Heiloo Energie stopt met Energiewinkel in ’t Loo Een terugblik op 2023 Feestdagen en dementie een HEILOO - Begin januari krijgen de vrijwilligers van Heiloo Energie en Duurzaam Heiloo een plekje in de nieuwe bibliotheek aan de Westerweg. Van daaruit zetten zij zich in om de inwoners van Heiloo te helpen met het verduurzamen van hun woning, of anders gezegd: het verminderen van het gebruik van gas en elektriciteit. Ze doen dit met enthousiasme en al ruim tien jaar. Jan Jorna en Casper de Graaff vertellen over het werk van Heiloo Energie. De feestdagen staan voor de deur. Voor iedereen hebben de feestdagen een andere betekenis en invulling. Bijvoorbeeld vaste tradities; samen zijn met familie en/of vrienden, spelletjes spelen, uitgebreid eten of misschien wel ‘gewoon’ thuis. Voor de persoon met dementie kan het fijn zijn om de tradities voort te zetten. Daarbij is het belang rijk om te kijken naar wat nog wél kan. Misschien hebben de tradi ties een aanpassing nodig. Als je bijvoorbeeld weet dat de persoon met dementie sneller last heeft van prikkels, kies je bijvoorbeeld voor zijn eigen vertrouwde omgeving, waar zijn vaste structuur is. Of je kunt je dierbaren vragen bij jullie thuis langs te komen en misschien is een uurtje wel genoeg. Voor ie mand met dementie kan een uurtje bezoek al heel veel energie kosten, “Onze nieuwe locatie zal dankzij de bibliotheek en het gemeentehuis veel aanloop krijgen”, verwacht Jan Jorna. “We hebben een mooie ruimte om mensen informatie te geven en de besparingsmogelijkhe- den te bespreken. We zijn dinsdag of woensdag en op zaterdag aan wezig. We bespreken ook de finan ciën en de subsidiemogelijkheden van de overheid en de gemeente. Er staat een modelwoning waarin je de aangebrachte isolatiemateri alen kunt zien en voelen. Mensen kunnen ook materialen en meet instrumenten lenen om te ervaren hoe het werkt.” De Graaff: “Bijvoorbeeld een ra diatorventilator, wat wij zien als ‘laaghangend fruit’. Een ventilator onder de radiator stuwt de warmte verder de kamer in. Je hebt daardoor een betere spreiding van de warmte en dus heb je minder gas nodig om te verwarmen. We hebben een hele lijst met suggesties voor het be sparen op gas en elektriciteit: van tochtstrips en minder lang douchen tot zonnepanelen en warmtepom pen. Veel suggesties zijn inderdaad open deuren: ‘Dat weet toch ieder een dat tochtstrips helpen’ zou je zeggen. Ja, maar onze ervaring is ook dat het bij veel mensen toch aan de nodige kennis ontbreekt over hoe je energie kunt besparen. Onze Steeds meer Nederlanders krijgen te maken met deze ziekte. In Hei- loo zijn er naar verwachting al meer dan 650 inwoners die gediagnosti- seerd zijn met een vorm van de mentie. In onderstaand ervarings verhaal geeft Jette familieleden van de persoon met dementie en hun naasten een paar tips die wellicht helpend kunnen zijn rondom de feestdagen. maar daarbij ook heel veel plezier en genot opleveren. Wil de persoon met dementie toch graag op visite waar een groot gezelschap is, kies er dan voor om als eerste aan te komen, zodat je eerst nog wat tijd alleen hebt, voor de anderen er zijn. Verdere activiteiten kunnen zijn een kleine wandeling, kerstliedjes van vroeger luisteren, spelletjes spelen of een warme knuffel geven aan je dierbare. Kortom, er is geen standaard ad vies hoe je de feestdagen invult met iemand met dementie. Belangrijk is om samen een plan te maken dat het meest passend lijkt te zijn. Waar voelt de persoon met demen tie zich goed bij, maar ook: wat werkt voor jou? Probeer er rekening mee te houden dat de dag altijd an ders kan verlopen dan je gepland of gehoopt had. lijst met de 24 tips drukt mensen nog eens op de feiten en helpt bij een gedragsverandering. Want daar gaat het uiteindelijk om. En bedenk wel: wat je niet aan energie ge bruikt hoef je ook niet op te wek ken”, vertelt De Graaff. In januari komt Heiloo Energie met een grote advertentie in Uitkijkpost over dit onderwerp. De Graaff is een van de energiecoa- ches die bij mensen thuis bespreekt hoe hun huis geïsoleerd is en waar en hoe bespaard kan worden. “De kosten voor deze warmtescan en het rapport met adviezen kwamen altijd voor rekening van de klant. Sinds november betaalt de gemeen te deze kosten.” Heiloo Energie heeft een goede samenwerking met het Trefpunt. Mirjam Sonneveldt en Claudia Spit helpen bij de actie ‘Samen warm de winter door.‘ De energieklussers van het Trefpunt brengen kosteloos isolatie aan bij mensen die dat niet zelf kunnen doen. De materiaal kosten betaalt de gemeente als de bewoner dit zelf niet kan. Jorna: “Niet alleen de landelijke overheid, maar ook de gemeente Heiloo heeft subsidies, vaak voor dezelfde maat regelen. Mensen weten vaak niet wat de subsidiemogelijkheden zijn. De gemeente heeft als doel haar inwoners te helpen en stimuleren hun woningen te verduurzamen, wij helpen de gemeente dit doel te bereiken.” in 2024 een vervolg. We hopen nog meer mensen met ‘energiestress’ te helpen. Dat zijn er best veel, die we hopelijk over de streep trekken om een beroep op ons te doen.” Jorna. “Daarover kunnen we over een tijdje meer vertellen.” Nog wensen? “Ja, we willen graag meer jongeren helpen, want ook in hun woningen zijn er ongetwijfeld besparingsmogelijkheden. Jonge ren zijn ook welkom als energie- coach, als klusser, als hulp met social media en onze website hei- looenergie.nl. En ik zou zeggen: vraag de kosteloze energiescan aan via deze website, wanneer je meer wilt weten over de isolatie van je woning of meld je aan bij het Tref punt voor kleine isolatiemaatrege- len in je woning.” Geriant geeft op vernieuwende wij ze vorm en inhoud aan de hulpver lening bij dementie. De hulp richt zich op zowel de thuiswonende mensen met dementie als op de fa milieleden of andere naasten. Ge- riant begeleidt het gehele proces, van diagnose tot aan de eventuele opname in een verpleeghuis. Kijk voor meer informatie op www.geriant.nl Terugblikkend op 2023 memoreren Jorna en De Graaff het belang van het krijgen van een nieuwe locatie en het succes van de actie ‘Samen warm de winter door’, de warmte- scan, de tips en het aanbrengen van isolatiemateriaal. “De actie leverde in de wintermaanden van 2022/23 ongeveer 75 aanvragen op. Gezien de ervaringen in andere steden en dorpen, waar bewoners aarzelen om hulp in te roepen, was dit bij ons een prachtig resultaat. ‘Sa men warm de winter door’ krijgt HEILOO - Jette Frugte is al zes jaar werkzaam als casemanager dementie bij Geriant. Vanuit haar rol als toekomstig ambassadeur dementieverpleeg- kundige vanuit de V&VN (Verpleegkundigen Verzorgenden Nederland), wil Jette graag de ziekte dementie meer onder de aandacht brengen. Het verhaal van een casemanager dementie “We gaan komend jaar meer naar buiten treden. We organiseren een bijeenkomst naar aanleiding van ons tienjarig bestaan, met BN’er op het gebied van de kli maatverandering en de gevolgen daarvan. Dat kon twee jaar geleden niet doorgaan vanwege corona. Er komt ook een voorlichtingsbijeen komst over warmtepompen. En we werken samen met de gemeente aan een isolatieproject van meer dere huizen in een wijk”, aldus De Graaff en Jorna inspecteren de beschikbare isolatiematerialen. Foto: Lisanne Baars Tekst: Berend Izaks Afbeelding ter illustratie. Foto: Pixabay prikkels. Hij blijft in zijn nieuwe ver trouwde structuur met zijn dierbaren om zich heen. Tradities ne- ze hebben. Eerst als stelletje en later met de kinderen. Beiden hebben het zwaar met de nieuwe situatie. oplossingen denkbaar? Uiteindelijk is de beslissing aan de familie. Mijn eerste gedachte is positief. Doen! Maar dan komt er ook twijfel. Hij heeft enorm moeten wennen aan de nieu we woonomgeving. Sinds een kleine twee weken lijkt daar verandering in te komen. Hij is duidelijk meer op zijn gemak in de nieuwe huiskamer. Stapje voor stapje lijkt het een nieuw thuis te worden. Mijn taak als casemanager is om hen te helpen om de voor- en na delen overzichtelijk op een rijtje te krij gen. Zijn belang houd ik daarbij scherp in de gaten. En zijn er andere creatieve Er valt een zwaar besluit. Genomen door de familie. Hij komt niet naar huis op Eerste KerstdagZe zijn bang dat het gewenningsproces daarna weer helemaal opnieuw kan beginnen. Dat risico willen ze niet nemen. Hem dat niet aandoen. De oplossing die uitein delijk gevonden wordt is prachtig. Hij viert Kerstmis in het restaurant van zijn woonvoorziening. Het bezoek van zijn dierbaren wordt over de dag ver spreid. De een komt ’s ochtends op de koffie, de ander ’s middags voor een borrel. Niet te veel en niet te weinig Het verhaal van een casemanager dementie “Mag ik mijn man mee naar huis men op Eerste Kerstdag?” vraagt aan mij. Drie jaar geleden krijgt hij de diagnose alzheimer. Twee maan den geleden wordt hij opgenomen in een permanente woonvoorziening. Zijn nieuwe huis. Maar nu wil ze hem weer echt even thuis hebben. Het huis waar ze bijna een heel leven gewoond

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2023 | | pagina 23