L Ï3r Li Dick de Scally D E C E B E R .FEESTMAAND Michiel Ullers Matthijs van Baarsel Robin Raven Maartje Molenaar Al jaren leest u in Uitkijkpost iedere week een column, geschreven door een van onze trouwe columnisten. Sinds vorig jaar staat er daarnaast ook iedere week een cartoon in de Uitkijkpost. De schrijvers en tekenaar achter deze columns en cartoon doen dit niet om bekend te worden bij het grote publiek, maar omdat zij graag een bijdrage leveren aan onze krant. Maar wie zijn nu de mensen achter de column en de cartoon? Dat kunnen zij u natuurlijk het beste zelf vertellen. Ik weet ook wel dat de invloed van al mijn schrijfwerk relatief is, ook die van mijn stukkies, juist omdat deze nergens over gaan. Toch gaan ze ergens over. Al is het maar om dat, als u mijn stukkie leest, ik een paar minuten bij u op visite ben. Tegenwoordig ben ik regelmatig op station Heiloo te spotten waar ik de trein richting Amsterdam pak om naar de Vrije Universiteit te reizen, waar ik met veel plezier Filosofie studeer. Als een soort bezienswaar digheid zit ik met mijn net 44 jaar weer in de schoolbanken tussen de jongeren. Zo nu en dan spreekt iemand mij voorzichtig aan op het schoolplein. “Ben jij die Maartje van de Uitkijk post?” Vaak volgt er nog een com pliment, wat natuurlijk erg leuk is! Wel realiseer ik mij iedere keer dat mijn foto bij de column misschien eens aan vervanging toe is óf dat ik 's ochtends eerder moet opstaan om mezelf uit de kreukels te laten zakken. Een aantal jaar was ik ook bij de ouderen van Heiloo bekend omdat ik met mijn handschoenen en em mer sop regelmatig hun woningen kwam doorwerken. Schoonmaken is niet mijn hobby, maar de kof fie met interessante verhalen over vroeger maakten altijd erg veel goed. Dit was slechts een kleine impressie, natuurlijk heb ik nog hobby's, een teckel en een caravan waar ik van alles over kan vertellen, dus ik hoop iedereen weer te 'spreken' in de Uit kijkpost in 2024. Fijne feestdagen Ik ben Michiel Ullers, alias Hoc- keyvader. Hockeyvader is meer dan 10 jaar geleden ontstaan toen ik coach was van het team van mijn oudste zoon. Elke week stuurde ik een kort wedstrijdverslag via de mail naar alle ouders die er niet bij waren met vaak hilarische verhalen, aangezien die kleintjes met van alles bezig waren behalve hockey. Toen mijn jongste zoon ook ging hockeyen zette ik dit voort en vrij snel ben ik gestart met een web site waar ik al die verhalen plaatste, www.hockeyvader.nl In principe schrijf ik een column in tien minuten, maar vaak speelt het onderwerp al langer in mijn hoofd. Het is iets wat ik tegengekomen ben, me opgevallen is of iets wat me dwars zit. Het borrelt dan een tijdje en tijdens het uitlaten van de hond ontwikkelt dat idee zich tot een basisverhaal voor de column. Dat verandert dan weer tijdens het schrijven, maar de kern blijft. Mijn eigen vereniging waar ik naast coach ook vrijwilliger en sporter ben is een grote bron van inspiratie. Nee, ik ben geboren in 1975 in de mauje stad agtah de duine. Op m'n 19de verhuisd naar Delft om daar Bouwkunde te gaan studeren. En om wereldberoemd te worden als cartoonist (en drummer van de bes te band ter wereld). Bouwkunde is gelukt! Maar architect worden wil de ik niet direct. Bij het toen nog onbekende TomTom ben ik uitein delijk aan de slag gegaan als Pro duct Manager, heb ik veel geleerd en met fantastische mensen mogen werken. De eerste periode in Am sterdam en vanaf 2008 vijf jaar in de Verenigde Staten. Wat een tijd! Daar hebben we onze twee lieve doch ters gekregen: Josefien en Liselot. Terug in Nederland ging ik aan de slag in Heiloo en zijn we daar uitein delijk ook gaan wonen. Inmiddels werk ik er niet meer, maar wonen doen we er nog steeds. Volgende week alweer 10 jaar! En sinds okto ber 2022 mag ik me dus cartoonist van Uitkijkpost noemen. Gaat dat wereldberoemd worden misschien toch nog lukken 'Stress is the fertilizer of creativity.' Een quote uit het zevende seizoen van 24, misschien wel de beste serie die mijn toen-vriendin-nu-vrouw Daphne en ik samen hebben geke ken. En ja, hij klopt als een bus - al mijn hele leven lang. Spreekbeur ten, surprises, posters voor school feesten, mijn afstudeerpresentatie, de speech van de bruidegomen nu de cartoons voor Uitkijkpost: alles lukt beter als ik er te laat aan begin. Zo ook aan dit stukje. Maar ja, om half twee 's nachts gaan er andere dingen een rol spelen die het werk af en toe wat moeilijker maken. Ben tenslotte geen 18 meer! en soms aanzet. Mijn naam is Robin Raven (1962, Haarlem). Na de studies Pabo en Theologie heb ik jarenlang ge werkt op de basisschool en in het speciaal onderwijs. Mijn onder- wijscarrière sloot ik af als oplei- dingsdocent op de Pabo Marnix Academie in Utrecht. Vanaf 2011 ben ik fulltime verhalenverteller en schrijver van columns, recensies, jeugdboeken en romans. Verder schrijf ik teksten voor het Rijksmu seum in Amsterdam en mocht ik een aflevering van Het Klokhuis over de vrijmaking van Indonesië presenteren. Drie jaar geleden bood ik mijzelf aan als columnschrijver voor Uit kijkpost. Dat vond men (godzij dank) een goed idee en sindsdien vloeit er elke maand een verhaaltje uit mijn pc. Ik schrijf over alledaag se mensen, jong en oud, die wonen, studeren en/of werken in Heiloo. Mensen die ik ken, mensen die ik toevallig tegenkom, of mensen die mijn nieuwsgierigheid hebben opgewekt. Dat is altijd leuk want je komt op plekken waar je anders nooit komt. Het maken van columns voor de Uitkijkpost is een aardige afwisse ling tussen al mijn andere schrijf werk door, dat elders gepubliceerd wordt en werd. Op die Uitkijk-co- lumns krijg ik zelden commentaar, maar de gangbare opmerking 'Leuk Dick' steek ik dankbaar in mijn zak. Totdat iemand een keer met duide lijke afkeer sprak: "Die stukkies van jou gaan eigenlijk nergens over." Die opmerking zette me aan het den ken. Ik ging mijn columns voortaan stukkies noemen en stelde vast: Dat ze nergens over gaan, is precies de bedoeling. Mijn leven als docent Nederlands deelde ik met de journalistiek. Ik schreef over zaken die er vol gens mij wél toe doen. Tientallen artikelen over hoofdpijn en aanver wante zaken in 'Hoofdzaken', het tijdschrift voor hoofdpijnpatiënten, heel veel artikelen over Noord-Hol- land in het gelijknamige Maga zine, honderden besprekingen van (jeugd)boeken (meestal literaire) in allerlei bladen en voor websites, en tientallen columns. Voor de mensen die mij niet 'in het echt' op het schoolplein zien zal ik wat meer over mezelf vertellen. Dat schoolplein waar ik net over sprak is het plein van de Springschans. Mijn twee jongste kinderen Sil en Hero zitten daar in groep acht en vijf. Mijn twee oudste kinderen Sem (22) en Yrsa (18) hebben hun schoolloopbaan al achter de rug. En waarom die poezen er steeds in zitten? We hebben er zelf twee, Jip Jet, en we merken vaak genoeg dat zij het leven net iets leuker maken. Dus ik dacht: dat geldt vast ook voor cartoons. Maar hee, ren. Heiloo Hockeyvader.nl is een blog over mijn belevenissen als vader en coach van de twee teams van mijn twee zonen. Van Lego Star Wars, Sinterklaas, vergeten spullen, fruit en uiteindelijk toch ook nog een beetje hockey. Herkenbare ver halen, geestige voorbeelden en handige tips. Naast de website, Facebookpagina en Instagram ben ik een jaar of vijf geleden ook columns gaan schrijven voor Uitkijkpost. Toch is het niet altijd even mak kelijk. Ik heb maar 300 woorden tot mijn beschikking, dus dat betekent elke keer weer snijden, snijden en snijden in je tekst. ik moet niet zeu- barst van de mooie verhalen en ik zit op de eerste rang. Hoe leuk is dat? En wat de foto betreft. Mijn levensmotto: literaire vlijt begint bij een stevig ontbijt! Die stukkies in de Uitkijkpost móéten ook nergens over gaan, als afwisseling van al het serieuze werk dat eromheen staat. Ze zullen de wereld niet veranderen. Het is amusement bij het hoofdgerecht. Soms gefantaseerd, soms een ge- dachtekronkel, een anekdote, een herinnering of 'ik heb nou toch iets meegemaakt'. Het leuke van het schrijven van een column is dat je je eigen ver haal, frustratie en idee kwijt kan en er reacties op krijgt. "Hé hoc- keyvader, leuke column", hoor ik regelmatig. En daar doe je het voor, dat het gelezen wordt mensen tot nadenken f I I

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2023 | | pagina 25