Nieuws- en Adveilenlieliode 't VLIEGEND BLAADJE. oehsdJ&SUdag. Oplaag 4000 Ex. B,ÏSS?T c„. t O. 93. Woensdag 7 Januari 1874. Prijs 1 Cent. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. irOost-Indiëvia Marseille 15 Jan. 's av. 6.25 via Brindisi 12 Jan. 'sav. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southampton, 12 Jan. 's morgens 6.25. NIEUWSBERIGTEN. HELDEK, 6 Jan. 1874. - Een Reuter-telegram uit Penang van Za ag, meldt liet volgende: e Nederlanders hebben de forten van Pedir gevallen en genomen en eenige dorpen ver- Tand 400 man van de zeemacht waren ivier opgevaren. Iet succes was bevredigend. De landings- ;en keerden den 31 Dec. terug naar het der, dat den 1 Jan. weder naar Atchin is rokken. De Nederlanders verloren 2 man dooden en hadden 9 gekwetsten, waaronder ficier. - Het leger lijdt in het sneuvelen van ka ai Laf'ors en deu ln luit. Schoemaekers het es van twee verdienstelijke officieren. De .e, een man die zelf zich zijne carrière }p, genoot de achting van allen die hem leu. Hij was een warm voorstander van aak der weerbaarheid. uit. Schoemaekers heeft, uit zucht tot ver- rdering van kemis en bekwaamheid, ver- llende reizen genaakt.:, o.. a_. woonde hij in 1 de Fransche expeditie in Algerië bij en ïrscheidde zich daar roemrijk. Bij die ge ilheid werd hij zelfs voorgedragen tot Ridder liet Legioen van Eer. - Volgens telegrafisch bericht is het Ned. Qischip Holland," kapt. L. Hoefman, op ,nuari te Batavia aangekomenalles wel. Het stoomschip Koning der Nederlanden," M. "Q. Braat, van Batavia naar hier, kwam en ochtend van den 3n Januari te Suez aan. Een betrouwbare spion, die onlangs van ;iu teruggekeerd is en in den Kraton is lest, heeft medegedeeld dat 13 blanken zich ien Kraton bevinden, namelijk 3 Franschen, agelschen, 2 Nederlanders en 5 Amerikanen. Niettegenstaande thans zooveel troepen Atchin zijn geëxpedieerd, hoort men ner- van onlustenook de tijdingen van Su- a's Westkust laten in dit opzicht niets te chen over. Benoemd tot kommandeur voor het vak scheepsbouw bij de bosch-exploitatie te ïgan, H. A. de Rooze. Van af 1 Januari 1874 bedraagt het hand voor manschappen, boven de 18 jaren oud, ich bij het korps mariniers in dienst be- i, f200, en voor hen, die tussehen 16 en iren oud zijn, f 100. Van af ge melden a zijn de soldijen der onderofficieren en liers verhoogd. De tractementsverhooging voor korporaals ldaten, die tijdelijk door den minister van g was toegestaan, i3 thans weder inge- en. Gedurende het afgeloopen jaar zijn bij koloniaal werfdepot aanwezig geweest onderofficieren en manschappen, als735 e overzeesche bezittingen teruggekeerde iren, 2573 aangenomen recruten, onder 994 vreemdelingen en 1620 overgenomene de korpsen van het leger hier te lande. ;etal uitgezondenen naar Indië heeft gedu- het jaar 1873 bedragen 3981 militairen en de; metfan officier. Ove kkelijk)g schrijft de Tijd o. a. ^ent van Kuiiloften komen bruiloften, ü-.,npb. illc en omen van oorlogen oor- i *een geneesmiddel tegen K Duitschgene verzucht haar het P li beurt verwinnaar zal m gaat van het eene t andere. Werd niet, hij Mej'. de m?ed der .Paifaehe tpt TAia gedachtewij strijden ELING. R Ju. zestig jaren geleden onze steden veroverd heeft? Elke oorlog laat het zaad voor een nieuwen oorlog achter." Maar, zegt men, de openbare meening is vredelievend! »De open bare meening en dit is; een doorgaand ver schijnsel wil den vrede, juist zoolang de vrede duurt. Wanneer er oorlog komt, blaast zij de krijgsklaroen. Nooit is een vorst ten strijde uitgetogen dan onder het handgeklap der menigte. Wij kennen de frazen der dichters over bloedige laurieren, schreiende weduwen, vervloekingen van getrapte volken, om wraak roepend bloed en zoo meer, maar van al deze akeligheden heeft de oorlogsman niet den minsten last, als hij begint. Zij verheffen 1 zich eerst na het gevecht en dan nog alleen, als hij het verloren heeft. Den overwinnaar wordt het bloed op zijn zegekrans door de openbare meening als een sieraad aangerekendhaar schelle stem overschreeuwt de klachten van vrouwen en kinderen de volken roemen den hgld, en wie zijn bloed vergoot voor zijn victorie, wordt geluk gewenscht met dien schoonen dood voor het vaderland, met dat graf op het veld van eer! Wanneer de vredesprofeten eens een voorbeeld zullen aanwijzen van een veldheer, die, na den vijand verslagen te hebben, dooi de openbare meening werd uitgejouwd, omdat hij oorlog voerde, en, na zijn zegepraal, schande oogst in plaats van roem, dan zullen wij hun een gewillig oor leenen. Tot zoolang wachten zij zich echter om op hun openbare meening te snoeven, die niets is dan een karakterloos schepsel, een hoveling^ani het welslagen." Door de 's Gravenhr'agsche WerkliëUuu. vereeniging zullen binnenkort nog twee win kels geopend worden, zooveel mogelijk in het midden der stad ook niet-leden zullen tegen verminderden prijs winkelwaren kunnen be komen; de leden blijven echter bijzondere voor- deelen genieten. Men meldt uit Maastricht aan de N. R. Ct." dd. 3 Jan. Heden namiddag is alhier een moord ge pleegd. Zekere Reggen namelijk, een boter- koopman, reeds vroeger wegens ernstige ver wonding zijner huisvrouw tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, kreeg heden op nieuw twist met haar, die ditmaal zoo hoog liep, dat hij de hoogst zwangere vrouw aangreep en met een tafelmes zoodanig in de borst verwondde, dat zij onmiddelijk een lijk was. De ongelukkige moeder laat vier kinderen, waaronder een doof stom, onverzorgd achter. De dader der vreeselijke misdaad was, reeds vóór de aankomst der dadelijk toegesnelde politie, op klompen en bijna ongekleed ontvlucht. Volgens loopend gerucht heeft hij vroeger zijne geboorteplaats, Broeksittard, plotseling verlaten en heeft hij gedurende eenige jaren zich schuil gehouden, nadat aldaar een man slag was gepleegd, waarvan hij als de vermoe delijke dader beschouwd werd. In 1864 kwamen op noodlottige wijze, meestal door spoorweg- en mijnongelukken, in Engeland 17,018 menschen omin 1865 17,374 in 1866 16,916; in 1867 16,866; in 1868 16,968; in 1869 16,497; in 1870 16,593; en in 1871 16,933. Gemiddeld dus een kleine 17,000. In Hindostan worden jaarlijks tussehen de 20 en 30,000 menschen de slachtoffers van vergiftige slangen en verscheurende dieren. Daar de be volking van Hindostan 230 millioen, die van Eugeland ruim 22 millioen bedraagt, zoo volgt, dat de kans van den Engelschman, om in zijn land een gewelddadigen dood te vinden, zeven of acht malen grooter is dan die van den Hindoe, om door een slang of een tijger te worden gedood. Men telegrafeert uit Napels van Zaterdag. In de Vesuvius hoort men een dof gerommel. Prof. Palmeri maakt bekend, dat hij een sterke uitbarsting verwacht. De berichten van de Kust van Guinea bljjven gunstig luiden en dit is niet alleen ver blijdend om den handel, die op de kust gedreven wordt, maar ook omdat, zoo het den Ashantijnen werkelijk gelukt ware de Eugelschen tot hun forten te beperken, of zelfs hen te dwingen die te verlaten, de mare van die nederlaag weldra heinde en ver door Afrika verspreid zou ziju, met het onvermijdelijk gevolg, dat overal, waar Engelands vlag op de Afrikaanscke kust waait, de inlanders zich tot verzet zouden aangespoord gevoeld hebben. De groote offers, voor dezen oorlog gebracht, voorkomen waarschijnlijk veel grootere. Zaterdagmorgen is in de sigarenfabriek van de heeren v. d. Yin Co.te Antwerpen, een hevige brand uitgebarsten. De fabriek en de woning van den eigenaar zijn totaal in de asch gelegd. Het verlies wordt op ongeveer 150.000 francs begroot. De oorzaak is onbe kend. Ruim honderd werklieden zijn hierdoor tijdelijk zonder broodwinning. Te Neustadt is den 26 Dec. een vrouw van vierlingen, drie zonen en een dochter voorspoedig bevallen. Drie der kleinen zijn gezond en krachtig, maar een er van, een knaapje, is spoedig na de geboorte overleden. In een Oostenrijksch plaatsje, Berrento, zaten drie zusters weenend bij het lijk kaars vaders. Een er van wilde de lamp, die dreigde uit te gaan, met petroleum vullen. De lamp viel en daardoor ontvlamde de petroleum en werden hare kleederen in brand gestoken. De zusters poogden haar te redden, maar raakten daardoor zelf ook in brand. De oudste, eerst in brand geraakte zuster liep nu de straat op, om hulp roepende. Wie haar zagen hielden haar echter voor een geestverschijning en na men ijlings de vlucht. Een boerenjongen schoot zelfs op de ongelukkige, om zijn moed tegenover spoken te bewijzen. Hij miste Tfililm* "7rèi1icéu -xuèisjt; 1 Ubwuièuèioos nëher en toen kwam men eindelijk tot het inzicht, dat er hulp noodig was, maar toen was het te laat. Het meisje stierf kort daarna. Hare beide zusters kwamen er met ernstige, maar niet gevaarlijke brandwonden af. FLIK: Wat hoor ik, Flok, ga je een varken mesten? FLOK: Ja, ik heb een beestje op 't liolc. FLIK: Zoo, eu doe je dat uit ecomonie? FLOKWarempel niet. FLIK: Waarom dan, als ik je vragen mag? FLOKWel, om spek te krijgen naar eigen smnak. FLIK: Bevalt je dan liet spek niet wat in 't Vliegend Blaadje wordt aangeboden? FLOKO, dat is uitmuntend in zijue soort, maar niet naar mijn smaak, 't is mij te vet. FLIK: Wil jij dan mager spek hebben? FLOK: Neen, maar wel doorregen, nu vet dan mager, zoo om 't andere. FLIK: Ei, wil jij je zwijn zoo mesten dat je zulk spek krijgt? FLOKWel wis en drie. FLIK: En hoe zal je dat wel amleggcn? FLOKNiets eenvoudigerwil ik hebben dat er een magere laag groeit, dan geef ik mijn beestje in eenige dagen niets te vreten, wil ik vet produceeren, dan krijgt het dier volop en zoo krijg ik varkensvlcescli precies zoo ik het hebben wil en naar mijn smaak. FLIKHé, dat 's aardig, dat heb ik nooit geweten, maar jij bent ook meer onder de varkeus groot gebracht, dan ik. HELDERSCHE MOPPEN~ Een man werd gegceseld en gaf geen kik. Toen men hem vroeg, hoe hij 't had kunnen uithouden, was 't antwoord „Ik bekommer mij er nooit om, wat achter mijn rug gebeurt." GOEDKOOP KALFSVLEESCH. Men laat een os vet worden en zoo oud dat hij kiudseh wordt. Bij het slachten heeft men dan natuurlijk 't gewieht van een os aan kalfsvlecsch. Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgavo van 2 6 Januari 1874. ONDERTROUWD J. Johnson, zeeman, wonende te North Shields in Northumberland eu II. Fons. GETROUWD: L. J. Sünons en A. do Jong. A. J. F. Voet en G. Plauje. A. Vos en A. doWiju. J. Visser en T, Boersma. BEVALLEN: J. W. Sehuijt goh. Schuijt, Z. K. Hcijkoop geb. van Bvederode, Z. M. Dogger geb. Wijlcmnn, Z. E. Cornielje geb. Dekker, Z, A. Baljé gob. Dienaar, Z. M. Smak geb. Snip, D. S. Meijer geb. Schorsij, D. I). Asrna geb. Blikkeuhorst, Z. T. Bischoff geb. Ilopmau, D. A. Bosch geb. Blikkenhorst, D. J. B. van dor Sluijs geb. Kalf, Z. F. Darphorn geb. Mangel, D.J. Mijndcrsgcb. Weusing, D. S. van Tol geb. van Hoolwerff, D. OVERLEDEN: G. H. Meijer, 74 j. L. Sebol, 9 m. M. Duinker geb. Dijker, S0 j. T. dc Schot, 8 w. J. Kroonstuivcr geb. do Vries, 62 j. N. Kicftgeb. Zusseu, 78 j. T. Tjanrstra, 5 m. Levenloos aangegeven 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1