't VLIEGEND BLAADJE. Algcmw Vifiiws- ra AdrcrMieMe No. 138. Zaterdag 13 Juni 1874. Tweede Jaargang. VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Oplaag 4000 Ex. Prijs 1 Cent. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cent. Elke regel meer 5 Cent. Groote letters naar plaatsruimte. an Advertentiën. 45Jarip Mtrapf 1 25Jarip een Dienstmeisje, zindelijke Dienstbode, zindelijke Dienstbode. JONGELING, Broodbakkersknecbt en een 2e Meid, Schoenmakersjongens. Zindelijke Dienstbode. IEMAND, Broodbakkersknecht, flinke Dienstbode, 2 Schoenmakersjongens, G. BURKLNK, Mej. I. YAN WIJNGAARDEN, RAPPE R. Verschijnt DINSDAG en VRIJDAG. Uitgevers BERKHOUT Co. Abonnement per drie maanden 30 Ct.buiten (leze gemeente, franco per post, 50 Ct. De Uitgevers van dit Blad berichten hunnen geabouneerden buiten- deze gemeente, welke hetzelve niet door tusschenkomst van Postdirecteu ren of Boekhandelaren ontvangen dat, uithoofde van de vele moeiten en kosten, aan het incasseeren van zulk een klein bedrag verbonden, van af 1 Juli a. s. dit blad aan hén niet anders dan tegen vooruitbetaling van 50 ct. per drie maanden kan worden toegezonden. Men gelieve dus vóór 1 Juli a. s. het verschuldigde voor het loopende en voor het nieuwe kwartaal toe te zenden aan de Uitgevers BERKHOUT Co. Vertrekdagen der Mails. Naar Oost-Indië Via Brindisi 18 Juni.'s avonds 6.25. "Via Triest 28 Juni 's avonds 6.25. Via Marseille 18 Juni's avonds 6.25. Naar de Kaap de Goede Hoop: Via Southainpton 22 Juni 'sniorg.6.25 Naar Ctcragao en Suriname: 16 Juni, 's.morgens 6.25. WEEKKALENDER. JUNI. Zaterdag 18, Zondag 14, Maandag 15, Dinsdag 16, "YYoensdag 17, Donderdag 18, Vrijdag, 19. Opgang der Zon, Zaterdag 13 Juni, 3 uur 39 minuten. Ondergang 8 uur 20 minuten. Nieuwe Maan Zondag 14 Juni. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Juni 1874. Gisteren arriveerden alhier van 's Gravenhage HH. KK. HH. Prins Hendrik, Groothertog en Groother togin van Saksen-Weimar, met gevolg. Aan het station werden de hooge be zoekers feestelijk ontvangen, vervol gens werden door hen verschillende inrichtingen op 's Rijks Marinewerf en diverse vaartuigen bezocht; ten half zes gebruikten HH. KK. HH. het diner aan boord van het stoom schip Prinses Amalia, waarbij het stafmuziek der Marine zich lietliooren: ten 8 ure keerden dé hooge bezoe kers per extra trein naar de residentie terug. Dinsdag jl. is aan den zeedijk alhier aangespoeld een fleschje, be vattende een briefje, van den vol genden inhoud: »Het schoenerschip »Albertina, kapt. Bagmer, vergaan op de Zweedsche kust." Aan korporaal Pels, van het alhier garnizoen houdende batt. inf. is Dinsdag jl. de gouden medaille vad 36jarigen dienst uitgereikt. Bij die gelegenheid werden hem door onderofficieren en Korporaals een fraai Horologie met inscriptieen door HH. officieren een gouden ketting vereerd. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Celebes," kapt. C. L. Bakker, 7 Juni te Padang ge arriveerd. Dinsdagavond jl. is te Haarlem in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden, de heer J. Harderwijk, pas toor bij de Oud-Bisschoppelijke Cle- rezy aldaar, vroeger in deze gemeente. Een ongesteldheid van weinige dagen maakte een einde aan zijn leven. In de Staats Courant," leest men Wij zijn verzocht mede te deelen, dat zich onder het voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden heeft gevormd een comité tot het in het leven roepen eener directe post- en handelsverbinding tusschen Nederland en Engeland, met stoomschepen onder Nederlandsche vlag, in de eerste plaats aanvangende met die uit Vlissingen, om, bij ge schiktheid van meerdere havens in Nederland, aan die verbindingen zoo danige uitbreiding te geven als in het algemeen belang zal blijken wensche- lijk en noodig te zijn; en dat aan dat 'comité als secretaris is toegevoegd mr. J. H. van Wickevoort Crommelin, secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Sedert eenigen tijd heerscht te Rotterdam een epidemie van kraam vrouwenkoorts, een_ besmettelijke ziekte. Naar mén zegt, zijn in de laatste drie maanden ongeveer 30 a 40 vrouwen aan deze ziekte bezweken, van welke 12 behandeld door één vroedvrouw. In April zijn, volgens de op gave van het aBureau-Veritas," 236 zeil- en 23 stoomschepen vergaan (onder welke 30 zeil- en 5 stoomvaar- tuigen zijn begrepen, welker veron gelukking nog slechts uit het uitblij ven van tijding ondersteld wordt.) Van de zeil vaartuigen voeren onder Britsche vlag 93, Noorweegsche 29, Fransche 27, Duitsche 25, Noord- Amerikaausche 24, Nederlandsche 8, Italiaansche en Zweedsche elk 6, Oos- tenrijksche, Deensche, Spaansche en Russische elk 3, Grieksche 2, Brazi- liaansche en Portugeesche elk 1, en 2 onder onbekende vlag; van de stoomschepen: onder Engelsche vlag 15, Duitsche, Noord-Amerikaansche, Spaansche, Fransche, Nederlandsche, Italiaansche, Noorweegsche en Zweed sche elk 1. Uit Friesland meldt men, dat de turf dit jaar zeer gezocht is en de oorzaak daarvan aan het ruimer ge bruik op de fabrieken wordt toege schreven men betaalt voor sponturf van f 3.50 tot f4 de 1000 stuks, voor baggelaar van f 5.50 tot f 6 per rol (1400 stuks.) Er wordt zeer veel gegraven. Het ontstaan der longziekte, ook in Drenthe, verontrust den land bouwenden stand aldaar in hooge mate, en terecht. Opmerkelijk is het, dat in een der Drentsche dorpen de veehouders zich vereenigden, om op een besmetten stal de nog niet aan getaste runderen te koopen en te doen afmaken. Te Dordrecht heeft, bij een op zich zelf niet bijzonder ergen brand, een meisje van 12 jaar het leven ver loren, omdat men in de verwarring vergeten had haar van den zolder te halen, waar zij sliep. Zij is door den rook gestikt en met verbrande beenen gevonden. De tromp van een brandspuit is verder op dén arm van den commandeur Verhoeven gevallen, die daardoor gebroken is. Zaterdag jl. is te Leeuwarden een milicien van het garnizoen aldaar, die met een paar makkers was gaan zwemmen, verdronken. Te Bakhuizen is- een 78jarige weduwe, die haar huis had schoon gemaakt, toen zij !s avonds daarna zich te bed begaf, met de onderlagen naar beneden gevallen, onder het bed- degoed geraakt en gestikt. In de Zandstraat te Rotterdam heeft Zondagnacht een hevige vecht partij plaats gehad; een der vechten vuuritomeu 4nna 100 St keerHWu den, naar men zegt, een huisvader met 5 kinderen, heeft het met den dood moeten bekoopen. De politie schijnt eenige daders in-handen te hebben. Men schrijft uit Liate 10 Juni. Door zekeren Duitsehjer, verblijf houdende in een logement op de Beestenmarkt te Leiden, is gisteren nacht bij een landbouwer hier in den omtrek een diefstal gepleegd. Door een nauw venster geklommen, heeft hij zich den toegang weten te verschaffen tot het slaapvertrek van den bewoner en uit dienè broek, die naast de bedstede hing, den sleutel van een secretaire genomen, waar uit hij, aan bankpapier en gouden •voorwerpen, een aanmerkelijke waar de heeft ontvreemd. Des namiddags ten 2 ure werd hij te Leiden gearres teerd. Maandag liep van de werf te Blaek- wal een der beide schepen van stapel, dié zoodanig zijn ingericht, dat de passagiers geen last van zeeziekte hebben. De uitvinding berust op het stelsel, dat door verbreeding van den basis het schudden, voorkomen wordt. Het vaartuig el lang en 6 el breed; aan zijdeu is een roer om hét de havens te voorkomen. Het heeft een stoommachine van 200 paarden kracht. Het doopen van het schip geschiedde door gravin Granville, naar wie het den naam van Castalia draagt. Be Berlijnsche Yereeniging ter bevordering van het verbranden van lijken heeft bekend gemaakt, dat de eerste proefneming met het toestel van prof. Reclam en den ingenieur Sie mens op den 3 dezer is geslaagd. Eenige lijken van dieren, te zamen twee centenaars wegende, waren bin nen anderhalf uur verteerd tot witte asch, zonder dat de verbranding eenige onaangename lucht veroorzaakte en zonder dat men er iets van kon hooren. De onkosten bedroegen nog niet ten volle een thaler. In de kolendistricten van En geland worden 24000 werklieden be dreigd met verlies van hun brood winning. Ze willen zich niet schikken in een vermindering van loon en de eigenaren hebben besloten, als zij zich niet bedenken, over veertien dagen de exploitatie, die geen winst meer oplevert, te staken. De geschiedenis van een onlangs voorgevallen diefstal leert ons dat het gezegde »les loups ne se mangent pas" volstrekt niet doorgaat. Een Parijsch apothekersbediende had zijn vertrou wen geschonken aan een zijner vrien den, die er echter misbruik van maakte en met 8000 fr. aan de haal ging. Hij begaf zich naar Brussel en schijnt daar weer gestolen te hebben, althans hij werd weldra gevangen gezet. Een cipier werd belast mét het overbren gen der waarde, welke hij bij zich had, naar het parket, doch deze dienaar der gerechtigheid was waarschijnlijk van idéé, dat 't geen kwaad kon een dief te bestelen, en verwijderde zich op zpne beurt met het gestolene, 't welk hij te Parijs ging verteren. Toen de bankbilletten gevlogen waren, wis selde hij te Rijssel de effecten en andere waarden in. Dit bracht op zijn spoor, en nu zal de apothekersbediende een aan klacht tegen de Belgische Regeering instellen, welke, naar hij meent, ver antwoordelijk is voor hare beambten en vooral vóór hen, aan wie groote geldsommen toevertrouwd worden. In het Mexicaansche departe ment Sinaloa zijn in het begin der vorige maand een man en vrouw wegens hekserij verbrandbij het af zenden van,dat bericht, stond dezelfde straf, wegens hetzelfde misdrijf" nog een vrouw en haren zoon te wachten. HELDERSCHE MOPPEN. Een lief aanvallig meisje van 4 jaar, kwam dezer dagen bij een apo theker en vraagt 5 cent eau d' cologne. De artsenijmenger maakt een praatje en vraagt o. a.>Wel liefje, is dat voor je moeder?" »Neen, Oome, 't is voor mijn zakdoek," was 't ant woord. OP DE SCHOOL. »Wel kleine, hoeveel peren krijgt men voor een stuiver, wanneer elke peer één cent kost?" »Vijf, meester; en als je er slag van hebt, zes." Burgerlijke Stand Gemeente Helder. Opgave van 9 12 Juni 1874. ONDERTROUWD: P. A. Radijs, stoker bij de Marine, en. A. Bergtop. A. Koouien, slachter, weduwnaar van M. Pfeiffer en K. Aeuec. B. van der Hnlst, werkman en M. W. Furst. K. Dekker, zeeman en P. van der Velde, wonende te Texel. B. Strikkcr, werkman en G. J. Mooij. GEHUWD G. T. van Oterendorp en A. Kooru. G. B. T. Pclster en B. C. Salvesen. W. C. Grotjan en J.- Hendriks: J. C. F. Sehorsij en J. Goos. A. Burger en A. van Stuijvenberg. BEVALLENT. Bakker geb. Waagmeester, D. A. Verberne geb. Wildeboer, D. M. Drij ver geb. van Grouw, D. K. Slot geb. Edses, D. OVERLEDEN: Geene. Levenloos aangegeven 1. van CORNELIS QUAK en WILLEMINA ROSENDAAL. NieuwediepII Juni 1874. Hunne dankbare kinderen C. Visser,. A. Visseb, geb. Quak. -■■r—-r van S. BAKKER en C. A. KRAMER. Helder14 Juni 1874. Uit naam van hunne dankbare Kin deren., Behuwd- en Kleinkinderen. A Igerneene kennisgeving. Getrouwd G. B. T. PELSTER en B. C. SALVESEN. 10 Juni 1874. Men vraagt: niet beneden de 16 jaar, P. G. Adres bij den Boekhandelaar J. RINNER, aan den Kanaalweg. In liet Café Bellevue wordt gevraagd: een liefst een van buiten. Mevrouw AEIJELTS, Dijkstraat, Helder vraagt tegen Augustus, een Een fatsoenlijk oud 17 of 18 jaren, kunnende lezen en schrijven, kan geplaatst worden voor loopwerk. Loon f 1 per dag. Adres Spoorstraat P. 382. D. HOOGEN BOSCH, Mr. Broodbakker, vraagt zoo spoedig mogelijk een tegen goed loon, P. SCHENDELAAR, Sinidstraa,t, - Hélder, vraagt twee Er wordt gevraagd: tegen 1 September, een Adres Smidstraat, E. 310, Helder. veel ledigen tijd hebbende, wenscht dien gaarne te besteden aan Sclirijf- of Copiëerwerk, van allerlei aard. Adres Bureau dezer Courant. J. ROODT vraagt een bekwamen KITBCHT, ongehuwd, die kan melken en rijden. Men vraagt zoo spoedig mogelijk een bij J. KORVElt, Zuidstraat. Wordt gevraagd: een Waseh buitenshuis. Loon f 1.75 per week. Adres BERKHOUT Co. Bij R. SMIT, »in de Zwarte Laars," Jonkerstraat, worden gevraagd: die met hetTvak bekend zijn. Kapper, Kanaalweg-, zal voortaan iiitslnitcnd voormiddags te ontbieden zijn en zich na 's middags 3 uur te huis bevinden. Molenplein bericht Helders ingezetenen hare ves tiging als MODIST IE3_ Zij is ruim gesorteerd in Dames- en Ileeren-Artikelen, en belooft hare begunstigers een nette, accurate en billijke bediening. De ondergeteekende bericht het geëerde publiek, dat hij zich alhier gevestigd heeft op de Loodsgraclit, wijk I No. 387, als Heeren en Dames KAPPER en beveelt zich minzaam aan tot het leveren van Kaptoeren, Pistaches en Kunsthaarwerk. Belovende door een soliede bedie ning zich het vertrouwen waardig ie maken. UEd. Dw. Dienaar J. van der 8LUIJS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1874 | | pagina 1