't VLIEGEND BLAADJE. UflTiiicdic Vii'iiws- cn Adrertentiebode VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. No. 135. Woensdag 3 Juni 1874. Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. AGENTEN POSTKANTOOR HELDER. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. voor dit Blad zijn: Te Texel, W. STERK, Boekhan delaar aan den Burg. Te Anna Paulowna, H. J. OLIJ. Yoor de Zijpe, H. van OS, Boek handelaar aan de Sehagerbrug. Yoor SchagenJ. GROOT, Boekbinder. Bij wie tevens Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië: Yia Marseille 4 Juni 's avonds 6.25. Yia Triest 9 Juni 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop Yia Southampton 12 Juni 'smorg.6.25 Naar Curagao en Suriname: 16 Juni, 's morgens 6.25. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Joui 1874. Zondagnamiddag jl. had een matroos, aan boord van het instruc tie-vaartuig Pro Patria, alhier, het ongeluk uit den mast op het dek te vallen. Dadeljjk naar'sRijks Marine hospitaal overgebracht, overleed de ongelukkige reeds onderweg aan de gevolgen. Zr. Ms. transportschip Java is Zondagmorgen jl. van zijne reis naar de Kaap de Goede Hoop alhier terug gekeerd, met de overige equipage en den inventaris van het afgekeurde stoomschip Djambi. Het schroefstoomschip 3e kl. »Cornelis Dirks" wordt te Hellevoet- sluis gereed gemaakt, om binnen kort in dienst te worden gesteld. De minister van marine heeft thans de definitieve begrooting van hoofdstuk YI bij de Tweede Kamer ingediend. Daarbij wordt het eind cijfer van het hoofdstuk verhoogd met 207.100 gulden en gebracht op f 10.901,596,61. De hoogere aan vraag is verdeeld als volgt: Kosten van het departement f 3100 meerma terieel der zeemacht f 160.000 meer (voor materialen, geschut, stoomwerk tuigen, gebouwen,) personeel der zee macht f 44.000 meer (kosten van het korps mariniers, ter voortzetting van den buiten verwachting gunstigen gang der werving. Afgescheiden van deze verhoo gingen, is de begrooting overigens nog op de oude leest geschoeid en wordt nog niet gerekend op de uit voering der nieuwe denkbeelden, om trent de reorganisatie der zeemacht, welke bij den minister bestaan en aan welker ontwikkeling de memorie van toelichting is gewijd. De Holl. IJzeren Spoorweg zal het tarief voor het vervoér van kin deren op de lijnen aanmerkelijk wij zigen en de prijzen daarvoor verlagen. Het ware zeker te wenschen, dat ook andere maatsch. gelijken maatregel namen. De Amsterdamsche Kanaalmaat schappij hield Vrijdag hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering te Amsterdam. In den aanhef van het verslag wordt nu gewezen op de drooggemaakte gronden der maatschappij, welke tot de beste des lands behooren, en gewag gemaakt van de bewijzen van belang stelling, aan de onderneming ten deel gevallen. Verder blijkt er uit, dat de maatschappij thans voor f 844,500 aan aandeelen heeft ingekochtvoorts dat, nu ernstige financiëele moeie- lijkheden zijn te boven gekomen, zoo zelfs dat in het afgeloopen jaar aan zienlijke buitengewone werken zijn uitgevoerd en volbracht, zonder staats hulp die blijvende opoffering eischt, terwijl de havenwerken en een zich openbarende verondieping een nieuwe bron van bezwaren en hindernissen opleveren, die het onderwerp zijn van onderhandelingen- met en van een onderzoek van wege de regeering, en de voltooiing van het groote werk in zijn geheel vertragen. Uit goede bron verneemt het »D. v. Z.-H.dat door mevrouw de wed. dr. Meyer, geb. Hovius, over eenkomstig de intentie van haar over leden echtgenoot, aan het roomsch- katholiek weeshuis te 's Hage de hoogst aanzienlijke gift van f 300.000 is ge schonken, na reeds voor eenigen tijd aan elk der vijf r.-k. Parochiën dier stad een som van f 20.000 te hebben ter hand gesteld, ten einde die door de respectieve kerkbesturen te doen strekken ten bate der zieke armen. Men meldt uit Amsterdam De gezamenlijke stalhouders, die op uitnoodiging van eenigen hunner dezer dagen in het gebouw de Zaai er" bijeenkwamen, zijn overeengeko men een vakvereenigiog op te rich ten, ten einde den broederlijken band onder elkander te onderhouden en te bevestigen en het stalhoudersvak meer en meer te volmaken. Daartoe zullen maandelijks bijeenkomsten wor den gehouden, met en zonder intro ductie. De besluiten op de voor laatste vergadering genomen: nl. op de feestdagen niet te rijden en de tarieven te verhoogen, hadden het be wijs geleverd, wijs en practisch te zijn geweest. De bij eenkomst ken merkte zich door een kalmen, huma- nen geest. Den 2 Juli zou een bestuur voor dit gilde worden benoemd. Te Blokzijl hebben de polder werkers, aan den zeedijk aldaar werk zaam, hun arbeid gestaakt. Buiten Kampen is een schipper in het water gesprongen en verdron ken. Zijn lijk is opgevischt. Men meent, dat krankzinnigheid de oor zaak is. Vrijdagavond werd te Haarlem een onverbeterlijke dronkaard in be- wusteloozen toestand op een handkar naar het bureau van politie gebracht den volgenden morgen vond men den dronkaard dood op de brits liggen. Men schrijft uit Rotterdam aan 't »Hbl." De welbekende agent van politie Manders heeft Vrijdagmorgen weder een bewijs geleverd van handigheid en overleg. Bij een verkooping bij het Vendukantoor aan de Vlasmarkt, bevond zich o. a. een vrouw, die het door haar jgekochte dadelijk be taalde uit een gevulden geldzak, dien zij in een mandje naast zich had staan. Die zak had de aandacht getrokken van een persoon, die naast haar stond, hetgeen de opmerkzaamheid van Man ders had gaande gemaakt. Op eens was de zak uit het mandje verdwenen, maar op hetzelfde oogenblik had Man ders den dief bij de kraag. Onder een luid hoera voor Manders, werd de dief naar het politie-bureau p bracht, waar men nog meer bij hem vond, waarvan de herkomst duister schijnt. Dinsdagavond is op de kermis te Souburg, een milicien van het garnizoen te Middelburg in een her berg met een mes in het aangezicht gewond. De naam van den aanvaller of de aanleiding tot dezen twist is nog niet bekend. De verwonde heeft 8 sneden over het gelaat; hij bevindt zich in de infirmerie te Mid delburg. Er is een zwaar onweder los gebarsten boven het dorp Kopstal in het groothertogdom Luxemburg, ver gezeld van hagel en slagregen. De weg is vernield; er zijn gaten van twee el breedte inhuizen zijn ingestort; het water spoelde zware steen en weg. De »République Fran9aise" zegt vernomen te hebben, dat een ernstig conflict tusschen China en Japan is ontstaan en dat de oorlog weldra zal losbarsten. Men verwacht, dat China ook Rusland aan de noordzij (Siberië) zou aanvallen. In Hamburg is een persoon aangehouden, verdacht van het plegen van den moord' op twee oude lieden in Limburg, voor welke gruweldaad een som van 300 thaler de drijfveer was. »Dat heeft de Duitsche school meester gedaan," was de tot vervelens toe herhaalde bewering van de Duit- schers, naFrankrijks nederlaag. Men zou nu meenen, dat voor den man, aan wien Duitschland zulke groote verplichtingen had, ook gezorgd werd. De ondervinding leert dagelijks het tegendeel. Thans worden in de Westf. Mitth." giften gevraagd voor een on derwijzer, die aan een ambtgenoot den 15 Mei schreef: Waarde collega, erbarm u over mijred mij van den hongerdood. Sedert drie dagen hebben wij slechts halve portiën gehadgis ter, omdat het een feestdag was, een geheele. Geen geld, geen brood, geen aardappelen. Is het u mogelijk mij uit uwe kas tot 1 Juni 4 thaler te leenen? zoo niet, leen ze dan voor mij bij anderen onder uwe borgstel ling. Als onderpand zal ik u morgen mijn horloge zenden. Om 's hemelswil, sla mijn verzoek niet af." De schrijver van dien brief heeft 26 jaar dienst en is vader van vijf nog niet volwassen kinderen. Uit dien brief blijkt, dat hij met 4 thaler of 7 gulden, veertien dagen met zijn ge zin zou moeten leven. Voor de hongerlijdende bevol king in Engelsch-Indië is thans te Londen reeds 110,000 pond sterling bijeengebracht. In het noorden van Engeland is voor eenigen tijd een agitatie be gonnen ten gunste eener regeling bij de wet van de werkzaamheid van winkelbedienden. Die beweging heeft zich thans ook tot Londen uitgebreid. De maatschappij, welke reeds met zooveel kracht op ander gebied heeft geijverd voor beperking van den werktijd, heeft zich nu ook deze zaak aangetrokken, zoodat men haar binnen kort met meer kracht zal pousseeren. In Engeland willen de werk lieden der steenkolenmijnen zich maar niet schikken in het onvermijdelijke. Door werkstakingen hadden zij tot verhooging van hun loon gedwongen, waardoor de kolen zoo duur werden, dat de Engelsche mijnen in Engeland zelf de concurrentie tegen buitenland- sche kolen niet konden volhouden. De eigenaars der mijnen hadden dien ten gevolge geen andere keus, dan de exploitatie te staken of het zeer hooge loon te verminderen, maar de mijnwerkers hebben liever weder het werk gestaakt, dan zich hieraan te onderwerpen. In Sheffield heeft in een mijn een ontploffing plaats gehad, waarbij 30 personen zijn omgekomen. In een der voornaamste goud smederijen van Londen wordt, voor rekening van den koning van Siam, een prachtig eetservies voor vijftig couverts vervaardigd, dat niet minder weegt dan 136 kilo en 260.000 francs kost. Bij dit servies behooren 1800 lepels en vorken, die ieder met het wapen van Siam zijn voorzien. Yan Rusland is een oproeping aan alle landen uitgegaan, om zich te laten vertegenwoordigen op een congres over kwestiën van oorlogs recht, dat den 15 Juli te Brussel zal bijeenkomen. Voornamelijk zou men zich daar onderling trachten te ver staan over de behandeling van krijgs gevangenen. De Amerikaansche vrouwen, I meer nog dan de mannen, zoeken steeds meer een prikkeling in het gebruik van opium't zijn vooral de rijke, beschaafde" standen, die er aan verslaven. In het laatste jaar werd 250,000 kilo ingevoerd, een hoeveel heid, tienmaal grooter dan voor 30 jaren. Niet meer dan een derde wordt voor geneeskundige oogmerken ge bruikt. 't Ziet er met deze ontze nuwende gewoonte voor de toekomst der vrouwen niet gunstig uit. New-York is in zedelijk op zicht nu juist niet een voorbeeld voor andere steden, maar wat de behan deling van jeugdige gevangenen aan gaat, bezit de stad een navolgenswaar dige inrichting. De knapen die door den rechter worden gevon- nisd, worden naar een schoolsehip" gezonden, om daar door de strenge tucht zooveel mogelijk verbeterd en tot deugdzame menschen hervormd te worden. Gewoonlijk bevalt het avontuürlqke zeemansleven zeer goed aan de knapen en groeien zij tot flinke matrozen op. Het schip, Mer- cury geheeten, doet gewoonlijk lang durige kruistochten, opdat de knapen zoo min mogelijk met landbewoners in aanraking zouden komen. Onlangs heeft het schip een wetenschappelijke bestemming bekomen; het wordt thans gebezigd om de diepten der zeeën te bepalen. In den morgen van den 18den April werden de inwoners van het stadje La Chiniba, in Bolivia, uit hun slaap gewekt door een vijftigtal struik- roovers, die 's nachts de stad waren binnengekomen, de deuren der huizen openbraken en ieder met den dood bedreigden, die zich tegen hen zou durven verzetten. Het stadje zou geheel uitgeplunderd zijn geworden, waren niet 16 bewoners van een na bijgelegen dorp hun naburen komen helpen. Hoewel minder sterk in ge tal, doodden zij 13 roovers, wondden er 8, namen er 10 gevangen en joe gen de overigen op de vlucht. De rooverhoofdman werd door de woe dende bevolking opgehangen. HELDERSCHE MOPPEN. Bij een boekverkooper alhier, kwam de vorige week een klein meisje den winkel binnen, met de vraag: »een kleinigheidje voor een arme blinde vrouw asjeblieft Waar is die blinde vrouw vroeg de boekhandelaar. Zij staat op de stoep naar de platen te kijken," was 't antwoord. Een beroemd docter heeft berekend, dat van de 1000 jonge dames, die flauw vallen, er 997 vallen in de armen van jonge heeren, 2 op den grond en slechts een in een kuip met water. »Maar Kaatje," zei een mevrouw tot haar dienstmeisje, »is dat nu laat beneden komen, heb je weêr zoo lang werk gehad met je tewasschen?" «Wat denkt u mevrouw?" ant woordde het meisje gebelgd, >dat ik zoo'n vuilpoes ben, dat ik mjj alle dagen moet wasschen?" Nieuwe Dienstregeling tengevolge der invoering van den Zomerdienst op den N. H. Spoorweg, aanvangende 1 Junij 1874. Laatste lichting der bussen aan het Kantoor: Yoor den lsten trein 6.15 's morg. 2den 8.45 3den 1.10 'smidd. 4den 6.40 's avonds Yoor de nachtboot 10.30 Lichting der buitenbussen: Binnenhaven. Hoofd. 5.15 's morgens. 5.25 's morgens. *12.10 's middags. *12.20 's middagt. 5.40 's avonds. 5.50 's avonds. 10.— Raadhuis. 't Centrum. 5.30 's morgens. 5.25 's morgens. *12.30 '3 middags. *12.20 's middags. 6.'b avonds. 5.50 's avonds. Station. 6.20 's morgens. *1.15 's middags. 6.45 's avonds. Op Zon- en Feestdagen vervalt deze lichting. Yoor Texel laatste lichting der bussen aan het Kantoor: 6 u. 's morg. 10 u. 's morg. 5 u. 's av. Ylieland en Terschelling 6 u. 's morg. Anna Paulowna 6.15 's morgens, 1.10 's middags en 6.40 's avonds. Wieringen 6.15 's morg. 1.10 's midd. Koegras 6.15's morg. 6.40'sav. De Directeur HERWEIJER. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 29 Mei 2 Juni 1874. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: H. Krajenhorsten N. Roggeveen. BEVALLEN: G. La veil geb. Bur ger, Z. A. A. Feijen geb. Pieters, Z. C. Harrijvan geb. Gramberg, D. OVERLEDENE. Zeeuw, bijna 24 j. M. J. C. van der Werff, 3 m. E. Monnereau, 7 m. G. de Vries, 4 j. Laatste Berichten. Zondagnamiddag werd bij het departement van Koloniën ontvangen een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, dat denzelfden dag te Buitenzorg was aangeboden en de volgende mede- deelingen bevatte, ontleend aan een bericht van den militairen en civilen bevelhebber te Atchm, den kolonel Pel. Vijandelijke aanvallen op Kota Radja, Penajong en Maraksa waren afgeslagende laatste met zwaar ver lies voor den vijand. Deze nestelde zich oostelijk op verscheidene punten. De gezondheidstoestand was niet gun stig. De Raad van Achten te Pinang (voorname Atchinezen aldaar geves- tigdj had gevraagd voorwaarden van onderwerping. Atchin Proper scheen tot toenadering gezind."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1