Een kijkje bij Brandweer Heiloo Uitkijkpost bezoekt verbouwde bibliotheek wordt gelachen. “Ik heb naast mijn bed kleding klaarliggen zodat ik zo snel moge lijk naar de kazerne kan”, vertelt brandweerman Martin Verschure. Martin is op zijn twaalfde begon nen bij de jeugdbrandweer en is tegenwoordig een van de bevel voerders van Brandweer Heiloo. “Wanneer er zes mensen op de kazerne zijn gaan we richting de melding, dat betekent dat er soms mensen te laat komen waardoor ze niet mee kunnen. Uiteindelijk ga je bij de brandweer omdat je men sen wilt helpen dus dan wil je ook graag mee naar de meldingen”, zegt Martin. Het is voor hem een feest om bij de brandweer te zitten. Het is een gezellige groep waarin naast het serieuze werk ook veel HEILOO - De verbouwing van Bibliotheek Heiloo is achter de rug. Reden om een kijkje te nemen. Directeur Dilly van Empel neemt Uitkijkpost mee door de prachtig verbouwde, uitnodigende bibliotheek, waar de focus nog meer dan voorheen ligt op het bereiken van alle inwoners van Heiloo. Dit is mogelijk dankzij de nauwere samenwerking met de gemeente en het VIP Heiloo. Ben je geïnteresseerd in een vrij willige taak bij de brandweer? Stuur dan voor meer informatie een mail naar gekkes@vrnhn.nl Iedere dinsdagavond komen de vrijwilligers bij elkaar om te oe fenen. Bij een oefening krijgt de brandweer een situatie voorge schoteld die is bedacht door ande re vrijwilligers van de brandweer. Dinsdag 12 december was er een oefensituatie uitgezet bij Maat werk centrum voor werk en ont wikkeling op het GGZ-terrein in Heiloo. Er zou een brand zijn uit gebroken in de keuken van het ge bouw en meerdere personen waren vermist. Het pand stond vol rook waardoor de brandweer alleen via ademlucht kon ademhalen. Na een klein uur was de brand geblust en waren alle vermiste personen te recht. Een succesvolle oefening voor de brandweer. “In de periode dat onze nieuwe burgemeester, Mascha ten Brug- gencate, aantrad, startte ik als di recteur van Bibliotheek Heiloo”, vertelt Dilly. “Mascha vroeg me om persoonlijk kennis te maken, maar ze had tijdens dat kennis makingsgesprek ook een bijzonder verzoek. Ze vroeg me of ik wil de meedenken over de eventuele meerwaarde van een samenwer king tussen de gemeente en de bi bliotheek. Inmiddels is de samen werking een feit en deze zal verder vormkrijgen zodra de gemeente hier daadwerkelijk komt te zitten, in het begin van het nieuwe jaar. De korte lijnen die er al zijn, zoals tussen het gemeentelijke Sociale Team en de bibliotheek in relatie tot bijvoorbeeld het Taalhuis, waar we mensen helpen met het leren van de Nederlandse taal, zullen nóg korter worden in het voordeel van iedereen met een hulpvraag. Eenvoudigweg omdat we nu onder één dak zitten.” “In onze verbouwde bibliotheek hebben we gekozen voor lichte kleuren op het plafond en op de wanden”, wijst Dilly aan. “Ook hebben we nu ledverlichting. Deze twee aanpassingen ten opzichte van de oude situatie maken onze bibliotheek mooi ruimtelijk. Daar naast is de bibliotheek efficiënter ingericht en hebben we nu ook kasten van verschillende hoogte. In het midden staan de lage kas ten, die ‘opgevolgd’ worden door tijen nieuwe inzichten waardoor de veiligheid zal verbeteren.” Na de oefening verzamelen alle vrijwilli gers van de brandweer zich weer in de kazerne om daar uitgebreid de oefening te evalueren. Met de jaarwisseling in het voor uitzicht wenst Brandweer Heiloo iedereen fijne feestdagen en een gelukkig nieuwjaar. De laatste ja ren had Brandweer Heiloo het niet Dilly is ook erg enthousiast over het nieuwe meubilair. “Door de bibliotheek heen hebben we knus se bankjes neergezet, waar je als scholier of student heerlijk rustig kunt zitten werken aan opdrach ten. Ook hebben we een leestafel, waar met name senioren plaats nemen met de krant. In de vro lijke kinderhoek vind je moeders met hun kroost. Ouders met jonge kinderen komen ook bij ons voor de Speelotheek. We hebben geko zen voor mooi, robuust speelgoed, meestal van hout.” Dilly laat de ordners zien waarin overzichte lijk is afgebeeld wat er te kiezen valt. De plaatjes corresponderen met de nummers op de diverse do zen met speelgoed. Wat opvalt aan Bibliotheek Heiloo is dat alles tot in de puntjes is georganiseerd en verzorgd. druk tijdens de jaarwisseling en dit willen ze natuurlijk graag zo hou den. Voor het afsteken van vuur werk heeft brandweerman Martin wel een advies: “Steek geen vuur werk af onder bomen, naast rieten daken of dicht bij struiken. Ver geet daarnaast niet gebruik te ma ken van een vuurwerkbril en een aansteeklont.” “Als bibliotheek gaan we heel be wust ook naar buiten”, vervolgt Dilly. “We hebben een uitstekende samenwerking met alle basisscho len in ons dorp evenals met het PCC Heiloo. Wij zijn ervan overtuigd dat als de jeugd aantrekkelijke boeken krijgt aangeboden, ook via school, lol in lezen vanzelf ontstaat. Onze consulenten gaan zelfs naar het consultatiebureau, omdat we jon ge ouders op het hart willen druk ken dat je niet vroeg genoeg kunt starten met voorlezen. We denken aan alle leeftijden, want met kerst lezen we voor aan senioren in het Trefpunt. In oktober vond hier ook de Nationale Voorleeslunch plaats. Onze bibliotheek levert maande - lijks een collectie boeken aan een aantal verzorgingshuizen en in De Loet vindt elke maand een Biblio- theekcafé plaats. Ook deze initia tieven zijn een enorm succes.” De kazerne in Heiloo is nog op zoek naar nieuwe vrijwilligers Cruciale taak “Als bibliotheek willen we men sen onderling verbinden”, besluit Dilly. “We willen dat elke inwoner van Heiloo kan meedoen aan de samenleving en goed geïnformeerd is. Dat is in deze tijd heel erg be langrijk en hierin heeft de biblio theek een mooie, cruciale taak. Dit betekent dus dat we extra ons best moeten doen voor degenen voor wie meedoen niet vanzelfsprekend is.” Ondanks de twintig enthousias te vrijwilligers waaruit het team bestaat, is Brandweer Heiloo nog op zoek naar nieuwe vrijwilligers. “Er moet altijd één bevelvoerder en één chauffeur-pompbediener aanwezig zijn bij een melding. Dit maakt het soms lastig om genoeg vrijwilligers op de been te heb ben. In de nacht zitten we vaak wel goed aangezien iedereen dan in Heiloo slaapt maar overdag zijn veel mensen op hun werk. Alhoe wel we op de kazerne ook werk plekken hebben kan niet iedereen altijd paraat staan. Een paar nieu we vrijwilligers zijn dan ook meer dan welkom”, vertelt Martin. Ook enthousiaste kinderen kunnen in Heiloo terecht bij de brandweer. Op dit moment zitten er zo’n twaalf kinderen bij de Jeugdbrandweer Heiloo. Deze kinderen leren op een leuke manier de kneepjes van het vak door middel van oefenin gen onder begeleiding van echte brandweerlieden. Erg belangrijk, vertelt Martin. “Er zijn maar wei nig jonge vrijwilligers in Heiloo en in de toekomst moeten er ge woon genoeg vrijwilligers zijn. De jeugdbrandweer is een mooie opstap naar de echte brandweer.” In Heiloo is er een onbemande brandweerkazerne. Dit betekent dat er in Heiloo geen beroeps brandweerlieden zijn. De kazer ne in Heiloo bestaat uit ongeveer twintig vrijwilligers die wanneer ze beschikbaar zijn dag en nacht een pieper bij zich dragen. Bij een melding haasten ze zich binnen enkele minuten richting de kazer ne om zich zo snel mogelijk in hun pakken te hijsen. Drie tot vijf mi nuten na de melding is de brand weerauto vertrokken naar het inci dent en kan de actie beginnen. HEILOO - De vrijwilligers van Brandweer Heiloo staan dag en nacht klaar om burgers in nood te helpen. De kazerne in Heiloo is nog op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Maar wat doe je nou eigenlijk als vrijwilliger bij de brandweer? Om hier achter te komen keken we mee tijdens een oefen avond van Brandweer Heiloo. “De kracht van de bibliotheek is mensen onderling verbinden” Brandweerman Martin legt uit waarom oefenen belangrijk is: “Bij bijvoorbeeld een brandmelding moet je met tientallen verschil lende scenario’s rekening hou den. Alle gevaren moeten uitge sloten worden zodat de brand zo snel mogelijk geblust kan worden. Het is heel belangrijk dat je ver schillende situaties blijft oefenen zodat je bij echte meldingen juist kan handelen. Daarnaast is het voor bedrijven zoals Maatwerk be langrijk om eens te oefenen hoe ze moeten handelen bij brand. Door dit soort avonden krijgen alle par- een steeds iets hogere kast. Deze trapsgewijze aanblik voorkomt dat er ‘straatjes’ ontstaan tus sen de kasten en dat daardoor de bieb te vol zou ogen. Wat we nu ook meer doen dan voorheen, is de boeken op ooghoogte frontaal pre senteren in plaats van rug naast rug. We merken dat de boeken die frontaal gepresenteerd worden als eerste de deur uitgaan. Vooral bij de informatieve boeken werkt deze presentatie erg uitnodigend; de bezoekers van de bibliotheek worden op ideeën gebracht door dat ze nu letterlijk op de cover aflopen.” Tekst: Lars Vercammen Tekst: Monica Dekker Directeur Dilly van Empel in haar vernieuwde bibliotheek. Foto: aangeleverd Gezellige groep Oefenen Frontale presentatie Oud en nieuw Speelotheek Lol in lezen Meer vrijwilligers welkom! De brandweermannen proberen tijdens de oefening in de hevige rook controle te krijgen over de brand. Foto: Lars Vercammen

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2023 | | pagina 25