't VLIEGEND BLAADJE. Alpnm Menm en AilvertentieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag* 4000 Ex. Prijs 1 Cent. 35 Jarige Mtvraipi 127 Jarige Eetóvereenigii 25Jarip Echtvereenigi; No. 125. Woensdag 29 April 1874. Tweede Jaargang. V ei-schijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Marseille 7 Mei 's avonds 6.25. Via^Btiiidisi 4 Mei V avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Vja Southampton 1 Mei 's morg. 6.25. Naar Curagao en Suriname: 1 Mei, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 April 1874. Per trein van 12.23 arriveerde; alhier hed,en morgen Z. JH. Prins Alexander der Nederlanden. r— Beyorderd tot vice^admiraal, de 8chont-bjj-nackt F. A. A. Gregory; tot schout-bijrnacht; de kapt.-ter-zee J. M> L Brutel de la Rivaère. Gisteren namiddag waren aan de Zuidstraat alkier een paar knapen bezig een fleschje met kruid te vullen en daarin eenig vuur uit een bran dende pijp te werpenom het te laten springen. Met een geweldigen knal ontplofte het kruid, met het onge lukkig gevolg datbeiden de stukken glas in het aangezicht vlogen en zij deerlijk verwoud naar de ouderlijke woning moesten worden1 gebracht. Onze jeugd spiegele zich hieraan, vooral bij de aanstaande feesten. Heden is men aan de Binnen haven alhier, aangevangen met het opstellen der eerepoorten, enz. Aan alle werklieden van 's Rijks werf alhier, zal bijgelegenheid der aanstaande feesten, twee dagen verlof worden gegeven. Woensdagavond geeft de blinde pianist B. van der Kaa, oud-élève van het -blin.den-institq.ut te Amster dam, een Soiree Musicale ten zijnen behoeve in het lokaal1 Musis Sacruui. Wij twijfelen niet, of velen zullen den ongelukkigen kunstenaar in zyn plan steunen, te meer daar kunstliefhebbers tevens eep genotrijken avond kunnen smaken. {Zie adoertentie hierachter.) Uit een gisteren (maandag) te Singapore aangeboden en in den na middag bij het departement van Ko loniën ontvangen telegram van den luitenant-generaal van Swieten, ge- dagteekend Atchin 22 dezer, blijkt het volgende: Te Gighen 'is, onder een saluut van 21 schoten, de Nederlandsóke vlag geheschen. Het is een belangrijk feit, dat zeer vermoedelijk op au-* deren gunstige gevolgen hebben zal. Pedir, tot dusver zoo vijandig ge zind, heeft een aanbod van toenade ring gedaan. Het gerucht, dat van dien' Staat véle hulptroepen in Atchin zijn, is onwaar. Yelen verkeeren in ongerustheid omtrent het lot van betrekkingen bij hét leger iii Atchin, maar verzuimen bij de Regeèring inlichtingen in té winnen, uit vrees dat zij aan een der gelijke omvangrijke taak geeti, gevolg kan geven. Dit doet zij integendeel wèlmet bereidvaardigheid wórdt op elke aanvrage, bij gewonen ongezegel- den brief, terstond geantwoord, zoo er een duidelijk adres bijgevoegd is. Het hospitaal te Batavia begint meer én mëer met zieken en gewon den uit Atchin gevuld te worden. Yelen der ziekeri lijden aan uitputting, en de yreeselijke warmte, die aldaar in de laatste weken heerscht, zal, zoo vreest men, niet bevorderlijk zijn aan een spoedig tot krachten komen. Aan een schrijven uit Atchin ontleent het »Pad. H.blad" het vol gende Kolonel Pel blijft met 2500 man aldaar achter, terwijl de overige troe pen naar Ja.va retourneeren. Hem blijft het civiel en militair bewind alddar opgedragen. Het eskader, dat te Vlissingen gestationeerd zal worden^ ter gelegen heid van den doortocht van Z. M. den keizer van Rusland, zal uit 6 oorlogschepen bestaan, onder bevel van den Schout-bij-nacht Gregory. Waarschijnlijk zal het muziekkorps van het Kon. Instituut voor de marine aan boord van een dier bodems ge plaatst worden en zullen ulle schepen op den avond van het vertrek van den Czaar geïlluujineerd zijn. Naar aanleiding van een stuk in hét Handelsblad", waarin op een onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van het stoomschip »Nina" werd aangedrongen, verklaren de hee- ren van Hemert en Insinger, direc teuren der Kon. Nederl. Stoomboot maatschappijdat de »Nina" een bekwame lading en zelfs niet zoo zWaren last' had als wel op vorige reizen, maar dat op 4en dag van het ongeluk een hevige orkaan heeft ge woed. h Den 19n Mei zal te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van de stoomv.ni. Nederland" plaats hebben, waarop o. a. het Verslag van .het afgeloopen jaar en de rekening en verantwoording zal worden uitge bracht. Men vveet dat de rekening ditmaal een voordeëlig saldo zal op leveren dat evenwel tot dekking van vroeger tekort waarschijnlijk zal gebezigd worden. Ook te Liverpool hebben eenige daar gevestigde Nederlanders zich ver- eenigd, om gezamenlijk het 25 jarig feest der troonsbestijging van Z.M. dén Koning te vieren. Men schrijft uit Hoogcarspel, van 24 April. Gisterennacht woedde alhier bij den winkelier Davidson een vreeselijke brand, waardoor huis, meubelen en winkelgoederen een pooi der vlammen wérdendie brfindwaarvan de oor zaak nog onbekend iswerd sterk gevoed door de aanwezigheid van pe troleum. Gewaarschuwd door het ge jank van den huishond, konden de bewoners te nauwernood het leven reddenaan redding van goederen was echter niet te denken. Men meldt uit Dundee van 22 April. Het Noorsche schip »Sevilla," kapt. Sivertsen, van Alloa naar Stockholm, en het Nederl. schip Diana" zijn 13 dezer op 56° 32'noorder Breedte, 5° 2' ooster lengte met elkander in aanzeiling geweest en beide gezonken van laatstgemelde is de .gel^eele équi page verdronken de bemanning van het eerstgenoemde is gered en alhier aangebracht. In de R. G. kerk te Klein-Zun- dert is deii 21 n 's nachts brutaal ingebroken. Men is de sacristie bin nengedrongen, heeft den tabernakel en andere kasten geopend, zonder den monstrans en andere kostbaar heden weg te nemen. De sieraden, tot Het beeld der Lieve Yrouw be- hoorende, en dé weinige gelden, in het offerblok aanwezig, zijn gestolen. Men meldt uit Zwolle: Sedert eenige dagen is een jonge dame van den fatsoenlijken stand uit deze stad abseut. Het gedaan onder zoek tot ontdekking heeft bewezen, dat zij door een gewezen wijnkooper uit Arnhem is geschaakt, en wel op klaar lichten dag. De minnaar heeft ouder den vorm van te willen gaan toeren een. rijtuig afgehuurd, en ter wijl de ouders der jonge dame uit wandelen waren is de minnares op de afgesproken plaats ingestapt en ver dwenen. De laatste berichten luiden, dat het verliefd paar in Duitschland nog altijd met denzelfden voerman aan het toeren is. Dat door de ou ders pogingen worden aangewend, om de minderjarige ontvoerde schoone naar de ouderlijke woning terug te brengen, behoeft nauwelijks te wórden vermeld. Voor het Prov, Hof in Gelder land stond de vorige week een persoon terecht, die als koloniaal militair te Harderivijk had dienst genomen. Hij was gelijk- de »N. Am. Ct." ver haalt in Pruisen geboren en een der weinige ónderofficieren, die in 1867 den ongelukkigen Keizer Maxi- miliaau trouw bleven en dan ook diens fusilleeren bijwoonden. Zijn gedrag in Mexico verschafte hem een gouden medaille. Later nam hij dienst in Algerië, en ook daar was zijn ge drag zoo, dat een zilveren medaille hem ten deel viel. Voor het Ne- derlandsch-Indisch leger wilde men hem niet aannemen zonder Auswan- derrungschein. In Pruisen kon hij zulk een papier niet krijgen, maar een vriend bezorgde hem er een op diens valschen naam en onder dien naam teekende hij te Harderwijk de noodige stukkeu. Het hof achtte hier allen grond tot genade aanwezig, te meer ook, daar hét later bleek, dat J. M. F. de Pruisische nationaliteit reeds lang had verloren door zijn dienstnemen in Mexico zonder vergunning zijner regeering, en dat dus de Auswande- rungscheio, de noodlottige aanleiding tot het feit, niet eens noodig was geweest. Beschuldigde werd tot 3 maanden gevangenisstraf, het mini mum dat de wet toelaat, veroordeeld. Buitengewoon, vooral met het oog op het jaargetijde, was het onweder, dat Dinsdag boven Weenen woedde, zeker. De regen viel in zulke zware stroomen neder, dat hier en daar streken onder water stonden. Hagel- steenen als eieren zoo groot vielen en richtten groote verwoestingen onder de jonge bloesems en bladknoppen aan. Bliksemstralen zetten het gansche firmament in vuur, oorverdoovend was daarbij het rollen van den donder. Dit hevig onweder, dat eenige uren lang aanhield en door het inslaan van den bliksem op verschillende plaat sen brand veroorzaakte, lieersehte ook in Zuideljjk en Westelijk Tyrol, en in Zwitserland woedde bij een buiten gewoon hoogen barometerstand een geweldig onweder, vergezeld van een orkaan en zware regens. De scheep vaart op Lier van Neufchatel moest gestaakt worden. In de vorige week zijn in een zwemschool te Brussel proeven geno men met een gewaad, dat, onder de gewone kleederen gedragen en zonder eènigen hinder te veroorzaken, voor verdrinken beveiligt. Naar men zegt, is de proef in alle opzichten uitstekend geslaagd. Voor een paar dagen hoorden twee politie-agenten des avonds in de rue Laurent Savard, te Parijs, hulpkre ten uit een woning voortkomen. Het huis binnengetreden, vonden zij de echtgenooten G. worstelende tegen hun hond, die hen plotseling had aangevallen. Met veel moeite slaagden de agenten er in, het woedende dier onschadelijk te maken. De wonden heeft men uitgebrand, om zoo mogelijk nadeelige gevolgen te voorkomen. Bij Grand Reng, in Henegouwen, is een voerman, benevens de drie paar den welke hij leidde, Vrijdag door den bliksem gedood, Te Tweebrugge werd een groote vlasfabriek in de aseh ge legd; nabij Sainte-Saulve moet een boerderij afgebrand zijn. Boven Brussel woedde het onweder wel hevig, doch veroorzaakte, zoover men weet, geen schade. Te St. Bricieux is voor den rechter de zaak behandeld van twee conduc teurs, die op een trein ruzie kregen en dien even lieten stilstaan, om hun twist uit te vechten. De uitspraak is niet bekend. Weder is een nieuwe druipsteen grot ontdekt, die interessanter belooft te zijn dan vele der bekende grotten. Zij is gelegen in Hegger, in Pruisen; en het onderzoek is nog slechts aan gevangen toch deed men reeds be langrijke vondsten. Een massa been deren van voorwereldlijke dieren, o. a. het kakebeen van een plantenvre- tend dier, welks kop minstens 1 meter groot moet geweest zijn. De beende ren zijn nog in goeden staat. Naar mate men verder doordringt in deze katakomben der voorwereld, worden de ontdekkingen belangrijker. HELDERSCHE MOPPEN. ,Maar vriendje, meent gij dat in ernst," vroeg iemand den hem sclierendeu barbier. «Och neen I ik scheer den gek," was 't antwoord. Meester: «Jan, Jan I doe toch beter uw best» wat zult ge toch kunnen worden in de wereld» als ge niet eenmaal goed leert lezen?" Jan: «Dan word ,ik meester en dan laat ik de jongens lezen." Op het uithangbord van een wijnhuis, op korten afstand van den hoofdingang van het kerkhof van Saint-Ouen, leest men het volgende: «Bij den terugkeer van het kerkhof. Gelegenheid voor hen die hunne geliefde afgestorvenen in eenzaam heid wenschen te beweeneu. Wijnen en likeuren van de beste kwaliteit." Burgerlijke stand. Gemeente Helder. Opgave van 24 29 April 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geeue. BEVALLEN: H. G. Visschcr van Aalst geb. Huijsc, D. C. Schutte geb. Been, Z. B. van Brcderode geb. Boesaart, D. M. Keizer geb. Rob, D. W. J. Commerell geb. vau der Waal), D. G. Monnier geb. Bais, D. H. J. W. Audenaerde geb. Lacor, Z. OVERLEDEN: A. Schoorl, 63 j. C. van Zanten geb. de Kok, 58 j. M. Schilders, 60 j. G. Pronk 64 j. R. J. Wols, 38 j. Levenloos aangegeven 1. Advertentiën. ?Üi van JACOB HOF en GEERTJE SIEMONS BOOS. Nieuwediep, 28 April 1874. Uit naam hunner dankbare Kinde renBehuwd-en Kleinkinderen en Vrienden. van Schipper Hendrik Groot en" Jolianna Elisabetli Dienst. Nieuwediep27 April 1874. Namens Moeder, Broeders Zusters. ^5 5S Voorspoedig kévallen van een wel geschapen Dochter, W. J. van der WAALL, geliefde Echtgenoote van J. J. COMMERELL. Helder, 26 April 1874. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter, J. KOOGER, geliefde Echtgenoote van C. KARSMAN. Helder, 28 April 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, mijn innig geliefde Echt genoot R. J. WOLS, in den ouder dom van 38 jaren en 5 maanden, mij nalatende 4 kinderen, te jong om dit smartelijk verlies te kunnen beseffen. Helder26 April 1874. Wed. R. J. WOLS, geb. van Tonninóen. A Igemeene kennisgeving. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen hunnen oprechten DANK aan allen, en bijzonder aan JufFr. PRIEM en Juffr. de WAARD, die hulp verleend hebben bij het redden van hun ge liefden Kleinzoon en Zoon uit een moddersloot. Nieuwediep24 April 1874. Wed. L. KROON. P. de BEURS. M. A. de BEURS—Beijers. VERLOREN: Een juweelen OORBELLETJE. De eerlijke vinder die het terug bezorgt aan het Bureau van dit blad, zal de volle waarde als belooning ontvangen. VERLOREN: Een gouden OORBELLETJE. De eerlijke vinder die hetzelve terugbe zorgt bij BERKHOUT Co.zal naar de waarde beloond worden. Iemand die een CYLINDER- HOROLOGIE, zonder Ringetje, ge vonden heeft, gelieve daarvan aan gifte te doen aan het Bureau van Politie. VAN PIETER ZOMERDIJK ANTJE ZUT. Nieuwediep, 29 April 1874.\\p Uit naam hunner dankbare Kinderen. f). De ondergeteekenden hebben de eer het ge- lÊP achte publiek in kennis te stellen, dat zij zich alhier gevestigd hebben als TIMMERLIEDEN. Beleefdelijk bevelen zij zich in ieders gunst aan. Adres M. DAALDER. Kuiperstraat. L. DIJKER. Wordt gevraagd: een fatsoenlijke Dienstbode, die goed met de wasch kan omgaan. Loon f60 a f70 's jaars. Informatiën aan 't Bureau van dit Blad. Wordt gevraagd: een fatsoenlijk Dagmeisje, niet beneden de 15 jaar. liefst R. C. Adres BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1