Nieuws- en Advertentiebode Magazijn KEIZERSHOF. No. 94. Zaterdag 10 Januari 1874. Prijs 1 Cent. 't VLIEGEND BLAADJE. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. GROOTE OPRUIMING van MANTELS, STOFFEN, BRODERIES en de nog in voorraad zijnde WINTER-ARTIKELENworden beneden inkoopsprijs verkocht. Schade Oldenkott. WOENSDAtr^ZATERDAG. Oplaag' 4000 Ex. BERKHOUT Co. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: via Marseille 15 Jan. 'sav. 6.25 via Brindisi 12 Jan. 's av. 6.25 Triest 20 Jan. 's av. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Soutliampton, 12 Jan. 's morgens 6.25. Curacao en Suriname16 Jan.'s morg. 6.25 WEEKKALENDER. JANUARI. Zat. 10,Zond. 11, M.12, D.13, W.14, D.15, V.16. Opgang der Zon Zaterdag 10 Jan. 8 u. 10 m. Ondergang4 u. 6 m. Laatste Kwartier Zaterdag 10 Januari. NIEUWSBERIGTEN. HELDER, 9 Jan. 1874. De welEerw. Heer J. S. van Buchem, R. C. priester en pastoor te dezer plaatse, is niet meer. Woensdagavond overleed hij plot seling, in den ouderdom van 67 jaren. De R. C. gemeente verliest in hem een trouwen en zorg vollen Herder, de armen een weldoener. Hij was de vriend van allen zijne nagedachtenis zal steeds in zegening big ven in elk gezin waar hij hulp verleende met raad en daad, en in de plaats onzer inwoning, welke hij gedurende 27 jaar tot sieraad heeft verstrekt. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot morgen (Zaterdag) op de R. C. begraafplaats te Anna Paulowna ter aarde worden besteld. Bij Kon. besluit is de heer J. W. G. A. van Nouhfiijs, ontvanger der directe belastingen alhier, benoemd als zoodanig te Harlingen. Reuter's Office bericht uit Penang van 6 dezer: »De Nederlandsche troepen staan voor de poort van den kraton. Het bombardement is den 3n aangevangen en zal worden voortgezet tot de Atchinezen zich overgeven. Er loopt een gerucht dat cholera en andere ziekten onder de belegeraars heerschen, vooral zouden veel inlanders sterven. Dat het bombardement van den kraton aan gevangen is, is een belangrijke tijding en be wijst, dat, zooal aan luit.-gen. van Swieten.de opdracht gegeven is, zooals sommigen beweren, om aan de zaak een vreedzaam einde te maken, hij of daarin niet geslaagd is, of deze wijze van handelen niet raadzaam gevonden heeft. Daar de expeditie ruimschoots van zwaar geschut voorzien is, is er geen twijfel aan, of de kraton zal nu genomen worden. Volgens de »Pinang Gazette" van 4 Dec. waren voor een tiental dagen te Delitwee Atchine- sche spionnen gevangen genomen, waarvan de een een Hollander en de ander een Deen was. Ze zijn onder behoorlijk geleide naar Atchin vervoerd, om overgeleverd te worden aan generaal van Swieten. De kapt. der genie bij de expeditie te Atchin A. W. Nolthenius is op 34jarigen leeftijd aan de cholera overleden. Deze officier was om zijn kunde en echt militairen geest algemeen bemind. Den 16 dezer zal alhier overgaan aan boord van het stoomschip Prins van Oranje" een detachement, sterk 125 militairen, waaronder 8 onderofficieren, ten einde met dien bodem via Suez naar Java te worden overgebracht. Naar men verneemt, zal het stoomschip prinses Amalia", van de Stoomvaartm. Neder land, dat te Glasgow bij de firma Elder in aanbouw is, reeds in April in de vaart gebracht worden. Het Ned. schip »Soderhamm" kapt. Visser, v. Moulmain, laatst v. Mauritius naar Am- sterdam, is 17 November te Kaapstad wegens muiterij onder het volk binnengeloopen. Na van het afgekeurde oorlogstoomschip »Djambi" ma trozen overgenomen te hebben, heeft het den 23 November de reis voortgezet. Naar men mededeelt bestaat het plan om Z. M. den Koning op den 12 Mei e. k. als ge schenk van de natie waarvoor de commissie uit burgemeesters zich gevormd heeft een gouden eetservies aan te bieden. Nu gaat waarlijk ook de Vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland bij dragen inzamelen voor een afzonderlijk geschenk van de heeren officieren der schutterij aan den Koning. Men heeft gemeend een maximum te moeten vaststellen, en wel van f 5 voor hoofd officieren, f 2.50 voor kapiteins en f 1 voor mindere officieren. Een. minimum wordt niet genoemd. De justitie te Breda heeft jl. Zaterdag te Zundert een gerechtelijk onderzoek ingesteld over een aldaar gepleegde moedwillige brand stichting in de schuur van H. v. H., waardoor deze met de daarin aanwezige landbouwge reedschappen en winterprovisie, benevens drie koeien en een geit zijn verbrand. Men be rekent de schade op f 1000, terwijl niets was verzekerd. Twee kinderen, J. v. A:, oud 9 jaar, en C. R., oud 8 jaren, hebben bekend aan deze brandstichting schuldig te zijn. Ten hunnen laste is nog gebleken, dat zij den avond vóór de brandstichting op den openbaren weg een 8jarig meisje gewelddadig hebben aangerand en beroofd van al de eetwaren, welke dit kind bij den bakker had gekocht; ook hieraan hebben zij hunne schuld bekend. Wegens andere baldadigheden zijn deze jeugdige misdadigers nog bovendien onderscheidene malen in hetkachot van het gemeentehuis opgesloten geweest. Op last van den rechter-commissaris ziju zij in hechtenis genomen en naar het huis vau arrest te Breda overgebracht, terwijl het ge rechtelijk onderzoek verder tegen hen wordt voortgezet. Te Sliedreeht werden in den nacht van 2 op 3 Jan. twee personen, in een tilbury ge zeten, op reis naar Uitwijk, door drie vreemde mannen aangehouden, die het paard los sneden, waardoor het rijtuig voorover en de reizigers er uit vielen. Bij de daarop begonnen worsteling werden de laatsten erg geslagen en in hun kleeding gesneden. De politie is de daders op het spoor en in 't bezit van een der gebruikte messen. -Betreffende den moord, te Maastricht door den boterkoopuian Reggen op zijne vrouw gepleegd, verneemt de »N. R. Crt." nog van daar, dat de moordenaar den nacht na het plegen zijner misdaad, toen hij in zijne woning terug kwam, door de politie is gearresteerd en voor- loopig in de politiewacht gebracht, vanwaar hij den volgenden ochtend naar de gevangenis is overgebracht, De twist tusschen de beide echt- genooten is ontstaan over het bestraffen van een kind. Na eene hevige woordenwisseling bracht Reggen zijne vrouw twee messteken toe, een in de zijde en een onder het hart, die een plotselingen dood ten gevolge hadden. De verslage ne had twee lidteekens op den rug van vroeger ontvangen messteken. Een nieuwjaarswensch te Breda, (historisch.) Jufvrouw 'kwensch oe alle eil en zegen hint nieuwe jaar. Unnen brandgast, asteblieft? Jufvrouw: Dank je wel vriend; ik wensch u insgelijks veel geluk toe. Brandgast: Krijk niks? Dan mag iklijë da ge vantjaar unnen flinken brand krijg en dat oewen eelen boel in hasch en rook vergaat. Bij het heengaan trok deze liefhebber de straat deur zoo hard achter zich dicht, dat de glazen er van rinkinkten. Op het platteland wordt het middel om steenkolen, vermengd met aarde en soda, te branden, zeer veel in toepassing gebracht; daar echter de proef bewezen heeft, dat klei aarde veel beter is dan zandgrond, is het zeer lastig voor die buitenbewoners, die in laatst genoemde streken wonen. De vermenging van een half heet. steenk. met een half heet. kleiaarde en 1/2 kilo soda wordt door de ver bruikers zeer aanbevolen. Dinsdag 11. ziju in Engeland niet minder dan vier doodvonnissen voltrokken, drie te Durham en een te Liverpool. De terechtgestelden hadden, de een zijn moeder, twee anderen hunne vrouwen, de vierde eindelijk een man vermoord. Aan de »Koln. Zeit." wordt uit Roubaix in het Fransche Noorder-departement, bericht dat daar eenige personen in hechtenis zijn ge nomen, die krijgsvolk voor de Nederlandsche Regering aanwierven, en dat een gerechtelijk onderzoek ter dezer zake is aangevangen. Den 25. en 26. October barstte een vreeselijke orkaan los over Manilla, Cavita, Laguna en andere zuidelijke provinciën, groote schade veroorzakende aan huizen, te velde staande gewassen en kleinere vaartuigen, terwijl ook vele menschenlevens te betreuren zijn. De orkaan richtte in de provinciën grooter ver woestingen aan dan te Manilla. De »Diaiio de Manila" schrijft over de uitwer king van den storm in de provincie Tayabas, waar hij met vreeselijke hevigheid woedde, o.a.: Op de hoofdplaats werden 200 huizen, groot en klein, vernieldin den avond van den 25 waren 6 dooden gevonden, 3 kinderen, die door het water van de rivier uit een huis wa ren gespoeld, werden met groot gevaar gered. Lueban vertoont een ellendig schouwspel. Ge bouwen van zeersoliede constructie liggen tegen den grondin den morgen van den 26 werden 11 lijken uit de puinhoopen te voorschijn ge haald. In de landelijke districten zal het cij fer der dooden wel grooter zijn. Er zijn zeer vele gewonden en de verliezen zijn onbereken baar. Alleen in de stad Lueban zijn ongeveer 500 huizen omvergewaaid. De autoriteiten beij veren zich hulp aan te brengen. In de provincie Laguna zijn ongeveer 200 personen omgekomen, in de hoofdplaats van deze provincie zijn slechts 20 huizen blijven staan en maar zeer weinig personen zijn er, die geen zware verliezen hebben geleden. Door de cholera zijn te Munchen tot 1 Januari aangetast 2016 personen, waarvan 934 stierven. HELDERSCHE MOPPEN. Sergeant: (tegen een rccruut) Welk geloof heb jeP R e c r u u t't Zelfde geloof nis Kee uit de drie zwaantjes, sergeant. Sergeant: En wat gelooft die dan Recruut: Dat ze die 10 stuivers, die ze me op oudejaarsdag geleend heeft, nooit terug zal krijgen, en dat geloof ik ook. NIET NOODIG. Twee jongens vochten op straat en juist voor de ouder lijke woning van den eenen, die onder lag en van zijn over winnaar goed kreeg. „Wacht, ik zal er eens bijkomen I" riep de moeder uit het raam, toen zij haar lieveling zoo zag toe takelen. „Blijf jij maar gerust boven menschlicf," klonk het, „ik kan het alleen wel af!" Een nieuwbenoomde predikant maakte voor het eerst de ronde in zijne hem nog onbekende gemeente, eu vroeg aan een man, die aan de deur stond, en zooals dit wel eens meer gebeurt, te huis niet veel te zeggen had: Of hij de baas van het huis wa9? „Titulair, mijuheer," antwoordde diep buigend de gevraagde. Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 6 9 Jauuari 1874. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDE. M. do Vries en W. Bakker. J. G. van Put en J. Willems. BEVALLENT. Ilodde geb. Grande, Z. A. E. Buek geb. van der Kevie, Z. A. M. Janse geb. Levison, Z. J. M. Senhauser geb. Jans, D. 1'. M. Svvenueu geb. den Hartog, D. C. J. Vutter geb. Ostenbrug, D. A. Buijs geb. Bakker, Z. N. J. Strop geb. Disper, Z. A. Rcusche geb. Hillen, Z. A. van D.riel geb. de Rover, D. J. C. Veen geb. Gersen, Z. OVERLEDENII. P. E. Zwalve, 7 w. J. S. vau Buchem, 67 j. L. R. Fockens van Mesdag, 57 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1