de woonbehoefte Nieuwe woningen zorgen voor veel meer dan alleen voldoen aan - J rTi j 'r 1 - ADVERTORIAL- Portemonnee Kijk verder dan vandaag Flora en fauna Doorstroming Voorzieningen In gesprek: ook lokaal Bas: “Als je een nieuwbouwwijk gaat bouwen is het belangrijk dat je verder kijkt dan vandaag. Daar mee bedoel ik dat je voor verschillende doelgroe pen bouwt. Er is veel vergrijzing in Heiloo. Als je een jongere doelgroep wilt aanspreken, denk aan jongeren, starters en gezinnen, dan moet er divers worden gebouwd. Denk aan starterswoningen, levensloopbestendige woningen, vrijstaande wo ningen, kortom: er moet voor elke doelgroep een passende woning zijn.” Een goed functionerende woningmarkt is de spil van onze samenleving. In een serie van drie artikelen wordt de huidige situatie op de woningmarkt samengevat en toegelicht. In dit derde artikel bespreken Bas Kuyper (directeur Kuyper Blom Makelaars) en René Knippenberg (directeur Vos Makelaardij) de stagnerende bouw van nieuwe woningen op lokaal niveau in Heiloo. De kern van hun boodschap is: nieuwbouw is heel belangrijk voor de doorstroom, maar levert ook veel positieve maatschappelijke, economische en ecologische voordelen op voor de regio. Momenteel staan er ruim 3000 woningzoekenden ingeschreven in Heiloo die een nieuwbouw-koop- woning zoeken. Dat is positief, want nieuwbouw zorgt ook voor doorstroming van mensen die mo menteel in een bestaande woning wonen en naar een nieuwbouwwoning verhuizen. Hierdoor komen ook sociale huurwoningen en rijtjeswoningen weer vrij in de bestaande woonwijken. De gemeente Heiloo heeft een woonvisie waarbij op gronden van de gemeente op de aangewezen inbreilocaties sociale woningbouw gaat komen. In de Zandzoom worden ook sociale huurwoningen Bij het bouwen van een woonwijk gaat het niet alleen om het neerzetten van een woning. "Het lijkt eenvoudig: even een woning neerzetten", zegt René, "maar mensen vergeten nog wel eens waar je allemaal rekening mee moet houden. Als je een woonwijk bouwt is dat ook goed voor de bestaan de voorzieningen. De nieuwe bewoners gaan winkelen, sporten, naar het theater en recreëren. Dit geeft een positieve impuls aan het dorp en aan winkeliers en verenigingen. Cultuurinstellingen zijn net zo belangrijk." Als er te veel mensen weggaan Bas: "Er moet dus gebouwd worden in Heiloo." Hiermee doelt Bas op de ruim 1200 woningen van het project Zandzoom, waar de gemeente Heiloo en de initiatiefnemers al druk mee bezig zijn. Daar bij moet er ook rekening worden gehouden met de wens én portemonnee van de toekomstige be woners. "Je hebt woningen nodig voor verschillen de doelgroepen, gelukkig zitten deze allemaal in het plan Zandzoom verwerkt. Hierbij kan je denken aan: levensloopbestendige woningen, apparte menten, rijtjeswoningen, twee-onder-één-kapwo- ningen en vrijstaand." gebouwd, maar ligt de nadruk meer op middel- dure en dure koopwoningen, wat goed is voor de doorstroming vanuit de bestaande bouw in het dorp. Een goede ontwikkeling, vinden Bas en René. "Als er wordt gebouwd, moet er rekening worden gehouden met het milieu en de natuur. Er moet een positieve balans zijn als het op co2- en stik- stofuitstoot aankomt", vertelt Bas. "Bij het bouwen van wijken moet er dan ook onderzoek worden gedaan naar de flora en fauna in de buurt: waar kun je meer bomen toevoegen? Waar kunnen planten goed groeien? Wat is goed voor de dieren en insecten? Dat hoort er allemaal bij." Het is zelfs zo dat er door goed rekening te houden met het huidige en toekomstige extra aangebrachte groen, een positieve co2-balans wordt gehaald. Wanneer woningen ontwikkeld worden, komen deze op de plek waar nu een bedrijf of agrarische grond is. Lokaal kun je dan denken aan het Mel- coterrein, diverse bollengronden in Zuiderloo en bijvoorbeeld het GP Groot-terrein aan de Hooge- weg. Door hier woningen te ontwikkelen en een groene openbare ruimte toe te voegen, krijgt de natuur een impuls! René vult aan: "Je kunt zelfs denken aan het weg laten van schuttingen. Er zijn namelijk ook natuur lijke erfafscheidingen in de vorm van onder andere hagen en planten, zelfs vijvers. Je wilt het allebei: zoveel mogelijk bouwen en zoveel mogelijk groen. In de Zandzoom is bijvoorbeeld ook gekozen voor een lagere dichtheid van woningen om dit moge lijk te maken. Om een dergelijke wijk te bouwen worden landschapsarchitecten ingehuurd. Men gaat dus niet over één nacht ijs." ontstaat er leegstand. Winkels, theater, verenigin gen en sportclubs krijgen het moeilijk; ze kunnen niet of nauwelijks nog overeind blijven. René: "Veel jongeren en doorstromers gaan weg uit Heiloo. Ze kunnen geen woning vinden of betalen die aan hun eisen voldoen. Nieuwbouw woningen in Heiloo worden naar verwachting voor 70% gekocht door woningzoekenden uit de regio Heiloo en van de overige 30% zijn er ook woning zoekenden die weer terugkeren naar het dorp. Ze zijn bijvoorbeeld eerst gaan studeren in Amster dam en pas later, als ze een baan of gezin hebben of deze willen stichten, komen ze toch weer terug. Maar dan moeten er wel meer woningen gebouwd worden. Het geeft het dorp Heiloo een positieve impuls." Bas:"Het is ook op lokaal niveau belangrijk om met belanghebbenden in gesprek te gaan. Er is bereidheid vanuit de betrokken partijen om goed met elkaar te praten over hoe een wijk eruit gaat zien. We nodigen iedereen die meer wil weten over nieuwbouwprojecten dan ook van harte uit om mee te praten met de initiatiefnemers." et het bouwen van nieuwe woningen cre- eer je vanzelfsprekend meer woonruimte I V I voor mensen die in Heiloo willen wonen, maar wat regelmatig wordt vergeten, zo vinden Bas en René, zijn alle positieve aspecten die een nieuwe woonwijk nog meer opleveren. Tekst: Roxanne Borgman Foto's: Vincent de Vries Bas Kuyper (l) en René Knippenberg (r), makelaars in beweging.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2023 | | pagina 19