M Nieuws- en Ailveilenlielioili' H 't VLIEGEND BLAADJE. MÉM StoofflvaM-Iaatscliapij MerM. No. 96. Zaterdag 17 Januari 1874. Prijs 1 Cent. -A. Xj C3- 35] 3VCIE IE IN" IE VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. WOENSDaÏenZATERDAG. Oplaag 4000 Ex. BERKHOUT Co. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indiëvia Marseille 29 Jan. s av. 6.25 Triest 20 Jan. 's av. 6.25 via Brindisi 26 Jan. 'sav. 6.25 jKaap de Goede Hoop: via Soutliampton, 23 Jan. 's morgens 6.25. Curagao en Suriname1 Febr.'s morg. 6.25 WEEKKALENDER. JANUARI. Zat. 17,Zond. 18, M.19, D.20, W.21, D.22, V.23. Opgang der Zon Zaterdag 17 Jan. 8 u. 4 m. Ondergang» 4 u. 17 m. Nieuwe Maan Zondag 18 Januari. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 16 Jan. 1874. Blijkens Dinsdag in den laten avond bij bet departement van Koloniën ontvangen tele gram van generaal van Swieten, gedagteekend 9 dezer, gingen de expeditionaire troepen voort met zich in de Moskee (Missigit) te versterken en batterijen aan te leggen. In Atchin waren aan cholera overleden de kapt. H. F. Mulder en de officier van gez. Ermerius. Tot pastoor bij de R. C. gemeente alhier, is benoemd de Eerw. heer B. H. Brinkman, thans te Katwijk. Hedenmiddag zijn alhier gearriveerd, een detachement koloniale troepen, sterk 125 man, welke morgen met het stoomschip Prins van Oranje," via Suez, naar Indië zullen vertrekken. liet wrak van het Russische barkschip »Alafusos", is, zooals het op de Noorder Haaks zit, Woensdag publiek verkocht voor f 625, aan G. Moorman. Het stoomschip Koning der Nederlanden", gezagv. M. C. Braat, van Batavia naar hier, kwam den 12n des avonds te Napels aan, ont scheepte 15 passagiers en vertrok den 13n des namiddags weder van daar. De heer L. Hoefman, gezagvoerder van het stoomschip Holland", is door de Directie van de Maatschappij »Java" uit zijn betrekking ontslagen. In het begin van Februari zal de stoom vaartmaatschappij Nederland" het stoomschip «Koning der Nederlanden" naar Java expedieeren. Met dit schip zal weder een detachement sup pletie-troepen naar Java vertrekken. Men deelt aan het Vaderland" uit Am sterdam mede, dat Z. M. de Koning de uit- noodiging, om den 12 Mei aldaar het feest der 25ste verjaring zijner troonsbeklimming te komen vieren heeft aaangenomen. HetNed. galjootschip s>Anna Margareiha\ gezagvoerder C. E. Hoeksma, van Hamburg naar Lissabon, is in de Noordzee in zinkenden staat, door het volk verlaten en de bemanning door een Pruisische bark behouden te Dover binnen gebracht. Maandagochtend is bij Ter Heyde het En- gelsch barkschip »Vallètta," gezagvoerder Hui ster, van Kroonstad naar Antwerpen, gestrand. De bemanning is door een der reddingbooten van de Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappp tot redding van schipbreukelingen gered. In de buitengronden vau 't Vlie is gestrand het stoomschip John Fenwick, kapt. Sinelaire, van Nieolajeff naar Hamburg, met een lading rogge. De kapitein en 10 man der equipage zijn gered11 der opvarenden, die zich met de seheepsboot zochten te redden, zijn daarbij omge komen. Er bestaat weinig uitzicht op 't behoud van schip en lading. In een tapperij in de onmiddelijke nabij heid van het tooueel van den brand, te Am sterdam, h ad Dinsdagavond een geheimzinnige aanslag plaats. De, eigenaar en diens vrouw waren van huis afwezig, en de tapperij was reeds gesloten. Twee personen, waarvan de een zich had onkenbaar gemaakt, door zich het gelaat zwart te maken, schelden aan de deur, en vielen de dienstmeid, die opendeed, onver wachts aan, bonden haar een doek stevig om den hals en duwden haar een prop in den mond. De meid werd daarop bewusteloos en zou waar schijnlijk gestikt zijn, indien niet een dochtertje van den eigenaar, in huis komende, haar in dien toestand had gevonden. Weder bijgemaakt zijnde, wist de meid niets meer op te geven, dan wij hierboven mededeelden, zoodat er zelfs geen vermoeden aanwezig is wie de daders waren. Waarde of goederen werden niet vermist, zoo dat ook aan poging tot diefstal niet te denken valt. Alleen waren een paar schoorsteenorna- mentjes van hun plaats geraakt. Te Meppel woedde Dinsdagnacht een vreeselijke brand, in een schilderswoning, ge legen aan de Nieuwe markt en bewoond door een huurder, die niet aanwezig maar naar Hol land was. Moeder en dochter zijn slechts met groote moeite aan het haar dreigend gevaar ontkomen. Een weduwe van Zaandijk verliet vóór eenigen tijd hare woonplaats met hare 2 kinderen en iemand, met wien zij in verboden betrekking leefde. Zij gaf voor zich te Rotterdam met terwoon te gaan vestigen, doch heeft zich daar niet aangemeld. Dezer dagen kwamen de twee kinderen hulpeloos te Zaandijk terug; de moeder had ze op de boot van Amsterdam naar Zaan dam gebracht en gezegdga maar naar de Zaan," terwijl zij zelve naar elders is vertrokken, zonder dat men weet, waar zij zich ophoudt. Een ongehoorde gruweldaad plcogdo on langs het werkvolk van een der stoomovens aan de Waal; die verachtelijke wezens gaven, terwijl de baas met zijne vrouw afwezig waren, een vierjarig knaapje zooveel jenever in, dat het kind bewusteloos werd en in levensgevaar ver keerde. De geneesheer wist het tot braken te brengen, waardoor het gevaar week. Te Roermond hebben, volgens de »N.R. Ct.", Zondagavond en Maandag namiddag vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de aldaar in garnizoen liggende rijdende artil lerie en het grauw uit de achterbuurten. Zon dagavond laat had de vechtpartij een zeer dreigend aanzien minstens een zevental burgers en militairen werd vrij ernstig gekwetst en de politie mishandeld. Maandagnamiddag had er wederom op klaarlichten dag een vechtpartij plaats, waarna de troepen in de kazerne gecon signeerd werden. Da burgers schoolden samen, tergden en plaagden de soldaten en scholden op hen. De politie bracht Maandagavond een paar belhamels in arrest en herstelde zoo, daarin ondersteund door den degen, de orde. De heer J. D. Pasteur, te Gennep, heeft volgens een bericht in de »Ned. Ind.," een hoogstbelangrijke uitvinding gedaan. Het is hem namelijk gelukt, een waterlamp te ver vaardigen, die den duiker bij zijn arbeid van buitengewoon veel nut kan zijn. De lamp is niet veel grooter dan een kleine lantaarn en kan in de hand gehouden of op de borst worden gehangen zonder dat de duiker daardoor ook maar eenigszins in zijn bewegingen wordt belemmerd. Het proces der in Nederland gevestigde afstammelingen van Lodewijk XVI tegen den Graaf van Chambord zal in de tweede helft dezer maand te Parijs aanvangen. Verscheidene Nederlandsche heereu, waaronder rechtsgeleerden van naam, zullen het proces bijwonen. Victor Schelf el, de bekende schrijver van den, ook in 't Nederlandsch overgebrachten, roman »Ekkehard," is door den Koning van Beieren benoemd tot ridder le kl. der orde van verdienste van den H. Michaël. Op den »Bummelzug" tusschen Praag en Trübau hield de trein op 't vlakkeveld eensklaps op. Eenige passagiers vreesden voor een spoor wegramp, en vroegen den conducteur om inlich ting. »Maak u niet ongerust, heeren, klonk het antwoord, de hoofdconducteur heeft zijn trompet laten vallen en wij houden stil om die te zoeken." Hier te lande bleef, naar men ons verhaalde, dezer dagen een trein 'stil staan, omdat de conducteur in slaap was gevallen. 't Bericht der inneming van Carthagena door de Spaansche regeeriugstroepen bevestigt zich, maar evenzeer dat het aan ongeveer 2500 insurgenten onder welken zich de voornaamste leiders bevonden, gelukt is aan boord van de »Numancia" te ontsnappen, Ongthinlerd pas seerde 't schip de rijen der Spaansche zoet water-fregatten en behouden kwam het te Oran aan, waar de insurgenten zich ter beschikking hebben gesteld van de Fransche autoriteit, 't Zal nu de groote vraag wezen wat de Fransche regeering, die zelve indertijd de uitlevering der communalisten eischte, met de insurgenten zal doen en of ze hen zal beschouwen als gewone, dan wel als politieke misdadigers. Uit het »Saladero" te Madrid is een ge vaarlijke boef ontvlucht, Manuel Pastor, die indertijd trachtte Koning Amadeus te ver moorden. Men heeft nog niets van hem ontdekt. Volgens de Delhi Gazette" is onder de bevolking van oostelijk Bengalen een nieuwe godsdienstige secte ontstaan. Aan 't hoofd staat een inboorling. Hij en de zijnen lezen de Schriften en trachten hun leven geheel in te richten naar het voorbeeld der Apostelen en der oudste Christenen. Zij eten niets dan kruiden en gebruiken geene medicijnen, maar genezen hunne ziekten door bidden, evenals het »peculiar peoplein Engeland. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Prins van Oranjegeschiedt den 16n Januari a. s.na aankomst van trein ni ten 10 u. 50 in. des avonds. De Directeur van het Postkantoor te Helder HERWEIJER. HELDERSCHE MOPPEN. BELANGSTELLING „Meneer, neem me niet kwalijk, maar u hebt immers uw» portemonuaie onder weg niet verloren.?" De heer zoekt angstvallig in zijn zak: „Neen, gelukkig niet „Nu, dan moodt u mij waarlijk wel ecu kleinigheidje geven!" VOORZICHTIGHEID. Een boer, die men op een warmen dag een glas bruischeud sodawater aanbood, riep: „Denk je dat ik ecu salamander ben en kokend water kan drinken?" RAADSEL. Mijn eerste deel beduidt geen rust, Mijn tweede is van papier, En mijn geheel kent jong en oud, Gij kent het dus ook hier. Veegt gij nu van het tweede deel De voorste letter uit. Dan hebt ge iets, waar de winkelier Zijn beste waar in sluit. En als er aan mijn voorste dool. Een letter maar ontbreekt, Dan noem ik een hoedanigheid. Waar gnnsch geen .deugd in steekt. Komt, spant uw geest nu maar eens in, En toont nu wat gij kunt, De prijs, door mij hierop gezet. Wordt u dan graag gegund. Voor de oplossing van dit Raadsel dooreen onzer geabonneerden, wordt door de uitgevers als premie toegekend de Camera Obscura, van Hildebrand, gebonden in prachtband. Wanneer 't door meer dan een persoon vol doende wordt opgelost, zal de prijs bij loting worden toegekend. Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 13 16 Januari 1874. ONDERTROUWD: P. van Boom. stoker bij de Marine, weduwnnnr van W. Schippers en D. Bak, weduwe van J. Hirsch. C. Bruul, werkman, weduwnaar van C. Bijl en S. Bakker. J. Jnnson, timmerman en A. van der Struijs. GETROUWD: J. S. du Cbateuicr en J. C. Steffens. BEVALLENA. Roos geb. Beltman, Z. J. C. Roerdomp geb. Hoek, D. A. Harms geb. Namiuk, Z. D. Domeijer geb. Schipper, Z. A. C. P. van der Woudc geb. Bood, Z. T. Vos geb. Buijs Zaatman, D. T. Bosman geb. Visser, Z. N. Schoeffelenberger geb. Bakker, D. E. Blok geb. Stam, D. OVERLEDEN: S. F. E. Beukers, 4 w. M. Mol, 75 j. P. G. J. Gersthngp.n, 4 m..P. Veon, 45 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1