 in zeer goede staat. Prijs: n.o.t.k. f i

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 18