Nieuws- m Advertenticlioile S §'t VLIEGEND BLAADJE. .a. tl o-:ej nvt: :e ie int ie lijp No. 101. Woensdag; 4 Februari 1874. Prijs 1 Cent. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. WOENSDAG en ZATERDAG. Oplaag 4000 Ex. BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiten deze g-emeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdag-en der Mails. NaarOost-Indië: via Marseille 12 Febr. 'sav. 6.25 via Brindisi 9 Febr. 'sav. 6.25 Triest 17 Febr. 's av. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southampton, 12 Febr. 's morgens 6.25. Cypagao en Suriname16 Febr., 's morg. 6.25 NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 3 Febr. 1874. Gisteren is alhier gearriveerd een deta chement van het 4e regement infanterie, ko mende van Haarlem, ten einde tijdens de af wezigheid der mariniers den dienst te vervullen. Regeerings-telegram, Penang 1 Februari. Sedert .24 Januari geen vijandelijkheden meer. Alles deed gelooven aan volkomen overwinning. Strijd -geëindigd en. onderwerping der 25 en 26 Moekims nabij. Panglina Polim, leider van den oorlog en de Sultan (zoo deze niet aan cholera is overleden) schenen den strijd te willen voort zetten, maar zullen niet kunnen, omdat zij van alle bondgenooten zijn verlaten. De cholera eischte op nieuw groote offers, vooral onder de reserve-troepen in 3 dagen 83. Zoo even tijding dat Panglina Polim ook door cholera is aan getast." Op het gewicht van dit telegram behoeft wel niet gewezen te worden. De algemeene indruk, dien het geeft, is: dat het einde van den oorlog weldra tegemoet gezien mag worden en de vrees, die het bericht van de inneming van den Kraton overliet, dat nu een gevaarlijke guerilla-oorlog voor de deur stond, zich niet schijnt te bevestigen. Verder blijkt uit de wijze, waarop generaal van Swieten zich thans weder over de inneming van den Kraton uit laat, die hij een volkomen overwinning" noemt, dat het gewicht der inneming van die sterkte niet overschat is. Evenwel volgt ook uit de wijze, waarop van deu sultan en den leider des oorlogs gesproken wordt, dat inder daad de bezetting van den Kraton niet in de handen der onzen gevallen is. Dit blijkt ook uit het volkomen zwijgen, ook weder in dit tele gram, van het maken of hebben van ge vangenen. Treurig bij dit alles is het bericht van het eerschen der cholera: 83 gevallen in drie da- vjen tijds is op de sterkte onzer macht aldaar en ontzettend aantal. En al staat daar tegen ver, dat ook onze vijanden door de cholera edund worden, en dat zelfs volgens geruchten oofdpersonen als haar offer vallen, dat zoo lenigeen aan de ziekte vallen moet, die door den ijand gespaard bleef, is een donkere wolk, ne- ens de zegepralen, waarvan de berichten thans ;e wagen. Bij de hulde, die we brengen aan de dappere roepen voor het behaalde succes, voegt een roord van beklag voor hen, die vielen, als ffer van den strijd of van de doodende ziekte,- u vooral een woord van deelneming voor hen 'ie geliefde betrekkingen in Atchin moesten ïrliezen. Reuters Office, Penang 30 Januari. »De voormalige eerste minister (rijksbestuurder) au Atchin, beweert op stellige wijze, dat het -actaat, in 1857 tusschen Nederland en Atchin esloten, een verdicht stuk is". Het Hbl." voegt aan dit telegram de volgende pmerkingeu toe: »De beteekenis van dit bericht kan slechts leze zijn, dat men van Atchineesche zijde den oofdgrond, waarop ons ultimatum stipunde, racht te ontzenuwen. Bij het tractaat van .857 heeft Atchin zich verbonden om met ons rouvernement op Sumatra te zullen waken egen zee- en strandroof, en het niet nakomen lezer verplichting en de ongenegenheid om laarover in nader overleg te treden, heeft den oorlog doen ontbranden. In een brief, door luik-generaal van Swieten aan den Sultan ge zonden, is dit punt nog eens duidelijk uiteengezet. Op dezen brief schijnt de bewering van den Atchineeschen minister betrekking te hebben. Die bewering verdient echter geenerlei geloof. Het tractaat, in 1857 door den heer Nieuwen- huizen gesloten, is uooit door Atchin verloochend integendeel, toen de sultan voor eenige jaren er aan herinnerd werd, antwoordde hij dat zijn macht niet toereikend was, om het in zijn gebied te handhaven, en dit is juist een der redenen, waarom in het belang der beschaving eri men- schelijkheid een grooter invloed van ons gezag in Atchin wenschelijk is. Het tractaat is, volgens de officiëele beschrij vingen, die van het sluiten bestaan, op volkomen wettige wijze, zelfs »na langwijlige woordenwisse lingen," aangegaan. Is het werkelijk een ondergeschoven stuk, wat wij niet gelooven, dan komt de valschheid alleen voor rekening der Atchineezen, die den heer Nieuwenhuijzen dan om den tuin zouden hebben geleid, en zeker geen recht zouden hebben zich nu op hun eigen bedriegelrjke handelingen te beroepen. Bij de inneming van den kraton is de 1luit. der mariniers J.P.Smith door een kogel aan den linkerarm niet gevaarlijk gewond. De kogel is uit den arm verwijderd. Het stoomschip »Conrad," gez. L. F. Graat van Roggen, kwam den 31n Jan. te Batavia aan. Schip en machine in goeden staat. 37 stoomdagen van Southampton. Het stoomschip Prins van Oranje," gez. T. J. Aukes, van hier naar Batavia, kwam den ln dezer 's morgens 4 uur te Napels en zette 's middags ten 2 uur de reis voort. Met de eerst vertrekken de Indische post op den 6 Febr. a.s., en verder van veertien tot veertien dagen, wordt uit Nederland rechtstreeks over Brindisi en met de Brijsche paketboo^en over Pinang, een brievenmail verzonden aan het veldpostkantoor Atchin, beVaLLeiidcde brieven, gedrukte stukken en monsters voor de expe ditionaire troepen in Atchin, voor het personeel behoorende tot de maritieme middelen in de wateren van Atchin en voor het verdere personeel in Atchin. De kapitein van deEngelschebark»Mizpa", die in de vorige week met vier zij ner manschappen ter reede van Vlissingen gered werd door de manschappen van het Belgische loodswezen, heeft aan zijne redders een belooning van f 100 toegekend. Uit een mededeeling in de- >N. R. Ct." blijkt, dat het incompleet der mariniers wel groot is, maar dat het cijfer van 100 mariniers, dat ons genoemd was, als slechts aan wal te zijn, te gering is. Te Rotterdam alleen zijn 150 mariniers, zegt de »N. R. Ct." en daarbij komen nog de gedeelten te Amsterdam, Nieuwediep en Hellevoetsluis. Een correspondent van de »Zierikz. Ct." meldt: »Van goed ingelichte zijde heb ik ver- nonien, dat dr. A. Kuiper bedanken zal voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, om rédenen van huishoudelijken aard. Men meldt uit Neuzeu: Het ten deele uitgebrande ijzeren Engelsch stoomschip »Kil- larney" is van het strand afgebracht en hier in de Oostkolk gekomen, om, na zooveel mogelijk te zijn dicht gemaakt, naar elders te worden vervoerd, ten einde te worden op gemaakt en weder in de vaart gebracht. Te Vlissingen is de Amerikaansche drie master »Eliza Mc Neil", groot 1500 ton, bin nengekomen en binnen het droogdok gehaald. Dit is nu het zesde schip, dat binnen weinig tijds van het droogdok gebruik maakt, waar uit het blijvend nut van deze inrichtiug ten duidelijkste blijkt. In hetaanstaande voorjaar vertrelcken uit Friesland en Groningen ongeveer 70 huisge zinnen, waaronder gegoede personen, naar Noord- Amerika. In Vierlingsbeek, nabij Boxmeer, is dezer dagen een gruwzame moord gepleegd. De smid Klaazes stond in den avond aan het vuur zijner smederij, toen hem eensklaps de volle lading van een geweer aan het hnofd trof. In de smederij werden stukjes lood gevonden, waaraan bloed en hersens kleefden. Aangaande de oor zaak van dit vreeselijk feit en den dader is men tot heden geheel in het onzekere. Aanvankelijk werd zekere P. K. gearresteerd, doch na het ondergaan van een verhoor bij den kantonrechter, op diens bevel weer in vrijheid, gesteld; In Engeland had dezer dagen een werk man, die 's avonds met een lantaarn in de hand alleen in een looierij1 werkzaam was, het ongeluk in een der looiputten te vallen. Zijn licht giug uit; er yvas niemand; die hem kon helpen, en het duurde verscheidene uren, eer hij er in slaagde in de duisternis weder op vasten grond te komen, wel gezond en ongedeerd, maar van top tot teen met de scherpe looistof overdekt. De werking van die stof heeft den looier geheel van uiterlijk doen veranderen zijn huid is donkergroen geworden en heeft volkomen het aanzien van marokkoledgr gekregen. Zelfs zijn eigen vrouw herkende hem op het eerste gezicht volstrekt niet. Men zegt, dat er geen middel bekend is om den man te ontgroenen, zoodat hij die onnatuurlijke kleur wel zal be houden. Te Marseille is een poging tot werksta king door de gewapende macht onderdrukt. De werklieden van de Comp. Valéry hadden het werk gestaakt, omdat hun loon met 50 centimes was verminderd, en trachtten ook de stokers der paketbooten van de maatschappij over te halen, hun voorbeeld ,te volgen. Het kwam daarbij tot vechten, waarop een bataillöri infan terie oprukte, om een einde aan de zaak te maken de belhamels werden gevangen gezet. De gewa pende macht bleef de wacht houden hg de aan legplaats der stoombooten. De heer Reber, chef van het. dokpersoneel, die aan de werk stakers den toegang weigerde, is door hen mishandeld, waarna .zij met een vaartuig door dü bassins in de dokken kwamen, waarvan zij het personeel echter niet konden overhalen. Naar men wil, zou de bruidschat .van de met den hertog van Edimburg in den echt ge treden eenige dochter van den Russischen Czaar 4.000.000 roebels bedragen. Een ramp die de haren té berge doet rijzen is den 26u Jan. in de Pruisische prov. Posen voorgevallen. 23 kinderen die uit do school te Kotlomb huiswaarts keerden en tot bekorting van. den" weg over de toegevroren rivier gingen, zijii allen verdronken.- Vijf.hunner, die vooraan gingen, zakten er door en de hevige wind gepaard aan de gladheid van 't gs dreef de overigen in de opening. De lijkjes zijn onder het ijs weggedreven. Nog zijn voldoende; oplossingen ontvangen, betreffende het raadsel in no. 99, van de ge- abonneerden Ratelband, de Jong en Duinker, alhier, van W. Boon, Moerdijk, M. Zwart, Koegras en Stbrm te Hellevoetsluis, voor wie de prijzen beschik baar zijn. HELDERSCHE MOPPEN. DE AMERIKAAN DIÉ ZiCII NIET LIET OVERBLUFFEN. Een Amerikaansche toerist bezocht de Vcsuvius tijdens een uitbarsting van den vulkaan. „Bestaat er nu wel zoo iets ia de nieuwe wereld?" vroeg een opgetogon Italiaan. „Neen," antwoordde de tourisfc, „tnaar we hebben de Niagara, dio. dat brandje in een minuut of vijf zou blusschen." GRIJZE HAREN VAN DEN SCHRIK. „Door deu schrik waren mijne gitzwarte haren,Jn een minuut, als sneeuw zóó wit geworden," Zei een meid, die van een trapleer was gegleden eu met haar JioofÜ in oen meelbaal te- regt was gekomen: Mina maakte een visite bij baar vriendin Lucio, vond haar niet thuis enschreef met den vinger in liet stof, düt op do meubels lag„Smeerpoes." Daags daarna ontmoetten Lucie en Mina elkander. „Heeft men u niet gezegd," vraagde,.Mina aan Lucie, „dat ik gister bij 'ti ben ■geweest „Neen," ant woordde Lucie, „maar ik heb- uw naam op mijn-meubels gelèzeü." Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 30 Januari 3 Februari 1874. ONDERTROUWD K. Abbenes, koperslager, woduwnaar van D. J. Fennik en A. G. Visser, .weduwe van J. J-.. Bruin. GETROUWD: Geeue. BEVALLEN: T. Suiils gel), Miedema, Z. R. J. G. Damsté gcb. Gallé, Z. Z. Visser geb. Meijer, Z. C. Kooijman geb. geb. Jansen, Z. J. Sundquest geb, vau der Rol', Z. A. M. P. Egnev ge-b. Gans, Z. L. Kleijn geb. Schröder, Z. A. A. J. Wigman geb. Scbuszler, D. C. Wiluer gob. Bran denburg, D. OVERLEDEN: M. Monsch, 1 d. N. Smit, 83 j. J. C. WobcV, 35 j. 0. Eijgenlxuijs, 68 j. J. F. Ölle, 32 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1