't VLIEGEND BLAADJE. Akemeene Nieuws-11 en AdvertentieMe VOOR OEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag* 4000 Ex* Prijs I Cent. 25 Jarige EcMvreiigii e? 25 Jarige EcMvemigii No. 130. Zaterdag li» Mei 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regcis 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. t 1 AGENTEN De Feestviering te Helder. jr Advertenties. m m =4% 12 Mei 1874. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT <fc Co. AJbonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zij u: Te Texel, W. STERK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna PaulownaH. J. OLIJ. Voor de Zijpe, H. van OS, Boek handelaar aan de Schagerbrug. Voor Schagen, J. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-hukie: Via Maraeille 21 Mei 's avonds 6-!25. Via Brindisi 18 Mei 's avonds 6.25. Via Triest 26 Mei 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop Via Southampton 23 Mei 'smorg. 6.25 Naar Curagao en Suriname: 16 Mei, '8 morgens 6.25. WEEKKALENDER. MEI. Zaterdag 16, Zondag 17, Maandag 18, Dinsdag 19, Woensdag 20, Donderdag 21, Vnjdag; 22. Opgang der Zon, Zat. 16 Mei 4 u. 5 m. Ondergang 7 u. 48 m. Met opgewektheid zag men hier ter plaatse den dag van 12 Mei te gemoet. De toebereidselen om dien dag luisterrijk te vieren, door het uitsteken vau vlaggen en oranjewim pels, het aanbrengen vau versieringen en illuminatie-toestellen, enz., deden met recht vermoeden, dat ook de Helder waardiglijk een plaats in de rij der feestvierende gemeenten zou iugemen. Het droge weder, dat wij zoo -vele dagen hadden, deed ook in dit opzicht de gunstigste verwachtin gen koesteren. Doch de donker bewolkte lucht op Dinsdagmorgen deed menigeen een bezorgden blik omhoog slaan, vooral toen er nu en dan fiksche regenbuien vielen, die wij, hoe gewenscht het regenwater ook voor den landman mocht zijn, liever een paar dagen later zouden gehad hebben. Toch besloot men het vastgestelde programma te volgen. De optocht van verschillende cor- poratiën, met vaandels, banieren en attributen, had op den bepaalden tijd plaats en liep, hoewel het steeds doorregende, in de beste orde af. De feestcommissie en de verschillende cor- poratiën hebben eer gehad van hun werk. De onderscheidene feestwagens, in het programma breedvoeriger ver meld, zagen er smaakvol uit. De kolen werkers, hallasters, haringvis- schers, enz, gaven in ïiun schilder achtig costuum een gewensebte afwis seling in de rij. De ruimte laat ons niet toe omtrent alle bijzonderheden tiifc te weiden, waartoe wij ons anders wel opgewekt gevoelden. Een paar nummers van den optocht kunnen wij echter niet met stilzwijgen voorbij gaan. 1°. de groep, voorstellende de twaalf stammen Israëls (waarschijnlijk uniek iti 't feestvierende Nederland), en 2°. de monsterachtige kabeljauw, behoorende bij de vischclub »Con- cordia." Al regende het ook aanhoudend door, onze plaatsgenooten, tegen ruw weder gehard, bleven daarom niet te huis. Zij hebben 't schoone schouw spel gezien, dat zeker bij heldere zonneschijn nog indrukwekkender zou geweest ziju. Bij 't begin der Spoorstraat wer den duizenden feestliederen, op oran jepapier gedrukt, door de firma Berk hout Co. gratis verspreid. De gondelvaart kon om 't ongun stige weder niet plaats hebben en werd daarom afgewimpeldj^Ehkelo ver-* lichtingen, binnenshuis aangebracht, werden 's avonds ontstoken en vielen goed iu 't oog, terwijl vreugdeschoten onophoudelijk gelost werden cn op onderscheidene plaatsen vuurwerk werd afgestoken. Niettegenstaande men Woensdag morgen vermeende dat de optocht der schoolkinderen door het ongun stige weder onmogelijk zou gemaakt worden, had die toch plaats, want gelukkig werd het weder later droog en helder. Met banieren en vaandels, waar onder sommigen recht fraai cn smaak vol waren, trokken de kinderen, netjes en sierlijk gekleed, ouder 't geleide liiimier ouderwijzers, en vergezeld door eenige leden der feestcommissie, onder gezang en gejuich door de ge meente. Het muziekkorps der Marine, onder leiding vau den heer Weekes- ser, voerde nu en dan fraaie muziek stukken uit, hetgeen de vréugde niet weinig verhoogde. Een aantal kolen- werkers, hallasters, enz., in hun eigen aardig costuum gekleed, bewezen ge wichtige diensten, door de onderwij zers in de regeling van den optocht met ijver en geschiktheid bij te staan. Begeleid door een dichten drom van toeschouwers, volbrachten de kinderen hunne wandeling, die wel wat ver uitgestrekt ayss, in vrij goede orde. Na den afloop werd hun in de scholen, even als <}es morgens, het een eu ander ter versnapering aan geboden en gingen zij daarop welte vreden huiswaarts. Des avonds had onze plaats een recht feestelijk aanzien. De illumi- natiën aan 't Molenplein, de Hoofd gracht, aan 't paleis en 't Kon. Inst. benevens de verlichting aan de West straat, den Kanaal weg en de overzijde, Westgracht en de Binnenhaven, kwa men heerlijk uit tegen de donkere lucht. Ook langs de Bassiugracht en de Spoorgracht merkte men fraaie verlichtingen op, waaronder die dei- gasfabriek bijzonder de aandacht trok. De gondelvaart, 't hoofdnummer van het programma voor dien avond, had in den aanvang met onverwachte hindernissen te kampen en had daarom een paar uur later plaats, dan er was opgegeven. Toch verloren de toeschouwers er niets bij, al werd hun geduld ook op zware proef gesteld. Eenmaal in beweging, levérden de sierlijk ver lichte booten en sloepen een waarlijk verrassenden aanblik op. De muziek klonk heerlijk over 't water, terwijl het afgestoken vuurwerk en de ver lichting met Bengaalsch vuur het schoone geheel nog meer luister bgzetten. Had niet de gure noorde- wind ons nu en dan tot de werke- lijkheid teruggebracht, men zou zich onder Italiës zuidelijken hemel, te Venetië gewaand hebben. Zoo is dan 't feestvieren afgeloopen en zijn wij tot de prozaïsche werke lijkheid des levens teruggekeerd. Maar lang nog zal men het feest herdenken, gevierd bij gelegenheid van de vijf entwintigjarige regeriug van onzen beminden Koning, Dank zij den goeden geest, die (mze burgerij in zulke omstandigheden steeds doet blijken, is alles, over 't geheel geno men, in de beste orde gegaan, waar toe ieder naar zijn 'vermogen heeft bijgedragen, en Avaardoor aan 't ver trouwen, dat door de feestcommissie in Helders burgerij is gesteld, ten volle is beantwoord. JN IE ÜW8TLÏ DINGEN. HELDER, 15 Mei 1874. Êen Dinsdagochtend 12 Mei uitgegeven buitengeAvoon nummer der »Staats-Courant" bel.eist de volgende proclamatie des Konings. Geliefde landgenooten. en onder danen in Nederland en zijne over- zeesche gewesten! »Een hartelgk woord tot U, op dezen heugelijkeu dag! Vijfentwintig jaren geleden heb Ik de Regeering over "het Nederlandsche volk plechtig aanvnnrJL. - - »Ik beloofde de vrijheden en rech ten van alle Mijne onderdanen te beschermen en hunne welvaart te bevorderen met alle middelen, die de wetten te Mijner beschikking stel len. Mijn ernstig streven is geweest, dat Koninklijk Woord, zooveel in Mijne macht was, gestand te doen. »'s Lunds VertegenAvoordiging heeft Mg daarbij gesteund. »Gg, geliefde landgenooten! hebt Mgue zorgen beloond door uwe ge hechtheid aan orde, uwe gehoorzaam heid aan de Avct, uwe noeste vlijt, maar vooral door uwe onverflauwde liefde voor Mij en Mijn Koninklijk Huis. »God heeft ons gemeenschappelijk werken met rijken zegen gekroond. »Is er een tjjdperk inde geschie denis van ons Vaderland, dat op meer ontwikkeling, meer vooruitgang, groo- ter vrijheid in elke richting, grooter welvaart en bloei kan bogen dan dat, waarop wij heden terugzien »0p Mijn vijfentwintigjarig feest zie Ik Mij aan het hoofd van een trouw en gelukkig volk, en de hechte baud, door onze geschiedenis geAveven, die heden, zoo innig als ooit te voren, Mijn Huis en Mijn volk verbindt, boezemt allerwegen eerbied in. »Dafc vervult Mijn hart met diepge voelde erkentelijkheid. »De bigde tonen, die alom in den lande zieh jubelend doen hooren, ge tuigen dat een zelfde gevoel allen be zielt. Ook uit onze eenstemmige vreugde spreekt luide de Eendracht, die onze Macht maakt. »Gaan wij zoo, nauw vereenigd, op den tot hiertoe gevolgden weg voort Spannen wij, elk in zijn kring, onze krachten in om de belangen van het vaderland, dat ons dierbaar is, te bevorderen, om het op de plaats, die het te midden der beschaafde volken inneemt, met eere to handha- Amsterdam 12 Mei 1874. Willem." Het nationale geschenk, dat aan Z. M. den Koning op 12 Mei iu de Nieuwe Kerk te Amsterdam is aangeboden en waartoe ruim 900 gemeenten hebben bijgedragen, be draagt circa f 180,000. De Koning bedankte voor het hem aangeboden geschenk. De gift, aan zijne hand toevertrouAvd, wenschte hij te besteden tot handhaving een er parel aan Neêrlaudsch kroon, de weldadig heid. Aan het fonds voor den ge- wapenden, dienst, ten behoeve van de invaliden van de land- en zeemacht in Nederland, die in den strijd ver minkt waren gewordeu, wilde Z. M. de opbrengst toekennen. Luide en herhaalde toejuichingen en fanfares verhieven zich na de mededeeling van deze Koninklijke beslissing. Bij besluit van Z. M. den Ko ning, van 12 Mei, is ingesteld eeu afzonderlgke medaille, welke zal wor den uitgereikt aan allen, zonder on derscheid van rang'of graad, die"deel hebben uitgemaakt aan de in 1873 en 1874 of in een dier jaren naar Atehiu gezonden of in 1874 nog te zenden zeemacht of expeditionaire troepen, of die daarbij in eenig bur gerlijk ambt of bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest. De voormelde medaille zal Avorden vervaardigd uit het iu Atchin gedu rende de -jongste expeditiën veroverde geschut. Zij zal zijn rond cn verguld, dragende op de voorzijde 's konings beeltenis, omringd door bet gebruike lijke randschrift en op de keerzijde het opschrift: Atchin 1873 en 1874, omringd door een krans van lauweren en eikenbladeren. Deze medaille wordt op de linkerborst gedragen aan een oranjelint, ter breedte van 3.8 centimeter. Het lint wordt niet zonder de medaille gedragen. De medaille Avordt slechts eenmaal uitgereikt. Volgens een bij het departement van Marine ingekomen bericht, is Zr. Ms. transportschip met stoomver- mogen Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. J. van Mans feit, den 12 April jl. uit de Simonsbaai naar Nieuwediep vertrokken. Het blijkt thans zeker te zijn dat de heer von Bultzinglöwe. bur gerlijk gedelegeerde van bet Roode Kruis bij de expeditie naar Atchin, het eerst in den kraton is geweest met een Enropeesch sergeant. Volgens de opgave van het »Bureau-Veritas," zijn in de maand Maart vergaan 221 zeil- en 19 stoom- vaartnigen. Van de zeilvaartuigen waren83 Engelschc, 31 Fransche, 22 Noord-Amerikaansche, 19 Noor- Aveegsche, 18 Duitsch'e, 10 Neder- landsche, 9 Deensche, 7 Italiaansche, 6 Zweedsche, 5 Grieksche, 4 Oosteu- rijksche, 3 Russische, 2 Spaansche, 1 Belgisch en 1 Turksch. Vau de stoomvaartuigen Avaren; 14 Engelsche, 2 Fransche, 1 Noord-Amerikaansch, 1 Belgisch en 1 Italiaansch. Ten opzichte van 12 zeil- en van 3 stoom schepen werd het vergaan nog slechts wegens het uitblijven van tg ding, vermoed. Verleden week is een spoor wegopzichter door een sneltrein van den Grand-Central-Belge, komende van Maastricht, nabijheid Singelbeek overreden; hij bleef op de plaats dood. Zondag is op het strand te Sche- veuingen gevonden het uit zee aan gespoelde lijk van een manspersoon, naar gissing oud 40 jaren, van mid delmatige lengte, gekleed met ratiné winterjas, blauw zomerjacket en dito vest, grijzen pantalonhet linnen gemerkt C. W. L. 6. Bij het lijk is een retourbillet van Amsterdam naar 's Hage gevonden, alsmede een gouden horologie met dito ketting; een gouden dameskettiug; eeu bloed koralen ketting; gouden ringen met juweelen steenen vond men aan de vingersde handen zouden doen on derstellen, dat hij een werkman van beroep was. HELDERSCHE MOPPEN. Zeker berucht woekeraar, onverbiddelijk omtrent zijne schuldenaren, vermaakte zijne nalatenschap, bij testament, aan een aantal mcnschlievende instellingen. Nadat die uiterste wil was voor gelezen, riep eeu der toehoorders uit: „Zoo iets zou hij gedurende zijn gierig leven nooit gedaan hebben IIET FRISSCIIE TAFELLAKEN. In een zeer armoedig plaatsje in Amerika, werd con .reiziger, door den bediende van het logement, waar hij zijn intrek genomen had, reeds voor dag en dauw wakker geschud en bij herhaling tot cpstonn gedrongen. De reiziger, hierover vrij gebelgd, snauwde den bediende wrevelig toe: „Verbruid kerel! je hebt me reeds driemaal in iniju slaap gestoord cn nu drijf jc liet zoo ver, dat jc me de lakens van bet lijf haalt.'* „Och, inijn lieve Mijnheer!" hernam de bediende, „neem liet niet kwalijk; maar het kan niet anders, ik moet het tafellaken gebruiken, om bet ontbijt klaar te zetten." Burgelijke Stantl. Gemeente Helder. Opgave van 11 15 Mei .187-4. ONDERTROUWD: J. Poth, landbouwer en G. de Bruin. GEHUWDGeene. BEVALLEN: G. Spigt geb. Dras, Z. C.'J. Filmer geb. Marchand, D. A Oostendorp geb. Buijs, Z. T. Winkel geb. Terpstra, Z. S. M. Evers geb. Delhoussen, D. A. Kek geb. Vink, Z. N. Paul geb. Dicpering, Z. G. Roodt geb. Smit, Z. A. Dekker geb. Boon, D. J. Kruikcracijer geb. Gceris, Z. M. Broct geb. Harciuakcr, Z. OVERLEDEN: J. H. Smit, 27 j. II. L. Beuthem, 5 m. C. Buisuinn, 5 m. II. Klop geb. Gerrelach, 63 j. M. S. II. Evelein, 6 m. KT van A. KORFF G. KORFFBoon. Helder, 18 Mei 1874. van A. W0NDERIEGEM A. DOORNBOS. Helder18 Mei 1874. Ondertrouwd J. POTH en G. DE BRUIN. Helder13 Mei 1874. Receptie 17 Mei. Benige en algemeene kennisgeving. GetrouAvd Hernardtis Jolianues de Kort en Comeïia Ban. Helder15 Mei 1874. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Avelgeschapen ZoonGRIETJE SMIT, geliefde Echtgenoote van J. ROODT Ja. A Igemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1