Nieuws- en Adverlenlieliode No. 115. Woensdag 25 Maart 1874. Prijs 1 Cent. 't VLIEGEND BLAADJE. VOOR DEN MELDER EN OMSTREKEN. Advcrtentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. -T^IILiOIEiMIEEIN-IE Verschijnt ^Imlono' idMMi "KV Uitgevers WOENSDAG en ZATERDAG. ^F,<1<1& BERKHOUT Go. Abonnementen per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Marseill'e 26 Maart 's avonds 6.25. Via Triest 31 Maart 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Sontlianipton 30 Maart 's rn. 6.25. Naar Curagao en Suriname: 1 April, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Maart 1874. Bij Kon. besluit is de beer A. H. Jansen, thans ontvanger der dir. bel. te Purmerende, benoemd tot öntv. alhier. In plaats van met het verwachte hoog tij afgebracht te kunnen worden, is het stoomschip »König Wilhelm I," nog belangrijk hooger naar de duinen geschoven en licht nu bijna op zijde. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Holland" op 20 dezer van Penang naar alhier vertrokken, en zou het stoomschip »Madura" op 26 dezer met volle lading en een groot aantal passagiers van Batavia naar Nederland vertrekken. De minister van Oorlog heeft, op verzoek der feestcommissie te 's Her togenbosch, vergunning verleend, om het noodige personeel en materieel dei- artillerie beschikbaar te stellen voor de feesten ter viering van Z. Ms. 25 jarige regeeriug. De Ned. schoener Maria", kapt. Deuze, van Gent in ballast naar Libau, is op de Kaloot bij Vlissingen ver ongelukt. De bemanning is gered. Den 30n dezer zal in de Kweek school voor de Zeevaart te Leiden een keuring plaats hebben van knapen die bij 's Rijks zeemacht een verbind- tenis wenschen aan te gaan. Onze correspondent te Vlieland meldt ons Jl. Vrijdag was voor Vlielands bevolking ecu angstvolle en benauwde dag. De vorige dag waren er verscheidene schepen vim de recdo naar zee gezeild. Een van de loods- sehuiten welke met do laatst uitgaande schepen mede ging om de loodsen af te halen, kon door do steeds toenemenden Z.W. stom niet binnen komen. De avond valt en de storm neemt in hevigheid toe; op zee te houden wordt voor hen onmogelijk. De laatste hoop is te trachten Ameland te be reiken, maar het is reeds donker en zee en wind worden slimmer en slimmer. Er bevonden zich behalve do schipper cu twee knechten, zeven loodsen aan boord, allen vaders van huisgezinnen. Terzelfder tijd in den namiddag, kwamen ccnigo vaartuigen voor de sloot om de haven te bereiken, waaronder een schclpenvisseher, genaamd D.Bakker met ziju schuitje, bcmaud door hem en zijne beide zoontjes, van 9 en 14, jaar. Door dc toenemenden storm, kon hij eindelijk zijn vaar tuigje niet meer rcgecren en geraakte in dc sloot ten anker. Hij moest hij den geheclcn nacht door pompen, om hot water uit het vaar tuigje te houden. Toen des morgens de storm uit het N. W. begon te waaien en dc zee daar door in hevigheid toenam, sloeg liet van zijn ankers en geraakte tegen den Rigehcl, (zijnde een uitgestrekte zandbank) alwaar het vreeselijk stootte en de zee er overheen sloeg, zoodat dc opvarenden ia doodsgevaar verkeerden. Van het duin en de haven zag men het gevaar. Dadelijk besloot de klaarschipper U. Snooij, met zijn schuit cr heen te gaan en werd daariu bijgostaan door '1'. de Waai-d, postpraaischipper, L. Lipjes schipper, G. Molenaar cu T. Meijer, loodslcerlingcu, J. de Waard, M. dc Waard eu C. Klok, knechten. Op dc hoogte van hot in nood zijnde vaar tuigje gekomeu zijnde, moest men er zoo nabij mogelijk ankeren cn vervolgens met ccn jol en lijnen trachten er heen te komen. Op datoogen- blik kwam er een vrceselijkc bui, waardoor hot vaartuigje vol water sloeg. Dadelijk begaven zich dc Waard, Molenaar, Lipjes cn Meijer in de jol, maar moesten door de hevige stroom de lijn losmaken. Eer zij na alle krachtsinspanning het vaartuigje konden hereiken, sloeg het stuk cn zag men Bakker tot den hals in liet water staan, in elke hand een zijner kinderen vastklemmende. Door de zee cn den strsom, is Jt hem onmogelijk staande te blijven, hij geraakt telkens onder water en inen ziet hem boven komende, weder zijne kinderen grijpen. Hartverscheurend is het. ge zicht, hoe de vader worstelt oui zich en zijne kinderen to redden. Voor de derde maal ver dwijnt hij en dacht men allen verloren; maar daar ziet men hem weder, doch zonder kinderen. Te uitgeput, beginnen zijne krachten hem te begeven. Intusschcn nadert met alle iuspanning dc jol. Voor men echter Bakker had bereikt, vischtcn men het jongste kind op, hetwelk nog teckenen van leven gaf. Daarna bereikte men ook hem, maar helaas zijn oudste zoon is verdronken. Door den hevigen wind en stroom, konde men do schuit niet weder bereiken en geraakte men al weder van elkander verwijderdwaarop zij, na twee uur in de jol te hebben doorgebracht, ge lukkig op de ter reede liggende sleepboot „Magnet" van Harlingen aankwamen, alwaar zij liefderijk werden verpleegd en naar Harlingcu gebracht. Omtrent het loodsvaartnig bleef men tot des avonds 11 ure in het onzekere, toen een tele gram dc behouden aankomst te Ameland meldde. - Blijkens besluit, voorkomende in de Staats-Ct. van Zaterdag, heeft Z. M. bewilliging verleend op de acte van oprichting van de naamlooze vennootschap: Maatschappij tot Ex ploitatie van gronden te Vlissingen, te vestigen aldaar. Het doel der vennootschap is het exploiteeren van de aan de maatschappij in eigendom te komen onroerende goederen, zoo door bebouwing, ver koop, verhuring als anderzins, alsmede van de door haar te maken handels terreinen en inrichtingen te Vlissingen. De maatschappij stelt zich verder voor, om bij de regeering de noodige stappen te doen, ten einde van haar te bekomen de concessie tot exploitatie der havens te Vlissingen. Het kapitaal der maatschappij is gesteld op f 1,600,000, gesplitst in «aandeelen van f500. Tot directeur wordt benoemd de heer H. van Vollenhoven. In de couranten en tijdschriften is in den laatsten tijd dikwijls mel ding gemaakt van een onlangs uit gevonden brandstof, bestaande uit steenkolengruis, aarde en soda. In de den 17 dezer gehouden vergadering van het departement Utrecht dei- Maatschappij ter bevordering van Nij verheid is door een daartoe benoemde commissie bij monde van dr. Mouthaan rapport uitgebracht over de waarde aan die uitvinding te hechten. Zij had daarvoor negen verschillende proeven genomende uitslag daarvan was, dat elke menging van steenko lengruis en soda met aarde, zand of klei een brandstof geeft, die veel slechter, lastiger en duurder is dan onvermengd steenkolengruis. Aan de gasfabrieken vindt men meestal bergen liggen van fijne coces, die geacht worden geen waarde als brandstof te bezitten en alleen dienst baar schijnen tot het verbeteren van wegen. Ook daarmee zijn proeven genomen, en wel met het verrassend resultaat, dat die fijne coces een bijna even goede brandstof blijken te zijn als de grove coces. Woensdag waren twee kinderen, een jongen en een meisje, van een der wachters aan het station van den Holl. spoorweg te 's Hage in een wagon, die aldaar op het terrein stond, geklommen om te spelen, toen dit voertuig aan den trein werd gehaakt, die gereed stond naar Delft te ver trekken, zonder dat de kinderen het bemerkten. Spoedig daarop stelde de trein zich in beweging en de kinderen, die zich alleen in den wagon bevonden, moesten tegen hun zin meerijden. Onderweg is de jongen uit een der raampjes op den weg ge vallen, misschien wel doordien hij wat ver naar buiten reikte om alarm te maken. Het meisje bleef stil zitten en kwam behouden te Delft, waar zij haar wedervaren verhaalde. Daarop werd onmiddelijk naar 's Hage gete legrafeerd, welk ongeluk den knaap was overkomen. Onmiddelijk begaf men zich op weg om den jongen op te sporen en weldra vond men het kind, tot ieders verbazing, geheel ongedeerd. Het meisje werd met den eerstvolgenden trein naar 's Hage terugge/^n1--1 Bij Elburg is een vissehersboot gezonken met 9y3 last haring en f700 aan geldswaarde aan boord. De schipper en zijn knecht hebben zich kunnen redden. In het paleis van Volks vlijt te Amsterdam zal van wege de Holl. Maatschappij van Landbouw in den loop der volgende maand een ten toonstelling van honden worden ge organiseerd, die twee dagen geopend zal zijn. Te Bolsward [is een man in hechtenis genomen, naar aanleiding van een brand, nu al voor de derde maal in weinige jaren, in zijne kas tenmakerij uitgebroken. In en om Maastricht worden tegenwoordig veel lijkjes van pas geboren kinderen gevonden. Men meldt uit Warffum van 20 Maart: In den Westpolder, gemeente Ulrum, zijn 16 polderwerkers verdronken. Men was bezig dien polder in te dijken en, ofschoon de nieuwe dijk nog niet zwaar genoeg was om tegen storingetij bestand te zijn, waren er reeds eenige polderkeeten geplaatst. Toen nu de storm uit 't N. W. opstak, vergezeld van een springvloed, werd de polder overstroomd en kwamen de genoemde werklieden in het water om. Een dochter van J. B., te Erp, is op den weg van Gemert naar huis door een nagenoeg ontwortelden boom getroffen en dood er onder uit ge baald. De werklieden, die den boom vellen moesten hadden, zoodra de klok 't etensuur had aangegeven, dien boom, hoewel hij op het vallen stond, aan zich zelf overgelaten, vreezende anders een paar minuten te verliezen. Er heeft te Eindhoven in de vorige week een zonderling duel plaats gehad. Twee bedelaarstere uit Zeelt, de eene een kijfachtig dwergje en de andere een invalide met één arm, kregen twist en wel zoo erg, dat zij handgemeen raakten. Als twee furiën sloegen zij op elkander inde eenarmige kreeg haar tegen partij zoo geducht te pakken en takelde haar zoo vreeselijk toe, dat de onge lukkige gansch bebloed het strijdperk verlietzij was een gedeelte van haar wang kwijt, welke door de andere, naar men zegt, bij gemis van haar céne hand, met de tanden gedeeltelijk was afgerukt. Miss Olympia Brown, predikster, is onlangs te Bridgeport (Ver.Staten) gehuwd onder voorwaarde, dat zij haar geslachtsnaam zou bewaren, en niet die van haar man, John Henry Willis, zou behoeven aan te nemen. De man houdt zijn kruidenierswinkel cn de vrouw preekt eiken Zondag voor haar getrouwe schare. Zij be wonen een klein huis te Bridgeport, Golden Hill genaamd. Daar zij de meest bekende is, staat alleen haar naam op de deur vermeld. Te Brussel zijn drie kinderen, twee meisjes van 5 en 6 jaren en een wicht van 15 maanden, in het vondelingshuis opgenomen. De mon sters, die men ouders moet noemen, hadden hen verlaten en toen men hen vond in het krot, dat zij bewoonden, hadden de kinderen in twee dagen tijds niet gegeten, Bij gelegenheid van een brand van een boerenwoning te Temesvar, werd ten gevolge van gebrek aan water, een tijdlang feitelijk met wijn gebluscht. Te Weenen zal dezen zomer een internationaal congres gehouden worden tot bespreking der middelen tot afwering en beteugeling der cho lera. Men houdt zich reeds met het vaststellen van het programma der werkzaamheden. Het congres zal de bevoegdheid hebben personen uit te noodigen om aan de werkzaamheden deel te nemen, die een bijzondere studie gemaakt hebben van bet epi demisch karakter der cholera of van de organisatie en de maatregelen der quarantaine. Den 18 Maart, de jaardag van het uitbreken van den communalistischen opstand, is in geheel Frankrijk zon der de minste rustverstoring voorbij gegaan. Te Parijs hadden de auto riteiten voorzorgs-maatregelen geno men; rijdende patrouilles, onder de bevelen van officieren, doorkruisten den geheelen nacht dé stad, terwijl overal de nachtposten versterkt waren. Te Rothenberg bij Stuttgart is in de Grieksche kapel, de begraafplaats van Koning Wilhelm en zijn gemalin, verleden week een brutale diefstal gepleegd. Een pracbtbijbel in massief gouden band, ter zwaarte van 12 pond en ter waarde van 10,000 zilveren roebelsafbeeldingen van heiligen, met edelgesteenten versierd, in gouden of zilveren lijsten, een groot en een klein crucifix met paarlen en juweelen bezet, kostbare altaar-sieraden, zilve ren hanglampen, een zilveren model der Izaakskerk te Petersburg, enz., to zamen ter waarde van honderdduizen den, zijn gestolen. De daders hebben de massief ijzeren deur, ter dikte van 12 duim, door buskruit laten springen. HELDERSCHE MOPPEN. Een officier komt met martialen tred dc b (sociëteit) binnen, sleept dadelijk drie of vier nieuwsbladen in de wacht cn kommandeert op lnidcn toon „Jan! halfie." Jan brengt het verlangde. Onze luitenant hapt er een fik- schcn kop af en roept op verbolgen toon„Kerel wnt is die jenever slap, 't lijkt wol water, gooi er nog wat elixer bij!" Jan vult 't glas aan met elixer. De luitenant doet mot con slappo lip op nieuw een fikschcn greep in het glaasje, maar - trekt nu een gezicht al9 of hij in oen wrangen appel had gebeten en roept„Kerel I ben je gek, wil jo me vorgoven? wat is dat weergaas sterkJan vult andermaal hot glas mot jenever. Onze luitenant pimpelt er op nieuw het roompjo nf cn zegt blijkbaar te vredon gesteld: „All right!" (Historisch.) Bij gelegenheid cener kermis in zeker platte- landstadje prees een koopman in oude boekeu zijn waar op de volgende curieuse manier aan „Koopt, mcnschen koopt I Keukenboeken, boekon om de kinderen zoet te houden, boeken, waarin men de kunst kan leeren om lang te leven, ongeloofwaardige en toch ware verhalen voor oude vrouwen, raadgevingen aun do landbouwers, enz. onz.en in al die boeken zijn ook een massa witte bladzijden voor hen die niet lezen kannen. Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 20 24, Maart 1874. ONDERTROUWD: F. Nieman, Zeeman, en M. C. van der Hoeven. GEHUWDGeene. BEVALLEND. Waldenmaier geb. Langereis, D. A. Molenman geb. Riemers, Z. J. de Wit geb. van de Graaff, Z. N. J. Donker geb. Kraan, D. A. van den Brink geb. Ravensteijn, D. W. Zaal geb. Dekker, Z. A. Valkenburg geb. Op 't Land, Z. T. Tolman geb. Meij, Z. OVERLEDENW. Verhoef, 18 d. P. Lafeber, 5 m. J. Meijer, 63 j. Overgraht 3 m. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 2. Advertentiën. Ondertrouwd F. NIEMAN en M. C. van DER HOEVE. Nieuioediep, 20 Maart 1874. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1