Yienws- i'n AilrertentieMe 'tTL"EN«;]vi) BLAADJE. No. 98. Woensdag 4 FebrrJamuari 1874> Prijs 1 Cent. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. '•""SUdag. Oplaag .1000 Ex. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. WOENSDAG en -A- xj <ü3- ie dvh ie ie in" ei BERKHOUT Co. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. NaarOost-Indiëvia Marseille 29 Jan. 's av. 6.25 via Brindisi 26 Jan. 's av. 6.25 Triest 8 ,Febr.'s av. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southampton, 2 Pèbr. 's morgens 6.25. WEEK-K ALEN DER. JANUARI. Zat. 24,Zond. 25, M.26, D.27, W.28, D.29, V.30. Opgang der Zon Zaterdag 24 Jan. 7 u. 56 m. Ondergang4 u. 29 m. Eerste Kwartier Zondag 25 Januari. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 23 Jan. 1874. Reuters Office bericht uit Atcbin van 19 dezer: De Nederlanders gaan voor 't oogenblik niet aanvallend te werk, in afwachting van verster king. (Men zal zich herinneren dat Generaal van Swieten de helft der derde brigade uit Padang beeft ontboden.) Regeeriugs-telegram, Penang 21,Jan. Na den 13den niets belangrijks dan een vij andelijken aanval op de hoofdstelling. De vijand drong op éen nog niet geheel verschanst punt door met den klewang en doodde 6 man; 11 werden zwaar gewond. De vijand werd terug gedreven, 44 dooden achterlatende. Door vuren uit den kraton was 1 man gedood en 8 gewond. Wegens hardnekkigheid van den vijand was men verplicht de hoofdstelling goed verdedigbaar te maken om met vertrouwen daarbuiten te kunnen opereerendaarbij noopte regen om de verblijfplaats van de onzen goed bewoonbaar te houden. Hiertoe en ook tot opdoening van terreinkennis diende bet staken der vijandelijk heden, want de kraton is door ondoordringbaar gewas aan bet oog onttrokken. Om zeker te zijn van den val van den kraton moet bij be rend worden. Daartoe is de tweede helft der reserve-brigade uit Padang ontboden. De be volking is meer dan den Sultan (die geen gezag beeft) tot voortzetting van den oorlog geneigd. De tooneelvoorstelling door den Burger kring Harmonie" ten behoeve van de wed. van der Pol, jl. Zondag in Tivoli gegeven, heeft na aftrek der onvermijdelijke kosten opgebracht, de aanzienlijke som van f343,54, tevens is aan vrijwillige giften f 107 geschonken; maakt te zamen een bedrag van f 450,54. Bij de opening der stembussen te Gouda, tot verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, is gebleken dat gekozen is Dr. A. Kuiper met 1504 stemmen, tegen 1252 stemmen, die waren uitgebracht op den heer Mr. H. Verniers van der Loeff. Het stoomschip »Killarney", voor Neuzen in brand geraakt, was geladen met katoen. Een deel der lading en van den inventaris is gered kunnen worden. Het schip is op strand gezet, waar het verder afbrandde. - Te Geertruidenberg is de nestor der mar- ketensters van Waterloo, Elisabeth Yos, wed. van Gerrit Scbaddelé, in den ouderdom van 83 jaren overleden. In de stoompellerij De Unie te Wormerveer beeft een 17jarige knaap bet ongeluk gehad tusschen de machine te geraken en verbrijzeld te worden. Te Harderwijk is een militair gevat die drie jaren geleden met het stoomschip Willem III" naar Indië werd overgevoerd. Na het ver branden der boot is hij in Engeland gedeserteerd, doch daar geen middel van bestaan vindende, is bij terug gekomen en heeft zich te Harderwijk vrijwillig aangemeld. Door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef te Elburg is de trein no. 3, die Maandag ten 9.20 ure uit Utrecht naar Kampen vertrokken was, aan een groot ongeluk ont komen. Een ijzeren baud namelijk van het houten rad van een bagagewagen was losgegaan en in het wiel zelf ingedrongen, zoodat een déraillement onvermijdelijk was. De trein (een sneltrein) spoorde het station Elburg voorbij; de stationschef zag echter, dat er iets haperde, én maakte met zijn handen zooveel beweging dat de machinist begreep te moeten stoppen. Eerst tien minuten verder was de trein tot staan te brengen, doch niet dan nadat 2 wagens reeds ontspoord waren. Niemand heeft echter letsel bekomenmet den schrik en eenige uren oponthoud zijn allen vrijgekomen. De gelegenheid om zich bij het korps Mariniers te verbinden, is dezer dagen weder opengesteld in alle garnizoensplaatsen, tegen tijdelijk zeer voordeelige voorwaardenbij ver bintenissen voor 6 én meer jaren, het volgende handgeldvoor hen, die vroeger niet gediend hebben, niet ouder dan 36 jaar en niet jonger dan 18 jaar, f200. Voor korporaals en mindere rangen, als vroeger gediend hebbende, niet ouder dan 40 en niet jonger dan 18 jaren, f200. Voor miliciens die met een vrijwillige verbintenis van 6 jaren bij het corps Mariniers in dienst treden, f200. Voor jongelingen van 16—18 jaar oud, mits zich voor 8 jaar ver bindende,f 100. Gedurende den tijd van inscheping aan boord van Zr. Ms. oorlogschepen, genieten de Mariniers eene maandelijksche soldij, die der le kl. f 17, 2e kl. f 14, 3e kl. f 11, benevens ruime en uitmuntende voeding en. vivres. In de O.-I. bezittingen wordt een vierde verhooging van soldij toegekend. 't Blykt thans ^dat Carthagena zeer veel heeft geleden en'dat gedurende het beleg vele personen het leven hebben verloren. De stad was nog voor langen tijd voorzien van leef tocht. Geplunderd .zegt de correspondent van de Daily News" is er niet. Omtrent de oorzaken van 't vergaan der Virginiüs" wordt door de Amerikaanscke bladen natuurlijk een geheel ander verhaal op- gediseht, dan b. v. in de berichten uit Cuba. 't Schip, heet bet, was reeds lang in slechten toestand en er natuurlijk in den laatsten tijd niet op verbeterd. Reeds toen bet nog voor anker lag, moest men voortdurend pompen; geen wonder dus dat het op zee nog veel erger werd. De Amerikaansche officieren waren dan ook van oordeel dat het beter was de reis niet te aanvaarden, maar de Minister van Marine wilde het bepaald. Het resultaat is bekend. De overgebleven manschappen hebben, bij bun aankomst te New-York, plechtig verklaard dat ze volstrekt niet tot een georganiseerde expe ditie behoorden, dat ze geen wapenen aan boord hadden en dus ook niet over boord hadden kunnen werpen enz. enz. Ze waren zeer gewone matrozen en zeer gewone, betalende passagiers geweest. Dit is toch zeker wel een wat al te onschuldige voorstelling! Volgens een telegram uit New-York heeft een, door de regeering der Vereenigde Staten met dat doel bijeengeroepen, Scheepsraad uitge maakt dat de Virginiüs" niet anders kon doen dan zinken. Op den middag van den 26n Dec. 11. hebben al de machinisten en stokers der spoor treinen van het ontzaggelijk groote spoorweg net, dat de steden Pittsburg, Cleveland, Colurn- bia, Ckicago, Indianapolis, St. Louis, Dayton, Ciucinnati, Louisville, en bijna al de steden van eeiiig belaug in de Staten Okio, Indiana, Illinois, Kentucky en groote gedeelten van Missouri onderling verbindt, den arbeid gelijk tijdig gestaakt en hunne spoortreinen laten staan, Avaar zij stonden. Het plan was uit muntend beraamd en stipt geheim gehouden en heeft, naar zich denken laat, de spoorweg administratie niet weinig in verlegenheid ge bracht. Den 26n en 27n Avas het verkeer in de genoemde Staten dan ook geheel gestremd. De spoorweg-administratie beraamde Avel mid delen om ten minste eenigzins aan den nood tegemoet te komenzij staakte bet vervoer en de nachttreinen en gebruikte alle personen, aan wie men maar eenigzins een spoortrein toevertrouwen kon; maar behalve dat de Aveerspannige machinisten ook dit verkeer door allerlei middelen poogden te belemmei'en, waren de getroffen maatregelen in de verte niet voldoende. Gelukkig echter hebben geene spoorwegrampen van eenig belang plaats gehad. Den 28n en 29n begonnen de machinisten van een groot gedeelte van het spoorwegnet toe te geven, maar op de groote wegen, die wes telijk en zuidwestelijk van Pittsburg naar St. Louis, Columbia, Indianapolis, Cineinnati en Louisville loopen, duurde de verwarring den 30n, van wanneer de berichten, waaraan het bovenstaande ontleend is, dagteekenen, nog voort. De reden der werkstaking was, dat dé Pen- sylvania-Spoorweg-Maatschappij, welke het uit gestrekte spoorwegnet, waarvan hier sprake is, beheert, op den ln December, als een gevolg der financieële crisis, een verlaging met 10 pCt. aangekondigd had van alle bezoldigingen, van die des presidents af tot die van den geriugsten werkman toe. De machinisten en stokers, die tusschen 125 en 175 dollars 's maands ver dienen, weigerden in deze verlaging te be rusten. 't Is niet te verwonderen, dat er nog zoo velen zijn, die in Amerika de fortuin gaan beproeven. Welk een land van beloften het toch nog altijd is, blijkt weder uit bet pros pectus eener nieuw op te richten courant. Ziehier 't geluk dat den abbonnenten be schoren isAbonnementsprijs 2 dollars. Daar voor ontvangt hij in de eerste plaats natuurlijk een exemplaar van de courant; vervolgens bij ieder kwartaal een autogram van een beroemden schurk, tegen Paschen een voorjaarsrok en tegen St. Jan een nieuwen hoed. Ook worden de abonneaten elke zes weken 't haar geknipt en worden zij ingeënt. Die drie jaar vooruitbe taalt, krijgt bij zijn dood een prachtige necro logie, zoomede een doodkist of zes zware lepels en vorken. Aan de oplossers van het raadsel in No. 96 wordt bekend gemaakt, dat ingekomen zijn 189 goede oplossingen. Het uitgeloofde boekwerk is Donderdagavond in tegenwoordigheid van getuigen verloot en is ten deel gevallen aan den geabonneerde C. Witte, Burg op Texel. HELDERSCHE MOPPEN. EEN ONOMKOOPBAAR AMBTENAAR. Meneer! Daar heb ik een lekker hammetje voor je, om je te bedanken voor..." »Wat! Kinkel! Geloof je dat een beëedigd ambtenaar zich omkoopen laat? Hier met die liarn... hier zeg ik met die ham... en nu gauw me deur uit marsch!" ONVERDIEND VERWIJT. Baron. »Je moest je schamen je in mijn dienst zóó te gedragen. Gisteren, op de Voorburgsclie kermis, ben je weer zoo dronken geAveest, dat je als een beest aan den Aveg gelegen hebt, en dat in een dienst als de mijne!" Lakkei. Vraag excuus, baron, dat heb ik in mijn eigen tijd gedaan't was gisteren mij n uitgaansdag. Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 20 23 Januari 1874. ONDERTROUWDII. M. Bnrmcistcr, zeeman cn M. Op 't Land. H. Heeres, koffijhuisliouder en C. Merkelbag. M. Kraak, metselaar en G. Meijer. A. van de Poll, tim merman en C. P. Schoffel. W. N. Kohier, marinier cn E. Op 't Land, wed. van J. Houtkoop. GETROUWDGecue. BEVALLENJ. dc AVijn geb. Visser, D. M. van Galen, D. S. Hofland geb. do Vries, Z. E. Hillen geb. de Reus, Z. J. van Twuijver geb. Meijer, D. OVERLEDEN: G. Meijer, 20 d. M. Eooij, bijna 10 j. H. R. Collet, 3 m. C. T. Riemers, 7 j- G. Rumpff, 3 jaar en 7 maanden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1