Vieuws- en AdrertentieMe No. 99. Woensdag 28 Januari 1874. Prijs 1 Cent. 't VLIEGEND BLAADJE. algemeeite VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Berkhout co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. nieuwsberichten. WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. NaarOott-Indië: via Marseille 29 Jan. 'sav. 6.25 via Brindisi 9 Febr. 'sav. 6.25 Triëst 3 Febr. 'aav. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Soutbampton, 2 Febr. 's morgëiis 6.25. Curagao en Suriname1 Febr.'s morg. 6.25 HELDER, 27 Jan. 1874. Volg'ens voorloopig bericht van den Nederlandsclien consul te Penang van gisteren morgen was de kraton van Atchin met gering verlies genomen. Met genoegen vernemen wij dat HH. KK. HH. de Prinsen Frederik en Alexander der Nederlanden hebben ingeteekend op het werk de Ontwikkelingsgeschiedenis en Beschrijving der gemeente Helder", door D. Dekker, hetwelk bij de boekhandelaars Berkhout Co. alhier wordt uitgegeven. 'tWas voor de vele bezoekers van Tivoli Zondagavond jl. een genotrijken avond'toen door het werkend personeel der Onderofficiers-Ver- eeniging Vaderland en Oranje" werd opgevoerd het zoo gunstig bekende drama De oude Korporaal." Het spel was verdienstelijk, vooral mag een woord van lof aan de dames niet onthouden worden. De Zangvereeniging »Cecilia" hield Zon dagavond jl. in het locaal Musis Sacrum eene bui tengewone vergadering. De verschillende num mers werden zeer tot genoegen der talrijke aan- zigen voorgedragen. Jl. Zondag is alhier binnengekomen de mailboot Koning der Nederlanden," van de stoomvaartmaatschappij Nederland", komende van Batavia via Snez. Volgens telegraphisch bericht passeerde de mailboot Prins van Oranje" kapt. Aukes, van alhier naar Batavia, den 25n dezer kaap St. Vincent. Alles wel. Volgens ontvangen telegram is de mail boot >Madura", kapt. B. Ordeman, jl. Zater dag na 37 stoomdagen te Batavia aangekomen. Passagiers zeer tevreden. Alles wel aan boord. Het stoomschip Celebes", gezagv. C. A. Bakker, is jl. Donderdag met passagiers, mili tairen en volle lading qaar Europa terugge keerd. Het stoomschip »Borneo" zal zeer spoedig volgen. Volgens particulier bericht is het schoo- nerschip Pelgrim", kapt. Nieboer, op de baar van Ri'o Grande del Norte gestooten en totaal verbrijzeld. De bemanning is gered. Zaturdag is van de werf der Nederlandschë stoomboot-maatschappij te Fijenöord met goed gevolg tewater gelaten, het rijksschroefstoomschip »Sambas", bestemd vóór de zeemacht in Ned.- Indië, gebouwd met ijzeren verbanddeelen en houten huid. De officier die, volgens het jongste regee- ringstelegram, sneuvelde, is de 1ste luitenant G. A. Raaymakers. Men zegt, dat de Italiaansche regeering aé.n ons gouvernement gevraagd zou lïebbeü, het stoffelijk overschot van generaal Bixio haar af te staan, waarop gunstig antwoord zou zijn ontvangen. Aan de »Midd. Ct." wordt uit 's Hage g -chreven»Men maakt zich, inde officiëele kringen niet het minste, ongeduldig, dat er nog geen bericht van de inneming van den kraton komt, en sommigen klagen al, dat van Swieten niet meer doortast. Grooter onbillijkheid kan men den ouden generaal wel niét aandoen. Al ben ik geen deskundige, ik geloof, dat de generaal den juisten weg gaat. Om een ver gelijking te maken tusschen de eerste en de tweede expeditie naar Atchin, zou ik zeggen, dat de eerste mij voorkomt naar de Fransche, de tweede naar de Duitsche mfethode te zijn geleid. In liet voorjaar was het met de éovp dé niain, met den Franschen slag, zooals men het pleegt te noemen, dat men Atchin zocht te verrassen, doch thans gaat men met bedaard heid en overleg te werk en worden, zij het ook op kleinere schaal, al die voorzorgen van ge duld ,en vooruitziening genomen, die in den oorlog van 18701871 zoo ruim tegen het Fransche élan opwogen. Zoo ergens, dan geldt in den oorlog het pas trop de zèle, en generaal van Swieten schijnt van deze waarheid over tuigd te zijn. Goede gevolgen heeft deze ovèrtüiging reeds gehadbij haren langzamen voortgang heeft de tweede expeditie nog geen enkel échec ondervonden, en, géljjk een bij van Swieten's staf gedetacheerd officier dezer dagen aan zijne betrekkingen moet hebben geschreven, het is in het oog vallend, welk blind vertrouwen officieren en troepen in hunnen opperbevelhebber hebben, ofschoon er maar wéinigen van hén vroeger onder hem gediend zullen hebben en de officieren zelfs Batavia verlieten met geen zeer aangenamen indruk van hunnen opperbevelhebber. Dit is ons althans door de Indische dagbladen verteld, maar de Indische (zelfs de moederlandschej dagbladen overdrijven wel eens." Te Amsterdam is vrijdagmorgen aan een lantaarnpaal het lijk hangende gevonden van een kruiersknecht, die zich op deze wijze van het leven heeft beroofd. Het lantaarnlicht was uitgedraaid. Men verneemt, dat de haringvangst dit jaar zeer onbevredigende opbrengsten geeft. De schaarschtfr is zoo groot, dat het tal haringen (200 stuks) voor f 4.50 a f 5.50 wordt opge kocht, zijnde dit ongeveer driemaal zoo duur als anders. De visschers wijten de slechte vangst aan 't groote aantal zeehonden, dat zich in de Zuiderzee ophoudt. Eng en Chang, de Siameesche tweelingen, wier overlijden per telegraaf uit Amerika werd gemeld, waren, gelijk Daily News" herrinnert, in 1811, uit Chineesche ouders, in Siam gebo ren. Zij hebben derhalve den leeftijd van 63 jaren bereikt. In 1829, na geheel Europa door reisd en een aanzienlijk kapitaal bijeenvergaard te hebben, vestigden zij zich als tabaksplanters in Noord-Carolina. Zij huwden daar twee zusters, bij wie zij verscheiden kinderen had den. In 1869, na door den burgeroorlog ge ruïneerd te zijn, vertoonden zij zich op nieuw in Europa. Zij raadpleegden toen eenige voor name geneeskundigen omtrent de mogelijkheid eener doorsnijding van den vleeschbaud. die hén verbond, doch vrij algemeen was 't advies van deskundigen, dat een dergelijke operatie voor hén doodelijk zou wezen. De Dublin Evening Post" zegt, dat uit officieële opgaven blijkt, dat er sedert 1851 uit Ierland 2.250.000 landverhuizers vertrokken zijn. Yerleden jaar beliep hun aantal 90.000, zijnde 12.000 meer dan in 1872. Een telegram aan de Times" uit Cal- cutta, van 23 Jan., meldt omtrent den drei genden hongersndod in Bengalen, dat het trans port van rijst naar de binnenlanden gedeeltelijk gestaakt is moeten worden. Sinds 1 Nov. heeft de uitvoer van rijst uit de bedreigde gewesten 90.000 ton bedragen. In 15 districten, mét eene bevolking van 25.000.000, heerscht al gemeen gebrek, en in 11 andere, met 14.000.000 inw., gedeeltelijk. De Times" hoopt, dat de Indische regeering krachtig het gevaar zal be strijden, zonder zich aan doctrinaire theorien te storen. De eenige vraag is, of het niet reeds te laat is. Onlangs werd gemeld, dat de daders van de vele moorden in het kanton Limours, in Frankrijk die nog altijd niet ondektzijlij- vooral beveiligd worden' door den afkeer der boeren, om op eenige wijze met de justitie in aanraking te komen. Dat dit ook elders zoo is, bewijst een proces voor de assises in het departement der Maas. Een zekere Julien, zestig jaar oud, rijk en sedert zeven jaar maire van zijn dorp, had eens een boer aangeklaagd van diefstal, maar toen hij het niet bewijzen kon, trok het geheele dorp partij tegen zijn mairei Dit verbitterde hem zoo» dat hij besloot zich te wreken. Acht maal in drie jaar brak er brand uit; van de 46 huizen werden 27 in de asch gelegd. Ieder hield Julien voor den brand stichter, maar niemand dorst als getuige tegén hem optreden, of er zelfs maar met vreemden over spreken. Eerst voor eenige maanden kwam het ter ooren van den procureur-generaal, die toen eene vervolging instelde. Twee en negentig getuigen a charge werden gehoord en het bleek o. a., dat Julien zijn eigen bezittiug (die ver zekerd was) in brand had gestoken, om dien tot zijn buren te doen overslaan. Sommige gezinnen waren door hem doodarm geworden. In weerwil van de verdediging van Lachaud, werd hij tot levenslangen dwangarbeid ver^ oordeeld. Volgens de »Gazette des Tribunaux" zoude politie echter op het spoor der moordenaars van Limours zijn. Een vroegere slagersknecht, Lebceuf genaamd, en een knaapje van 12 jaar zijn ten minste te Parijs gearresteerd, als ver dacht van medeplichtigheid aan die misdaden. Een curieus vonnis. Een banketbakkersknecht, die bij een weduwe in dienst was en zijne meesteres wilde bestelen, werd in zijne plannen gedwarsboomd door zijne medegezellen. Met een revolver gewapend schoot hij een hunner dood, een ander verwondde hij, de overigen konden tijdig vluchten. Hij werd later gevangen genomen en er werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar den staat van zijn geestvermogen, en daar dit onderzoek in de gegeven omstandigheid on gunstig voor hem uitviel, had het procés ein delijk voortgang. De moord is reeds meer dan een jaar geleden. Dezer dagen stond hij terecht wegens moord en poging tot moord. De Pruisische wetten hebben in zoodauig geval niet voorzien en in allen ernst veroordeelde het gerechtshof te Berlijn hem wegens 't eene misdrijf ter dood en wegens 't andere tot 10 jaren gevangenisstraf. Men zegt, dat de gevangene gevraagd heeft eerst liet tweede vonnis te ondergaan. Tijd ge wonnen is veel gewonnen. RAADSEL. Vier lettergrepen, lieve vriend. Die vormen mijn geheel. Ik ben geen zeldzaamheid, och neen. Men vindt mij zelfs zeer veel. Mijn eerste lettergreep is geen Ontkenning in bet Fransch, Twee volgende, als een geheel Beschouwd, dat vindt men thans Bij elke huisvrouw, die den naam Van knap verdiént, zeer veel. En nu mijn laatste, lieve vriend, Die wordt ook eens uw deel. Alle geabonneerden, die bovenstaand raadsel voldoende op lossen, ontvangen ten geschenke„De verminkte Coupon," Texelsche vertelling door D. Dekker. De oplossingen worden aangenomen voor Abonné's binnen de gemeente tot en met Donderdag 29 Januari en voor geabonneerden buiten de ge meente tot en met Vrijdag 30 Januari 1874. Aile namen der oplossers zullen worden vermeld. HELDERSCHE MOPPEN. ZONDER COMPLIMENTEN. Een fatterig heertje kwam in een menagerie met een bran dende sigaar in den mond. Terstond naderde hem een opzigter, om hem te verzoeken de sigaar uit den mond te nemen. „Waarom vroeg het heertje op een toon van verwaandheid. „Opdat de andere apen niet op de gedachte komen om ook te gaan rooken," was het antwoord. KINDERLIJKE RAADGEVING. IC i n d e r c n„We hebben zoo'n honger, vader, een bootram vader ieen bootram vader I" Vader (mot de wanhoop in 't hart)„Mijn God, kindereu, waar wil jc dat ik brood van daan haalP" Kinderen: „Van den bakker, vaderIVan den bakker vader!" Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 23 27 Januari 1874. ONDERTROUWDJ. N. A. Schoeiden van Grcijffenswcrth, kapitein der Artillerie, wonende te Amsterdam en C. C. Stak- man Bossc. J. Bijl, koksmaat bij de Marine cn A. Sauerborn. M. T, Boelhouwer, commissionair, wouende te Amsterdam cn M. C. M, Heincrnmu. GETROUWD: Gcenc. BEVALLENSf. van der Plaat gcb. Flens, Z. T. Aarts geb. Baartwijk, D. F. Hupse gcb. Roos, Z. T. Kuiper geb. Smit, Z. D. R. van 't Hert geb. Knip, Z. G. Borst gcb. Bakker, Z. J. Roemer geb. van der Meer, D. - H. C. Dispcr gob. Kiene, D. M-. Chalraers Hoijnck van Papen- dreclit geb. Visser, Z. G. M'archand geb. Keijscr, Z. B. Hoffman geb. Keijser, D. OVERLEDEN-, J. Haringhuizen, 4 jen 11 m. n. Tukker geb. Langenacker, 33 j. S. 'Krinff, 53 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1