't VLIEGEND BLAADJE. Algeineene Nieuws- W\ en AdvertentieMe pr*: VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Graszoden Mo. 124. Zaterdag 25 April 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. JONGENS, KNAP MEISJE, Een Burgermeisje een KNECHT Meid alleen! Een DIENSTBODE, Schoenmakersleerlingen, Een flinke JONGEN GEVONDEN: GEVONDEN: VERLOREN: Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. APRIL. Zaterdag 25, Zondag 26, Maandag 27, I Dinsdag 28, Woensdag 29, Donderdag 80, Vrijdag 1 Mei. Opgang der Zon, Zat. 25 April 4.44 u. l Ondergang 7.13 u. Volle Maan Vrijdag 1 Mei. i Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-IndiS: Via Marseille 7 Mei 's avonds 6.25. Via Brindisi 4 Mei 's avonds 6.25. Via Triest 28 April 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 1 Mei 's morg. 6.25. Naar Cura$ao en Suriname: 1 Mei, 's morgens 6.25. Hl I NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 April 1874. Het stoomschip »Conrad" is heden morgen alhier van Batavia aangekomen. Blijkens een Woensdag bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den luit.-generaal van Swieten, gedagteekend Atchin, 17 dezer, was een sterke patrouille den löden dezer op een vijandelijke stel ling, ongeveer 1500 pas ten zuiden van den Kraton, gestuit, beschoten I geworden en teruggetrokken. Eene versterking, onmiddelijk tot dekking gezonden, ging verder dan noodig was, viel de stelling aan, maar werd terug geslagen met een verlies van 8 dooden en 59 gekwetsten. Onder de laatsten de kapiteins Bardok, van Pol en Ver- vloet en de luitenants Bejjen, Siewers en Krugt, gevaarlijk. Aan de oostkust heeft Edi de acte van souvereiniteit geteekend, zoomede Pasei en Kestai. Tamian had nog niet beslistde andere Staten bleven nog vijandig, ijDe Burgerkring Harmonie," zal tot slot harer wintervergaderingen, Zondag a. s. een tooneelvoorstelïing geven, ten behoeve van drie gezinnen ffelke in kommervolle omstandigheden ferkeeren. Moge een stampvolle zaal den leden ten bewijze strekken, dat 't publiek het edel streven dier vereeni- ging weet te erkennen en te waar- deeren. Met genoegen vernemen wij dat aet Israëlitisch Collegie Nut en Ver- naak" de Meifeesten alhier in het Jegin der volgende maand zal openen net een tooneelvoorstelïing in het okaal Musis Sacrum. De op te voeren stukken zijn: Vederland en Oranjeeen blad uit de 7aderlandsche geschiedenis, in toe lating op den tegenwoordigen tijd. Decoratief en muziek van den heer H. Polakgevolgd door i ïes Dochters en nop geen Mannaar let Roogduitsch. Wij hebben met deze letterkundige 'ereeniging meermalen kennis ge naakt en kunnen haar aan ieder nmstminnaar alleszins aanbevelen. Het Oosterdok te Amsterdam ■al in da avonden van 12 en 13 Mei k.van wege de koninklijke Ne- ierlandsche Stoomboot-maatschappij eestelyk worden verlicht op een 'eheel nieuwe wijze. o. a. met photo- iectrische beelden. De gemeenteraad van Winschoten leeft, evenals die van Groningen, teslotcn, geen subsidie te verleenen 'oor de feestviering op 12 Mei a. s. De Koning der Belgen heeft een buitengewoon gezantschap benoemd, om onzen Koning zijne gelukwenschen te betuigen, bij gelegenheid van het aanstaand jubilé op 12 Mei. Men meldt uit Utrecht van 22 April het volgende: Voortdurend passeeren hier langs de Keulsche Vaart Duitsche en Gel- dersche schepen met groen en spar- reboomen beladen, bestemd voor de aanst. feesten te Amsterdam. Ook uit gemeenten in deze provincie heeft de uitvoer op groote schaal plaats de sparreboomen zjjn daardoor meer dan 50 pCfc. in prijs gestegen en me nig arbeider verdient door deze aan vraag een goed daggeld. De feestelijkheden in den Haag mag men verwachten, zullen „niet veel zaaks" wezen. Eerst te elfder ure is men daar aan plannen gaan denken. Nu heeft eindelijk Dr. Wap, die in staat is veel gedaan te krijgen, de zaak ter harte genomen. Het is te wenschen dat dit nog tot iets leide, opdat de residentie niet een al te po ver figuur make in de rij der feestvie rende steden. Den 13 April is, waarschijnlijk op de Eems, vergaan het schip vat A. Tuin, met 5 schepelingen aan boord, die alleü hun graf in de gol ven hebben gevonden. Bjj de te Haarlem gehouden tweede veiling van ingepolderde en drooggemaakte gronden van het voor malig Wjjkermeer, behoorende aan Amsterdamsehe Kanaalmaatschappij zyn ruim 446 hektaren geveild; van deze werden ruim 34 hektaren opge houden op f 54,374. De overige brach ten f 794,888 op. De prijzen wisselden van f 650 tot 2750 per hektare. Te Leiden is zekere vrouw S. bij het proeven van het vleesch, dat zij voor hot middagmaal gereed maakte, een stuk in de keel blijven steken, tengevolge waarvan zij stikte. Een paar kinderen van den ar beider H. M.te Olst, zagen Dins dag een locomotief naderenwaarop het oudste, een knaap van circa elf jaren, tot zijn zusje zeide: »Ik durf wel dertig tellens met het hoofd nog op de rails gaan liggen." Hij dééd dit werkelijk en zou het met den dood bekocht hebben, had niet de machinist den knaap bemerkt en zoo spoedig hij kon de locomotief doen stilstaan, onmiddelijk bij het kind. Was het in plaats van een enkele locomotief een trein geweest, dan zou het onmoge lijk geweest zijn, zoo spoedig op te houden. Men meldt uit Frederiksoord van 17 April. Heden nacht is de woning van den vrijboer Loenen, te Willemsoord, gedurende zijne afwezigheid totaal af gebrand. Toen een der buren 'savonds ongeveer 10 uur den brand bemerkte, vond hij de vrouw buiten kennis voor de deur der woning liggen en de kin deren nagenoeg geheel ontkleed om haar heen staan. De 78 jarige moeder van den mandie te bed lag, is met moeite uit het brandende huis ge haald, doch heden aan bekomen brand wonden overleden. Ook de vrouw heeft erge brandwonden bekomen en ligt zeer gevaarlijk. De geheele in boedel, benevens 2 koeien, een kalf, een varken, een schaap, en een lam zijn verbrand, terwijl niets is verze kerd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De stormen van verleden week schijnen bijzonder hevig te zijn ge weest. Enkele schepen, die te Liver- pool en Plymouth werden binnenge sleept, dreven met masten en tuig gekapt in volle zee rond. Vele schepen zijn vergaan en zelfs vuurtorens aan de Oostkust liepen groot gevaar. De vuurtoren op Bishóps-Rock, een rots voorbij de Scilly-Eilanden, ver in den Atlantischen Oceaau, was gedurende den orkaan van Dinsdag 11. zijn on dergang nabij. De toren werd in snelle opvolging door reusachtige golven getroffen, die een geluid als van ka nonschoten veroorzaakten, on het hechte, zware steunen gebouw heen en weder deden waggelen. Een bui tengewoon hooge zee sloeg over den toren en brak de groote lens in ver schillende stukken. Een tweede zee brak de andere lensen en doofde alle lichten uit, terwijl zand van den bodem der zee, die hier dertig vadem diep is, werd opgeworpen en opgehoopt op de galerij, die den top van den toren omringt. De wachters op den toren achtten het bijna een wonder, dat zij niet gedood zijn. In den nacht van 18 op 19 April is in 't station van de Hessische Ludwigsbahn een hevige brand ont staan. Talrijke magazijnen met graan, meel, erwten, boonen, enz. zijn een prooi der vlammen geworden; een groot getal spoorwegwagons i» even zeer verbrand. De hengst Marsworth, dien de Pruisische regeering uit de stoeterij van den Engelsehen baron Röthschild heeft aangekocht, is dezer dagen naar de stoeterij Trakhenen overgebracht. Het is het duurste paard, dat ooit voor deze beroemde stoeterij is aan gekocht; de regeering heeft daarvoor 35.000 thaler betaaldde hengst Adonis, tot nu toe het kostbaarste dier der stoeterij, had 22.000 thaler gekost. Men meldt uit New-York van 22 April. In Louisiana hebben zware over stroomingen plaats gehad. Elf ge meenten waarin katoen en veertien, waarin suiker verbouwd wordt, zijn overstroomd, en 250.000 acres katoen, 100.000 acres koren en 500.000 acres suiker zijn verwoest. Alle gemeenten uit Louisiana hebben belangrijke schade geleden25.000 menschen zijn geruïneerd velen hebben gebrek aan voedsel. Het Congres heeft machti ging verleend om rantsoenen van het leger onder de noodlijdenden uit te deelen. Bij het fort Wayne, in Ame rika, werden voor een paar jaar twee mannen, M' Leod en Kimmel, ge- lynchd wegens moord. Wie het hardst meewerkte om de lynchwet op hen te doen toepassen, was zekere Douglas, die nu dezer dagen op zijn sterfbed de verklaring heeft afgelegd, dat hij zelf, en niet de twee deswege opgehan- genen, de dader was van den moord. In de illlinois-Staatszeitung" werd voor eenigen tijd het volgende geadverteerd: Belooning en waar schuwing. Mijne vrouw, Barbara Nikschen, geboren Röslern, is weg- geloopen of mij ontstolen. Wie haar mij terugbrengt, sla ik het hoofd in. Daar ik mijn eigen schulden niet betaal, is het zeer waarschjjnlyk, dat ik ook hare niet zal betalen. Louis Niksehen. Een actrice te Parijs heeft een heer, die haar op het tooneel een ruiker met een koolstruik er iu had toegeworpen, voor de reohtbank ge daagd wegens hoon, en de weinig galante heer is tot een boete van 15 francs en betaling der kosten veroor deeld. Voor de hongerlijdenden in Indië heeft men thans te Londen 84.000 pond bijeengebracht. Een juffrouw, die con bejaarde doove naaister had, wa» steeds gewoon, wanneer deze vertrok, hnnr ten eerste de complimenten mede te geven aan haar man en ten tweede haar te waarschuwen om niet van de trappen te vallen. Op zekeren dag begon de juffrouw eerst de waarschuwing: „Naatje pas op, val niet van de trappsnl" De naaister denkende aan hetgeen gewoonlijk eerst kwam, antwoordde„Dank u, 'k hoop het waar te nemen" en toen de juffrouw vervolgdede complimenten aan je man, zei do goede ziel: „God bewaar me, hoop ik." Yan het Raadsel in ons vorig nommer zijn tot heden geen voldoende oplossingen ingezonden. Wij plaatsen het daarom nogmaals, doch eenigszins duidelijker Mijn geheel bestaat uit twee letter grepen; wanneer mijn tweede deel het eerste verkrijgtis mijn geheel vervallen. Oplossingen, in gesloten couvert kunnen worden ingezonden tot Don derdag 30 April a. s. Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 21 24 April 1874. ONDERTROUWD: J. Bakker, schipper te Wie- ringen cn A. Nauta. K. W- Buhrmann, smid en A. Veen, wonende te Alkmaar. J. van den Bergen, smid en J. Baas. GEHUWD: G. G. de Roos on J. Ran. P. Goudswoardt cn F. J. Prins. B. Boekei en C. Mi van Stralen. BEVALLEN: A. M. Hagenaar geb. Veen, D. M. A. Portegijs geb. de Moor, Z. T. de Rover geb. Blom, D. A. P. J. Marinkelle geb. Goeman, D. T. Verberne geb. de Beurs, D.— A. Nonnekes geb. Boon, Z. OVERLEDEN: A. G. van Gumt, circa 9 m. W. Gelhard, 19 j. en 11 m. H. C. Bont geb. Vlai; 36 j. Ambtshalve ingeschreven 1. Getrouwd: PIETER GOUDSWAARDT en FEMMA JOHANNA PRINS. Nieuioediep23 April 1874. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen ZoonA AFT JE BOON, geliefd® Echtgenoote van P. NONNEKES. Helder21 April 1874. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, daar 't Gode behaagde om heden morgen mijn geliefden Echt genoot M. SCHIFFLERSin den ou derdom van 60 jaren, plotseling van mijne zijde weg te nemen, diep be treurd door mjj en mijne drie kinderen, waarvan twee nog te jong zjjn om verlies te beseffen. Helder23 April 1874. Wed. B. SCHIFFLERS geb. van den Berg. Degene, tel en een Theestoof mede te nemen, wordt in zijn belang aangemaand dezelve binnen 24 uren, op zijn plaats terug te bezorgen, zijnde hiervan bij de Politie aangifte gedaan. MINNEBOO, Hoogstraat. GEVRAAGD: een paar Timinermans- liefst die bij het vak z\jn geweest. Informatiën aan 't Bureau van dit Blad. Juffrouw VAN ES, Binnenhaven, verlangt een van 14 tot 17 jaar, die lezen en schrijven kan. wenscht gaarne iu een klein gezin geplaatst te worden om het huis werk te verrichten. Adres aan het Bureau van dit blad. J. BAIS, Kanaalweg, vraagt terstond of flinken JONGEN. Loom naar bekwaamheid. In een R. C. gezin, wordt gevraagd: die kan Koken, met de Wasch omgaan en net huiswerk verrichten. Adres met franeo brieven, onder lett. Z. K.bij H. van OSBoek- en Papierhandelaar aan de Sehagerbrug. Heden ontving ik het allersmarte lijkst bericht, dat mijn geliefde Echt genoot H. A. JACOBS, in leven Kok bij de Marine, aan boord van het schroefstoomschip »Het Loo," op de reis naar Cura9ao, den 24 Februari jl.na een kortstondig ljjden is over leden, in den ouderdom van 40 jaar en 7 maanden. Vgf jaar mocht ik door een zeer gelukkigen echt aan hem verbonden zijn en alleen zij, die hem van nabij en in den omgang gekend hebben, zullen eenigszins be seffen wat ik in mijn onvergetelyken man verlies. Helder20 April 1874. Wed. G. JACOBS, geb. Vebnstra. Mede uit naam van MoederBroeders en Zusters. Worden gevraagd: twee die in het vak wenschen opgeleid te worden, of die er reeds eenigszins in gevorderd zijn. Abr. KWIST, Weststraat, No. 80. wordt gevraagd bij J. DRIJVER, Kanaalweg. Een gouden RING, ten huize van den Heer ESSELAAR. De recht matige eigenaar kan dezelve, tegen vergoeding dezer advertentie, aldaar terug bekomen. Woensdagnamiddag, een KLEIN SCHAARTJE, met Zilver gemonteerd. Ue regtmatige eigenaar kan het terug bekomen tegen de advertentiekosten, bij J. KUIPER, Gasstraat. Vier Snoeren echte r o o d e KORA LEN, met een gouden SLOOTJE. Die het verlorene terug bezorgt aan het Bureau van dit Blad, zal beloond worden. worden bij groote en kleine partgen geleverd door VOS DUINKER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1