Nieuws- cn Ailvcrlcnlieliodt No. 107. Woensdag 25 Februari 1874. Prijs 1 Cent. 't VLIEGEND BLAADJE. ALGBMBEITB VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Adyertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. V erschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. N aar Oost-Indiëvia Marseille 26 Febr. 'sav. 6.25 Triest 2 Maart 's av. 6.25 Curagao en Suriname1 Maart, 's morg. 6.25 NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 24 Febr. 1874. Ia den laten avond van Zondag zijn bij het Departement van Koloniën ontvangen twee telegrammen van den luitenant generaal van Swieteu, beiden den 22sten dezer te Penang aangeboden. Blijkens het eerste telegram, ge- dagteekend 16 Februari, waren na een rust van twee dagen (zie het bericht in de Staatscourant van den 19 dezer) welke rust volstrekt noodig was om, bij geheel gemis van terreinkennis, zich te kunnen orienteeren, den 15den te voren de versterking Katapan Doewa aangevallen en genomen. Deze operatie had hetzelfde oogmerk als die van den 12n Februari, namelijk de voor onderwerping gezinde bevolking te onttrekken aan de verdrukking der tot voortzetting van den oorlog gezinde lieden van Moekim XXII. Succès volkomen, maar verzet ernstig. 'De onzen hadden 6 dooden en 56 gewonden, waaronder 7 officieren. De bekende gewonde officieren zijn: de luitenant kolonel Engel, kommandant van het rechter half 3de bataillon, zwaar doch niet doodelijk; de majoor Gits, Europeesch komman dant van de Barissan van Madura; de kapitein van Daalen, chef van den staf der 2de brigade, de luitenants Kuijper van de Artillerie en Tijl van de cavallerie, benevens een inlandsch kapi tein van genoemde barissan, geen van allen ge vaarlijk. Het verlies des vijands is zeer groot en wordt geschat op 200 dooden, waaronder 4 Panglima's. Het resultaat van dit gevecht werd verwacht te zullen leiden tot de onderwerping der XXV Moekim. Het tweede telegram, Atchin 19 Februari, vermeldt, dut na den 16den niets is voorgevallen en de toenadering nog bleef ontbreken. Naar men verneemt is overleden aan te Pedir bekomen wonden de adelborst der 1 kl. Schuijlenburg. Heden nacht, ten 3 ure, ontstond in het hotel den Burg alhier een hevigen schoorsteen brand, welke door een paar spuiten der marine, die als altijd spoedig bij de haud zijn, werd gebluscht. Het vroeger bij Callantsoog gestrande en afgebrachte kofschip »Louise", is gisteren alhier verkocht voor de som van f2500. Kooper de heer J. J. Tinkelenberg alhier. Kapt. Sheldon, voerende het schip »Nina Sheldon", van Philadelphia te Antwerpen aan gekomen, rapporteert 11 dezer te Scilly, 120 Eng. mijlen afstand, te hebben zien zinken een bruingeschilderde Nederl. brik, groot circa 300 ton, diep geladen, oogenschijnlijk met graan. Kapt. Sheldon bad getracht een boot te water te brengen, doch door de hooge zee was die stuk geslagen en alle verdere pogingen om de bemanning, uit elf koppen bestaande, te redden, waren vruchteloos; zij zonk met het schip in de diepte weg. Hot Nederlandsch schip Maassluis" zit in de Oostbaai, bij Dungenes, aan den grond. Aan de eene zijde van het schip was, volgens waarneming, het koper reeds afgeslagen. ïn de lading steenkolen van het Ned. schip »Johanna Elisabeth", 12 dezer te Penang aan gekomen, is den volgenden dag brand ontstaau die echter spoedig werd gebluscht. Later echter brak de brand op nieuw en wel zóó hevig uit, dat het noodig geoordeeld werd het schip vol water te laten loopen. Gisteren is te 's Hage door het ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteed het aanplempen van het zuidelijk gedeelte van het westelijk dok te Amsterdam tot 1 M. boven A. P. Minste inschrijver was de heer W. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor f 308.994. De diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam komt weldra in het bezit van een kapitaal groot ongeveer f 200,000, nominaal 21/s pCt. Bij testament vau wijlen den heer J. F. A. M. Witsen Baron Straalman wiens dezer dagen in Frankrijk overleden douairière vruchtgebruikster van het kapitaal was is der diaconie die som vermaakt om daarvoor twaalf woningen voor behoeftige oude lieden te bouwen. Deze stichting zal den naam Mag- dalena Hodshon dragen, Jl. Zaturdeg stierf te Oosterblokker (bij Hoorn) een onzer oudste soldaten, die in 1813, op de blijde mare van het herstel van ons va derland, den moed had, met nog eenige anderen heimelijk de gelederen jder Franschen te ver laten en zich te voet naar het bevrijde vader land te begeven. Krijn Barends, zoo heette hij, verliet op den tweeden Kersdag, met nog zes anderen, het Fransche oorlogschip, waarop zij als matrozen dienden; zij ondernamen over het ijs den gevaarlijken tocht naar het vader land. In de omstreken van Gent verloren zij, bij het aanroepen van een Fransche patrouille, .een hunner makkers, die door een schot ge troffen werd: één geraakte in de verwarring van hen af. De overigen hadden het geluk in het laatst van Januari 1814 hunne haardsteden te bereiken. Krijn Barends bereikte den ouderdom van 83 jaren, was steeds vol levenslust en kracht en helder van hc^fd. Alle dorpelingen be minden den vrolijken ouden man, die natuur lijk steeds gaarne het verhaal zijner ontmoe tingen, die niet onbelangrijk waren, ten beste gaf. Zaterdagavond omstreeks half acht ont stond brand in de pastorie der herv. gem. te Assendelft, naar men verneemt door het vallen van een petroleumlamp. Het gebouw is geheel uitgebrand. Te Kampen is een schipper door het af gaan van een geladen jachtgeweer, dat hij verplaatste, zoo aan den hals gewond, dat hij spoedig overleed, een vrouw en een onverzorgd kind achterlatende. Te Rotterdam is dezer dagen een twee jarig kind verbrand, door het vlam vatten zijner Ideederen. Het kind was door de moeder aan een buurvrouw ter bewaking gegeven; deze, een boodschap moetende doen, had het knaapje met haar eigen dochtertje van gelijken leeftijd op een kamer opgeslotende kleinen, alleen gelaten, wisten zich meester te maken van lucifers, en zoo waren de kleêren van het knaapje in brand geraakt. Bij haar terugkomst vond de vrouw het kind, dat haar toevertrouwd was, als een lijk terug, terwijl haar eigen kind ongedeerd was gebleven. Een jong mensch te Bourges vernam op het oogenblik, dat hij wegens het stelen van een brood en 25 fr. voor eenige maanden in de gevangenis verblijf zou gaan houden, dat hij 70.000 francs uit een loterij had getrokken. Nabij Parijs is de spoorwegwachter Roche het slachtoffer geworden van zijne poging, om een grijsaard, die, doof zijnde, hem niet hoorde en op de rails bleef staan, te redden. Juist had hij hem gegrepen, doch te laak; beiden werden onder den trein verpletterd. Een oogen blik later vond men hunne lijken; dat van Roche bestond, om zoo te zeggen, niet meer; zijn hoofd heeft men niet kunnen ontdekken. Te Leopol, in Oostenrijk, is gedurende de godsdienstoefening in het kerkgebouw der Jezuïten, in den avond van den 18 dezer, een valsch alarm van brand ontstaau. Bij de ver warring en het gedrang, daardoor ontstaan, hebben vier personen het leven verloren en is een twintigtal anderen ernstig gekwetst ge raakt. Te Castillon in België is onlangs op den leeftijd van 105 jaren iemand overleden, die tot op het laatste oogenblik in het volle genot van zijn verstandelijke vermogens was gebleven. Hij laat zes kinderen na, te zamen meer dan 500 jaar oud en 147 kinderen en kleinkinderen. Zijn oudste zoon is 85 j. en heeft als dragonder gediend onder het eerste keizerrijk; zijn jongste zoon is 70 jaar. Een Fransch echtpaar is gerechtelijk ge scheiden. Dat gebeurt wel meer, zal men zeg gen, en dat is waar ook, maar niet ieder paar wacht er meê tot de man 79 en de vrouw 77 jaar is. Wie 't eenmaal zoover gebracht heeft op den levensweg, behoeft het de moeite niet waard te achten, om den rechter nog te laten doen, wat de dood elk oogenblik als zijn taak kan beschouwen. De vrouw van den landeigenaar Ruhnke, te Lüllemin in Pommeren, heeft haar man door vergif om het leven gebracht, uit wraak over de mishandelingen, die zij van hem had on dergaan. Te Parijs is een Engelschman aangeko men, die twee prachtige uilen bezit, welke tot de soort der rattendooders behooren. De eene heet Iron Mouth, de tweede Steel Mouth. Reeds te Londen heeft dit paar dieren tegen 14 overgroote ratten uit Schotland gevochten en keerde het als overwinnaar uit het gevecht terug, maar nu is 'bde kwestie, of het ook te gen de gevreesde riool-ratten van Parijs opge wassen is. Toen de Koning der Ashantijnen, Coffee zag, dat het mis liep met zijn oorlog tegen de Engelschen, liet hij zijn priesters bijeenroepen, om de orakelen te raadplegen. Zij wilden geen antwoord geven, voordat hun beloofd was, dat in ieder geval hun hoofd gespaard zou worden. Toen hun dit toegezegd was, deelden zij mede, dat alles wat zij zagen zwart was, behalve de straten vau Coemassie, die door bloed rood ge kleurd waren. Coffee, die uit dit raadselachtig verslag niet veel wijsheid wist te putten, besloot op zijn manier de goden te raadplegen. Hij liet een zwarten en een witten bok samen vechten. De witte won het van den zwarten en dat was hem een teeken, dat hij 't tegen de blanken verliezen zou. Hij besloot toen dadelijk met de Engelschen vrede te maken. Te Nantes kregen eenige gemaskerde per sonen op straat twisteen domino wierp een ander die als Pierrot verkleed was op de spoorbaan op het oogenblik dat een trein voor bij vloog. De ongelukkige Pierrot werd letterlijk verbrijzeld. Een onderzoek is ingesteld, maar men weet nog niet of aan moord dan wel aan doodslag door onvoorzichtigheid moet worden gedacht. HELDERSCHE MOPPEN. OORSPRONG VAN DE KITS. Het is ons gelukt, in een oud Griekseh handschrift den oorsprong tc viuden van de kus;.de uitvinding van die heb belijkheid moet aan de vrouw worden toegeschreven en wel aan een gehuwde vrouw. Zij zoende haar man eiken Zaterdagavond om te ruiken of hij ook sterken drank gebruikt had. Eeu boer kwam aan het postkantoor en vroeg, of er soms ook een brief van zijn zoon gekomen was. „Poste restante?" vroeg de postbeambte. „Nee, 'k ben mennist." DE OPENHARTIGE KELLNER. Een zeer gegoede familie gebruikte iu een Weener hotel het middagmaal, iu een afzonderlijke kamer. Het diner was uit stekend; maar zeer werd de ergernis opgewekt door een on— beschoften kellner, die al in de kamer bleef ronddraaien cn ze op de handen keek. Dit werd zoo ondragelijk, dat eèn der leden van het ge zelschap hem verzoeht, niet terug te- komen, voordat men zou bellen. „Dat kan niet; ze hebben me gezegd, dat ik in de kamer moest blijven." „Waarom? Als wij je toch niet noodig hebben" „Om een oogje op het zilver te houden." „Wanneer ik dezen avond om elf uur nog niet thuis ben," zcidc iemand tot zijn vrouw, „ga dan maar gerust naar bed, gij behoeft niet op mij tc wachten." „Dat ben ik ook niet voornemens," antwoordde ziju echtgenootc, „ik zal je komen halen." Burgerlijke stand der Gem.Helder. Opgave van 20 24 Februari 1S74. ONDERTROUWD cn GETROUWD: Geene. BEVALLENN. ICcrsting geb. Vermeij, D. G. Kansen geb. Vergaij, D. A. Visser geb. de Boer, Z. J. Cruijff geb. Verheij, D. E. A. Stadermann geb. Vroom, D. A. J. Snaphaan geb. de Haas, D. N. Gomes geb. Kuijper, Z. OVERLEDEN: J. van Saarloos, byna 8 m. D. J. F. Dohmeijer, 5 w. K. Eggman, 81 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1