Nieuws- en Ailvertentiebode 't VLIEGEND BLAADJE. Woensdag 1 4 Januari 1874. f^LCS-IEIMIIEIElsriE] VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. WOENSDAGEN ZATERDAG. Oplaag 4000 Ex. BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. NaarOost-ïndiëvia Marseille 15 Jan. 's av. 6.25 Triest 20 Jan. 's av. 6.25 Curapao en Suriname16 Jan.'s morg. 6.25 NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 13 Jan. 1874. Plechtig en indrukwekkend was het oogen- blik, waarop jl. Zaterdagnamiddag, het stoffelijk overschot van den Eerw. Pastoor van Buchem, op het R. C. Kerkhof te Anna Paulowna, aan de schoot der aarde werd toevertrouwdhet deed het harte goed daar een groot aantal ingezetenen van verschillende religiën te zien, die allen gekomen waren om de laatste eer aan hun overleden vriend te bewijzen. Toen de kist in de groeve werd nedergelaten onder het zingen van de Profundus, werd menige snik gehoord en in veler oog blonk een weemoedstraan maar de ondergaande zon, die met hare laatste stralen deze treurige plechtigheid bescheen, scheen als 't ware te fluisteren: >Zijt niet bedroefd, hij is heengegaan in vrede." Zondagnamiddag jl. had een jongeling, behoorende tot de equipage van het in het spoorbassin alhier liggende Eng. fregatschip »Rescué'\, het ongeluk over boord te vallen, en zou hoogst waarschijnlijk verdronken zijn, ware niet de hofmeester van het aldaar liggende stoom schip Castor" (wiens naam ons evenwel onbekend is) dadelijk te water gesprongen om den onge lukkige te redden, hetwelk hem dan ook, met behulp van in een vlet toegeschoten personen mogt gelukken. Bij het departement van Koloniën is Zondag tegen middernacht ontvangen een tele gram van den luit.-generaal van Swieten, aan geboden te Penang des voormiddagsten 11 ure 55 m., waaruit het volgende blijkt: Den 6 Januari was de missigit genomen, na, even als de kraton, gedurende eenige uren door kanonnen van 12 en mortieren van 20 centimeter te zijn- gebombardeerd. Het effect was gering, omdat de vijand de verdediging in lichte veldwerken had overgebracht, die zorg vuldig geblindeerd zijn en door infanterie moeten bestormd worden. Verloren waren aan dooden 17 minderen, gewond 197, meest licht, waaronder 11 officieren. Het volk was in hooge mate tegen ons opgezet en, geloof slaande aan de ongerij radste geruchten aangaande onze bedoe lingen en wijze van bestuur, vocht het uit wanhoop, ondanks de reeds zooveel geleden verliezen, omdat de dood boven afhankelijkheid verkozen werd. Waren onze verliezen groot, het verkregen voordeel was dit evenzeer. De onzen zouden nu uit de missigit met loopgraven den kraton naderen en eene bresbatterg maken. Met geduld zou ook dit laatste bolwerk ons in handen vallen. Officieren en soldaten legden zonder aanzien van landaard, uitnemende dap perheid en de beste gezindheid aan den dag. Om het geleden verlies te dekken, was eene halve brigade van Penang ontboden. Aan een telegram, vanwege den luit.-generaal van Swieten, den 6 dezer te Siugkel aange boden ontleent de gouv.-generaal de mededeeling waaruit almede van het nemen der missigit blijkt en volgens welke twee stoomers naar Padang waren vertrokken met gekwetsteu aan boord en bestemd om het 2de bataillon naar Atchin over te brengen. Tevens blijkt daaruit, dat de gezondheidstoestand beter is. Een telegram van Reuters office, gedateerd Penang, 12 Januari, meldt het volgende: De Nederlanders zijn, alvorens de Missigit te hebben genomen, tweemaal teruggeslagenhun verlies bedraagt 240 man aan dooden en ge kwetsten, waaronder 12 officieren. De Atchineezen vechten als duivels. Een verschrikkelijke brand is Zondagna middag in de Joden-Houttuinen, te Amsterdam, uitgebroken. De pakhuizen met bovenwoningen Q 123 en Q 124, toebehoorende aan mejufvr. de wed. M. E. Content, werden vernield, het tegenoverliggende pakhuis »de Hoop" deelde hetzelfde lót. Eerst in den loop van den nacht gelukte het met behulp van veertien brand- en twee stoomspuiten de vlammen meester te worden. Kwartier over drie ure werd men de vlam gewaar, en reeds een uur later stortte de gevel van perceel Q 124 rechtstandig in de nauwe straat in, en bedolf onder het puin den heer L. van Asdonk, sectie-brandmeester in de eerste sectie, Casparis Hartland, een sjouwer, en Mor- purgo, een assistent-pijpvoerder. De lijken van beide eerstgenoemden werden dadelijk, die van den pijpvoerder eerst in den loop van den nacht uit het puin te voorschijn gebracht. Nog wordt naar het lijk van een vierden persoon gezocht, die men vermoedt dat onder het puin is be dolven. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbauk te Alkmaar, jhr. mr. M.A.Wichers, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Appingadam. H. M. de Koningin heeft aan Christina Fuchs, de dienstmeid in het stedelijk gasthuis te 's Hage, die zich bij een moeielijke operatie liet aderlaten, om met haar bloed het leven van een ongelukkigen lijder te redden, een sierlijk in schildpad gebonden bijbel met zilveren slot ten geschenke gegeven. Eere onze vorstin, die ware verdiensten zoo goed weet te waar deer en. Bij Kon. besluit van 25 December jl., is het handgeld, toe te kennen aan ongehuwde miliciens en recruten, die een vrijwillige ver bintenis voor zes jaren bij het corps mariniers aangaan, bepaald op f200, dat, hetwelk kan worden toegekend aan physiek bijzonder goed ontwikkelde jongelingen boven de 16 jaren en beneden 18 jaren oud die zich minstens voor den tijd van acht juten, na toestemming van den commandant van het corps moeten ver binden, vastgesteld op f 100. Yoor eenige dagen had te Oudorp, bij Alkmaar, 't volgende plaats: Een timmerman aldaar had met zijne echtgenoote en kroost, zijne woning verlaten, en zich tijdelijk geves tigd bij zijn schoonvader te Oterleek. Onge veer 4 a 5 weken later zou hij zich naar zijne vroegere woning begeven, om verschillende be- noodigdheden te halen. En wat gebeurt er? Vreeselijk ontsteld kwam de eigenaar thuis; niet alleen waren de beste kleedingstukken en sieraden niet meer aanwezig, maar ook was ruim f70 ontvreemd. Tevens waren er genoegzame bewijzen voorhanden, dat er poging tot brand stichting was gedaan. De eigenaar gaf van het gebeurde kennis aan den burgemeester van Oudorp, en wendde alle pogingen aan om den dader te ontdekken. Verschillende gissin gen werden reeds gemaakt, toen de eigenaar, na slechts korten tijd, bekende, dat niemand dan hij zelf de dader was geweest. Van tijd tot tijd had hij eenige goederen naar den lombard gebracht, of op eenige andere wijze uit den weg geruimd. De bedrieger is daarop in ver zekerde bewaring gesteld. Van den toestand zijner vrouw, die zeer braaf en oppassend is, zal men zich gemakkelijk een denkbeeld kunnen vormen. Een twist tusschen twee zeelieden te A., heeft de politie, naar men verneemt, op 't spoor gebracht van een moord, voor eenige jaren te Wildervank op een jeugdig zeeman gepleegd. De zaak is in handen der justitie gesteld. Voor een paar dagen werden de gebroeders A. en C. Rijbroek, te Boekei, beiden dood in hun bed gevonden. Zij woonden omstreeks een kwartier van elkander en waren 63 en 62 jaren oud. Volgens verklaring van den geneesheer zijn beiden nagenoeg op hetzelfde oogenblik hun natuurlijken dood gestorven. Te Ammerzoden liet de huisvrouw van J. v. D. hare kinderen een oogenblik alleen. Het jongste, ll/2 jaar oud, raakte door het oppoken van de kachel door het oudste in brand en is aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Een reeks misdaden die aan Trauppmann herrinneren, en door de dagbladen als de acht moorden van Angervilliers" besproken worden, verspreidt in het departement Seine-et-Oise een algemeene paniek. In een jaar zijn acht perso nen vermóórd, in de omstreken van Angervil liers, en naar het schijnt door denzelfden per soon, want de slachtoffers hebben allen dezelfde wonden, waarschijnlijk met een bijl toegebracht. De moordenaar is blijkbaar goed in die streek bekend, want hij heeft telkens een uur gekozen, dat er geen getuigen waren, en wist stellig waar de lieden hun geld verborgen hadden. Het eerst werd te Angervilliers de jachtopzichter van den heer de Périgny, die met zijn vrouw tweehonderd meter van andere huizen woonde, te zes ure des avonds in Januari 1873, bij hel deren maneschijn vermoord gevonden. Ze waren door een zwaar stomp voorwerp geveld, en vervolgens had men hun het hoofd bijna geheel afgehakt. Het geld, dat de opzichter had op gespaard en volgens Fransche boerengewoonte verborgen had in den grond, was gestolen. Acht maanden later werd de huishoudster van den pastoor van Vaugrigneuse, toen zij om acht uur des avonds de deur van de pastorie wilde sluiten, door een zwaren slag in den nek getroffen. Gelukkig was de slag gedeeltelijk gestuit op de bovenste deurpostzij stortte neder, maar kon nog schreeuwen, waarop de moordenaar de vlucht nam. Zij had hem echter niet herkend. Vier dagen later werd de heer Brunet, een man van zestig jaren, die te Marais, tegenover het kasteel van den markies de la Ferte woontj door bijlslagen vermoord in zijn tuin aan den straatweg gevonden. Het was waarschijnlijk tegen negen uur des avonds gebeurd. Zijn geweer, eenig geld en fondsen werden vermist. In November werd te Forges-les-Bains de heer Duval, een rentenier, juist op dezelfde wijze en op hetzelfde uur door bijlslagen vermoord. Óok zijn geld was gestolen. In den fiachfc~vau 23 op 24 December jl. zijn twee oude dames, Boujon genaamd, met bijlslagen gedood in haar salon. Ook hier had diefstal plaats gehad, zonder dat de dief lang naar het geld behoefde te zoeken. Men kan begrijpen, welk een angst en verslagenheid er in de dorpen rondom Anger villiers heerscht. De politie tracht te vergeefs den moordenaar op het spoor te komen. Er zijn nu agenten uit Parijs heen gezonden, die misschien gelukkiger zullen zijn. Een later bericht meldtDe politie meent de daders op het spoor te zijn. Te Chartres is eene bende van 16 zoogenaamde Zigeuners ge vangen genomen, in wier bezit vele verdachte voorwerpen en 500 francs zijn gevonden. In het vorige jaar zijn te Parijs 187 zelf moorden gepleegd en 221 pogingen totzelfmoord. 101 personen zijn in de Seine gesprongen 71 hebben zich van een pistool bediend om zich te dooden, 69 hebben zich opgehangen27 hebben door vergif en 40 op andere manieren een einde aan hun leven pogen te maken. In Parijs worden dagelijks 400 kunstoogen vervaardigd. De uitvoer van dit artikel strekt zich tot de Indiëu, ja, tot de Sandwichs eilanden uit. In een magazijn aldaar bevindt zich een eeuoogige bediende, die altijd gereed is om zich het kunstoog, dat uitgekozen wordt, in te laten zetten, om te laten zien hoe het staat en het koopend publiek van de goede bewerking te overtuigen. HELDERSCHE MOPPEN. Vraag: Als de spoorbrug over het kanaal weg was, hoe zou men dan over het kanaal komen? Antwoord: Loopendc, als de brug WEG is, kan men dien begaan. EEN INPROMPTU. Goochelaar: En wil ik u nu zeggen, waar de gnlden is, heerenp (Tot oen man op den derden rang). „Heidaor, mijn vriend, voel eens in je zak, ik wed dat je den gulden vindt 1" Man: „NeeD, 't zijn maar zeventien stuivers. Ik heb heel goed gevoeld dat ze me straks een gulden in mijn zak hebben gestopt, maar ik heb er dadelijk een glas bier van gekocht." Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 9 13 Januari 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. K. de Jong geb. de Boer, Z. C. M. H. Samxvel geb. Weess, Z. jA. Buik geb. Vader, D. M.JS. Snooij geb. Peereboom Voller, Z. M. C. Kruithoff geb. Kik kert, Z. K. Jongstra geb. Abbenes, D. A. Roerdomp geb. Gó vers, D. G. de Ruijter gèb. van der Rol, D. OVERLEDEN: W. C. Werendlyn Smit, bjjna 6 j. C. P. Walles, 26 d. M. E. Mulder, 6 w. C. A. J. Pis- caer, 10 m. O. Keiler, 20 j. N. van Rijn geb. Kok, 73 j. Levenloos aangegeven 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1