't VLIEGEND BLAADJE. Algcnu'i'iii' MciiwS' en AdrerMieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag- 4000 Ey. Prijs 1 Cent. 45 Jarip Mvenfflpi \o. 132. Zaterdag 23 Mei 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regeis 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN Advertentiën. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post,"50 Ct. voor dit Blad zijn: Te Texel, W. STERK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna PaulownaH. J. OLIJ. Yoor de Zijpe, H. van OSBoek handelaar aan de Schagerbrug. Voor SeliagenJ. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. WEEKKALENDER. MEI. Zaterdag 23, Zondag 24, Maandag 25, Dinsdag 26, Woensdag 27, Donderdag 28, Vrijdag, 29. Opgang der Zon, Zat. 23 Mei 3 u. 55 m. Ondergang 7 u. 59 m. Eerste Kwartier Zaterdag 23 Mei. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Marseille 4 Juni 's avonds 6.25. Via Briifdisi 1 Juni 's avonds 6.25. Via Triest 26 Mei !s avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 28 Mei 'sniorg. 6.25 Naar Curagao en Suriname: 1 Juni, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Mei 1874. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat aanstaanden Dins dag, des namiddags ten 3 ure, door den Heer Dr. Bitter, in een der lo kalen van de werkinrichting, op de Kerkgracht alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot het kosteloos vaccineeren, aan allen die zulks ver langen. Gistermiddag ontstond er brand in de machine-kamer van de boot der Java-Maatschappij Holland." Door de werking van een paar brandspuiten waarvan die der Maat schappij Nederland" het eerst wa ter gaf, was men den brand spoedig meester. Met genoegen maakten wij kennis met het concert-gezelschap, onder directie van den heer Henrici, in het lokaal 't Centrum. De onder scheidene chansonnetten, duo's, enz., werden met veel talent, op een be schaafde manier voorgedragen, hetgeen meestal een daverend applaus uitlokte. Wij vernemen dat op vereerend "verzoek nog tot 't geven van een twee tal Concerten besloten is. Tot den laatsten December van dit jaar bestaat gelegenheid voor zes artsen, mits niet ouder dan 30 jaren, om als officier van gezondheid der 2e kl. bij de zeemacht dienst te ne men. De verbintenis geschiedt voor slechijs vier jaren; de premie bedraagt f 6000. Adres het Depart. van Ma rine. Onder leiding van den eere voorzitter Z. K. H. prins Hendrik, hield de stoomvaartmaatschappij »Ne- derland," Dinsdag te Amsterdam, de jaarlijksche algemeene vergadering, waarin het verslag werd uitgebracht. De eere-voorzitter, die de aandeel houders welkom heette, gaf daarna gelegenheid tot gedachtewisseling, maar niemand maakte daarvan gebruik. De aftredende commissarissen werden herkozen. De rekening en verant woording over 1873 werd opder algemeene toejuiching goedgekeurd. Met een woord van opwekking, waarbij de eere-voorzitter den wensch uitsprak, dat de maatschappij, met de behartiging der belangen van hare aandeelhouders, steeds de eer onzer vlag mocht blijven handhaven, werd de vergadering gesloten. Naar men verneemt, zullen voor rekening van het dep. van Marine zes stoomkanonneerbooten, type Staunch, worden gebouwd, en wel drie bij de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en drie bij de Ned. stoombootmaatschappij te Rot terdam [Fijenoord.] Aan de heeren Cristie, Nolet en de Kuyper te Delfshaven is de bouw opgedragen van twee stoombarkassen, bestemd voor den dienst in Oost-Indië. Van Zondag 10 tot en met Dinsdag 12 Mei jl. zijn uit Haarlem per Holl. IJz. Spoorweg naar Am sterdam vervoerd circa 7400 personen. Voor eenigen tijd is te Deventer door de firma Hames Cranenburg eon fabriek opgericht, welke tot heden in ons land eenig in haar soort is, namelijk een fabriek van Keulsch aardewerk. Reeds heeft zij zeer ge lukkig geslaagde voortbrengselen ge leverd. De dagbladen verzekeren dat het aanwervenvan Zwitschers voor den Nederlandsehen krijgsdienst in Oost- Indië, nog altijd voortgaat. Den 9n Mei werd aan het station te Mülh- hausen zekere Josef Balthasar Rufli uit Grenchen in Solothurn in hech tenis genomen, toen hij negen spoor- wegbilletten naar Mainz voor zich en 8 jongelieden genomen had. Het bleek, dat hij en zijne 8 vrienden Zwitschers waren, die te Belfort door de werfagenten Hitz uit Grauwbun- derland en Peter Wagner uit Bazel aangeworven waren en over Mainz en Keulen naar Nederland moesten gaan. In een schrijven van 16 Maart meldt een der dekofficjeren, dat de land- on zeemacht in Indië zich Uit stekend hebben gedragen en het va derland trotsch op haar wezen mag. »Ik heb," zegt hij, de expedities op Bali, Boni en Borneo medegemaakt, maar deze oorlog spant de kroon. Wij haddon te strijden tegen eon vij and, die zijn grond hardnekkig ver dedigde. Thans is hij rustig; veel hoofden hebben zich aan het Neder- landsch gezag onderworpen en in bijna alle kampongs wappert de Nederlaud- sche vlag. Naar mijn inzien zal Atchin met den tijd wel een goede kolonie worden, want het is een goed en vruchtbaar land en zeer voordeelig gelegen voor den handel." De schrijver maakt met lof gewag van de diensten, door het verbeterde schiet geweer en geschut bewezen, en ge tuigt van het krachtig effect, dat het vuur van de »Zeeland" heeft uit geoefend, die van 9 tot 30 December niet minder dan 11.000 kilo's bus kruit verschoot en 2600 kogels, die een goede uitwerking hadden. De krijgsgevangen Atchineezen moeten dan ook verklaard hebben, dat zij veel banger waren voor dit oorlog schip dan voor de geweren der solda ten. Eergisteren middag, bij 't eindi gen van den arbeid, wilden een paar schildersknechts een Rotterdamschen steiger, bevestigd aan een huis in de Kerkstraat bij de Spiegelstraat te Am sterdam inhalen, toen door een onge lukkig toeval of liever door onvoor zichtigheid een plank kantelde en de man die zich nog op de steiger bevond, van eon aanzienlijke hoogte naar be neden stortte. Hij kwam op het hoofd terecht en was oogenblikkelijk dood. De ongelukkige laat een zwangere vrouw en eenige kinderen achter. Te Gorinchem is 11. Dinsdag de 101 jarige koopman Hartog Jakob Vis ser overleden. To.fc.in den laatsten tijd van zijn leven zag men den grijs aard eiken Maandag in de Keelestraat zijne waar (rozijnen, vijgen, enz,) de omstanders te koop aanbieden. Tusschen Onderdendam en Bedum is op een barge een bank omgevallen waarop 5 meisjes zaten, en daardoor allen in het water stortten. Door de in snelle vaart zijijde barge dadelijk op den wal te sturen en daarna terug te varen, was men spoedig weer op de plaats van het ongeluk terug, waar met veel moeite 'do| 5 meisjes gered werden. Vrijdagmiddag is in de nabij heid van Schokland gezonken het vaartuig van schipper C. Everharders, geladen met steen. De vrouw van den schipper en twee kinderen zijn verdronken; de schipper en knecht zijn gered. Later is mede op de Zui derzee een Urksche schuit door een hevigen rukwind omgeslagen. Van de bemanning, bestaande uit 3 broe ders, zijn de schipper Jan Hak voort en zijn jongste broeder verdronken de andere broeder is gered. De schip per was gehuwd en l^at een weduwe met vier kinderen na£ Bij den brand te Rotterdam bemerkte men, toen met veel moeitö eenige kinderen van de derde verdie ping van het brandende gebouw waren gered, dat nog een kind op den zol der op de 5de verdieping was achter gebleven, waarop de agent^ Vrij, vol gens een mededeeling die hetVad." er van doet, ondanks den verstikkenden rook, op nieuw het gebouw binnen trad, de trappen opvloog en werkelijk het kind op de aaugeduide plaats vond. Dit in eenige kussens te pak ken en mede te nemen was het werk van een oogenblik, doch bij de trap gekomen, zag hij dat die weg hem was afgesneden en keerde toen terug, om langs het dak een heenkomen te zoeken. Doch ook dit ging niet, omdat, hoe spoedig de brandweer ook ter plaatse aanwezig was, de red dingsladders nog niet present waren. Ijlings keert de onverschrokken red der naar het bed terug, grijpt daar van een deken en bindt daarmede het kind voor zijn borst. Nu snelt hij opnieuw naar de brandende trap, zet zich sehrijlings daarop en laat zich door de vlammen met zijn last naar beneden glijden. Na twee trappen op die wijze gepasseerd te zijn, komt hij aan de lagere verdiepingen, die nog niet zijn aangetast, begeeft zich toen op de gewone wijze langs de trappen en smaakt het genoegen het geredde kind ongedeerd in de armen zijner moeder terug te brengen. Namens de letterlievende Ver- eeniging Vrede en Vriendschap" werden de agenten van politie A. J. Vrij en J. G. IJ. Hekman, te Rot terdam in tegenwoordigheid van den hoofdkommissaris en verdere amb tenaren van politie, een horloge met inscriptie uitgereikt, als belooning voor hun moedig gedrag bij het red den der kinderen, die zich in het bran dende huis in de Vischsteeg aldaar bevonden. Te Harderwijk is Zondagmorgen het lijk van een gepensioneerd mili tair in Ned.-Indischen dienst uit de stadsgracht opgehaald. Vroeg in den morgen had hij zijne woning verlaten; men vermoedt dus, dat hier zelfmoord heeft plaats gehad. Vrijdagavond werd in de haven te Hellevoetsluis het lijk opgevischt van een oppassend jongeling, dien men sedert dien ochtend vermist had. Door de feesten eenigszins laat aan boord gekomen zijnde, en weer vroeg bij zijn werk willende wezen, is hij, naar men vermoedt, slaapdronken ge weest en daardoor over boord gevallen. Men schrijft uit Wijhe aan de ïZw. Ct.": Een allertreurigst voorval heeft hier algemeene deelneming gewekt. De pastoor dezer parochie was Zaterdag avond bezig naar een doel te schie ten een jongeling is daarbij tegen woordig en begeeft zich voor dat doel,-juist op het oogenblik dat het schot valt, waardoor hij zoodanig in den rug of schouder getroffen werd, dat hij weinige uren daarna bezweek. De ongelukkige was een oppassend mensch van 22 jaren en eenig kind. De ouders en de pastoor zijn rade loos." De »N, R. Ct." meldt dat de pa stoor zoodanig door schrik bevangen is, dat hij aan verstandsverbijstering lijdt en niet buiten levensgevaar ver keert. De Oud-Professor J. W. Brou wers, thans R. C. Pastoor aan de Hand van Leiden (waar hij een schoone gothische kerk bouwt) heeft dezer dagen op zeer heusche wijze de oud- Hollandsche gastvrijheid in practijk gebracht. De huzaren, die naar den Haag trokken, maakten een halt in de nabijheid der nederige Pastorie, 's morgen ten 81/s uur. De Pastoor begaf zich terstond tot den comman deerenden officier (baron van Lijnden) en noodigde hem uit, met de andere officieren een klein ontbijt in de Pastorie te komen gebruiken. Dit vriendelijke aanbod werd op de meest gracieuse wijze aangenomen cu de bescheiden verontschuldiging van den commandant, ten aanzien van eenige verversching den 150 man kavalleris- ten aan te bieden, vond bij den Pastoor geen ingang. Hij liet terstond een vaatje bier opensteken en een kistje sigaren werd den manschappen prijs gegeven. Te Emden is een groote uit gebreidheid gegeven aan de daar ge vestigde maatschappij voor de haring vangst. De vloot bestaat thans uit twaalf loggerschepen, bijna uitsluitend met Nederlandsche zeelieden bemand, die mettertijd door Pruisische visschers vervangen zullen worden, die men uit Oost-Friesland en de beide hertog dommen Sleeswijk-IJolstein hoopt te krijgen. Bij den heer J. de Kooi te Dub beldam is een wonderkalf geboren met een beerenkop. Het dier heeft daarbij een vleeschsluier, die uit de hersenpan is gegroeid en tot aan het staartbeen loopt, voorts dubbele knie gewrichten, drie neusgaten en een dubbele vouwhuid om het lijf. De pooten zijn krom gegroeid. De koe, welke dit monster ter wereld bracht, is bij de verlossing, die met behulp van den veearts, den heer J. van der Mast plaats had," gestorven. De beurscrisis van Weenen, de groote x>Krach," had nu een jaar ge leden plaats, en thans bedraagt het bekend geworden cijfer van de daling der papieren, do beste er onder be grepen, twee milliarden Oostenrijk- sche florijnen, of 5 milliarden fr., de gausche oorlogschatting, door Frank rijk aan Pruisen betaald. Onderrokken en romans. In Engelsche bladen 'vond men onlangs de volgende advertentie: Madame Perkale heeft de eer, de dames, die zeebaden bezoeken willen, op hare nieuwe gestikte onderrokken a 1 shil ling attent te maken. Op iederen onderrok is een hoofdstuk van een hoogst boeienden roman gedrukt; in vijftig wekelijksche onderrokken zal de roman compleet zijn." In andere landen geeft men onderrokken of pa- rapluies in ons land reeds horologes als premiën bij boekwerkenin Engeland romans, om onderrokken te debiteeren. Wat zou beter resul taten opleveren HELDERSCHE MOPPEN. Een Fransch dichter trouwde in zijn negentigste jaar een meisje van zestien. Een zijner vrienden, hem vra gende, hoe hij op zijnen ouden dag het in zijn hoofd konde krijgen, zulk eeu jong meisje te huwen, antwoordde de dichter: „o, dat is een „Dich terlijke Vrijheid." Toen do Franschen den eersten winter hier te laiïde doorbrachten en de menschen allerwege zagen schaat senrijden, meenden zij, dat het ver mogen om vooruit te gaan, een ei genschap van de schaats wan, die dus den rijder, op zijn bevel, daarheen voerde, waar hij wezen wilde. Een hunner schafte zich een paar schaat sen aan, bond die op de Haarlem mervaart onder de voeten en riep, terwijl hij er met een wandelstokje tegen aansloeg, uit: »Aliez! partez pour Aarlem Burg-elijke Stand. Gemeente Helder. Opgave vau 19 23 Mei 1874. ONDERTROUWD: K. Kikkert, broodbakker en G. Timmerman. J. Buikes, timmerman en J. Brandt. GEHUWDP. Klein en A. Jonker. J. Selman en J. J. Feierabend. BEVALLEN: K. J. Booij geb. Molenaar, D. C. Muller geb. Gröf, Z. E. Zwart geb. van der Hoeven, Z. N. Wobben geb. Deurmau, Z. E. C. Marchand geb. Griek, D. -T- F. Neesen geb. van 't Vlie, Z. OVERLEDEN: Geene. Levenloos aangegeven 1. van H. F. STEGGERDA F. W. van de11 VEEN. Helder, 23 Mei 1874. Uit naam hunner dankbare Kinde- üfc ren, Behuwd en Kleinkinderen. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun 25jarig Huwelijk ondervonden, betuigen ondergeteekenden hunnen iiartelijken DANK. A- KORFF. G. KORFF-Boon. V oor de menigvuldigo en treffende blijken van belangstelling, die ons op ons Zilveren Huwelijksfeest moch ten ten deel vallen, betuigen wij bij dezen onzen inuigeu DANK. Inzonderheid brengen wij dank aan Bestuurders en Leden der sociëteit MARS, die het genoegen van onzen feestdag zoo aanmerkelijk hebben verhoogd. A. WONDERIEGEM. A. WONDERIEGEMDoornbos,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1