't VLIEGEND BLAADJE. Algemeene Nieuws- cn AdvertenticMe VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs I Cent. per Stoprnvaart-Maatscliappli „Java." Zaterdag 6 Juni 187A Tweede Jaargang. Advertentiën van 15 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën. G. BURKUNK, zindelijke Dienstbode. zindelijke Dienstbode. KLEEDERMAKERS. flinke Jongen, i\lo. 136. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct., buiten deze gemeente, franco per post, 50 Ct. WEEKKALENDER. JUNI. Zaterdag 6, Zondag 7, Maandag 8, Dinsdag 9, Woensdag 10, Donderdag 11, Vrijdag, 12. Opgang der Zon, Zat. 6 Juni 3 n. 42 m. Ondergang 8 u. 15 m-. Zondag 7 Juni Laatste Kwartier. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 11 Juni 's avonds 6.25. Via Triest 9 Juni 's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop Via Southampton 12 Juni 'smorg.6.25 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Juni 1874. De Commissaris des Konings in Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Scheep vaart aan de Koöpvaarderssehutsluis te Nieuwediep, door het verwisselen van sluisdeuren, den 16 Juni e. k. en volgende dagen oponthoud zal kunnen ondervinden, daar gedurende dien tijd alleen zal worden geschut, voor zoover de Directie oordeelt dat de werkzaamheden dit gedoogen. Naar men meldt, zullen hier, evenals te Hellevoetsluis, eeuige voor den dienst ongeschikte oorlóogschepen gesloopt worden. Daaronder behoort het alhier liggende oorlogschip Hol land, dat nooit in dienst is geweest en sedert jaren ligt te vervuren. Aan 's Rijks werf te Hellevoetsluis zouden er 10 en aan 's Rijks werf alhier 3 voor de bijl bestemd zijn. Naar men verneemt, hebben de grondboringen, die van wege het departement van Binnenl. Zaken in den jongsten tijd worden gedaan ten behoeve van het plan tot droogma king van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, een zeer gunstige uitkomst opgeleverd. Het Handelsblad" levert een artikel De toekomst van Amsterdam." Het kanaal van Holland op zijn Smalst, waarvan Amsterdams toekomst af hangt, en dat over twee jaren volko men gereed behoorde te zijn, zal, volgens verklaring van degenen, aan wie de uitvoering werd opgedragen, niet alleen op den bepaalden tijd niet voltooid kunnen zijn, maar zelfs is de voltooiing onmogelijk geworden, indien niet op buitengewone wijze hulp wordt verleend. De Kauaal-Maat- sehappij heeft ijverig gewerkt aan de indijkingen, maar met de hoofdzaak, den toegang tot het Kanaal, is het zoover gekomen, dat sedert 12 Maart van dit jaar de arbeid daaraan geheel stilstaat, dat de zeehoofden in een allertreurigsten toestand verkeeren en de haven reeds, voordat het Kanaal gereed is, bezig is te verzanden. In dien de mededeelingen van het Han delsblad" juist zijn, dan zijn de zee hoofden thans grootendeels onbruik baar geworden en door de kracht der zee op vele plaatsen uiteengeslagen. Bij het ontwerpen er van schijnt niet genoeg rekening te zijn gehouden met den zandbodem van de Noordzee op onze kusten en had een geheel an dere constructie dan die bij de zui delijke havens vap Engeland behooren gevolgd te worden, waar de zeebodem vaster is. Hoe uitstekend de zeehoof den'ook als kunstwerk mogen zijn, zij voldoen niet aan de eiscken der plaats, waar zij liggen, en om ze in behoorlijken toestand te brengen zijn eenige jaren en nog meer milioenen noodig. Volgens »'t Vad." heeft Z. M. de Koning ter gelegenheid van zijn jubilé 2000 telegrammen met geluk- wenschingen ontvangen, 't Eerste was afkomstig van den Sultan van Turkije. De conducteur van een goede ren-trein op den Luik-Limburgscheu spoorweg waagde zich bij Tongeren buiten den trein, terwijl een andere trein aan 't wisselen was. Hij werd door een portier getroffen, tengevolge waarvan hij onmiddelijk dood was. Door wijlen Mejuffrouw J. Beets te Haarlem is aan het Gerefor meerde weeshuis aldaar gelegateerd een som van f 10.000, 21/2 pCt. Ned. W. S. onder den last van vruchtge bruik. Te Veenhuizen hield een naai ster 6 spelden in den mond en slikte er een van door. Aanvankelijk had zij veel pijn, maar 't ongeval schijnt toch zonder ernstige gevolgen te zul len blijven. De schildersknecht Bosch, wo nende in de Koestraat te Amsterdam, vond deze week op de straat een portefeuille, waarin een waarde aau papier van f5000 geborgen was; hij stelde zijne vondst onmiddelijk ter beschikking van den eigenaar, die echter tot heden nog niet gevonden is. Zulk een bewijs van eerlijkheid verdient voorzeker een loffelijke ver melding en een ruime belooning. Te Zwartsluis is een schip aan gekomen, waarop de knecht als schip per fungeerde. Volgens gerucht is de schipper zelf over boord geraakt en vermoedelijk verdronken. Op 't schip heeft men hier en daar bloedvlekken waargenomen die zware vermoedens doen rijzen. Het gerecht uit Zwolle moet zich naar Zwartsluis begeven hebben, om een onderzoek in loco te doen. Een geldsom is uitgeloofd aan hem, die eenig naricht van den schipper kan geven. Het Handelsblad" klaagt over de toenemende baldadigheid der Am- sterdamsehe straatjongens, hun roe keloos werpen met steenen naar rij tuigen, open vensters enz. De politie kan onmogelijk overal oogen hebben. Maar het publiek moest do politie bijstaan en trachten de jongens, dië zulke baldadigheden bedrijvente doen aanhouden. Wie dit nalaat, handelt geheel tegen zijnen plicht. Het lOjarig zoontje van den scheepskapitein A. J. Altes te Gronin gen voer met ziju oom, schipper Balk, voor pleizier eens mee. In de Dam- sterkolk viel het knaapje over boord zijn oom sprong hem dadelijk na, mair kon het kind niet redden. Het werd levenloos opgehaald. Op den tweeden Pinksterdag heeft in Londen een onweder gewoed, dat boven alle beschrijving hevig is geweest. Aldaar werden een paar huizen in brand gestoken door den bliksem. Lieden, die onder boomen de wijle hadden genomen, werden ge dood en een paar vrijwilligers, die naar de excercitie gingen, werden getroffen. Een koude noordoosten wind is op het zware onweder gevolgd. Een Berlijnsch blad, dat dikwerf goed ingelicht is, de »Bank- und Handelszeitungdeelt mede, dat Duitschland een overzeesch eiland wenscht te bezitten en daartoe 't oog heeft gevestigd op Cura^ao, dat voor Nederland geen bijzondere waarde heeft en jaarlijks offers vraagt van de Ned. schatkist. Als Duitschland een goede som biedt, twijfelt de bericht gever niet of Nederland zal bereid worden gevonden het eiland voor schepen-station aan Duitschland af te staan. 't Groote "belang dat voor Neder land in 't bezit der West-Indische koloniën is gelegen, wordt door zeer velen in den lande betwijfeld, maar of 't voorstel om een dier bezittingen te verkoopen bijval zou vinden, ge- looven wij niet. Het eiland St. Thomas is te koop. 't Zou rationeeler zijn naar 't bezit dafirvan te streven. De Denen, die bij Duitschland zijn geannexeerd door de verovering van Slees wij k-IIolstein, zouden bij wijze van ruiling weder Deensche onderdanen kunnen worden. Men meldt uit Rome van 4 Juni. De Paus had gisteren bijzonder weinig eetlust. Des nachts had hij een ernstigen aanval van koorts. De artsen maken zich ongerust. Men zal zich herinneren, dat de Atlantique, een schip der Trans atlantische stoombootmaatschappij, in volle zee verlaten is, omdat het zin kende was, en later behouden door twee Engelsche schepen binnenge bracht werd. Een enramissie, belast met een onderzoek van het schip, heeft verklaard, dat liet geheel gaaf is, maar het blijkt, dat de eerste in genieur, onbekend met de werking van een nieuwe Engelsche pomp, toen hij water uit het schip meende te pompen, er tweehonderd kubieke me ters per uur inpompte, waardoor de kapitein overtuigd werd, dat het red deloos lek was en met de bemanning en de passagiers zich in de booten De «Tribune" deelt eenige bijzon derheden mede omtrent hec barsten van het waterreservoir te Northamp- ton in Massachusetts den 16 Mei, waaraan het volgende ontleend is Aan het bovengedeelte van de Mill- rivier, die in den Connecticut uitloopt, in het graafschap Hampshire, zijn drie groote reservoirs voor de veie fabrieken - aldaar aangelegd. Een barstte eens klaps 's ochtens tusschen 7 en 8 Uur. Het water stortte met verplette rend geweld op de veel lager lig gende dorpen. Het zuidelijke gedeelte van Williamsburg werd bijna geheel weggespoeld. Verder overstelpte het water Skinnersville, Haydenville en Leeds, de voornaamste fabrieken en de meeste woningen vernielende. De ramp was zoo -plotseling, dat bijna niemand vluchten kon. Het water baande zich een weg door den hollen weg, die door heuvelen gevormdwordt, tot dat te Florence, vijf mijlen verder, het terrein vlakker wordt. Het had echter nog kracht genoeg om eenige bruggen en den spoorweg te vernielen. Volgens een ander bericht zijn er zeker bij deze ramp 144 menschen omgekomen, maar de opgaven waren nog niet volledig en men vreesde, dat het cijfer wel "200 zou bereiken. In een der Duitsche bladen komt een verzameling van spreek wijzen voor, die men bij verschillende personen en standen gebruiken kan, om daarmede te zeggen, dat zij »ad patres" zijn. Een beleefd man heeft de wereld vaarwel gezegd; de koop man en de waard hebben hunne re kening afgeslotenhet kind is onder de engelen opgenomenden lantaarn- ontsteker is het licht uitgeblazen de vermoeide heeft zich ter ruste gelegd voor den nachtwacht heeft het laatste uur geslagende schipper is de haven ingeloopen; de veerman heeft aan Caron het veergeld betaaldde slape rige heeft de oogen geslotende dood graver is ten grave gedaaldde droe vige heeft den laatsten snik gegeven de zwerver is naar betere gewesten afgereisdden wever is de levensdraad door de Parken afgesnedende mu zikant heeft den laatsten adem uit geblazen voor den apotheker is geen kruid meer gewassende jood ligt in Abraham's schoot; de edelman is bij zijne vaderen verzameldden nieuwsgierige werden de oogen toe gedrukt de geleerde gaf den geest de godloochenaar moest er aan ge- loovende dienaar is tot den Heer gegaande koerier heeft zijn tocht voleindde krijgsman heeft den strijd gestredende zeeman is voor de haaiende slachter is den weg van alle vleeseh gegaan: doch allen zijn dood. De Engelsche velocipèden-club »Ariel" vindt haar werkkring in En geland te bekrompen en heeft nu een excursie naar het vasteland georga niseerd. Men zal 14 dagen in Frank rijk »wielen." In dien tijd wil men Normandië en noordelijk Frankrijk bereizen, om als eindoel Parijs te be reiken, waarna de teruchtocht over Amiens op "Boulogne zal genomen worden. De leden der club zijn geen jongelieden, maar gevestigde personen; men vindt er geneesheeren, geeste lijken, grondbezitters en hoogstwaar schijnlijk M. Ps. onder; die toch moeten in Engeland aan alles een cachet geven, anders is het niet fashion. Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 2 o Juni.1871. ONDERTROUWDJ. F. Philips, timmerman en M. C. Hin. S. M. Verburgt, schoenmaker en A. W. van Krinkeler. J. P. Holm, zeeman en B. F. Selderbeek. J. Dijker, land man en J. M. Driessen. GEHUWDK. Kikkert en G. Tim merman. J. Buikes en J. Brandt. BEVALLEN: N. Klinkert geb. Kikkert, D. N. Seegers geb. van der Meule, Z. W. Stoll geb. van Bon, Z. A. Bremer geb. Kooiman, Z. A. Bakker geb. Nauta, D. A. de Wit geb. Ruijter, Z. T. van Leeuwen geb. Daalder, Z. G. En gelenberg geb. Molenaar, Z. M. A. Annart geb. Schutter, D. G. Kraak geb. Meijer, D. A. J. Bos geb. Autheunissen, D. OVERLEDENK. Slijkerman, 18 d. M. Kouwenberg, 17 j.'A. Marchand, 13 d. D. Rodewijn, 33 j. HELDEBSCHE MOPPEN. EEN AFGELUISTERD GESPREK IN DEN SPOORWAGEN. Amsterdammer: Kunnen zij'nugeen middel vinden om die groote stoomboot König Wilhelm weer vlot te krijgen? Nieuwedieper: Jawel, mijnheer, maar zij hebben een plan met dat schip en daarom laten zij het staan. Amsterdammer: Mag ik vragen welk plan Nieuwedieper Dat schip zal het eerst door het kanaal van Holland op zijn Smalst gaan, wanneer dat werk gereed is. Bevallen van een Zoon, A. de WIT, geb. Ruijter. Nieuwediep, 3 Juni 1874. DAT KOMT TERECHT. Kapitein," riep een matroos, »is iets verloren, wanneer men weet waar het is?" »Neen!" »Nu, wees dan maar gerust over uwe zilveren trekpot, welke ik uit de hand liet vallen; zij ligt onder in de zee." Een soldaat kwam beschonken in de kazerne. »Waar heb je je sabel gelaten?" vroeg de commandant. Och kapitein»Nu? wat?" rik was zoo treurig zoo verdrietig." »Wilt gij eindelijk?" »Als ik het dan zeggen zal ik was zóó onte vreden op mij zei ven, dat ik mij de sabel door het lijf gejaagd heb Hij had hem verkocht en het geld verdronken. MAILDIENST De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per stoomschip Holland, geschiedt den 7 Juni a. s.na aan komst van trein H, ten 7 u. 30 m. des avonds. De Directeur van het Postkantoor, HERWEIJER. Kapper, Kanaal weg-, zal voortaan uitsluitend voormiddag-s te ontbieden ziju en zich na 's middags 3 uur te huis bevinden. Mej. de Wed. BLOKZIEL verlangt een Gevraagd: een zindelijke Dienstbode. Adres bij A. GOVERS Jr. Spoor- gracht. In het Café Bellevue wordt gevraagd: een Loon f 1.25 per week. Gevraagd: een ITAAISTBE. Adres aan het Bureau dezer Courant. Men verlangt: een knappen JONGEN, niet beneden de 15 jaar, geschikt voor bediening in een Logement. Loon, kost en inwoning, benevens toelaag, nader overeen te komen. Adres BERKHOUT Co. Tegen hoog loon, worden ten spoedigste gevraagd: Adres Bureau dezer Courant.- Wordt gevraagd: een die in het Scheerdersvak wensebt op geleid te worden. Adres bij W. BOMMELS, Wagen straat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1