Mcmvs- cn Ailvcilciilitlioili' No. 111. Woensdag 11 Maart 1874. Prijs 1 Cent. 't VLIEGEND BLAADJE. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. ALGEMBBlfB V erschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnementen per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost- Indiëvia Marseille 12 Maart sav. 6.25 Triest 17 Maart 's av. 6.25 Kaap de Goede Hoop: via Southamptou, 13 Maart 's morgens 6.25. Curagao en Suriname "16 Maart, 'smorg. 6.25 NIEU WSBERICHTEN. HELDER, 10 Maart 1874. Renter's telegram Penang 9 Maart. Yan Atchiiieesche zijde wordt verzekerd dat de Atchineezeu onderscheidene forten in het binnenland zwaar versterkthebben door kanonnen en ander materieel, door hen uit den kraton medegenomen. Naar men zegt zijn de Atchi- neezen voornemens den strijd voort te zetten, tot dat het Nederlandscke leger door cholera en andere ziekten zou gedecimeerd zijn; in elk geval zouden ze geen plan hebben zich te on derwerpen. Zij blijven met nadruk het verdrag van 1857 een bloot verzinsel noemen, dringen op een onderzoek aan en meenen dat Engeland met kwade trouw bezield is. Onder de Indische berichten leest men: De geweerkogels der Atchineezeu zijn iets kleiner dan de kogels onzer vroegere gladloops geweren en, naar hunne onzuivere rondheid te oordeelen, in steenen vormen of in het zand gegoten. Sommige zijn gevuld met een ikallc- aardige zelfstandigheid, wellicht ter besparing van lood. Anderen zijn volgemaakt met padie en glasscherven. Het looden omhulsel is dan ook zeer dun, zoodat wanneer de kogel in het vleesch dringt en daarna op een der gewrichten of beenderen stuit, het omhulsel scheurt en de padie of de glasscherven in de woud blijven steken. Daardoor ontstaan verzweringen, die de wond een kwaadaardig karakter geven, vooral wanneer de kogel diep is ingedrongen. Het stoomschip »Courad" kapt. Graad t van Roggen, zou jl. Zondagochtend van Batavia naar hier vertrekken. Het stoomschip Prins van Oranje", kapt. Aukes, is 6 Maart te Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Volgens bij de Stoomvaart-maatschappij »Java" ontvangen telegram is het stoomschip Holland" Zaterdag van Batavia via Singapore naar alhier vertrokken. Met bet beste gevolg is heden aan de Werf van de Kon. Fabriek van stoom- en an dere werktuigen te Amsterdam, te water gelaten het aldaar voor rekening van het Departement van Koloniën aangebouwde en voor den dienst in Ned.-Indië bestemde schroefstoomschip 4e klasse »Banjermassing". Voor de 147 plaatsen als cadet aan de Kon. Mil. academie te Breda hebben zich tot dusver 28 sollicitanten aangemeld. Van de 11,000 man, die de lichting van de nationale militie voor dit jaar zullen uitmaken, worden ingedeeldbij de infanterie 8640, bij de cavalerie 480, bij de artillerie 1640, bij het corps pontonniers 60 en bij het battaillon mi neurs en sappeurs 240 man. De voor de zee militie te bestemmen lotelingen strekken in mindering van het aantal manschappen, aan de regementen infanterie toe te wijzen, in evenredigheid van het bij elk regement in te lijven aantal. De manschappen zullen zooveel doenlijk ingelijfd worden bij korpsen, in of nabij de woonplaats der miliciens, garnizoen houdende. Naar men verneemt, zullen de miliciens der lichting 1874 een maand vroeger dan gewoonlijk onder de wapenen worden opge roepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. De werving voor den kolonialen dienst zal nog op dezelfde voorwaarden opengesteld blijven en de ingetrokken bepaling, dat men voor twee jaren dienst kan nemen bij het O. I. leger, zal weder in werking treden. G. v. Zadel en echtgenoot, te Wornierveer, zijn benoemd tot vader en moeder in het oude mannen- en vrouwenhuis te Schagen.' De aankoop van sparren en groen onder de gemeenten Zeist, Soest en Soesterberg is zoo groot, dat kooplieden, die uit Amsterdam en Rotterdam nog dagelijks komen, soms ver- geefsche reizen doen, daar ze niet bekomen kunnen wat zij verlangen. Te Rijnsburg is men begonnen met het poten van vroege aardappelen. Bij een landbouwer nabij Oosterhout, staan reeds twee kersenboomen in vollen bloei. Dezer dagen heeft zich te Leeuwarden een bejaard man van het leven beroofd, door zich in den regenwaterbak te verdrinken. Hij had daartoe de puthaak in den bak gezet en zich langs dien stok in het water doen glijden. De. ongelukkige was, naar men zegt, nog niet geheel van een ziekte hersteld en daardoor niet wel bij zijn zinnen. Men verbeelde zich den schrik der vrouw, die hij 's nachts stil verlaten had. Tevens heeft er in of nabij Leeuwarden een kindermoord plaats gehad, althans men heeft in de Dokkumer Ee het lijkje van eeu kind drijvende gevonden, 't Verkeerde echter reeds in een zoo ver gevor derden staat van ontbinding, dat de lijkschouwing die Donderdag door deskundigen zou plaats hebben, niet kon geschieden. Een bewoner van 't Aardscheveld te Assen, J. P., zat Dinsdagavond tusschen half negen en negen uur met zijn vrouw en schoonmoeder aan de koffietafel, toen zijn broeder K. P. bin nenkwam, naar de tafel liep, de petroleumlamp greep, die over zijn broeder uitgoot en dezen vervolgens in het vuur wie^p. Op het geschreeuw, dat de vrouwen aanhieven, kwam een buurman toeloopeu, met wiens hulp het gelukte de vlam men uit fe dooven, welke den man, die zélf spoedig uit het vuur was gesparteld, omgaven. J. P. had zich echter reeds deerlijk, hoezeer niet. gevaarlijk, aan het achterhoofd, in den nek en aan de handen gebrand. Door de politie is tegen K. P. procesverbaal opgemaakt. Een reden voor zijne barbaarsche daad zeide hij niet te kunnen opgeven. Er zijn berichten ontvangen van generaal Wolseley dd. 7 en 9 Februari. Daarin wordt gemeld dat Coemassie genomen en in brand gestoken is, dat de Koning is gevlucht en dat de Engelsche troepen naar Cape Coast zijn terug gekeerd. In de depêche van den 9n heet het dat gezanten van den Koning iu het kamp waren gekomen, den vrede verzoekende. Wolseley blijft met de inlandsche troepen tot 14 Febr. benoorden de Adansi-heuvelsiu dezen tijd zal worden onderhandeld. De vijand heeft niet getracht den terugkeer der troepen naar de kust te beletten. Bij Weenen werdeD onlangs twee oude lieden in hun huisje vermoord gevonden, ter wijl hunne weinige spaarpenningen, ten bedrage van een paar honderd gulden, gestolen waren. De verdenking viel op twee personen, die in een verdachte buurt woonden, doch zij waren niet op te sporen. Eenige dagen later hoorde de chef van een gendarmerie-post, dat een der gezochte personen ten huize zijner zuster was gezien, en hij besloot er met eenige zijner lieden laat in den avond heen te gaan, om hem, als hij te bed lag, te verrassen. Tege lijkertijd geschiedde aangifte bij het hoofdbu reau van politie, dat zich twee verdachte per sonen in de woning der zuster ophielden en van daar werden, zonder van den ander te weten, mede vier gendarmes gezonden, om de vermoedelijke moordenaars gevangen te nemen. Toen de laatsteu er des avonds te elf uur aan kwamen, vonden zij iemand voor het huis staan, met een geweer gewapend. Hij werd oogen- blikkelijk gelast het geweer te strijken in plaats daarvan echter legde hij aan en weldra vielen er twee schoten. Van weerszijden verschenen nu gewapende lieden, die in de duisternis vuur den, tengevolge waarvan een gendarme gedood werd eu een viertal gewond, 't Bleek te laat dat, door de duisternis misleid, de gendarmes op elkander hadden gevuurd. De misdadigers maakten van de verwarring gebruik om te vluchten. De oudste van alle schilders der wereld, Max van Waldeck, vierde dezer dagen te Parijs zijn 108ste gebooortedag. Zondag 8 Maart hebben te Pesth ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Het gepeupel heeft het Gemeente-huis in brand géstoken. De brandweer werd door de woedende menigte met steenworpen teruggedreveneerst tegen middernacht slaagde men er in den brand te blusschen. toen troepen ter bescherming waren aangerukt. Tijdens den oorlog van 1870 sloten te Vaux, een gemeente in de Ardennen, de Duit- schers de maunen van dat dorp iu de kerk op en bevalen hun een drietal uit hun midden aan te wijzen, die gefusilleerd zouden worden. Het lot wees de slachtoffers aan, die werkelijk ter dood gebracht werden. De weduwe van een hunner diende tegen hen, die aan deze verkiezing hadden deelgenomen, een eisch in tot schadeloosstelling voor het verlies, haar door den dood van haren man veroorzaakt, en wel in den vorm eener lijfrente. De rechtbank ver oordeelde de gedaagden tot uitkeering van een pensioen van 700 franc. In Elberfeld stierf 11. Dinsdag het 8jarig dochtertje van een wever aan de gevolgen van het touwtje-springen, 't Kind had 100 slagen achter elkander gesprongen en kon toen van vermoeidheid niet meer. Des middags klaagde het over pijn in 't lijf, en reeds 's avonds stierf het onder de hevigste smarten. Ouders en leeraars in de gymnastiek mogen er wel op letten dat het overigens onschuldig, dikwerf nuttig spel, niet overdreven worde. Dit kind is er niet het eerste slachtoffer van. De onlangs gestorven Koning der Sand- wiclis eilanden, William Lunalilo, of Koning Bill, zooals hij familiaar genoemd werd, leefde gedurende de twee laatste maanden zoo los bandig, dat zijn dood onvermijdelijk was. 't Was een zonderling mengsel van beschaving en ruwheid. Hij sprak onderscheidene talen, had veel gereisd, had begrip van staatkunde, en als 't hem in den zin kwam, kleedde en ge droeg hij zich als een volkomen gentleman. Maar zijn grootste genoegen bestond om zich van de kleediug en gewoonten der beschaafde samenleving te ontslaan, half naakt op deu bo dem te zitten en weken achtereen in de ge meenste en grofste slemppartijen door te brengen. Toen hij den troon besteeg, had zijne levens wijze zijne gezondheid zoo ondermijnd, dat zijne geneesheeren hem waarschuwden zich tot de eenvoudigste levenswijs te bepalen, maar hij leefde liever kort en goed, dan lang en met ontbering, en zoo stierf hij te midden van zwelgpartijen. OPLOSSING van het Raadsel in No. 109: Atchinees" Voldoende opgelost door 238 ge- abonneerden. Bij loting is de prijs ten deel gevallen aan den heer C. van der Meij, alhier. HELDERSCHE MOPPEN. ALPENKRUIDEN MAAG BITTER. Bediende: „Het compliment van mevrouw en u zoudt me een fleschje meegeven van datoch hoe heet het ook ul weer? O, jaeen fleschje Alponbitter Kruiden magen Bitterkruiden Magcnalpcn Magcnkra- geDinitterbitter't woord blijft me in de keel stoken I" Apotheker: (lncheude). „Ik begrijp al wat ie hebben moet I Eeu fleschje Alpenmagen Bitterkruideu daar verspreek ik mij waratje zelf je bedoelt een flesebje Bitteralpen- kruiden Och Kruidenmngeubitteralpon Magcnal- peubitter Alpenkragen Kruipen kerel jc hebt me zoo confuus gemankt, dat ik het woord ook niet mcor kan niispreken!" ONVOLDOENDE INSTRUCTIES. Schuldeis cher: „Is vader thuis J o n g e Ti„Nee, hij is uit." Schuldeischer: „Waar is hij dauP"1 Jou gen: (zacht). „Vader, wat moet 'k uou zoggen?" Burgerli jke stand der Gein.Helder. Opgave van 6 10 Maart 1S74. ONDERTROUWD: J. van der Ben, winkelier en M. F. J. II. Koek. P. Broekhuijzen, stoker en G. S. Hopman. GEHUWD: Gcene. BEVALLEN: P. Elout gob. Lemoine, Z. W. C. Kaan geb. Noot, D. M. Boekhovcu geb. Smit, D. H. M. P. Jutte geb. ten Ilave, Z. OVERLEDEN: J. Kiudermaus, 3 j. cu S m. A. van Wolfereu, 14j. M. Kaan, ld. J. Bakker geb. van Sti- priann. 77 j. Levenloos aaugogevun 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1