Kicatv en Airertentiebode No. 105. Woensdag 18 Februari 1874. Prijs 1 Cent. 't VLIEGEND BLAADJE. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. WOENSDaÏenZATERDAG. Oplaag 4000 Ex. BERKHOUT Co. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost- Indiëvia Marseille 26 Febr. 's av. 6.25 via Brindisi 23 Febr.'sav.6552 Kaap de Goede Hoop: via Southampton, 22 Febr. 's morgens 6.25. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 13 Febr. 1874. Do wcrklieden-verecniging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart/' alhier, hield jl. Zaterdag in Musis Sacrum hare jaarlijksche vergadering. Tal van leden met hunne vrouwen waren opgekomen. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer L. Hartog Jr., met een inleidend woord over de sociale qnestie was geopend en door hem ecnige toestanden uit de huishoudingen van verschillende werklieden waren ge schetst, werd vervolgens door den 2n secretaris verslag uit gebracht van de werkzaamheden der vereeniging, sedert haar ontstaan. Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit van den toestand der kas en het beheer der geldmiddelen. Uit een en ander bleek, dat de vereeniging steeds in bloei toenam, getuige den aankoop van een pakhuis en 3 woningen. Onze plaatsruimte laat niet toe «een uitvoerig verslag van het ver handelde te leveren, genoeg zij het nog mede te deeleu, dat de voorzitter en eenige leden van het hoofdbestuur, welke volgens rooster moesten aftreden, weder op enkelen na herkozen werdendat de voorzitter benoemd werd tot lid van verdienste en met een zilveren insigne werd vereerd; dat het bestuur bij monde van het lid de Koster, dank werd gezegd voor zijne vele bemoeiingen, en de voorzitter ter tafel bracht de plannen tot oprichting eener credietbank en van een geldleening groot f12.000, verdeeld in aandeelen van f2.50, ten behoeve van een eigen vcrkooplocaal, waarvoor bereids de grond was aan gekocht in de Koningstraat, de leden aanmoedigende tot deelneming. Vervolgens wijzende op het feest van 12 Mei aanstaande, waarvoor een commissio zal benoemd worden, die zich met de uitvoering van een en ander zal belasten, sloot de voorzitter met gepaste toespraak deze jaarlijksche vergadering. De heer J. C. de Buisonjé, richtte ten slotte, als lid der commissie van toezicht, een woord van dank aan secretarissen, enz. voor de nette uitvoering der administratie eu spoorde mede nan tot deelneming in de geldleening, waarna deze bijeenkomst gen oegelijk geëindigd werd. Yan Zr. Ms. stoomschip »Djambi", liggende te Kaap de Goede Hoop, zijn per particuliere gelegenheid in het vaderland teruggekeerd1 officier, 2 adelborsten, 2 machinisten, 7 stokers en 33 matrozen en mariniers. Door den heer C. J. M. Swaan, te Wormer- veer, wordt omtrent het lot van Z. M. stoomschip »Deli," kommandant luit. t. z. 1 kl. P. Swaan, medegedeeld, dat in een door hem ontvangen schrijven van den kommandant, zijn broeder, uit Djeddah van 15 Dec. de volgende mede- deeling voorkomt »Ik moefc in de n. o. mousson op naar At- chin, waartoe ik een doorstreek om de Zuid moet maken en dan denkelijk nog beneden Atchin land zal moeten halen." Voegt men hierbij de vele stilte der Indische Zee, dan wordt de vertraging in de aankomst, alleen door een lange reis veroorzaakt, meer dan waarschijnlijk. Den 10 dezer werd te Alkmaar levenloos uit het water, ter hoogte van den spoorweg, opgehaald de heer T. Swart, makelaar in ef fecten en vaste goederen te Amsterdam. Een meisje van vijf jaren werd aldaar door het vlam vatten harer kleederen, terwijl hare moe der zich met koffie en brood naar haren elders werkzamen man had begeven, zóó verbrand teruggevonden, dat zij onder hevige smarten spoedig bezweek, terwijl eindelijk bij de be grafenisplechtigheid van den heer Otto, die, als hoofd van het stads-muziekkorps, met mu ziek grafwaarts werd gedragen, het dringen aan de grafplaats zoo sterk was, dat een jonk man er met een gebroken arm afkwam. Men wil, dat er plan bestaat om te trachten dr. Kuyper als ouderling der hervormde ge meente te Amsterdam te doen kiezen, om hem op die wijze toch niet geheel voor de kerk verloren te doen gaan. Het Algemeen Politieblad" signaleert een lOOtal personen, die niet aan de oproeping ter aflevering voor de lichting der nationale militie van 1873 hebben voldaan. Een onlangs te Hoorn overleden dame heeft aan een kaartlegster, die haar als zoo danig eenige diensten bewezen had, een legaat van f500 vermaakt. In de vorige week is te Amsterdam een aanvang gemaakt met het afbreken van de waag op de Botermarkt. Zij is ter amotie ver kocht aan den heer J. H. Spoor, te Amsterdam, voor de som van f5600. Het gebrek onder den hand werkstand teParijs, wordt van dag tot da^ grooter. De' beste werklieden der Parijsche werkplaatsen zijn naar Engeland of Amerika vertrokken. De aanbouw van nieuwe woningen qtaat bijna geheel stil en de metselaars hebben zich door den nood gedrongen gezien, om naar Metz te gaan en voor rekening des Duitschen Keizers aan de vestingwerken aldaar te arbeiden. De grootste werkplaatsen ontslaan hare werklieden bij hon derden of verminderen de werkuren tot op de helft. Men behoeft slechts een blik te slaan op de vroeger 't meest bezochte winkelbuurt van Parijs. In de Galérie Yivienne staan vijf, in de Chaussée d'Antin dertig magazijnen leeg. De kleermakers hebben wel verstel-werk, maar geen nieuwe stukken te maken. De bakkers, die gewoon brood bakken, verbruiken slechts de helft van de gewone hoeveelheid meel en zij, die vroeger uitsluitend fijner brood bakten, ver- koopen thans het gewone. De winkeliers ver- koopen slechts de meest, onontbeerlijke zaken, maar fijnere waren, waaraan zij 't meest verdienen, worden niet gevraagd. In 't kort, in alles wordt de grootste zuinigheid in acht genomen. Drie duizend faillissementen staan te wachten en zijn slechts daarom nog niet verklaard, omdat de crediteuren liever wissels prolongeeren, waaraan zij zelf zoozeer behoefte hebben, 't Opmerkelijkst van alles nog is de uitbreiding, welke de fabri catie van vetkaarsen verkregen heeft. Onder het keizerrijk zag men leze bijna niet anders dan onder den grond, ten ^ebruike van werk lieden thans verdringen zij in vele huisgezinnen weder de stearine-kaar&vnwelke te duur ge worden zijn voor hen, die in plaats van wijn alllerlei mengsels, in plaats van suiker stroop en dikwerf in plaats van brood aardappelen gebruiken. Uit Bengalen wordt aan de Times" den 10 Febr. getelegrafeerd, dat er te Gorukporein de provincie Allabahad verschrikkelijk gebrek heerscht. Uitgehongerde kinderen worden in het weeshuis der zendelingen gebracht. De rijst kost 1 sh. per 6 pond en aan de werken, die de regeering laat uitvoeren, tegen een loon van 2 p. per dag, is de toevloed boven ver wachting groot. In Noord-Moerschedabad leven de werklieden vau één maaltijd daags. Een eerste inschrijving te Calcutta heeft 17.000 p. st. opgeleverd. De prijzen in Bibar zijn het dubbel van het gemiddelde. Aan de werken aldaar, den spoorweg en het kanaal niet mede- gerekend, arbeiden 100.000 menschen-. Het volk verkeert in angst eD lijdt groot gebrek. Ook vrouwen en kinderen werken aan de wegen. Er worden voor de regeeringsvoorschotten ge makkelijker voorwaarden gesteld. Er is 261.800 p.s. beschikbaar gesteld voor de openbare werken. Sir Riehard Temple neemt maatregelen om de vervoermiddelen in het district Tirhoet te ver beteren. De uitvoer van rijst heeft sedert Oct. bedragen 150.000 tonnen en de regeeringsaan- voer 50.000 tonnen. De spoorweg voert dage lijks 1500 ton aan. Te Londen was tot leniging van den hongersnood in Bengalen ruim 3000 p. st. verzameld. De landbouwer Delhaye te Samer bij Bou- logne is met bijna geheel afgesneden hoofd in zijn stal tusschen de paarden gevonden. De moord had in de voorkamer plaats en het lijk is van daar naar den stal gesleept. De moor denaars hebben niets gestolen. Als vermoedelijke daders zijn Butel en Dubosquet in hechtenis genomen. Te Brugge waren Inghelbrecht en zijne vrouw naar de mis en hadden 3 kinderen te huis gelaten, waarvan het oudste 4 jaar was. De beide oudsten hebben de wieg van hun jongste zusje in brand gestoken. De ouders vonden een vreeselijk verminkt lijk. Op den weg van Namen naar Luik werd een vrouw door een man met een gemeen uiterlijk aangevallen, #die haar beurs eischte. Zij kreeg op eens een ingeving, verzocht den booswicht haar los te laten, om het geld te krijgen uit het mandje, dat zij in de hand hield, maar greep toen haar aanvaller bij de keel en wierp hem in de Maas. De vrouw vervolgde daarop haar weg. Te Antwerpen is een öjarig meisje erg gebrand door het omvallen van een ketel met kokend water. Het zwaar verminkte kind is naar het gasthuis gebracht. Een pas gehuwd Franschman moest in 1870 met het Fransche leger optrekken, werd krijgsgevangen gemaakt, naar Pruisen gebracht en daar wegens eenige overtredingen tot ge vangenisstraf veroordeeld. Hij schreef aan zijne vrouw, maar kreeg eenige malen geen ant woord en staakte de correspondentie. Nu had hij zijn randsel weggeworpen bij zijn gevan genneming. Een ander raapte dien op en gebruikte hem. Deze man sneuvelde en toen men zijn randsel -vond, met de papieren van den eersten eigenaar er nog in, werd deze laatste natuurlijk dood gemeld. Na 10 maanden trad zijne vrouw op nieuw in het huwelijk en kreeg 2 kinderen. Toen nu de eerste man terug keerde, vond hij zijne vrouw als echtgenoote van een ander, met kinderen van een ander. Toch was zij zijne vrouw en moest dat blijven. De kinderen kunnen hunne keuze volgen. Op het Ionische eiland Cephalonia doet zich een verschijnsel voor, dat tot dusver ner gens op den aardbodem is waargenomen. Noor delijk van de stad Angostole worden n.1. twee punten gevonden, waar de zee in den grond valt. Yolgens een nauwkeurige meting vloeien dagelijks 5.500.000 kubiek voet water in een bestaande holte. Raadselachtig is het, waar die verschrikkelijke massa water blijft. De nijver heid heeft er partij van getrokken en molens door het vallend, water in beweging doen bren gen. Onderscheidene bekende of beroemde perso nen, als vorst Piickler Muskau, de Engelsche scheikundige Davy, de Zwitsersche physicus Mousson enz. hebben dit raadsel trachten op te lossen, tot dusver is men er niet in geslaagd. Waarschijnlijk staat het instroomend water in verband met de bronnen, die zich op het eiland bevindenwant men vindt er een aantal die brak water leveren. De onvulbare ruimte waar het water in valt, die aan het vat der Danaïden doet denken, is even onverklaarbaar als de onuitputtelijkheid der oliebronnen in Amerika. Bij den Weener gemeenteraad is een verzoek ingekomen van iemand, die een uit- vindingsrecht wil verzekerd zien van een nieuwe wijze van begraven. Hij heeft namelijk een nieuw procédé uitgevonden om lijken te con- serveeren. De lijken worden volgens zijne methode in hermetische bekleeding gewikkeld en in staande houding begraven. Daardoor stelt de sollicitant zich voor, dat alle nadeelige miasmen worden vermeden. HELDERSCHE MOPPEN. Het kind eener vrouw wilde niet slapen en hield niet op -te schreien; zij wekte haren man, die nevens haar sliep, verzocht, hnar met wiegen af te lossen on gaf als hoofdgrond van het verzoek op, dat hij even zoo goed als zij deel aan het kind had. „Gij hebt gelijk," antwoordde de man, terwijl hij zich op de andere zijde keerde, „wieg dan maar uw deel alléén, het mijne lont ik schreeuwen." Vrouw; „Niet waar, lieve Henri, je zoudt me voor geen honderd duizend gulden willen missen, wel lievert?" Man: „Ik moet je eerlijk verklaren zoo'n verlcideliyke propositie is me tot dusver nog niet gedaan." EEN BRAVE ZOON. Cipier tot den jeugdigen vagebond, dien hij achter slot brengt „Zeg, waarom lach je zoo?" „Zou ik niet verheugd zijn, nu ik de ouderlijke woning weer zie?" Dame: Nu, oude man, je hebt al zoo lang voor mijn man op zee gevaren, je znlt wel eens een glas op zijn gezond heid willen drinken. Wat heb je liever, een glas wijn, jenever of grog? Stuurman: Och juffrouw, als 't je dan toch 't zelfde is, mag ik je dan maar een glas wijn verzoeken cn een glas jenever pakken, tot de grog klaar gemaakt is? Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 13 17 Februari 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: S. J. van Praag geb. Kool, Z. M. A. T. Minneboo geb. Franken, D. S. J. Dorlijn geb. van Hoek, Z. E. J. Kindermaun geb. Klinkhamer, Z. J. M. ter Burg geb. van der Linden, D. C. Goes geb. Baas, D. - S. Kleerkoper geb. Wessels, Z. OVERLEDEN,: M. Vricslander, 7 m. E. van der Ham geb. Mulder, 76 j. H. Priem, 8 in. D.'Monheim, 26 j. C. Bont, 43 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1