't VLIEGEND BLAADJE. Algemie lem en AilvertentieMe VOOR BEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. iMo. 121. Woensdag 15 April 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te Texel, W. STERK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna Paulotona, H. J. OLIJ. Voor de Zijpe, H. van OS, Boek handelaar aan de Schagerbrug Voor SchagenJ. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Yia Marseille 23 April 's avonds 6.25. Via Brindisi 20 April 's avonds 6.25. Via Triest 28 April 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 23 April 's in. 6.25. Naar Curagao en Suriname: 16 April, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 April 1874. Ds. Kindermann alhier, komt voor op het achttal voor Evang. Luth. predikant te 's Hertogenbosch. Maandag namiddag ontstond in een perceel op den hoek der Broodsteeg aan de AchterBinnenhaven een schoor steenbrand. die echter door tijdig aan gebrachte hulp werd geblnscht. Hoewel men in onze gemeente nog geene uiterlijke toebereidselen ziet maken voor de aanstaande feestviering, ontdekt men toch, hoe meer de heugelijke dag nadert, dat er reeds eenige opgewektheid begint te heer- schen. De bewoners der Binnenhaven hebben zich de vaderlandsche spreuk Eendracht maakt macht" tot leuze gesteld en zullen onderling zorgen voor de versiering en verlichting van dat deel der gemeente. Het ware te wenschen dat dit voorbeeld door de 1 bewoners der andere wijken gevolgd werd. De feestcommissie is reeds bezig met het organiseeren van den j optocht en de verdere feestelijkhe den. Uit de school klappen past ons nietmaar uit hetgeen ons reeds ter oore kwam, blijkt dat de taak weder aan bekwame handen is toe vertrouwd. Ook van wege de Isra ëlitische gemeente worden toebereid selen voor de feestelijke herdenking van dien heugelijken dag gemaakt. Een dronm van vele jaren is ein delijk werkelijkheid geworden. In de volgende maand zal Nederland een geregelde paketvaart tussclien het moe derland en de 0.1. koloniën verkrijgen. De Stoomvaart-maatschappij Neder land," gegroeid tegen verdrukking in, heeft zich thans zoo ver ontwikkeld, dat voortaan maandelijks een harer sehepen van Java en van Nederland lal vertrekken. Wij wenschen er de 1 maatschappij, maar in de eerste plaats let Vaderland en zijne koloniën ge luk mede, en van ganscher harte ho pen wij, dat de handel deze onder- nemiag, die zooveel energie aan den dag legt, krachtig zal steunen. Vóór het einde van dit jaar zal de Maatschappij Nederland" nu zes voor dezen dienst gebouwde stoom- jen bezitten. De passagiersdienst ïeeft nu een wijziging ondergaan en iet hoofdkantoor daarvan is thans Ihier gevestigd. Volgens telegraphisch bericht is it stoomschip Koning der Neder- inden," kapt. Braat, den 8sten dezer b Batavia aaangekomen. Alles wel. let stoomschip Prins van Oranje,"' ;apt. Aukes, is den 10 dezer van daar iverfcrokkeu. Door burg. en weth. van Am sterdam is aan den gemeenteraad het voorstel gedaan, om de groote koop mansbeurs op 12 Mei a. s. te sluiten. De beide Nederl. vlaggen, van de stoomschepen »Djambi en Marnix," welke bodems buiten dienst zijn gesteld en die bij gelegenheid der le expeditie tegen Atchin in 1873, waaraan die schepen toenmaals bjj de blokkade deelnamen, door het vijandelijk vuur werden doorschoten en daardoor als geschiedkundige herinneringen waarde hebben gekregen, zijn door Z. M. den Koning aan het koloniaal militair invalidenhuis geschonken. Van het den 19n Maart van Amsterdam naar Kopenhagen ver trokken stoomschip »Nina," heeft men niets meer vernomen. Aau de vissehers E. Bakker en C. Hoefnagel, die in December jl. met hunne matrozen twaalf meuschen van het wrak der Duitsche stoomboot sUrania" redden, is door den Burge meester van Urk een diploma en f 50 benevens een prachtige zilveren ta baksdoos -uitgereikt, voor dat doel gezonden door den Prins van Oranje en eenige hooggeplaatsten in de resi dentie. De matrozen ontvingen ieder een geldsom. De uitvoering, te Middelburg gegeven ten voordeele der minver mogende lijders, die door 't gebruik van schadelijke leverworst ziek zijn geworden, heeft ruim f500 opgebracht. In den nacht van 3 op 4 dezer is de echtgenoote van P. de Kort, te Tilburg sedert 10 maanden gehuwd, bevallen van drie welgeschapen zoons, die echter eenige uren na de geboorte allen zijn overleden. Aau de Zaan heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit leden van Zaandam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, West- en Oostzaan en Jisp, met het doel om in den loop van dit jaar een tentoonstelling te houden van Zaanlandsche oudheden en merkwaardigheden. Vrijdagmorgen omstreeks 4 ure is in de gemeente Ilpendam een brand uitgebarsten, waarbij twee perceelen totaal en een ander voor het groot ste gedeelte zijn verbrand, terwijl een vierde perceel, de pastorie der Her vormde gemeente, voor een groot ge deelte is uitgebrand. De brandweer van de gemeenten Ilpendam en lip en Landsmeer is door haar kloekmoe digen ijver er in geslaagd den brand te stuiten. De brandspuit, uit de ge meente Purmerende ontboden, heeft geen dienst behoeven te doen. Te Amsterdam heeft Donder dag een geacht ambtenaar der politie zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Financiëele omstan digheden zijn, naar men zegt, oorzaak dezer wanhopige daad. Uit Zwolle schrijft men dat door de politie is aangehouden H. J. L. besteller bij de firma van Gend en Loos, die zich met zijn bestelboek en de door hem ontvangen rembours- en bestelgelden, ten bedrage van ruim f 100 verwijderd had. Hij had zich reeds van die gelden een zaaddragers- plaats voor p. m. f 50 gekocht, zoodat slechts een klein gedeelte der gelden in zijn bezit werd gevonden. Zeer zeker zal hem door de justitie wel eene andere dan een zaaddragersplaats worden aangewezen. In sommige Geldersche streken, vooral te Maurik, Lienden, Eek en Wiel, enz. is het vooruitzicht zoowel van de weilanden als van de boomen bijzonder gunstig, daar de weilanden reeds eenige weken in zoo ruime mate van gras voorzien zijn, dat het jonge vee er thans in graast en ge noegzaam voedsel vindt. Op de bouwlanden vinden een groot aantal werklieden werk' en middel om in hunne behoeften te voorzien. Ver leden jaar was men met den akker bouw een maand ten achter, wegens het ongunstige weder. Onder het gc-bruik van een boter ham, eenige oogenblikken na hare terugkomst in hare woning, is een ongehuwde vrouw te Amersfoort Don derdagavond doodelijk getroffen door een beroerte. Te Rotterdam kreeg een bezoe ker van een publiek huis in de Trouw- steeg kwestie over de gemaakte ver tering, die zoo hoog liep, dat hij de houdster van dat huis met een mes vrij ernstig aan liet hoofd verwondde, waarom hij door de politie gearre steerd en ter beschikking der justitie gesteld is. In een der veenderijen van de gemeente Borger heeft men het ver brande lijk van een man gevonden. Men denkt, dat hier het onmatig gebruik van sterken drank weder de oorzaak is; naar het schijnt had de man vuur willen halen, om zijn hut te vèrwarmen, maar is hij, door den drank bedwemd, onderweg in brand geraakt en jammerlijk omgekomen. Dezer dagen overleed te 's Her togenbosch baron E. A. E. Dibbets, oud-kolonel, intendant van het leger, kommandeur van de orde der Eiken kroon, in den ouderdom van 61 jaar. Hij was de zoon van den generaal Dibbets, den wakkeren verdediger van Maastricht. Er is thans geen twijfel meer aan of Rochefort en zijn 5 makkers zijn werkelijk uit Nieuw-Caledonië ontvlucht en behouden te Sidney aan gekomen. De Engelsche Regeering heeft het aan de Fransche doen weten. Voor eenige dagen was de »geh. Kommerzienrath" Alfr. Krupp in Ber lijn, waar hij, behalve audiënties bij den keizer en de kroonprins, herhaal delijk konferenties had met den in specteur generaal der artillerie von Podbielski en den president der ar- tillerie-commisie von Kameka. Men was op den heer Krupp ontevreden, omdat hij, ofschoou er bij de uitrus- sting der Duitsche veld-artillerie zoo groote haast is, toch aanzienlijke bestellingen van Oostenrijk, Italië, Spanje en eenige Zuid-Amerikaansche republieken had aangenomen. In- tusschende heer Krupp verzekerde, dat hij zich van nu af aan nagenoeg uitsluitend aan het vervaardigen van geschut voor Duitsche rekening zou wijden en hij beloofde, dat hij de aangenomen levering van 50 kanom nen per week verdubbelen zou. Volgens den correspondent van de Fransche Patrio" zou Serrano aan de Carlisten deze voorwaarden aauge boden hebbenHet Spaansche volk zou binnen twintig dagen door een plebisciet over de rechten van don Carlos op den troon beslissen. Indien de meerderheid zich voor hem ver klaarde, zouden alle republiekeinsche officieren in hun rang bevestigd wor den, evenals in het tegenovergestelde geval de officieren der Carlisten. Aan don Carlos zou, als hij zich in het buitenland wilde ophouden, een jaargeld toegekend worden. Don Carlos zou daartegenover do volgende eischen gesteld hebbenHet gouver nement, vertegenwoordigd door maar schalk Serrano, zou het recht »des konings" erkennen op de landen, die hij veroverd heeft, namelijk de Bas- kische provinciën, Navarra, Katalonië, Arragon, en een deel van Valentia, om een afzonderlijk koninkrijk te vormen. Het overige Spanje zou zijn gouvernement vrij kunnen kiezen. Londen heeft op zijn straten menige eigenaardigheid, maar in geen stad ter wereld behoeven vreemdelin gen en stadgenooten minder in nood te zitten, om hun schoeisel dat schit terend, blinkend aanzien te geven, dat een der kenmerken is van het schoeisel van ieder fatsoenlijk man, of van ieder, die daarvoor wil door gaan. Geen vlugger volkje dan de Londensche schoenpoetsers, de s> boots" zooals zij in de volkstaal heeten naar hun eeuwig, onveranderlijk en beleefd: boots, Sir?" Hij staat ver boven den Parijseken gamin en heeft voor Engeland veel meer overeenkomst met den Hollandschen jongenwaarin is Hildebrand altijd iets van den straatjongen zit. Die boots" 'tzijn de, ferme jongens, in uniform gekleed en te samen vormende de Skoeblacli-Brigade. Maar de jongens zijn ijverig en werkzaam en worden nuttige leden der maatschappij in hun werkkring, of ze verlaten die en toon en zich dan in een andere niet minder op hun plaats. Een aantal dier jon gens van de brigade wonen te samen in een gebouw, dat hun eigendom en voor een goed deel opgericht is uit liun eigen verdiensten, terwijl al len, ook die bij ouders wonen, deelen in het onderwijs, dat in genoemde gemeenschappelijke woning wordt ge geven. Deze werd echter te klein en nu heeft men een ander gebouw opgericht, de »Skoeblack's Home re- fuge," op Saffron-Hill, dat binnenkort door lord Shaftesbury, hun beschermer, zal worden geopend. Het gebouw kost 4000 p. st. en 2500 p. st. daar van zijn door de jongens zelf bijeen gebracht. De onderste verdieping bevat de keuken, de wasch- en bad kamers op de eerste verdieping is de groote gemeenschappelijke zaalop de tweede het schoollokaal. Men ziet het, tot zelfs bij het schoenpoetsers vak laat zich de gezonde practische zin der Engelschen niet onbetuigd. Bij een brand, welke onlangs te Kammeren, in Gallicië woedde, werd de woning van een zeer bekend en geacht geneesheer, Felber ge naamd, tijdens zijne afwezigheid een prooi der vlammen. Zijne apotheek, instrumenten, boeken en kleederen, alles was vernield. Een zijner dorps- genooten, Johann Gösznitzer heet de edele man, was even ongelukkig ge worden ook zijn have en goed was verbrand. Toch zocht hij na den brand den dokter op en reikte hem een cassette over. Felber had hem eens gezegd: »Dit kastje bevat al wat ik bespaard hebmocht er eens, als ik weg ben, een ongeluk voorvallen, wees dan zoo goed en denk aan mij." Toen het huis nu in brand stond en op het punt van instorten was, liet Gösznitzer zich door geene waarschu wingen weerhouden; hij greep een ladder, sloeg het venster in, haalde onder een verstikkenden rook de cas sette uit een kast en gevoelde zich gelukkig ze ongeschonden aan zijn vriend te kunnen teruggeven. Hij was niet te bewegen den ge redden schat met den geneesheer te deelen, niettegenstaande hij veel ver loren heeft en geen zins tot de rijke lieden behoort. Te Cefalu, in de provincie Pa- lermo, is de beruchte rooverhoofdnian Solferello met zes bandieten gevangen genomen. Een brigadier kwam daarbij om het leven, HELDERSCHE MOPPEN. De admiraal Bruix was iemand, die een zeer hevige en driftige gemoeds gesteldheid bezat. Eens, toen hij op een schip van eenen veldtocht in den Amerilcaanschen oorlog terugkeerde, was hij, niet verre van de haven, zoo gelukkig in het spel geweest, dat hij al de officieren hun geld afgewonnen had. Op eens werd hij op bijna alle aangezichten der verliezers den hoog- sten graad van treurigheid gewaar. »Neen," riep hij daarop uit, »ik wil niet gelukkiger zijn dan mijne mak kers." En dit zeggende, wierp hij de geheele winst over boord. ZONDERLINGE KENNISMAKING. In den Amerikaanschen oorlog met eenige zeer woeste Indianen, werd een voornaam Amerikaan vermist. Hem zoekende, stiet men op een' troep dezer wilden en werd aan een hunner gevraagd of hij den vermisten persoon ook kende? »Of ik hem ken," was het antwoord, >want ik heb van hem meegegeten Een deftig heer trad met een zes tienjarigen knaap een kaartenwinkel binnen, ten einde zich een kaart van het Koninkrijk der Nederlanden aan te schaffen. De knaap, zich willende verzekeren van de nauwkeurigheid der hem aangebodene kaart, zocht de namen van eenige steden en betuigde zijne groote verwondering, dat hij er Moskou niet op vond. Domme jon gen hernam daarop de vader, »hoe kunt ge Moskou op deze kaart zoeken, gij weet immers dat die stad verbrand is?" Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 10 14 April 1874. ONDERTROUWDG. G. de Roos, Schoenmaker te Texel en J. Ran. P. Goudzwnardt, Timmor man cn F. J. Prins. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A, Denncmnn geb. Bakker, D. - E. Boll geb. Sehngen, D. A. Stol geb. de Lange, Z. M. J. Bakker D. D. Vilten geb. do Wit, Z. J. Kraan geb. van den Ber gen, Z. M. J. de Vries, geb. Dieterich, Z. OVERLEDEN: W. A. H. Spoelstra geb. Engel, 33 j. G. Koomen, 4 m. N. Flerie geb. Vogelrang, 73. j. E. K. Vcrbruggc, geb. Vo gelenrang, 35 j. en 11 m. J. Rijnbergen geb. Roelofsz, 73 j. Levenloos aangegeven 1. X00DL0TTIGE ZEERAMP. In den hovigen storm gedurende den nacht van 19 op 20 Maart dezes jnars moet de loodskotter „Etuis no. 1op kruispost voor de monden der Ecm«, «en onheil overkomen en verongelukt rijn, althans na 19 Maart is men zonder bericht vuu dat vaartuigde schipper mot 4 manschappen waron toou nog aan boord, die, helaas I het nakomen hunner plichten met den dood hebben moeten betalen. Drie van die vijf personen waren gehuwd cn twee hadden kinderende achtergebleven betrek kingen treuren over hun gemis en hunne ver zorgers. Dere allertreurigste omstandigheid maakt tc Delfzijl een diepen indruk on het is wenschelijk, dat er hulp worde verleend. De ondorgetcekenden hebben zich daarom als commissie voreenigd cn nemen de vrijheid do achtergeblevenen in do algemeene liefdadigheid aan te hevelen; zij zullen zich gaarne belasten met dc ontvangst van giften en die op de bests wijze besteden. O. van SLOOTEN, Inspecteur oven het loodswezen enz. te Groningen. W1CHERS, Bnrgcmeester van Delfzijl. P. J. VOS, Scheepsmakelaar to Naar aanleiding van bovenstaande advertentie, verklaart dc ondergeteekende zich gaarno bereid, om dc gifton, dio men aan de daarin bedoelde hulpbehoovendon wenscht te schenken, in ont vangst te nemen. Dc Commissaris der lood.en te Willemsoord, H. J. RUSMAN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1