Nieuws- en Ailverlenlielioile iitxll' No. 100. Zaterdag ,(i 1874. "VijrU J8" Prijs i vent. Ypril J8r 't vullen. blaadje. ALaBliBBirE VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Jaargang. JONGELING, e Dienstbode, ilijkKindermeisje, Vermist: beleerde KAMER, larschuwing. VLAS, Burg öb Texel, l ITSEIi HEN S. SI V erschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. NazrOost-Lidië: via Marseille 12 Febr. 'sav. 6.25 via Brindisi 9 Febr. 'sav. 6.25 Trië9t 3 Febr. 's av. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southanipton, 2 Febr. 's morgens 6.25. Curagao en Suriname1 Febr.'s morg. 6.25 WEEKKALENDER. JANUARI—FEBRUARI. Zat. 31, Zond. 1, M. 2, D. 3, W. 4, D. 5, V. 6. Opgang der Zon Zaterdag 31 Jan. 7 u. 46 m. Ondergang4 u. 42 m. Volle Maan Zondag 1 Februari. NIEUWSBERICHTEN^ HELDER, 30 Jan. 1874. In een telegram van Reuter, dd. Penang 27 Januari, wordt gemeld dat aan de zijde der Hollanders bij de inneming van den kraton 18 man gekwetst en 3 gesneuveld zijn. Het gezelschap Ernst en Scherts" en 't Jongeliugs-collegie >Nut en Genoegen," zullen eerdaags liefdadigheidsvoorstellingen geven tot ondersteuning van weduwen en weezen. Hoe wel zoo iets reeds meermalen iu dezen winter heeft plaats gehad, mogen wij toch vertrouwen, dat een nieuw beroep op de liefdadigheid van Helders ingezetenen gedaan, niet te vergeefs zal zijn. Het vertrek van het stoomschip Koning der Nederlanden," is op 21 Febr. e. k. bepaald. Onder geleide van ecnige officieren zal een detachement van 80 man de reis naar Java medemaken. Tevens zal van het hoofdcommité van het Roode Kruis voor de gewonde en zieke militairen te Atchiu een bezending goederen worden meegezonden. Naar wij vernemen, is door het hoofd commité van het Roode Kruis in een jl. Dinsdag gehouden vergadering besloten nogmaals f20,000 beschikbaar te stellen ten behoeve onzer troepen in Atchin, van welk besluit aan de commissie te Batavia per telegraaf is kennis gegeven. Z. M. heeft aan N. J. de Vries, W. H. Rusman en P. H. Landweer, scheepsgezagvoer- ders voor de groote vaart, toegekend de zilveren medaille, als erkenning van huune aan de we tenschap der zeevaart, door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, bewezen diensten. Onder de onlangs herbenoemde griffiers komt niet voor de griffier bij het kantongerecht te Schagen, wiens vijfjarige diensttijd den 18 Jan. jl. is geëindigd. Reeds vóór dien tijd schijnt hij zich zonder verlof van zijne standplaats te hebben verwijderd en zich naar Londen te hebben begeven. Op dit oogenblik is dus de betrekking van griffierbij het kantongerecht te Schagen vacant. Ter emigratie naar Suriname worden we der verschillende ambachtslieden gevraagd, als mede landbouwers. De laatsten vooral zouden in de kolonie in een groote behoefte voorzien, terwijl van de aldaar reeds gevestigde land bouwers meerendeels kan gezegd worden, dat zij goede zaken maken. Maandag is bij Vlissingen een sloep, waarin de kapitein en 4 matrozen van een Eng. bark waren, omgeslagen. De Nederlaudsche loodsboot snelde toe om hulp te verleenen, maar op het punt van haar doel te bereiken, brak haar mast. De Belgische loodsboot schoot toen de onze voorbij en redde allen. Gisteren is te 's Hage aanbesteed: het bouwen van fundeeringwerken eu doorgangen met kaaimuren en den onderbouw van de draai bruggen in het open havenfront te Amsterdam. De minste inschrijvers waven Gebr.Schoonenburg, te Amsterdam, voor f 1.179.000. Het roodvonk heerscht te Woudrichem en richt daar groote verwoestingen aan. Bij Heerlen is weder een steenkolenlaag ontdekt. Er worden nog verdere onderzoekingen in het werk gesteld. De cholera blijft te Munchen dagelijks tal van offers eischeu, er heerscht onder de hoogste kringen een ware paniek, en die de stad ontvluchten kan doet het. 't Hof gaf l het voorbeeld. Naar men wil zou de Keizerin van Oostenrijk, een Beiersche Prinses, daarover zoo verontwaardigd zijn, dat zij naar Munchen is vertrokken en daar de cholera-lijders heeft bezocht. Gansch Brussel is diep ontroerd door een moord, welke jl. Maandag bij klaarlichten dag gepleegd is op den stationschef van Oye, een 30jurig oppassend man. De verslagene was aan het station van den ringspoorweg in de Rue de la Loi werkzaam, en belast met de afgifte van kaartjes en het toezicht op het vertrek en de aankomst der treinen. Maandag middag tegen 2 ure werd hij te midden van de groote drukte gemist, doch men dacht dat hij in een der bureaux zou zijn en stelde niet dadelijk een onderzoek in. Den volgenden morgen was hij nog steeds niet terug en toeu begon men nasporingen in het werk te stellen. In den aanvang waren die vruchteloos, tot het ge blaf van het hondje des verslagenen de opmerk zaamheid der bezoekers op het magazijn vestigde. De magazijndeur werd opengebroken, want de sleutel was niet te vinden, en bij het binnen treden vond men er het op ongelooflijk wreede wijze verminkte lijk van den stationschef. De voorwerpen van waarde waren den vermoorde ontnomen, evenzeer was dit het geval met eenig geld uit de kas en 1500 postzegels van 10 centimes. Tot dusver weet men nog niet of de geldkist, waarvan van Oye den sleutel bezat, die nu echter verdwenen is, beroofd werd van haren inhoudeen som van 1532 francs. Geen spoor is tot dusver van den moordenaar ontdekt. Een vreeselijke misdaad is gepleegd in het gehucht Loisieu, van de gemeente Le No- veau, bij Bourgoin. Een jong meisje van 19 jaren, die in den namiddag alleen naar het bosch was gegaan om hout te kappen, is den volgenden morgen in een ouden kalkoven be dolven teruggevonden. De moordenaar heeft haar eerst geworgd en daarna verder mishandeld en afgemaakt. Zekere Q., 40 jaren oud, een vijand van de familie van het jonge meisje en door 't publiek gerucht als den schuldige aangewezen, is in hechtenis genomen. Een sneltrein is tusschen Edinburg en Glasgow tegen een goederentrein aangereden; veertien personen zijn gedood en het aantal gewonden is zeer aanzienlijk. Te Grosswardein (Hongarije) hebben een 12tal jonge mannen zich met een plechtige belofte verbonden, niet te huwen zoolang de dames niet terugkomen op haar zucht naar opschik en weelde. In de »Bicar" komt nu een antwoord voor van twaalf burgermeisjes. Het luid aldus: Waarde heerenGij zelf zijt de oorzaak, dat alle meisjes dames" moeten worden, want als wij in een eenvoudig toilet op een bal verschijnen, verwaardigt gij ons met geen enkelen blik. Als wij te huis in de keuken bezig zijn, vraagt gij ons met den hoed op het hoofd, of de jufvrouw thuis is, terwijl gij ons de handen kust, als wij op de canapé romans lezen. Als wij u een goed Hongaarsch maal voorzetten, trekt gij den neus op, terwijl gij allen lof over hebt voor een exquis diner. Geëerde heerenDoet voor u zelf afstand van dure sigaren, van de thee, de koffie, de visite kaartjes, de fotografien, de paarden en dergelijke zaken, die de heeren zich tot een gewoonte maken; werkt, kleedt u eenvoudig; er zijn in den lande nog een groot aantal vlijtige, spaar zame, echte Hongaarsehe meisjes; trouwt daar mede en wordt nuttige leden der maatschappij. Op het postkantoor te Antwerpen is Maan dagmorgen, 19 Jan., een grooten diefstal ontdekt. Er waren 55,000 francs in bankbiljetten van 1000 en 100 francs verdwenen. De diefstal is op brutale wijze gepleegdde geldkist bevatte groote sommen, om de op de post genomen abonnementen aan de dagbladen te betalen. De dief heeft de biljetten van 1000 en 100 francs medegenomen, maar de andere biljetten van 20 en 50 francs en het goud- en zilvergeld laten liggen. Men vermoedt, dat de dader alleen de biljetten van 1000 en 100 francs heeft me degenomen, in de hoop dat de diefstal daar door niet binnen de twee of drie eerste dagen zou worden ontdekt, daar men bij den eersten oogopslag niet kon zien, dat een ontvreemding had plaats gehad. De zaak heeft een groote opschudding onder het personeel te weeg ge bracht en de inspecteur en directeur zijn ver slagen. De ambtenaren, die des morgens van 4 tot 9 ure dienst hadden gehad en op het oogenblik der ontdekking van den diefstal niet op het postkantoor aanwezig waren, zijn on- middelijk ontboden, doch alle poging tot ont dekking is tot nu toe vruchteloos gebleven. De houder van een pandjeshuis te New- York heeft zich door een geniale bedriegerij onderscheiden. Hij beleende een licht vergulden spinsbekken ring, van zestig cents het dozijn, bij zich zelf tegen twaalf gulden, tevens de waarde van het kleinood daar op vijftig gulden stel lende. Dit bewijs" wierp hij ergens in een drukke straat neêr. Een voorbijganger vond het en haastte zich, denkende uitstekende zaken te zullen doen, om den ring in te lossen en bespeurde te laat, dat hij zijne twaalf gulden voor een reepje spinsbek had uitgegeven. Ook dit kruikje moest echter ten slotte breken. Een hardnekkige Yankee, aldus gefopt, rustte niet voordat hij den bedrieger had ontmaskerd. Toen de zaak ruchtbaar werd, meldden zich niet minder dan tweehonderd drie en vijftig personen om schadevergoeding aan. Oplossing van het Raadsel in No. 99„SIGARENKIST." Voldoende oplossingen zonden in, de genbonneerden D. Roodt Cz., A. de Kok, Wed. E. A. Wallin, C. J. A. van Bruggen, R. van Ainerougen, Jongh. Wichers, F. A. C. Ruisch, P. K. vau Vliet, J. Goedkoop, J. H. C. Tijsenraad, H. H. J. Tor- tike, F. van der Ben K/.:, J. A. Leuring, W. Amse, P. Gorter, C. J. Hopman, C. van Strijen, P. Ligteuberg, P, B*as, M. de Haas. M. II. Harms, B. N. Admiraal, Sonstral, D. vau Hoolwerff, N. Berghen, C. Over de Linden, F. Klousen. P. C., Mevr. van Riems dijk, H. Mallet, M. P. Polak, J. H. Polak, A. D, van Buurcn, P. Visser, Dr. van Leent, J. Wigman, H. C. Jurrie, A. Denijs, H. J. Fenlaij. C. Dienaar, van Loenen, A. van Wingaarden, Wed. R. Vermeulen, van Loenen, J. Driesseu, R. Gerritsen, P. de GraaiT, N. S. Pekel, E. Jacobs, C. Reus, C. Fiorani, R. Jausen, J. Klim, H. vau der Ben, J. Bruiu, Munnik, J. Putters, J. II Kamp, A. Bels, R. Colom, W. Hemeliijk, J. Munter, D. A. J. Florijn, D. Wens veen, Wed. J. Buijs, W. de Haas, J. van Zweden, T. Suk, J. A. van Galen, J. H. Boon, a. Blikkenkorst, G. J. Bosch, M. van Gelder, F. de Sultcr, a. van der Poll, J. Jaring, M. Lammcrs, W. Neeveus; J. II. Jansen, B. Yrieslander, P. H. Prins, F. Kie- sewettcr, B. a. Valkenburg, P. Berkhout, a. Kleijenburg, C. de Leeuw, D. Franken, M. van Otteren, S. Smit, R. Ottenvangcr. J. Mens, C. Valkenburg, H. de Liefde, J. Groot, S. H. de Loze, W. van der Ben, P. Raailsveld, C. Krijnen, M. Vader, J. Hooger- duiu, J. a. Meijer, vau der Ven, a. Vos, P. Liphuizen, Wed. J. Buis, B. Boll, M. Grooff, J. Rinner, N. Thijsseu, M. Riedemnn, M. van Neek, P. Jonker, Wed. a. Iloogerduin, A. F. Nidsehelm, J. Schuitemaker, Wed. J. Walraven, P. L. Vrieslander, E. van Assen, Brust, J. Klein, C. vau der Hagen, G. van Dam, J. Fabcr, Juf. Boon, S. Groencvcld, E. J. Graat, j. H. Buitink, Juf. Buchele, Mev. de Wijs, G. van Meeteren, c. van der Mtij, a. Fasol, G. J. Boll, G. van der Ilrugh, Haak, te Burgervlotbrug, J. Brands, te Auua Puulowna, H. Knijnsberg, te Sehngerbrug, Dirk Dil, te Zaandam, J. a. de Haas, te de Steeg. Eenigc oplossers zijn uiet vermeld als zijnde niet geabonneerd. Van ecnige oplossers zijn de nnamtcekcniugen te onduidelijk. De uitgevers betuigen hunneu dnnk voor de vele oplossingen en houden zich voor eene volgende gelegenheid aanbevolen. Alle oplossers knnnen den uitgeloofden prijs aan het Bureau doen afhalen van voormiddags 9 tot 12 en 's namiddags 3 tot 7 ure. HEEL JAMMER^ »Heb je 'tal gehoord, Saartje?... Wat een ongelukYrouw Barendse heeft op één dag der man en der inooijen poedel verloren!" Arme vrouw!... 't was zoo'n lief hondje!" HEEL ATTENT YAN ZOO'N BEDIENDE. >Wat voer je in 's hemels naam toch uit?" »Ik pak Wat kleêren bij malkaar; u hebt ze me ommers beloofd als u sterft!" Maar ik ben immers nog niet gestorven!" Dat 's waar. .-. maar, ziet u, ik neem do kleêren zoo lang maar meedan kunt u 't op uw gemak doen !'1 Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 27 30 Januari 1874. ONDERTROUWD: II. J. Wessels, wonende thans alhier, onlangs te Amsterdam en M. E, Bosch, wonende thans alhier onlangs to Gouda. a. Schvveitser, scheepstimmerman, wonende te Delfshaven, weduwnaar van J. M. Busquet eu a. M. W. van Santwijk, weduwe van J. Buddingh. J. C. Hienkens, lburier bij het korps mariniers, weduwnaar van C. M. vau Leeuwen on M. a. van den Hoogen, weduwe van G. Schotel. H. Kunst, vnurstoker bij de marine en D. Hoek, weduwe van K. Escherig. GETROUWD: P. van Boom eu D. Bak. J. Janson en A. van der Struijs. BEVALLEN: C. Mikkelsen geb. Janscns, D. G. Good- hart geb. Kolles, D. H. Brandenburg gcb. Visser, D. E. Bcthlehem geb. Mooijman, D. M. Meusch geb. Assems D. OVERLEDEN: J. G. Bosman, 13 d. M. Manuol, 3 j. en 6 ui. J. H. de Nijs. 20 jaar. ;gevers HOUT Co. aatsruimte. ontvingen wij de hartver- i tijding, dat mijn geliefde t, H. A. de MELKER, in Zeilmaker bij de Marine, van Padang naar Batavia muari is overleden, in Jen van ruim 54 jaar, diep oor mij, mijne kinderen en im, 31 Maart 1874. Yed. de MELKER, geb. Verhoeven. uit naam van zijn Vriend J. de VOS. ;en Winkelzaak en spoedigste gevraagd len de 14 jaar, goed kun- :en, schrijven en rekenen. f2.75 a 3.per week. tan het Bureau van dit blad. IEMAND lelbaren leeftijd, van goede rif ten voorzien, wenscht in ekking geplaatst te worden, llig welke. ën aan 't Bureau van dit Blad. It gevraagd: een 0EMAN, bij deNieuwobrug. Men verlangt: om dadelijk in dienst te treden, een ichen 14 en 16 jaar. ,an het Bureau van dit blad. Maandagmiddag,; een rood- )USHONDJE. Degene die ■erugbezorgt of eenige aan- an geven, kan op een goede i n g rekenen. Yan dit verlies te gedaan bij de Politie, j. HUISMAN, Wagenstraat. JUR gevraagdeen in den Kanaalweg, of aan de Weststraat. BERKHOUT Co. nlieer C. M. L.! rron van den spoorweg is geschikt voor een zamen- lelieve een ander Adres op onder Lett. A. Z., aan ,u van dit blad. ergeteekende heeft 4 pond I betaald aan slager BLIK- 'jST, en bij het wegen was 3 pond en 1 Ons. A. POORT. worden tot 1 Mei cht, tegen liooge door ^en vergund, om, Door de aai kunnen ver- verscheidene m dag uit te dezer geiqjK binnen de stad taande de op een bepaald uur >m op WcOit ging eenigen tijd or het alllgens kwam hij tel- prp 1'eindelijk een geheel nu werd de directeur ;n B hij den man dreigde, en mit;^3 nogmaals gebeurde, ika'niet/ niet weder te zulIen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1