't VLIEGEND BLAADJE. Algemm Nieuws-1| en AilrerteniieMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 133. Woensdag 27 Mei 187A. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN V erschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te TexelW. STERKBoekhan delaar aan den Burg. Te Anna PauloionaH. J. OLIJ. Yoor de ZijpeH. van OS, Boek handelaar aan de Schagerbrug. Yoor Schagen, J. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Via Marseille 4 Juni 's avonds 6.25. Via Brindisi 1 Juni 's avonds 6.25.' Via. Triest 9 Juni 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southampton 2 Juni 'smorg. 6.25 Naar Curagao en Suriname 1 Juni, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2G Mei 1874. Het stoomschip Prins van Oranje," van de Maatschappij Ne derland, kwam Zondagavond jl. hier binnen, komende van Batavia. Aan boord bevonden zich een aantal passagiers benevens een groot trans port schepelingen der Marine, waar onder eenige gekwetsten en eenige kolonialen. De ramtorenschepen Buffel," Schorpioen" en het raderstoomschip »de Valk," welke gedurende eenigen tijd te Vlissingen zijn gestationeerd geweest, wegens de komst van den keizer van Rusland aldaar, zijn Zon dagmiddag jl. weder in deze haven teruggekeerd. Blijkens een Regeeringstelcgram uit Buitenzorg, den 2ln dezer te 's Gravenhage ontvangen, waait teTa- miang onze vlag. Toekoe Nik, van Maraksa, was door Nanta buiten zijn terrein gelokt. In zijne afwezigheid hadden de vijanden eenige zijner kam pongs verbrandmaar zij werden met de hulp van onze troepen verjaagd. Blijkt daaruit aan den eenen kant eenige uitbreiding van ons gezag, aan den anderen kant kan men er uit zien, dat de vijandige gezindheid nog blijft voortduren. De Amsterdamsche correspon dent van het Haagsche Dagblad" deelt mede, dat uit het voorlooping getuigenverhoor, door den rechter van instructie Mr. S. J. Hingst afgenomen, omtrent het vergaan van het stoom schip Prins Hendrik," gebleken is, dat op kapitein Oort niet de minste schuld (nalatigheid of anderszins) kan gelegd worden. Die gezagvoerder zelf heeft echter zijn ontslag uit den dienst der maatschappij gevraagd, begrijpen de dat een kapitein, die tweemaal binnen een kort tijdsverloop zoo on gelukkig is geweest, door de publieke opinie voor een minder geliefden gids op het ruime sop zou worden gehou den. Z. M. de Koning heeft den heer Baron van Heeckeren van Keil, di recteur van het kabinet des Konings, gelast, om door middel van de Staats courant aan autoriteiten, colleges en particulieren, die aan Z. M. adressen van hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogstdeszelfs vijf- en-twintig-jarige regeering, Zr. Ms. hartelijken dank te betuigen en daarbij de verzekering te voegen van Zr. Ms. diepgevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitgedrukte gevoelens. Als een blijk van tevredenheid over de houding der mindere beamb ten van politie, gedurende de feesten te Amsterdam, is door particulieren aldaar reeds ruim f 750 ten hunnen behoeve bijeengebracht. Vrijdagavond omstreeks 10 ure is een hevige brand uitgebarsten in een perceel in de Rozenstraat bij de Prinsengracht te Amsterdam, bewoond door A. van Meeteren, winkelier en schilder. Het huis is geheel uitge brand en de talrijke bewoners hebben met achterlating hunner goederen, met moeite het leven gered. Door de werking van 7 spuiten was men den brand spoedig meester; ten 4 uur was alles gebluscht. De stoomspuit was aangerukt, doch heeft niet ge werkt. De belendende perceelen heb ben nog al geleden. Persoonlijke on gelukken zijn niet vernomen. In den winkel van de firma Maarseveen Co., in de Torensteeg te Amsterdam, is thans tentoonge steld het voor Generaal van Swieten bestemde Grootkruis der Militaire Willemsorde, gelijk men weet de hoogste onderscheiding in die orde, waarvan Z. M. de Koning Groot meester is. Een lauwerkrans dekt het keurig bewerkte, kostbare stuk. De Amstel-hötelmaatsehappij keert over het afgeloopen jaar een dividend van f 15.50 per aandeel of 21/a pCt. uit. Voor de hulpbehoevende herv. gemeente te Venlo is door Z. K. H. prins Hendrik f 1000 geschonken. Volgens te Winschoten ontvan gen bericht, is het Nederlandsch schip »Hillechiene," gevoerd geweest door kapitein Kruize, zonder bemanning door eenige visschers drijvende in zee gevonden en te Arendal binnenge bracht. De lading bevond zich nog aan boord. Gemeld schip, 13 Maart jl. van Krageroe naar Tenmuntelzijl vertrokken, is vermoedelijk in nood door de equipage met de boot ver laten, die daarna den dood in de gol ven gevonden heeft. Ook de vrouw van den kapitein bevond zich aan boord. Te Hoornsterzwaag is een 15 jarig meisje door de onvoorzichtigheid van een knaap met een geweerzoo- danig door het schot getroffen, dat zij binnen weinige oogenblikken een lijk was. De »Zw. Ct." spreekt tegen dat de pastoor te Wijhe door het onge luk krankzinnig zou geworden zijn. De man is thans zeer kalm, doch uiterst treurig gestemd, en evenzoo zijn bejaarde moeder. Te 's Bosch is een schutter, die tot vier dagen arrest was veroordeeld, na twee dagen in de gevangenis te hebben doorgebracht, daaruit gevlucht. Om die twee dagen bekorting van zijn verblijf aldaar te bekomen, heeft hij in een steen een voor moeten vijlen, waardoor hij een ijzeren spijl kon wegnemen van de traliën, die een raam van zijne gevangenis sloten daarna moest hij een houten bord wegwerken, en, alvorens zijn weg te gaan, heeft hij daarna de ijzeren spijl en het houten hord weer vastgezet. Voor al die moeite is hij nu twee dagen vroeger weg, maar loopt het gevaar, dat men hem weder oppakkende, on barmhartig genoeg zal zijn, hem voor al zijn arbeid niet te beloonen maar nog zwaarder te straffen. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de groei van veldproducten slechts langzaam vordert, wegens de tot nu toe heerschende koude weers gesteldheid i de landlieden klagen over het weinige weidegras en de daaruit ontstane schrale vee voedering, die geringe melkproductie ten gevolge heeftanders om dezen tijd van het jaar hoogst belangrijk. Het Duitsche rijksstoomschip Merkur is bij Koningsberg in brand geraakt en gezonken. Het treurig vermoeden bestaat, dat het Afrikaansche stoomschip Li beria met man en muis vergaan ia. 't Is den llden April van Liverpool naar de Westkust van Afrika ver trokken maar sedert is er niets meer van gehoord. De Volta, een ander stoomschip van die lijn, bracht in Liverpool het bericht, dat op 200 mijlen afstands van Scilly verscheidene kisten en vaten opgevischt zijn, welke bleken tot de lading der Liberia be hoord te hebben. De Liberia was een ijzeren stoom schip van 1470 ton en had behalve een bemanning van veertig man, twaalf passagiers aan boord. Men vermoedt dat het in. de golf van Biscaije met een ander stoomschip in aanvaring gekomen en gezonken is. Omtrent het vergaan van het stoomschip »le Nil." waarop o. a. Japanners waren die de tentoonstelling te Weenen hebben bijgewoond, wordt het volgende gemeldIn den nacht van 20 op 21 Maart stootte het vaar tuig op de rotsen van kaap Idyon; het licht van den vuurtoren was door de zware mist niet zichtbaar, schoon men er slechts 10 mijlen van daan was. Door achteruit te stoomen kwam het schip van de rotsen los, maar de voorsteven van het schip, dat van onderscheiden waterdichte beschotten was voorzien, was verpletterd en de machine beschadigd. De zeilen werden terstond bijgezet en de kapitein gaf last, zich van de reddinggordels te voorzien. Na een half uur bezweken plotseling de beschotten voor de ge weldige drukking van het water en vóór men de booten kon uitzetten, zonk het vaartuig. Van de 93 per sonen, die zich aan boord bevonden, hebben slechts vier, twee matrozen, de scheepsbakker en een passagier, door zwemmen en doordien zij zoo gelukkig waren een boot te vinden, hun leven gered. In den omtrek van Mile-End is een vreeselijke moord gepleegd. Een geheele familie, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, werd dood in haar logement gevonden. Men had de ongelukkigen den hals afgesneden. Het jongste kind, slechts vier maanden oud,- lag in de armen zijner moeder. De overige kinderen lagen bebloed op het bed. De man lag uitgestrekt op den vloer tusschen het bed en de toilet-tafel. Daar de man bekend was als een dronkaard, onderstelt men, dat hij eerst zijne vrouw en kinderen en vervolgens zich zelf van het leven heeft beroofd. Blijk baar had de vader zich voor den toiletspiegel geplaatst om de doode- lijke snee beter te richten. LI. Donderdag is te Eimsbuttel, bij Hamburg, een luchtballon opge stegen met 4 personen. Op aanzien lijke hoogte gekomen, werd hij door een heftigen noordewind in 20 minu ten tijd ongeveer 3 geografische mij len voortgedreven tot Neuendam. Bij het nederdalen werd hij met zijn schip over den bodem voortgesleept en kon, daar het ondertouw ontbrak, niet vastgemaakt worden. Drie reizigers werden over boord geworpen. Ten gevolge van deze vermindering van vracht, steeg de ballon weder met den vierden reiziger, die genoodzaakt was zich langs een noodtouw te laten zakken. Daar dit slechts tot vijftig voet boven den grond reikte, liet de tusschen hemel en aarde zwevende luchtschipper zich vallen. Hij kwam in de boomen terecht en ontving vrij ernstige kneuzingen. De ballon is ten laatste te Wunstorff in Hanover ne- dergekomen. Te Moskou kwam eenige dagen "en, toen de avondtrein uit Brest- Litewski was aangekomen, een passa gier naar het goederen-bureau, om zijne bagage in ontvangst te nemen. Nadat hem een zeer zwaren reiszak van grooten omvang was ter hand gesteld, gaf hij dezen bij den uitgang aan een opzichter van den spoorweg en ging zelf een rijtuig huren. De man bewaarde den zak, maar de pas sagier kwam niet terug. Twee da gen later gelastte de directie den zak te openen, daar deze een onaangename lucht begon te verspreiden. Men vond er het zwaar beschadigde lijk van een jong meisje in. Op Hemelvaartsdag is te Ascone, aan het Lago Maggiore, een dyna- miet-fabriek in de lucht gesprongen, die aldaar een jaar geleden was opge richt en voortreffelijke fabrikaten le verde. Men heeft dit onheil te wijten gehad aan de ontploffing, tengevolge eener tot dusver onbekende oorzaak, van 500 kilogram nitro-glycerine. Als een opmerkelijke omstandigheid wordt gemeld, dat onder de puinhopen 40 kisten met ongeveer 1000 kilogram dynamiet zijn gevonden, die, hoewel de kisten gedeeltelijk verbrijzeld en zelfs vele der patronen gebarsten wa ren, niet ontploft zijn noch vuur hebben gevat. De twee elkander on- middelijk opvolgende uitbarstingen, waardoor de fabriek in een bouwval verkeerd is, waren zoo geweldig, dat de grond als bij een aardbeving, er van schudde. Men heeft, behalve de be langrijke stoffelijke schade, geen an der onheil te betreuren gehad, daar, ter gelegenheid van den kerkelijken feestdag, de arbeid in de fabriek stil stond. Volgens berichten uit Genève, die door het Fransche Regeeringsblad worden medegedeeld, hebben de nacht vorsten van het begin dezer maand een zeer groot nadeel toegebracht aan de te veld staande producten in Zwit serland, met name in de kantons Ge il veWaadtlan dWallis en Neufchatel Vooral heeft de wijnstok veel geleden, ».oo zelfs, dat in verscheidene gedeelten van Wallis en Waadtland de wijnoogst geheel verloren geacht wordt. Ook de ooftboomen, de aardappelen, de granen en zelfs de kustweiden hebben veel geleden. Op vele plaatsen zijn de uitzichten op den oogst der vee voedergewassen uiterst ongunstig. In de afgeloopen week zijn 96 landverhuizers uit Brazilië in Bremen teruggekomen en naar hunne vroegere woonplaatsen in Pommeren en Oost- Pruisen teruggezonden. Zij hadden in Brazilië veel gebrek geleden en waren blijde, dat zij met hulp van Staatswege weder in hnn vaderland waren. De hongersnood in Klein Azie neemt onder het Turksch wanbestuur verschrikkelijk toe. Te Konstantinopel beproeft men uit particuliere midde len hulp te verleenen. Een landverhuizer had on langs een onaangenaam incident op zijne reis naar Amerika. Zijn schip zou Liverpool aandoen en kwam daar dan ook na een gelukkige reis. Onze vriend dacht echter dat hij daar reeds in Amerika was, verliet met pak en zak zijn vaartuig en roemde in de bierhuizen van Liver pool op zijn voorspoedige reis. Zijn misverstand werd eerst ontdekt, toen hij vroeg, wanneer de trein naar Wisconsin vertrok. Het kostte echter veel moeite eer men hem overtuigd had, dat hij zich nog in Europa bevond. Met het bangst voorgevoel snelde hij naar de haven, en waarlijk, daar dobbert zijn schip reeds op het ruime sop. Hij zat nu op het zand, in de treurigste beteekenis des woords; hopen wij dat goede vrienden het gestrande huikje zijner hoop wel weder vlot gemaakt zullen hebben. Veel opzien baart tegenwoordig in Rusland de geneesheer Roussel met zijne genezingen door middel van bloed-overgieting (transfusie.) Men wil, dat hij, met een daartoe door hem uitgevonden toestel, inderdaad merkwaardige uitkomsten verkregen heeft, vooral in gevalleu, dat de lijders geen kracht hadden, om de eene öf andere noodzakelijke kunstbewerking zonder levensgevaar te doorstaan. Zoo moet hij o. a. een idioot meisje her steld hebben, door haar schapenbloed in de aderen over te brengen. In een Zwitsersche gevangenis had onlangs een origineel voorval plaats. Zekere Reuser was wegens diefstal opgepakt en in een cel ge plaatst en een paar dagen later kwam er zekere Niffeler, eveneens wegens diefstal, bij. Niffeler had weldra ge noeg van het gevangenisleven en wendde zich daarom tot zijn celgenoot, met verzoek hem om hals te brengen. Reuser, iemand van tamelijk bekrom pen geestvermogens, verklaarde zich bereid, bracht hem in een goede positie en ging toen' met een stuk van een stoel op zijn hoofd te werk. Toen hij meende genoeg gedaan te hebben, legde hij hem te bed en bracht hem nog eenige diepe wonden toe. De slagen waren evenwel niet doo- delijktoen Niffeler uit zijne onmacht ontwaakte, werd hij verbonden en verpleegd. Bij het onderzoek der zaak zou Niffeler zijne dienstvaardig heid duur kunnen te staan gekomen zijn, doch het zonderlinge van het verzoek en de geestestoestand van den schuldige waren oorzaak dat hij vrij gesproken werd. 't Bleek nog dat Niffeler, om Reuser te gereeder in het voorstel te doen toestemmen, hem voorgespiegeld had, dat het bestuur van zijne geboorteplaats hem tien francs premie zou uitkeeren. Zeker een matige schatting van zich zelf! Voor 50 jaar had de beroemde Amerikaansche predikantLyman Bee- cher een traktement van f 750, bene vens vrij brandhout. Zijn niet minder beroemde zoon, Henry Ward Beecher krijgt nu een tractement van omstreeks f 50,000, maar zonder brand hout. HELDERSCHE MOPPEN. Een woekeraar had een jong mensch van aanzienlijken huize 600 gulden ad 50 percent voor een jaar geleend, met conditie, dat de interest vooruit moest betaald worden, zoodat de arme jongen maar driehonderd gulden in handen kreeg en voor het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1