Groep 8 van basisschool De Kiem uitgedaagd met de Egmondse Nieuwjaarsduik Hoogtijdagen voorgoed passé, maar wenskaart is bezig aan een opmars Dikke kans dat je de situatie herkent: je krijgt een kerst kaart van iemand die je niet had zien aankomen en voelt je schuldig, want die persoon ontbreekt op jouw adres senlijst. En dan zal je altijd zien dat het eigenlijk geen zin meer heeft om alsnog een kaart te versturen, want daar voor is de tijd voor kerst net te kort. Schrale troost: je bent niet de enige met een schuldge voel. Integendeel zelfs. Een op de drie Nederlanders voelt zich schuldig wanneer ze een kerstkaart ontvangen van iemand die ze zelf geen kaart hebben gestuurd. Bijna 80 procent probeert te redden wat er te redden valt en stuurt snel een kaartje terug, zo blijkt uit onderzoek van kaar- tenwebshop Kaartje2go.nl, dat gespecialiseerd is in ge- personaliseerde kaarten. Kaartje2go.nl merkt dat het sturen van een kerstkaart sinds corona weer helemaal in zwang is en daarbij valt op dat vooral jonge mensen tussen de 18 en 34 jaar het leuk vinden om een stapel kerstkaarten te voorzien van een adres en op de bus te doen. Liefst 81 procent van de Ne derlanders geeft aan dit jaar kerstkaarten te versturen. Bijna 40 procent (38 procent) van de kerstkaartstuurders via Kaartje2go,nl stuurt een kaart omdat ze er leuke re acties op krijgen en hetzelfde percentage geeft aan dat ze een kerstwens sturen om te laten weten dat ze aan die gene denken. De groep die geen kerstkaarten stuurt, zegt er niet zoveel mee te hebben. In Friesland worden verhoudingsgewijs de meeste kaar ten verstuurd, gevolgd door Groningen en Zeeland. In Limburg wordt het minst vaak de gang naar de brieven bus gemaakt. Kijken we naar de ontvangers dan ramme len de brievenbussen in Flevoland het vaakst voor een kerstwens, gevolgd door Drenthe en Zeeland. Zuid-Hol- landers ontvangen de minste kerstkaarten. Kijken we naar grote gemeenten dan hebben de inwoners van Middelburg, Assen en Lelystad de meest kans een kerstkaart te ontvangen. Nemen we alle gemeenten on der de loep dan heeft de postbode in Kinderdijk het rela tief het drukst, gevolgd door Langenboom (Noord-Bra- bant) en Haarlo. Heiloo is geen uitblinker. Gemiddeld versturen Heilooërs 20 kaarten (22 is het landelijk ge- EGMOND AAN DEN HOEF - Het is inmiddels een traditie aan het worden op basisschool De Kiem in Egmond aan den Hoef. Net als de leuke dingen als een musical en kamp hoort de Egmondse Nieuwjaarsduik ook in dit rijtje thuis voor groep 8. HEILOO -Met de opkomst van e-mail en later WhatsApp leek het erop dat de fysieke wenskaart zijn langste tijd ge had had. Maar hoewel de hoogtijdagen met rond 200 miljoen verstuurde kerstkaarten al decennia achter ons liggen (dat waren de jaren tachtig en negentig), stijgt het aantal verstuurde wenskaarten sinds corona weer. Momenteel ligt het totaal aantal op 85 miljoen per jaar. In opmars is de gepersonaliseerde kerstkaart met een QR-code met daarop een filmpje. Op de laatste dag voor de vakantie kwam Tom Valkering van de Eg- mondse Nieuwjaarsduik alle leerlin- gen, meester Jordy en juf Tess, uit dagen voor de Nieuwjaarsduik van Egmond aan Zee. De leerlingen en Volgens Mark van Kasteren, marketingmanager bij Kaartje2go, is het de trend om een kaart te sturen met een foto en steeds vaker met een QR-code met een video boodschap. “Dat is echt een hit”, vertelt hij. Elk jaar ziet Kaartje2go.nl grote aantallen foto’s voorbij komen. Daaronder veel gezinnen en huisdieren en soms een pikant plaatje waarvan de drukker zich afvraagt “of het wel de bedoeling is dat die wordt verstuurd”, aldus Van Kasteren. Bij de bestellingen is sprake van een vast patroon. “Begin december bestelt de oude generatie. Daarna komen de kinderen en tot slot bestellen de kleinkinderen nog snel een kaart. Dat is de generatie van: ‘Vandaag bestellen, morgen in huis’. Maar naarmate kerst nadert, wordt dat natuurlijk steeds lastiger. Maar dan kiezen ze vaak voor een nieuwjaarswens.” middelde. Hierbij is gekeken naar het gemiddeld aantal kaarten per bestelling bij Kaartje2go.nl - red.) en van elke verstuurde kaart komt er 0,61 terug. meester Jordy namen de uitdaging vol enthousiasme aan en kregen er helemaal zin in. Juf Tess, die zicht baar twijfelde of dit nou wel zo’n goed idee was, moest wel even over de streep worden getrokken. Toen de leerlingen luidkeels begonnen te zingen “Juf Tess gaat duiken” kon Wie daag jij uit om mee te duiken? Voor wie leg jij een ticket onder de kerstboom? Als je eenmaal de felbe geerde “Egmond” muts op je hoofd hebt staan kan iedereen zien dat jij het lef had om mee te duiken en dat je hebt gedoneerd aan Stichting ALS. Een ware heldendaad. ze niet anders dan beloven zich niet te zullen verslapen en mee te dui ken met de klas. Natuurlijk komen alle ouders, opa’s en oma’s kijken hoe de hele klas straks een frisse duik neemt in de Noordzee. Na de Nieuwjaarsduik krijgt iedereen zijn welverdiende medaille en kunnen ze kiezen uit een kop erwtensoep van een Egmonds restaurant of een kop warme chocomel. Tom Valkering zei toe dat hij voor iedere leerling die meeduikt, een euro doneert aan Stichting ALS, zoals alle deelnemers dit doen. Voor en na de Egmondse Nieuw jaarsduik zijn er volop horecage legenheden en winkels om door te warmen. Echt een leuke dag voor het hele gezin, of je nu wel of niet de zee in duikt. Verzeker jezelf van deelna me door alvast je tickets te bestellen via www. nieuwjaarsduikegmondaanzee.nl De Nieuwjaarsduik van Egmond aan Zee is met 6000 bezoekers een van de grootste en de gezelligste dui ken van Nederland. De Egmondse Nieuwjaarsduik is uniek in Neder land. Zo krijg je alleen in Egmond aan Zee de inmiddels felbegeerde “Egmond” muts, en komt de ver se erwtensoep van lokale restau rants: Restaurant Natuurlijk en Bad Egmond. Heilooërs versturen gemiddeld pakketje met 20 kerstkaarten per inwoner Laat deze mensen niet in de kou staan, geeft dat geen warm ge voel? Bestel je tickets op www. nieuwjaarsduikegmondaanzee.nl Ook is de warming-up een pu bliekstrekker. Alle deelnemers warmen zich op met een dansje, onder leiding van Renate de Goe de. “Dit is echt feest” en “het leuk ste aan het evenement” aldus een deelneemster. Het sturen van een kerstkaart is weer helemaal in zwang. Foto: EnterMedia Foto: LNP Deze toppers uit groep 8 duiken en doneren op nieuwjaarsdag! Foto: Tom Valkering Jongemensen Leuke reacties QR-code Het gemiddeld aantel ve-raluurde Karet- en nleuwJaaraKaart-an (ZDïl) Wie daag jij uit? Geschiedenis van de wenskaart gaat terug naar 1843 Elkaar een leuke attentie geven tijdens de kerstdagen en nieuwjaar is eeuwenoud. Op Historiek.nl lezen we dat de Germanen en Romeinen elkaar al maretakjes gaven rond oud en nieuw en in de middeleeuwen gaven mensen van adel elkaar een leuk houtsnijwerk met christelijke taferelen. De eerste ‘echte’ kerstkaart die onder histori ci bekend is, is een kaart uit 1611 die is geschreven door de arts Michael Maierus en is verstuurd naar de Engelse vorst James I. Tot 1843 ging het altijd om een uniek, enkel exemplaar. De Britse zakenman Henry Cole maakte er in dat jaar echter een commercieel gebruik van. Cole was gewend elk jaar rond kerst een brief te sturen aan zijn familie en wilde weleens wat origine- lers. Daarom gaf hij John Callcott Horsley de opdracht om een kerstkaart te ontwer pen. Op die eerste kerstkaart ter wereld staat een tekening van drie generaties van een gezin die een toost uitbrengen op de ontvanger van de kaart met erbij de tekst ‘A Merry Christmas and a Happy New Year to You’. Cole bedacht dat de kaart een groot succes kon worden dankzij de in 1840 inge voerde Uniform Penny Post in Engeland. Dit was een nieuw postsysteem waarmee een brief of kaart in dit geval voor een penny kon worden verstuurd. Tijdens de kerst in 1843 werden er duizend gedrukt en verstuurd. Overigens is de eerste kerstkaart uit 1848 zo beroemd geworden dat deze in 2001 op een veiling voor 22.250 pond (destijds rond 25.000) is verkocht. Egmondse Nieuwjaarsduik

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2022 | | pagina 16